Hádanka jménem Oliver

Hádanka jménem Oliver https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/354394/bmid_hadanka-jmenem-oliver-9ac-354394.jpg 4 254 77

Oliver Ryan je dokonalým příkladem úspěšného muže. Žije na předměstí s manželkou Alicí, která ilustruje dětské knihy, za což získala i několik cen, a je svému manželovi plně oddána. Celé okolí jim jejich život i vztah závidí. Ovšem jen do doby, kdy Oliver jednoho večera napadne Alici, a ta upadne do komatu. A Oliver má co vysvětlovat... Nikdo jeho divoký výpad vůči ženě nechápe. Pouze Oliver ví, co všechno stálo za tím, než získat svůj vysněný život i majetek. Ale i on je v šoku, když postupně chtě nechtě musí odhalit svou minulost...... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Omega

Unravelling Oliver , 2013

broskev28
08.01.2024 4 z 5

Hádanka jménem Oliver je výprodejové překvápko, které bych nekoupila, nebýt pochvalných komentářů tady na databázi – tímto jim tedy mnohokrát děkuju.
Čtivý, velmi dobře a chytlavě napsaný životní příběh Olivera Ryana – ani detektivka, ani thriller, „jen“ neuvěřitelný životní osud, vylíčený mnohohlasem těch, kteří se v něm více či méně taktéž angažovali. Mohl by Oliver být jiným, lepším člověkem, kdyby prožil jiné dětství?

Když jsem před lety pracoval ve státní správě, jeden z mých méně vynalézavých spolupracovníků měl na svém pracovním stole rádobyvtipný nápis: "Nemusíte být blázen, abyste tady mohli pracovat, ale pokud jím jste, ničemu to neuškodí."
Ani tehdy mi to nepřišlo vtipné.

stanislav0373
22.04.2023 4 z 5

Styl psaní Liz Nuget se mi líbí. A u Olivera obzvlášť. Každou kapitolu vypráví jeden člověk, odkrývá střípky příběhu a je na vás, jak si vše poskládáte, co si domyslíte. Ale asi to nebude čtení pro každého, spíše bych to viděl na čtení pro ženy.

Grety
07.11.2022 4 z 5

Čeho všeho je člověk schopen proto, aby potěšil svého otce a konečně na něj byl pyšný? Byl by Oliver takový, kdyby měl mámu co by jej hýčkala? Kdoví, kniha mě pohltila a četla se sama.

Dasa1313
24.08.2022 4 z 5

Kniha se čte velmi lehce a dobře, čte se tak nějak sama. Otáčíte list za listem a říkáte si, kdo je skutečně Oliver? Ze začátku jsem se trošku ztrácela v postavách, ale jakmile do příběhu člověk zabředne, dává vše smysl. Prolouskat se začátkem pro mě bylo obtíženější asi proto, že jsem nenašla postavu, která by mi byla sympatická. Ale takový je život. Kniha je sice psychologický román, ale zde toto spojení slov nabývá jiný rozměr, myšlenky osmi postav, které spojuje jeden člověk. Oliver. Depresivní :).

Petronela16
26.03.2022 4 z 5

(SPOILER) Ej, ale nebolo to zlé, naopak fajnovo som si tentokrat pošmákla na tomto románe. Páčil sa mi štýl pisania autorky a to , že vlastne dej ani tak dramaticky negradoval, ale pekne po kustickoch sa odhaľoval a čitateľ dostal dávku niečoho nového....Je zaujímavé, že ta dávka vždy prichádzala nadavkovana pekne z rôznych stran, teda z roznych uhlov pohľadov a tým sa postupne odhalila podstata celého románu.No, ako fajne som si to opisala! Trosku ma na konci mrzelo, že sa neprezradila cela pravda o Laure, totiž, ze nemala dieťa s cudzim černochom a nebola ziadna radodajka, ale zas na druhej strane asi to bolo myslené dobre, ze načo ju zaťažovať "dedičnou" kliatbou jej otca.
Takže davam skoro plny počet,ale len skoro,lebo čo ak spisovateľka pride s ešte niecim lepším, no nie? Odporúčam hav...vlastne hawk.

