Bez kůže

Bez kůže https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/378668/bmid_bez-kuze-jTH-378668.jpg 4 496 148

Grónsko série

Život Matthewa Cavea, osmadvacetiletého novináře, se rozpadl, když při nehodě přišel o svou ženu a nenarozenou dceru. Aby všemu unikl, odchází do Grónska a ve městě Nuuk začíná psát pro místní noviny. Brzy ho vyšlou, aby napsal reportáž o neobvyklém objevu: pod ledovým příkrovem je objevena mumie skandinávského Vikinga. Vypadá to, že jde o celosvětovou senzaci – ovšem pouze do chvíle, kdy mumie zmizí a její strážce je dosti ohavným způsobem zabit. Matthew proto začíná pátrání na vlastní pěst, které ho přivádí až do roku 1973, kdy došlo k brutálním vraždám čtyř mužů. Všichni byli navíc podezřelí ze sexuálního zneužívání svých dcer. Matthew zjišťuje, že dvě z těchto dívek nebyly nikdy nalezeny a že vyšetřování dosud neskončilo.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Vendeta

Pigen uden hud , 2017

mirec88
10.03.2022 5 z 5

Vynikajúca drsná a pochmúrna detektívka z prostredia drsného Grónska, kde sa po odporné vraždy, kde sa vyberajú vnútornosti a sťahuje sa z kože ako na bežiacom páse, nechodí ďaleko. Napínavý koniec, odhalenie vraha a prekvapivé twisty na konci ešte viac ma zaujali aj rôzne "rodinné" vzťahy. Na rad Bohužiaľ príde aj zneužívanie detí, čo je smutná, ale pravdivá téma. Odporúčam tým, čo majú radi kvalitné a drsnejšie krimi a neodporúčam slabším jedincom.

Arev122
31.12.2021 4 z 5

Napínavá detektivka z drsného kraje Grónska psaná ve dvou časových rovinách. Občas jsem se trochu ztrácela ve jménech,ale jinak hezké čtení.

Evka27
04.12.2021 3 z 5

Nebylo to špatné. Zkusím další knihu autora.

Kubajzz
28.11.2021 4 z 5

První knížka od autora a určitě si přečtu i ostatní. Napínavé, mrazivé.... Doporučuji k přečtení.

Kerberos
22.11.2021 4 z 5

Slibně začínající nová severská série. Tvrdý příběh, sympatický hlavní hrdina, hodně postav a zvláštní jména ,

Anette99
01.10.2021 5 z 5

Vypadá to na další skvělou krimi sérii. Hlavní hrdina utíká do Grónska, aby se vzpamatoval z rodinné tragédie. Ale brzy se ocitne ve středu dění, když se najde mrtvola, která vypadá, že je stará stovky let. Jak Matthew zabředává hlouběji a hlouběji do vyšetřování, zjišťuje, že to nebude tak jednoduché. Mrtvoly přibývají a Matthew, později s pomocí sympatické a poměrně své Tupaarnaq, postupně zjišťuje, že současné vraždy souvisí s více než čtyřicet let starou sérií podobně brutálních vražd. Jak se blíží vyřešení, je na něj vyvíjen tlak od politických špiček, aby se v případu přestal hrabat, a tito lidé se pro ututlání skandálu neštítí případně ani vraždit. Spolu s vyřešením vražd se vynoří také minulost plná hnusů, ale i propletené rodinné vztahy. Napjaté a temné atmosféře přidává drsné prostředí Grónska.

Aya81
27.09.2021 4 z 5

Zajímavé prostředí, napínavé pátrání, kde se spojuje minulost a současnost, znepokojivé myšlenky na to, zda některé věci v knize zmíněné opravdu jsou v Grónsku tak běžné...? Dobře se četla a ráda si přečtu i další.

