Hacknutá čeština

Hacknutá čeština https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/388042/bmid_hacknuta-cestina-yBo-388042.jpg 4 59 22

Také často slýcháváte nářky a stesky nad úpadkem češtiny? Všechno je to jinak. Čeština nechřadne, ale naopak vzkvétá, a obohacuje se přitom jak prvky domácími, tak přejatými. Důkazem je on-line slovník Čeština 2.0, do kterého už deset let přidávají originální česká slova samotní uživatelé, chcete-li „vlastníci“ jazyka. Za ty roky se Čeština 2.0 stala hřištěm pro všechny jazykové hračičky. Díky nim novotvary ani další slova jen tak nezapadnou, nýbrž s námi zůstanou napořád jako svědkové doby, ve které jsme žili. Z tisíců on-line hesel se do knihy Hacknutá čeština vešlo přes 3000 výrazů, které s jazykovou kreativitou i vtipem popisují vše od politiky přes sportovní události až po každodenní život. Slovník hacknuté češtiny si rozhodně užijete a navíc si díky němu obohatíte slovní zásobu. Zjistíte, kdo je krachonoš, vadína, surikata, řvoused nebo kontokorentiér, co obnáší mít čvančary, memopauzu, chcavenku či kurvítko a co znamená jet haldy, milošekunda, nánotechnologie, alzaheimer nebo třeba benevtip. Kromě slovníkového „best of“ v knize najdete taky povídání zakladatele slovníku Martina Kavky s devíti osobnostmi, pro něž je současná čeština pracovním nástrojem. O tom, jak si s jazykem hrají a jaké v nich vzbuzuje emoce, vyprávějí blogerka, copywriterka a markeťačka Michelle Losekoot, lektor tvůrčího psaní René Nekuda, herec Jan Zadražil, básník a twitřan Petr Kukal, překladatelka Anežka Charvátová, sloganistka Lenka Papřoková, stand-up komik Pavel Tomeš, lingvistka Michaela Lišková a jazykozpytec Jiří Marvan.... celý text

Ardeon
02.01.2019 5 z 5

Naopak, pokud mate rádi češtinu a nejste konzervy z minulého století, budete z téhle knihy nadšeni. Dokazuje, ze jazyk je věčný, hravý a ze my toho umíme využívat. Královský jsem se bavila.

Olihen
24.12.2018 2 z 5

Pokud máte aspoň trochu rádi češtinu a hru se slovy, tak vám při čtení hesel z téhle knížky budou přinejmenším krvácet oči.