Gump – pes, který naučil lidi žít

Gump – pes, který naučil lidi žít https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/436029/bmid_gump-pes-ktery-naucil-lidi-zit-faq-436029.jpg 4 1855 565

Gump série

Srdceryvné vyprávění očima toulavého psa Gumpa. Příběh o cestě plné překážek a pastí, o lásce, která má sílu dosáhnout až za duhový most, o neochvějné psí obětavosti položit život za svého páníčka, o naději, kterou nespoutá ani ten nejpevnější řetěz, ale také o zvířecí moudrosti, která nám lidem otevírá oči.

lucisa.n
07.01.2023 4 z 5

Kniha vypráví příběh Gumpa, toulavého pejska, se kterým se život rozhodně nemazlil. Zažil mnohé, od brzkého odloučení od mámy, po ztrátu svého milovaného páníčka, popelnici, několik útulků, týrání.. A i přes to všechno na lidi nikdy nezanevřel.
Podle knihy byl natočený i stejnojmenný film. Já četla novější vydání knihy, ve které jsou i fotografie s komentáři přímo z natáčení. Ty výborně dokreslí a přiblíží příběh všech účinkujících pejsků.

Já nejsem pejskař, ani jsem psa nikdy neměla, takže k nim nemusím mít takový vztah, jako někdo jiný, a i přes to mě kniha zasáhla. Je až neuvěřitelné, kolik toho jedna psí dušička dokáže vydržet a přesto vytrvat a vidět v lidech i to dobré. Je zde spousta krásných myšlenek a ukázek toho, jak nás psy asi vnímají a jak přemýšlí. To pro mě bylo velmi zajímavé.
Gumpovi jsem držela moc palce, aby nakonec i on našel toho svého páníčka, který už jeho důvěru nezradí a jsem ráda, že se tak nakonec stalo :)
Knihu kromě fotek doplňují i nádherné ilustrace, které se vám budou určitě líbit. Celkově je to takové milé, avšak smutné čtení, ale ve výsledku určitě nebudete litovat :) Když se do ní pustíte, za jedno odpoledne ji budete mít přelouskanou. Jen malou výtku mám, a to, že po římské VIII opravdu nenásleduje XI :D

Ajinka126
05.01.2023 3 z 5

S tou knihou není v zásadě nic špatně. Jen já moc nejsem fanda příběhů, které čtenáře chtějí za každou cenu donutit k silným emocím - slzám. Uznávám všechnu čest, pokud tato kniha pomohla byť jen jednu pejskovi, ale jako čtenář jsem se cítila malinko pod tlakem z toho, jak brutální zážitky gump měl. Tím nechci nikoho odradit. Moje babička gumpa miluje.

nikola2425
02.01.2023 5 z 5

Knížku jsem dostala k narozeninám, normálně bych si ji nekoupila. Ale byla hezká, rychle se četla. Takže si nemůžu stěžovat.

Lauramystic
02.01.2023 5 z 5

Kniha, která se čte jedním dechem

libuse6749
30.12.2022

Příběh o pejskovi Gumpovi je taková novodobá verze Dášenky. I díky filmovému zpracování se dostane k mnoha divákům a společně s knížkou se zaslouží o to, rozšířit osvětu dětem i dospělým. Osvětu, která se týká palčivého problému týrání zvířat.

Ne všichni pejsci mají totiž milující domov a pravidelnou stravu. Jsou tu i ti, kterým je ubližováno jak psychicky, tak fyzicky. Někteří se bohužel stanou dárkem, který omrzí a jsou i lidé, kteří mají zvířátka jen jako výdělečný byznys.

Příběh je vyprávěn očima psa Gumpa, který neměl právě jednoduchý start v našem světě, přesto neztrácí naději a víru v dobrých lidech. Jestli najde toho správného páníčka se dozvíte na necelých sto stránkách.

Knížka je doplněna o fotky a příběhy pejsků, jejich útrapy jsou naneštěstí podle skutečných událostí a opravdu se staly. I díky těmto bonusům se stává příběh autentičtější a hraje na city.

Gumpa jsem nejdříve viděla v jeho filmovém zpracování, četla jsem až následně, ale v obou případech jsem byla u hodně úseků smutná, doporučuji tedy kapesníčky na blízku.