Shardlake
22.09.2021 5 z 5

Příběh se odehrává v neobvyklém prostředí, a to v menším městečku v Grónsku. Děj je napínavý, syrový a nutí číst až k jeho rozuzlení. Při četbě čtenář cítí zimu, sníh, led a nepřízeň počasí, jako by byl přímo na místě samotném. Pro mne nový autor a jeho knihu jsem si užila. Těším se na pokračování a knížku doporučuji!

mfanta
14.09.2021 2 z 5

Bohužel, v porovnání s jinými severskými autory, které jsem četl, je Nordbo pouze slabší odvar. Nechybělo pár překvapivých dějových zvratů, ale jinak byl děj a postavy ploché, poměrně předvídatelné a šustící papírem.

andrej0867
10.09.2021 4 z 5

Danskeho novinara Matta vodi za ruku eskimacka verzia Lisbeth Salander ktora obcas nieco hackne a obcas namiesto motorky jazdi na ukradnutom motorovom clne. Zaujimavy pohlad na Gronsko pod Danskym "kolonialnym" vplyvom a kulturne nekompatibilnych a vykorenenych eskimakov zijucich v meste.

jarmila7388
30.08.2021 2 z 5

Ne,že by mi dělalo problém severské mena.Ale přítomnost míchat z minulosti a tam se orientovat kdo je kdo. Byl problém.Dost drastické popisy vražd.Takove moc zamotané a očekávání kdo je vlastně koho vrah.

Kekik
12.08.2021 4 z 5

Zajímavý příběh. Trochu jsem se ještě na konci knihy ztrácela ve jménech, především však v rodinných vazbách. Příběh mě zaujal. Střídání časů nevadilo, byly čtivé oba příběhy. Kdo stál za vraždami otců mně došlo jen pár okamžiků předtím, než jsem si přečetla jméno.
Celkové rozuzlení příběhu bylo pro mě překvapením. Možná to bylo trochu zbytečně překombinované.
Složitá jména a názvy jsem se ani nepokoušela přečíst.

Jsem zvědavá na druhý díl. Anotace zní lákavě.

Celou sérii jsem si pořídila v různých akcích za nízké ceny, první díl v březnu roku 2020. Původně jsem se na čtení prvního dílu těšila, ale jak přibývaly nelichotivé hodnocení, čtení jsem oddalovala. Až konečně nastal čas. A jsem ráda, že jsem ty další díly nakoupila, když byly v akci, jelikož první díl u mě obstál.

lenka.plaszova
26.07.2021 2 z 5

Knihu jsem četla několik měsíců (od některých se nedokážu odpoutat a zvládnu je přečíst za několik dnů). Do Bez kůže jsem se stále nedovedla začíst, problém mi dělala i některá jména, která se mi celou dobu pletla. Pointa byla sice dobrá, jen se autorovi nepodařilo mi ji "prodat".

Evelyn2
28.06.2021 5 z 5

Jak odkládám první už se chápu po druhé.

ivka67
25.05.2021 4 z 5

Za mě dobrá detektivka z netypického prostředí.

Hotovson
01.04.2021 5 z 5

Když je hlavní hrdina (hrdinové) sympaťák, tak je to podle mě půlka úspěchu. To se tady povedlo. Matthew se vyrovnává s rodinou tragédií v Grónsku, což je docela paradoxní, když je to země s vysokym počtem sebevražd, leckdo by si to hodil (kdyby tu rostly stromy), stát se mu to co Mattovi. Po objevení mrtvoly v ledovci se zaplétá do vyšetřování, který zřejmě souvisí s případy z roku 1973. Potkává se s místní dívkou Tupaarnaq (která mi byla taky hned od začátku sympatická, možná kvůli její přímočarosti), propuštěnou po 12 letech z vězení za domnělou vraždu její rodiny. Čím víc jsou oba zapleteni do případu, tim víc přituhuje, protože v pozadí je samozřejmě politika a boj o moc...

Líbilo se mi prostředí Grónska, hodilo se to k těm mordům (i když byl srpen, tak byla zima) i politický pozadí (vztah Grónsko - Dánsko) a s tim související vztahy domorodců s přistěhovalcema. Navíc se mi líbí když jsou v příběhu dvě dějový linie (historie - současnost), který postupně splynou v jednu. Nebylo to zas až tak akční, možná až na pár momentů, ale to mi nevadilo.

Vzhůru do pokračování, vypadá to zajímavě a jsem zvědav, jak se budou dál vyvíjet osudy postav!

