Hádanky naší minulosti 8: Moudrý císař s pověstí hlupáka

Hádanky naší minulosti 8: Moudrý císař s pověstí hlupáka https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/27902/bmid_hadanky-nasi-minulosti-8-moudry-cis-Teb-27902.jpg 5 16 2

Hádanky naší minulosti série

< 8. díl

V osmém, posledním díle Hádanek naší minulosti, pro který jsme zvolili podtitul Moudrý císař s pověstí hlupáka, společně projdeme období od poloviny 15. století do konce století následujícího, kdy se Čechy i Morava staly "zemí dvojího lidu". Nejprve poznáme Nelehký osud husitského krále neboli dobu poděbradskou, poté se v kapitole nazvané Kterak se Dalibor nenaučil housti vydáme po stopách chudého rytíře z Kozojed a kutnohorských havířů a nezapomeneme ani na Tajemství velkého pábitele neboli kronikáře, který je i dnes stejně nekriticky zavrhován jako brán za autoritu. V kapitole Jak dal Kubata hlavu za blata se podíváme pod povrch jedné polozapomenuté pověsti a na závěr nás čeká císař Rudolf II., který by mohl být dokladem toho, že Tajemství hvězd nikdy nepoznáme.... celý text

MaxQ
01.09.2013 5 z 5

Důstojné zakončení celého cyklu, doporučuji všem.

tenax
16.08.2013 4 z 5

Závěrečný díl cyklu, který je stejně dobrý jako všechny předcházející. Drobným kazem na kráse je jen nedbalá redakční práce, které uteklo pár překlepů a chyb (přehozené popisky u obrázků, vypadlá nebo naopak přebývající písmena a podobné zanedbatelné maličkosti).
Celý osmidílný cyklus je výborným přehledem starších českých dějin se spoustou málo známých podrobností a detailů, které v učebnicích dějepisu zpravidla nejsou. Odhaluje, jak mnoho toho nevíme o věcech, o kterých se domníváme, že víme téměř všechno.