EvikU.
29.12.2022 5 z 5

Rereading téhle skvělé knihy mě dojmul úplně stejně jako když jsem ji četla poprvé. Je to smutný příběh nádechem naděje. Ukázka jak různé věci cítí psi a jak lidé. Pro milovníky psů ta pravá kniha.

Mindy
29.12.2022 5 z 5

Krásný příběh, který nám vypráví psík Gump. Líčí nám své zážitky a zkušenosti s různými lidmi (a psy), s kterými se setkává. Je to moc pěkné čtení, které nás má přimět se zamyslet nad naším chováním ke zvířatům.

martunka
28.12.2022 1 z 5

No.... čekala jsem od toho trochu víc.

Lejčís
23.12.2022 5 z 5

V první řadě je nutné si ujasnit, že kniha si neklade ambice být monumentálním literárním dílem. Ten příběh je velmi stručný, prostý, putovní, nevynechává klišé a dojme Vás. Ale copak ta klišé v knihách o zvířatech nevyhledáváme? Copak nejsme vždycky dojatí až na půdu, když čteme nebo koukáme na příběhy o zvířatech? Tak to přece má být.
Příběh Gumpa jako izolovaného literárního počinu skutečně není žádným zázrakem, důležitější je však projekt, kterým za ním stojí. A to je pravý smysl celé knihy.
Osvěta na poli týrání zvířat se v posledních letech rozrostla způsobem, jaký nikdo nečekal, ale zato vítal, což dokazuje i to, jak obrovský boom projekt Gump měl, přičemž stále cítíme jeho dozvuky. Vznikl film s hudebním doprovodem několika znamých osobností, prodávají se kalendáře, pořádá se množství finančních i materiálních sbírek pro útulky, což jsme mohli v menší míře pozorovat i dřív, ale projekt to znásobil.
Ve filmovém vydání knihy objevíte oproti původnímu příběhu navíc i fotky z filmu a střípky ze života herců, které se týkají zvířat. Dozvíte se také, že pejsci, kteří v knize i ve filmu vystupují, jsou skuteční a popisované útrapy opravdu prožili. Fotografická příloha těchto pejsků tak dodává knize na autentičnosti a o to silněji se Vás celý příběh dotkne, byť jako celek reálný není.

Pokud máte rádi zvířata, není Vám lhostejný jejich osud a zároveň Vás psychicky neničí číst o jejich trápení, určitě si knížku přečtěte. Třeba Vás to chytne za srdíčko a když jsou ty Vánoce, tak i darujete nějaké drobné, které můžete postrádat :)

Jája92
20.12.2022 4 z 5

Kraťoučká knížka o psím hrdinovi Gumpovi, doplněná krásnými ilustracemi a na konci knihy fotografiemi psů a lidí, kteří autora knihy inspirovali k sepsání příběhu.
Bohužel lidé dokážou být krutí a nemilosrdní ke zvířatům, aniž by brali na vědomí, že i oni mají duši.
Překvapilo mě, jak kniha skončila, bylo tomu jinak než ve filmu.

cathyblack
11.12.2022 4 z 5

Dojemné čtení o pejscích. Doporučuji i film. Ani u jednoho nezůstalo oko suché.
Někdy my lidi dokážeme bejt pěkný svině.

Anahk1
07.12.2022 5 z 5

To bylo příjemné čtení plné různých emocí a námětů k zamyšlení ..

kacisinka
05.12.2022 5 z 5

Knihu jsem poslouchala jako audio a už při prvních slovech jsem měla na krajíčku. Pan Trojan byl skvělý výběr. Kniha má v sobě tolik moudra a citu! Připomněla mi mnou tak milovaný deník kocoura Modroočka. Jen tohle není úplně pro malé děti, spíše starší. Takže doporučuji všem, co se chtějí na chvíli zastavit, zamyslet, zasmát a poplakat.

alnahu
14.10.2022 4 z 5

Kraťoučká, smutná kniha o pejskovi, který se nechtěl vzdát .V knize je také spoustu moudra o skutečných psích životech, ale dětem bych ji ke čtení nedoporučila.

