Had a hůl

Had a hůl https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/419120/bmid_had-a-hul-7tH-419120.jpg 4 246 55

Sýrie, rok 1450 před Kristem. Lee, nejstarší dceři bohatého vinaře, bylo právě osmnáct let. Nejvyšší čas se vdát. Nabídku k sňatku od bohatého, ale krutého stavitele lodí Jótama však její otec odmítne, když zjistí, že v Jótamově rodině se dědí epilepsie. Rozzuřený takovou veřejnou potupou začne Jótam Leina otce vydírat – buď se za něj Lea provdá, nebo Jótam celou její rodinu zničí...... celý text

Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , Ikar (ČR)

The Serpent and the Staff , 2013

ivetka859
16.03.2024 odpad!

(SPOILER) Příběh je zajímavý tak prvních 100 stran. K tomu autorka vměstnává nutné zajímavosti, které si nastudovala, třeba že celer máme od Egypťanů. Pak se to ale zvrtne, děj začne absurdně kličkovat a protahovat se, jeno aby bylo o čem psát, čím vyplnit rozsah knížky.
Kýč, za který by se styděla i Esmeralda, hysterické scény a proslovy,
"tak řekni, že mě miluješ", růžová lovestory a srdcervoucí happyend.
Kdyby text nebyl psán čtivě a neutíkalo to, asi bych těch 450 stran nedala. Podle seznamu tvorby sype autorka kalibry stejného rázu co 3 roky. Je s podivem, že i ve věku 75let.

klara1550
17.08.2023 2 z 5

Za mě příliš "červené knihovny" a příliš naivní. A naopak - málo dobrodružství, málo důvtipu hlavních hrdinů*ek. Příběh se odvíjel nedůvěryhodně a problémy se řešily stylem "deux ex machina".

ladyzaba
31.03.2023

Na můj vkus příliš červená knihovna. Dočetla jsem, příběh zajímavý, ale zbytečně přeplácaný a přeslazený.

Knihomolka506
20.01.2023 5 z 5

KV: databazeknih.cz, téma 1. autor, který nosí brýle
Šla jsem do historického románu s tím, že než jej dočtu, bude to trvat rok nebo ho rovnou ani neotevřu. Nestalo se ani jedno. Ano, trvalo mi to pár dní, ale dočetla jsem ji. Život klade lidem do cesty mnoho překážek. Osmnáctileté Lee dál jednu životní.
"Vdej se za něho nebo si najdi někoho jiného. Epileptika v rodině trpět nebudeme! "
může čtenář vyčíst mezi řádky striktní otcův nesouhlas. Bohatý stavitel dřevěných plavidel se naštve do té míry, že rodinu Ley začne vydírat. Buď se za jejich dceru ožení nebo se členům rodiny přihodí něco strašného...

asam
25.09.2022 3 z 5

Zajímavé, ale tak vzdálené. Děj rozvleklý. Nelíbilo se mi to, ani jsem nedočetla.

SumýšIrena
07.02.2022 1 z 5

Překvapuje mě tak vysoké hodnocení této knihy. Mě velmi zklamala. Od této autorky jsem četla už hodně knih, ale tahle je zdaleka nejslabší. Zbytečně překombinovaný děj, příliš mnoho postav a ještě víc zlých úmyslů a ústrků. Dočetla jsem to jenom kvůli čtenářské výzvě.

Vojslava
23.04.2021 4 z 5

Příjemné historické čtení, i když poměrně dost povrchní a s dle mého názoru poněkud nedotaženým závěrem - a to tedy nepožaduju rozhodně jednoznačný happy end nebo tragédii! Jen to trochu uplývalo do ztracena. Velmi jsem ocenila závěrečné poděkování redaktorky, která konzultovala reálie a jména s teologem, takže mi odpadlo obligátní rozčilování nad reáliemi a přepisy... a vlastně zpětně vzato potěšil fantazijní náhled biblického času ze strany někoho úplně jiného.

