Gurbum aneb Sto tisíc písní jógina Milaräpy

Gurbum aneb Sto tisíc písní jógina Milaräpy https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/127662/bmid_gurbum-aneb-sto-tisic-pisni-jogina--vLw-127662.jpg 5 5 2

Ojedinělý překlad z tibetského originálu sbírky mysticko-lyrických příběhů a písní nesoucí metaforický název Gurbum aneb Sto tisíc písní (ve skutečnosti je písní kolem dvou set) připisovaných tradicí Milaräpovi. Jógin Mila Žäpadordže přezdívaný Milaräpa (1040 - 1123) patří k nejproslulejším představitelům první generace kagjüpovců v Tibetu. Kagjü (Ústní tradice) je škola vycházející z učení pozdního indického buddhismu (tantrajány) a jejím věroučným jádrem je učení o "velké pečeti" (věnující se pochopení buddhistického pojmu prázdnoty) a Šest Nárópových nauk (soubor meditačních technik). Sbírka je rozdělena do tří oddílů a 58 kapitol, Milaräpa je původcem hlavních myšlenek díla a hlavní postavou reálných příběhů, sestavitelem díla je kagjüpovský autor Cangňon. Gurbum je vedle prozaických narativních pasáží prokládán lyrickými popisy krajiny a poetickými výklady buddhistické Dharmy.... celý text

Poezie , Duchovní literatura , Náboženství

Vydáno: , Academia

Rnal´bjor gji dbang phjug čhen po mi la ras pa´i rnam mgur

Beebee
26.07.2017 5 z 5

S přihlédnutím k tomu, že tibetská literatura má svá pravidla, dikci, tón, můžeme se v ní cítit drobet cize, některé věci se opakují a zdají se být navíc, nebo bez smyslu, je to navzdory všemu velmi inspirativní kniha a stačí cítit ducha Milarepy, vcítit se do jeho nauky, jeho postojů, aby bylo člověku s touto knihou blaze. Není nutno trvat na tom, aby vše bylo přesné, pravdivé a nevyvratitelné. Číst podstatu a mezi řádky, nikoliv jen slova a fakta. O to jde v této obsáhlé knize především. Je krásné a díky za to, že zde byl člověk, který si dal tu práci, aby Sto tisíc písní přeložil do češtiny k našemu užitku a spáse. Stotisíckrát díky.

Drolreich
27.10.2015 5 z 5

Osobně se mi líbilo prozaické zpracování Milaräpova života od Eduarda Tomáše a proto, když jsem v knihovně náhodou narazil na toto dílo, dvakrát jsem neváhal. Strukturu knihy tvoří samotné zpěvy, které jsou prokládané malými intermezzy, kde se dozvíte více o příběhu okolo. Případně také slouží k dovysvětlení myšlenek či konceptů v nauce o Dharmě. Nechybí ani obligátní slovníček pojmů pro lepší orientaci. Písně jsou plné krásných přirovnání a metafor s filosofickým přesahem (který je více anebo méně explicitní). Zároveň je to velice inspirativní četba, při níž můžou hrozit záchvaty náhlé meditace, případně uvědomění svojí podstaty. Celkovému dojmu napomáhá i kvalitní překladatelská práce, kdy text je v moderní češtině, čímž ho dělá přístupnější. Ovšem místy klade více požadavků na čtenářovu zdatnost. Zájemcům o tematiku mohu vřele doporučit.

buddhismus Tibet tibetská literatura

Autoři knihy