Hádanky naší minulosti 2: Praotec Čech přišel ve středu?

Hádanky naší minulosti 2: Praotec Čech přišel ve středu? https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/108606/bmid_hadanky-nasi-minulosti-2-praotec-ce-NeY-108606.jpg 4 32 6

Hádanky naší minulosti série

Populární výklad českých dějin raného středověku od příchodu Slovanů s mýtickým praotcem Čechem a Krokovými dcerami od 5. století až do počátku 9. století. Druhá část Hádanek naší minulosti je tentokrát věnována archeologickým výzkumům o počátcích slovanského osídlení v českých zemích a mýtům známým českému čtenáři z Jiráskových Starých pověstí českých. Autor shrnuje všechny písemné prameny a jejich vědecké i nevědecké interpretace o příchodu Slovanů do Čech i o jejich původu. Okolnosti vzniku bájí o praotci Čechovi a jejich další "upřesňování" až po údajný příchod praotce Čecha na Říp. Otázka historičnosti Kroka, jeho tří dcer a jejich hrobů. Problém identity franckého kupce Sáma. Kniha je provázena reprodukcemi kreseb bájných Čechů od českých romantických malířů, mapkami a kresbami archeologických nálezů a doplněna přehledem literatury a dvěma rejstříky.... celý text

jan0735
15.11.2020

Autor nenásilným způsobem čtenáře seznamuje s možnostmi, jak se co mohlo stát. Vše, co prezentuje, je založené na nějakých nepřímých důkazech. Autor si nic nevymyslí, předkládá argumenty a protiargumenty. Pro nadšence do druhé poloviny prvního tisíciletí bude kniha jistě přínosem

Mabie
13.04.2020 4 z 5

Poučné. Sice se mi kniha četla docela těžko, ale není to žádná harlekýnka, takže se to dalo předpokládat. Autor nic nevnucuje a rozšířila jsem si obzory. Knihu jsem si vybrala kvůli výzvě, ale nelituji.

kuky921
07.03.2020 4 z 5

Příjemný styl, který má za cíl přiblížit zajímavou formou naše dějiny. V knihovně má celá série čestné místo.

RSR
05.10.2016 4 z 5

Podobně jako první díl, jednoduše popsané dějiny. Různé hypotézy, dohady jednoduché ilustrace. Velmi dobrá kniha.

tenax
16.08.2013 4 z 5

Opět zajímavé a informativní čtení, rejstříky, bohatý obrazový doprovod. Je dobře, že máme takové autory!.

MaxQ
01.07.2013 3 z 5

Autor dokazuje, že lze napsat poutavou literaturu faktu i o období, ze kterého nám toho moc nezbylo, o písemných pramenech nemluvě.