Pavlína2019
30.12.2021 5 z 5

Před nějakou dobou jsem zvažovala knihu si pořídit, nedošlo k tomu, některé recenze tvrdily, že není až tak dobrá.
Opak je velkou pravdou!!
V knihovně jsem na ni padla a jsem hrozně ráda.
Právě jsem knihu dočetla, za jediný den a jsem ohromně nadšená.
Je prostě perfektní.
Čte se úplně sama, přispívá k tomu i příjemně velké písmo. Velmi se mi líbí kapitoly psané z pohledu různých osob. Prostě se nedá přestat číst. Děj je velice napínavý, jde do minulosti, což mám ráda, tento příběh mě zcela strhnul a ohromně nadchnul. Autorka krásně popisuje povahy a charaktery. Stejné události jsou popsané právě z pohledu různých osob, což je zajímavé a mají spád, děj rychle plyne.
Někdo vyčítá nesympatickou ústřední postavu, ale to se nedá nic dělat. I třeba tím se kniha odlišuje.
Prostě pecka a já rozhodně všem doporučuji!!!

Janaves
10.10.2021 4 z 5

Zajímavá zápletka, příběh je vyprávěn více osobami. Čtivé, napínavé. Líbila se mi, jen konec mi přišel slabší. Čekala jsem, že přijde nějaké překvapení. Přišlo, ale bylo takové "slabé".

Monnyska
17.09.2021 4 z 5

Kniha byla napínavá, velmi čtivá. Zajímavý námět. Ani mi nevadilo vyprávění více postav. Líbila se mi :)

Belanna
05.08.2021 5 z 5

Napínavý psychologický román o tom, jak jedno nevydařené dětství ovlivní životy dalších lidí. Autorka píše velmi poutavě. Kniha je vyprávěna z pohledu několika postav, jejich osudy se vzájemně prolínají a nakonec odhalí celou pravdu.
Povedené, líbilo se mi to.

JancaKube
21.07.2021 3 z 5

Po precteni knihy “V úkrytu” jsem okamzite sahla po dalsi knize stejneho autora. Prvni kmiha me straslive nadchla a bavila od zacatku do konce. Tahle kniha nebyla spatna. Libi se mi styl psani. Pribeh vypraveny vice postavami, ktery do sebe krasne zapada. Nicmene takhle kniha nebyla zadne dechberouci dilo.

mrsterezz
30.06.2021 5 z 5

Tato kniha se mi četla opravdu dobře. Části vyprávěné více osobami mi překvapivě vyhovovaly. Příběh byl propletený a bylo úžasné všechno postupně zjišťovat, od každého kousek příběhu. Určitě si někdy toto dílo přečtu ráda znovu. Ze začátku jsem měla pocit, že se ve všech postavách ztrácím, ale po chvilce sem se těšila na každý další kousek příběhu od každé postavy.

muchomurka
18.06.2021 3 z 5

(SPOILER) Knížka byla čtivá a měla spád, příběh gradoval k zajímavému závěru, ale já z knihy nemám dobrý pocit. Hlavní postava byla pro mě nepřijatelná svou povahou a jednáním, a tím pádem se mi to těžko četlo. A celkově jsem v knize nenašla postavu, u které bych byla na její straně a fandila jí.
Nejdříve jsem si říkala, že osob, které k příběhu něco říkají, je hodně, ale pak to pěkně zapadlo a udělalo celistvý obrázek.
A závěr? Doufala jsem, že Veronique se dozví, že Laura nebyla šílená a měla pravdu, takto s ním nesouhlasím, ale co mi zbývá.
Knížku pošlu dál, toto dílo v knihovničce mít nechci.

kristie
18.06.2021 4 z 5

Tahle knížka mi v knihovně ležela víc jak rok, než jsem na ni dostala náladu. Od Liz Nugent jsem před rokem četla její druhou u nás vydanou knihu V úkrytu a ta mě tehdy bavila moc, už jen fakt, že si pamatuji celkem dopodrobna její děj tomu nasvědčuje. Nicméně na Olivera asi musel uzrát čas.