Monuli36
25.03.2021 5 z 5

Úžasný příběh a skvěle napsáno.Od první stránky se mi nešlo odtrhnout :)

Amifa
18.03.2021 5 z 5

Barbara Wood nezklame. Tentokrát se mi tedy několikrát stalo, že jsem šla spát s pocity úzkosti - vždy když už to vypadalo nadějně, tak přišla další rána. Ale jinak opět zajímavý příběh

Le Chat
05.10.2020 5 z 5

Barbara Woodová opět nezklamala. Román ze starověkého Ugaritu jsem si užila a Lee s Davidem jsem fandila.

pavlinka0250
18.03.2020 5 z 5

Velmi pěkný historický román, který vám rozhodně hned nepředestře, jak vše dopadne.
Zajímavá kniha plná napětí, krásný pohled do minulosti a hlavně čtivá od začátku do konce.
*****

hedvikasylar
27.01.2020 4 z 5

NEchápu to. Postavy jednají kolikrát jako blázni a vzývají neustále jakási božstva, stavějí se do situací, které jim nemohou přinést žádný užitek a trápí se tím... ALE NEMŮŽETE PŘESTAT ČÍST AŽ DO KONCE! Je to fakt dobrý a musím dát 4 hvězdy.
(Pět odě mě dostal jen Murakami a Stieg Larsson a spol. :)

gabriela8591
27.12.2019 5 z 5

Místami až příliš drsná, ale velmi poutavá četba.

AlenaF
26.11.2019 1 z 5

Odložila jsem, asi podruhé v životě. Kniha mi nesedla.

Knihomlok2015
07.07.2019 2 z 5

Polovinu téhle knihy jsem přemýšlela, že jsem asi o několik dní dříve svým tříhvězdičkovým hodnocením dost ublížila knize Poslední žid. A to myslím o téhle knize říká hodně, a kdyby to náhodou přeci jen někdo nepochopil, tak jen dodávám, že i ty dvě hvězdičky mi v několika chvílích přišli až moc.

lulicoll
13.05.2019 5 z 5

Moje druha kniha od Barbary. Vubec jsem na zacatku knihy nevedela, o cem dej je. Ukazka na zadni strane se mi nelibila, ale zacetla jsem se okamzite. Tu knihu neslo odlozit. Stale jsem musela cist. Kdyz se prihodilo neco spatneho, rikala jsem si, ze uz to maji za sebou a pak dalsi a dalsi rana. Soucitila jsem s rodinou a doufala, ze se konecne stane zazrak. Dalsi rana. Me srdce horelo s nimi. A kdyz se hadali, ci je Lea manzelka, to uz jsem kricela, ze snad neni mozne tohle!!! neverila jsem v dobry konec.

gigi77
09.07.2018 4 z 5

Čtivé, nechybí náboj, láska, intriky, záporná postava, pohádkové náhody a očekávaný HappyEnd. Parádní oddychovka na léto, představivost mi jela na 100% :-)

Kiki22
09.07.2018 4 z 5

Vlastně je to celé hrozná slaďárna, ale mně to vůbec neva! :-) Už dlouho jsem totiž žádnému knižnímu páru nefandila tak, jako Lee a Davidovi, jejich vztah byl moc hezky propracovaný a která z nás by netoužila po něčem takovém, že? Koneckonců i vztah mezi Hanou a Eliášem byl krásný. Není to však jen příběh o lásce, ale i příběh o vynalézavosti, postupné ženské emancipaci, víře v boha/y nebo nabourávání tradic. Příběh, kde se dozvíme, jak jeden národ vnímal jiné (Kanaánci Hebrejce nebo Egypťany); příběh o tom, jakou sílu mohou mít bylinky nebo i příběh o tom, jak mohla vzniknout abeceda. Je to příběh, do kterého se snadno začtete. Jednu hvězdu ubírám za konec, který se mi zdál docela nepravděpodobný, ale zase kdyby Lee usekli hlavu (což byl pro mě pravděpodobnější konec), byla bych naštvaná :-D

Mia77
12.02.2018 4 z 5

Pěkná oddychovka a ještě z mého oblíbeného prostředí. Tady asi platí "pravda a láska nakonec vždy zvítězí nad lží a nenávistí" :-)))) Hezky se mi to četlo a ani jsem nic od této knihy neočekávala, prostě milé čtení ...

Makaja
10.02.2018 4 z 5

Co se stylu a zpracování tématu týče, není co vytknout. Ale téma mě moc nechytlo a zvratů v osudech bylo možná až moc. Nicméně platí, ze když vezmu do ruky jakoukoli knihu od Wood, těžko se mi odkládá a rychle se k ní vracím.