Hádanky naší minulosti 8: Moudrý císař s pověstí hlupáka

Hádanky naší minulosti 8: Moudrý císař s pověstí hlupáka

V osmém, posledním díle Hádanek naší minulosti, pro který jsme zvolili podtitul Moudrý císař s pověstí hlupáka, společně projdeme období od poloviny 15. století do konce století následujícího, kdy se Čechy i Morava staly "zemí dvojího lidu". Nejprve poznáme Nelehký osud husitského krále neboli dobu poděbradskou, poté se v kapitole nazvané Kterak se Dalibor nenaučil housti vydáme po stopách chudého rytíře z Kozojed a kutnohorských havířů a nezapomeneme ani na Tajemství velkého pábitele neboli kronikáře, který je i dnes stejně nekriticky zavrhován jako brán za autoritu. V kapitole Jak dal Kubata hlavu za blata se podíváme pod povrch jedné polozapomenuté pověsti a na závěr nás čeká císař Rudolf II., který by mohl být dokladem toho, že Tajemství hvězd nikdy nepoznáme....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/27902/hadanky-nasi-minulosti-moudry-cisar-s-povesti-hlupaka-27902.jpg 4.711

Hádanky naší minulosti (8.)

Literatura naučná, Historie
Vydáno:, Knižní klub

MaxQ
01.09.2013

Důstojné zakončení celého cyklu, doporučuji všem.

tenax
16.08.2013

Závěrečný díl cyklu, který je stejně dobrý jako všechny předcházející. Drobným kazem na kráse je jen nedbalá redakční práce, které uteklo pár překlepů a chyb (přehozené popisky u obrázků, vypadlá nebo naopak přebývající písmena a podobné zanedbatelné maličkosti).
Celý osmidílný cyklus je výborným přehledem starších českých dějin se spoustou málo známých podrobností a detailů, které v učebnicích dějepisu zpravidla nejsou. Odhaluje, jak mnoho toho nevíme o věcech, o kterých se domníváme, že víme téměř všechno.