Gulag

Gulag – obrovské množství sovětských koncentračních táborů – byl systém represí a trestů, jehož racionalizované zlo a institucionalizovaná nelidskost soutěžily s holocaustem. Do světového povědomí vstoupil Gulag v roce 1972, poté, co vyšla rozsáhlá práce, kterou z vyprávění o sovětských táborech sestavil Alexandr Solženicyn – Souostroví Gulag. Od zhroucení Sovětského svazu byly v Rusku i na Západě uveřejněny desítky memoárů a nových studií, zabývajících se různými aspekty tohoto systému. Anne Applebaum nyní předkládá s použitím těchto nových pramenů i svých původních historických výzkumů první plně zdokumentované dějiny systému sovětských táborů – od jeho počátků za ruské revoluce po rozpad v době glasnosti. Její kniha je velikým badatelským výkonem a morálním zúčtováním, které umisťuje Gulag tam, kam patří: do centra našeho porozumění komplikovaným dějinám 20. století. Autorka za tuto knihu obdržela Pullitzerovu cenu 2004....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/51_/51104/gulag-51104.jpg 4.838
Originální název:

Gulag (1999)

Žánr:
Literatura naučná, Historie
Vydáno:, Beta-Dobrovský
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (7)

Přidat komentář
tami1
15. února

Z této knihy mám husí kůži i po letech.

bamba
17.02.2016

vynikajúci analýza ekonomického prínosu gulagov. pre ruskú ekonomiku. A tiež dopad gulagov na rozdelené rodiny, na vzťah oddelených detí s rodičmi po rokoch.

Stolda
12.05.2015

Symbol zla byl a do dnešních dnů je nacismus, symbol krutosti v dobách míru je bezpochyby komunismus ...jakkoli vykládaný, jakoukoli formou- ať nenásilnou, pořád z toho krutost a násilí vyčuhuje a volá do světa. " Jsem tady a pořád vás budu strašit"

Patin
11.02.2015

Zvěrstva a utrpení jsou v knize popisová vskutku výborně. Mám ale určité výhrady k odbornosti této knihy, spousta pojmů je tu zpřeházena, nesedí některé faktografické skutečnosti atd. Jako vylíčení děju v táborech super, jako naučná literatura, lehké zklamáni.

trnucha
07.10.2014

Skutečnosti popisované v knize jsou příšerné, toto by měla být povinná četba.Nacisté zabíjeli a mučili ve válce "nepřítele", ale komunisté totéž dělali i v dobách "míru" vlastním lidem. Nikdo nevěděl dne ani hodiny, nedokážu si to ani představit.

Valyk
29.12.2013

Už je to delší doba co jsem Gulag četl. Je to vynikající kniha; věrný popis života v lágru. Dodnes mě při vzpomínce na popisované události jímá hrůza, že bych kdy takto měl žít.

SirJohny1981
03.09.2011

Mnoho dní po přečtení se mi vracely některé obrazy... Děsivě pravdivé, varující!