Jak už tu bylo řečeno, knížka je spíš než thriller psychologické drama. Styl, jakým je kniha psaná je taky zajímavý a osvěžující. Při čtení jsem si představovala jednotlivé vypravěče, jak sedí naproti nějakému novináři, nebo moderátorovi a vyprávějí svoji verzi příběhu.

Text je v knize psán poměrně velkým písmem a je taky dost odsazený od okrajů, takže ač má kniha téměř 300 stran, je to opravdu spíš taková jednohubka na jedno či dvě odpoledne.

Potom, co jsem dočetla Svědectví od Kinga, jsem se zkoušela začíst do několika knih a pořád to nebylo ono, až Oliver mě dokázal vtáhnout a překonat čtecí krizi.

skipiii
07.06.2021 4 z 5

I přes množství vypravěčů se čtenář v ději neztrácel, což velice oceňuji. Od začátku jsem věděla "kdo je kdo" a nepletla se mi jména. Děj byl velmi zajímavý, ale více než to, mě zaujal styl, jakým byla kniha napsána. Poutavé, svižné, zajímavé, neotřelé. Za mě rozhodně ano.

mi-380
03.06.2021 4 z 5

Osm* vypravěčů, to by mohla být další z motanic, které rád rozplétám. Autorka z různých úhlů pohledu pozvolna modeluje Oliverovu přitažlivou postavu a vysvětluje formování jeho mnohem méně přitažlivé psychiky. Procentuálním zastoupením žen, nebělochů, postižených osob a sexuálních menšin by kniha mohla být využita jako zdroj pro filmové dílo vyhovující novým, údajně pokrokovým a teď už prý konečně navěky správným pravidlům pro udělení Oscara. Bez problémů se dá v textu najít i několik typických ingrediencí červené knihovny (utajené děti, chlapec sic chudý, avšak poctivý, nebo také laskavý zámecký pán, co se nezištně stará o lid v podzámčí). I s tím vším jde ale o dobře promyšlenou a chytře vypointovanou irsko-francouzskou románovou kroniku ve zkratce, sledující po několik desetiletí čtyři rodiny, pro něž setkání s okouzlujícím Oliverem dopadlo jako… no, když Oliver, pak mě napadl pojem Twister. Možná si někdo na ten film vzpomene.
75 % (aktuálně 188 hodnotících s průměrem 80 %).

P.S. *Oliver, Barney, Michael, Véronique, Stanley, Eugene, Moya, Philip

Gibis
25.05.2021 5 z 5

Kniha napsaná zvláštním způsobem, naprostá absence přímé řeči, v podstatě jen příběh vyprávěný všemi zúčastněnými osobami. Spíš než thriller to však byl psychologický román. Ale četlo se to skvěle, jakýmsi hypnotickým způsobem mě to přikovalo ke stránkám a musela jsem číst každou volnou chvíli. Za mě výborné!

michterhel
05.05.2021 3 z 5

V podstatě jednoduchý motiv, zpracovaný zajímavým úhlem pohledu. Ale na psychothriller mi tam přece jen něco chybělo.

luci78
02.05.2021 4 z 5

Mě se kniha velmi líbila. Zajímavý propletenec napříč mnoha lety. Vyprávění z pohledu různých postav. Velmi čtivé.

mona.benny
21.01.2021 3 z 5

Za mě chudší kniha oproti knize "V úkrytu". Zde mi chybělo více napětí a konečné překvapivé rozuzlení. Hodně postav a jejich střetnutí s Oliverem mě občas nudily. Ale jinak fajn čtení.

Kekik
20.01.2021 5 z 5

Nejvýstižnější název knihy, jakou jsem kdy četla.
Jedná se o druhou knihu, kterou jsem od autorky četla, a tentokrát jsem absolutně spokojená. Příběh vypráví několik postav a všechny mají spojitost s Oliverem. I když se jedná převážně jen o vypracování a popis, nenudila jsem sem. Právě naopak. Stránky ubíhaly jedna za druhou, ani nevím jak.
Velmi zdařilý psychologický román.

Zajímal by mě názor na Olivera od odborníka na profilování lidí.