H. U. S. (Hus úplně světovej)

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Leckdo by chtěl mít tátu novináře, který pátrá po zapeklitých kauzách, rozkrývá spiknutí a nebojí se politiků ani vlivných podnikatelů. Přesně takový je Petrův táta, jenže jednou zajdou věci příliš daleko a celá rodina se musí narychlo odstěhovat z Prahy. Čtrnáctiletý Petr je zklamaný a zaskočený, z malé jihočeské vesnice jménem Hroby i z otce, který sedí doma a místo s redakčními uzávěrkami bojuje s depresí. Poslední, od koho by Petr čekal podporu, je učitelka dějepisu, s níž v nové škole od prvního dne bojuje. Přesto právě zadání referátu o Janu Husovi dovede Petra na dobrodružnou cestu a pátrání v minulosti ovlivní i věci budoucí. Plamen může zažehnout jediná sirka. Díky Husovi Petr potkává řadu zajímavých lidí, skamarádí se se spolužačkou Magdou a i jeho táta získá nový impulz, proč bojovat za svou pravdu a nevzdat se. Místa mají svou paměť a člověk se jimi může snadno propadnout do časů dávno minulých. Co máme s Janem Husem společného? Možná víc, než by se podle šesti set let, které nás dělí, zdálo. Jan Hus je jednou ze základních postav českého historického povědomí. Kniha se zaměřuje na otázky etického poselství Husova příběhu pro dnešní mládež. Jde rovněž o témata, s nimiž není mladý čtenář často konfrontován, jako je víra, odpovědnost, lidská sounáležitost nebo občanská statečnost. Příběh Petra a jeho rodiny doprovázejí vložené infoboxy, v nichž se čtenář seznámí s historickými reáliemi, fakty o Husově životě, zajímavostmi, na něž v průběhu svého novinářského pátrání přichází Petrův otec i Petr sám. Dialog mezi nimi a dalšími postavami doprovází hlavní text Kláry Smolíkové a poskytuje zájemci odborné informace na základě posledních husovských bádání....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/244819/h-u-s-hus-uplne-svetovej-244819.jpg 4.419
Žánr
Pro děti a mládež
Vydáno, Kalich
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (7)

Kniha H. U. S. (Hus úplně světovej)

Přidat komentář
mikusikl
17. února

Skvěle napsaná kniha. Jednoduchou a poutavou formou popisuje život Jana Husa a jeho následovníků. Dozvěděla jsem se spoustu zajímavostí, na které jsem zatím nikde jinde nenarazila. Četla jsem příběh a vůbec jsem neměla pocit, že jsem vlastně v hodině dějepisu. Takových knih by mělo být víc.

kolacky
13. ledna

Tak tuhle knížku by si měl přečíst úplně každý Čech. Příjemnou hravou formou se člověk dozví spoustu informací nejen o Janu Husovi, ale i o jiných osobnostech, a přitom to vůbec nevyzní dětinsky. Moc užitečná a dobře napsaná knížka.
A pro mě, Pražáka, navíc procházka známými místy...


Toffee
15.04.2019

Jsem nadšená, že někdo dokáže postavu z hodin dějepisu takhle jednoduše představit nejen v souvislostech 15. století, ale i v současnosti. Tohle mi v hodinách dějepisu chybělo - učit se o Husovi a husitech a současně o hádkách při stavbě Národního muzea, o tom, co byl Hus pro Masaryka, Beneše... Už mi sice dávno není dvanáct (ani by to nešlo předstírat), ale zdálo se mi to dobře a srozumitelně napsané, že by to i dvanáctileté "děcko" mohlo pobrat. Stačí jen sledovat Petra a postupně s ním všechno objevovat.

milary
26.01.2019

Mně tu knížku zapůjčila dcera s malinko potměšilým "maceško, to se ti bude líbit"...
Hahaha, sebevědomí mi teda rozhodně do začátku nechybělo; křesťanstvím dotčena už nějaký pátek jsem, že, něco si doplním o Husovi a... Přestože doporučenou věkovou hranici dvanácti let několikanásobně převyšuju, začetla jsem se bez problémů. Začetla.., no, měla jsem dvě záložky a pilně jsem kolotala mezi vysvětlivkami a textem před zraky udivených spolucestujících v dopravním prostředku; knížku jsem si vzdorovitě neobalila :-)...
Byla bezvadná. Četla se krásně, nebyla podbízivá, pobavila jsem se, poučila, vysvětlivky byly skvěle nezaujaté a srozumitelné (kdo chce, může se od nich odpíchnout k dalším informacím). A - asi není třeba se obávat toho, že si člověk na tzv. "první dobrou" neodnese a nezapamatuje všechno. Něco určitě. Myslím, že záměrem takhle báječných knih je především - podle mého - vzbudit zájem, který trvá. A o to bych u takhle napsané knížky strach neměla.

broskev28
20.08.2017

Souhlasím s Terjac - můj třináctiletý, velmi sečtělý syn, měl problém knížku přečíst a rozumět. Zato neteř, čerstvá absolventka VŠ technického směru, se prokousávala s nadšením. Takže zřejmě kniha pro starší -náctileté (doporučení od 12 let bych nebrala vážně - 15 až 16 let nejméně), a jak bývá u Kláry Smolíkové zvykem, kniha velmi kvalitní a čtivá!

helusa2
26.05.2017

Moc pěkná knížka - včetně mnoha dodatků a vysvětlivek, která pomohou zorientovat se i těm, kteří jsou např Křesťanstvím zcela nepolíbeni.

TerJac
09.09.2016

Kniha se mi moc líbila. Propojení takové dávky informací z historie s příběhem se moc povedlo, a bylo to tak velmi zajímavé. Jako věčnému zájemci o historii se mi kniha moc líbila. Jen nevím, jak toto kvantum informací pojmou děti, kterým je kniha určena. V poslední třetině knihy, kdy se Petr toulá s Magdou Prahou, létají kvanta informací, je to celkem i dlouhé, a pokud zrovna dotyčný nebude skutečný nadšenec historie, tak nevím, zda to pro něj nebude nuda. Ale každopádně je to velmi dobře napsané!!!