Lullina
31.03.2021 2 z 5

Co k této knize říct ....surový krvavý thriller který jsem očekávala dle reklam a recenzí se moc nekonal bohužel .Ano bylo fajn si přečíst zase trošku jinou detektivku,ALE severská jména to je menší problém ....kolikrát se musíte vracet a hledat kdo to sakra vlastně je ? A jo to je vlastně tenhle ten .Minulost vs Přítomnost ....tohle mi v knize problém vůbec nedělá a tady musím říct ,že pasáže z minulosti byly pro mě asi zazivnejsi než z přítomnosti .Téma zneužívání dětí pro mě jako pro mámu je velmi citlivé a i tady byly chvíle ,kdy mi bylo ouzko,naštěstí se autor více věnoval popisu vražd než popisu citlivých dětských utrpení to bych knihu asi hned odložila .Co se vražd týče ze začátku my připadalo honem honem pozabíjet jich co nejvíc ať je čtenář nabrnklý číst dál ,ve finále už mě to ale moc nebavilo pořád to samé dokola stejný scénář .....když to shrnu.....jo kniha dobrá proč ne, ale určitě mě nenadchla natolik,abych si kupovala další knihy tohoto autora L.

costawa
21.03.2021 2 z 5

SPOILER: Severská detektivka slabší kvality. Možná je to překladem, ale zcela jistě stylem psaní autora. Šílená jména a ano, nemůžeme ani u nás mít přece v knize hrdinky Ilu, Ivu, Ilonu a Elu, tempo, které je pomalé a graduje jen tím, že se tam vytahujou vnitřnosti. Za mě ne, potenciál nevyužitý. O Grónsku knihy téměř nejsou, takže autor mohl čtenáře vtáhnout do děje surovostí přírody, podnebí a ne jen způsoby vraždy.

ladyba
21.03.2021 3 z 5

Do prvního dílu této trilogie jsem se musela začít. V expozici si autor libuje v osobním utrpení hlavního hrdiny víc, než v rozehrání dějových linek naservírovaných napříč všemi třemi díly. Autor vám neusnadní Nenabízí ani orientaci v postavách, sám nemá jasný systém v tom, jestli budou postavy prezentovány křestními jmény anebo příjmeními. Trilogie má velký záběr, mnoho postav a dějových linek, některé autor příliš na dlouho opouští anebo se náhle vynoří, když je zrovna potřebuje, jako deus ex machina (absence ohlasů na jarní události roku 2014 v prvním dílu a zrod qivittoqa i na události z roku 2005). A, čtenáři, div se, kde se vzala, tu se vzala... Musíte si vzpomínat, hloubat v paměti, kdo je kdo, co se mu stalo a dávat si vše znovu a znovu dohromady do souvislostí. Příběh má sklony k prvoplánovosti (americká základna je jen a jen učiněné zlo a žádný voják tam nemá svědomí ani pocit viny a smysl pro pravdu a spravedlnost, podobně představitelé politické moci) a díky hlavnímu hrdinovi, který je jen novinář, je role policie a oficiálních vyšetřovatelů v něm příliš pasivní a místy moc chtěná a pak se vám naservíruje policista či zaměstnanec u policie v roli pachatele - mstitele hned v několika variantách jako obehraná klišé šablona (přestože je v Nuuku hodně masivní výskyt vražd a sexuálního násilí, pořád to jen vyšetřují jen místní a ne specialisté z Dánska, pokud se nakonec někdo objeví, slouží zas jen jako stafáž). V Nuuku a jeho okolí se toho během pár pěsíců roku 2014 děje tolik, ale policie jen tápe a nedělá skoro nic, jen se černé ovečky mstí a mlží, ale nadřízeným to není divné a když jsou odhaleni, tak se zas tak moc neděje. Jednou z dalších slabin je absence jakých koliv vazeb u vedlejších postav - sourozenci jako by nikdy nebyli sourozenci a nikdy spolu nevyrůstali a švagři nebyli švagři, tety tety (Paneerag - Tobias, Tupaarnag - Ulrik, Mona - mladší sestra - Michael, Tobias - Michael, Inga - Paneerag). Jak je možné, že všichni tak snadno uvěří, že dvanáctiletá dívka vyvraždila skoro celou rodinu? A nikdo moc nepátrá po skutečném motivu těchto úmrtí? Hned ji šoupnou do kriminálu coby dětského sériového vraha a hotovka, zde se o ni stará jen jeden psycholog, namísto aby ji v ústavu zkoumal celý tým odborníků? Hlavně že máme grónskou "Lisbeth Salanderovou" a je o čem dál psát...

Andrea7272
09.03.2021 5 z 5

Dalo by se říct, že líbilo. Zase trochu jiné krimi ,jiná místa, ale napětí nechybělo a příběh mě zaujal. Jdu na 2. díl :-)

vraždy Grónsko norská literatura kriminální thrillery

Mads Peder Nordbo
norská, 1970