Damaj
26.09.2022 4 z 5

Film jsem viděla už několikrát a konečně došlo i na knížku. Jak knížka, tak i film jsou velmi smutným vyprávěním o nelehkém životě psů, kteří se z různých důvodů ocitají na ulici, v útulcích nebo v náhradních rodinách. Je strašné, co všechno je člověk schopen psovi udělat.
Jediné, co mi na knize vadilo, je nespisovný jazyk, jakým je text psán, někde to bylo až moc.

Péťa Z.
26.09.2022 2 z 5

Nechala jsem se nalákat na vysoké hodnocení knihy, které ale neodpovídá pro mě kvalitnímu a zajímavému čtivu. Škoda, do čtení jsem se musela nutit. Přitom námět je fajn.

Na začátku knížky se uvádí, že je styl záměrně psán jednoduše a nespisovně. Tak jsem se to tak snažila brát, ale vlastně mi to celou dobu nesedělo. Myslím, že naivita vyprávění škodí příběhu ze všeho nejvíc.

Gump sní o návratu ke svému prvnímu člověku, který se o něho postaral. Jeho poslední "páníček" o něj zpočátku vůbec neměl zájem, nevšímal si ho, ani se na něj nepodíval... A proto mi ty jeho závěrečné přeslazené výlevy srdce nepřišly ani trochu uvěřitelné.
Z příběhu vlastně vyplývá, že Gampa ocenil především kvůli holce, kterou potkával při venčení. A tak ho začal mít rád...
A po Béďovi už Gamp nějakých těch pár stran ani nevzdechl (oproti celé knížce). Chybí mi tam nějaké závěrečné smíření, dotažení příběhu.

Chválím nápad s moudry a různými citáty. Ale prostě celkově zklamání, za mě je to málo. Děj by si zasloužil víc rozpracovat.

„Lidi ve skutečnosti nejsou zlí. Jsou jen lidi, kteří nepochopili, že není rozdíl mezi zvířatama a lidma, a že ve frontě na lásku vždycky stojí úcta a takový to napojení mezi bytostma, a pokud je člověk nemá, tak tu frontu na lásku nikdy nevystojí.“

„Lidi si v srdcích hodně často ubližujou, lásku si přece nejde získávat silou nebo strachem, láska je něco čistýho, veselýho, svobodnýho, jenže lidská láska není ta psí, která má k srdci jen jednu cestičku, člověk těch cest vymyslí několik, a když to jednou nejde, tak hned přejde na druhou a na třetí, až nakonec vždycky dostane, co chce. Člověk prostě potřebuje vlastnit a jsou lidi, co se o srdce nedělej, nedokážou pochopit, že srdce, jak psí, tak lidský, je nekonečný jako vesmír a každej se do něj vejde.“

Kater1ena1
22.09.2022 5 z 5

uz upoutavka me pomalu rozbrecela... kniha velmi emotivni, doporucuji precist, ale asi bych si rozmyslela po ni znovu sahnout

Timkim
21.09.2022 4 z 5

Když už spousta lidí mluví o filmu, děti si pouští na YouTube písničku, též jsem chtěl vědět o čem to je. Když to zhodnotim, kniha je směřována pro zaryté pejskaře, nebo primárně cílená na mladší věkovou skupinu. Ne, že by to bylo vyloženě špatné, jako poučná oddechovka perfektní. Poučné v tom smyslu, že na světě se setkáte se spoustou dobra, zla, otevřených i zavřených srdcí. Po doposlouchaní posledních vět jsem si vzpomněl na slova Foresta Gumpa ( podobnost jistě čistě náhodná) "život je jako bonboniera, nikdy nevíš, co ochutnaš"

Janizoun
13.08.2022 5 z 5

Krásný, dojemný příběh. Chválím autora. Díky knize jsem si pořídila i Gumpa plyšáka :-) Četla jsem knihu i poslouchala audio, oboje skvělé.

Adel822
29.07.2022

Popravdě moc nevím co si o této knize mám myslet. První mé nadšení vzniklo díky výborné propagaci ale díky ní jsem mněla moc veliké očekávání, ne že bych byla z knihy zklamaná to ne, ale rozhodně se nezařadí mezi mé nejoblíbenější knihy. Na knize mi vadilo jak je nespisovně napsaná díky tomu se mi hůře četla. Na druhou stranu se mi kniha vlastně svým způsobem líbila, hlavně tím jak velký má přesah ad už v moudrech nebo v hmotné opravdické pomoci.