Zkáza a naděje ekniha

Hlavní město Ravky padlo a na trůn usedl Temnyj. Zesláblá Alina se skrývá hluboko pod zemí ve starobylém jeskynním labyrintu a nabírá síly k dalšímu boji. Jen s velkým přemáháním snáší nechtěnou péči fanatiků, kteří ji začali uctívat jako svatou. V hlavě se jí rodí plán, postavený na nejistých základech. Dočká se pomoci od svého spojence prince Lantsovova, po kterém se ale slehla zem? Podaří se jí najít bájného ohnivého ptáka a využít jeho moc v boji proti temnotě? Jisté je, že válka je na spadnutí a Alinin neúspěch bude znamenat zkázu nejen pro ni, ale i pro celou zemi. https://www.alza.cz/media/grisa-zkaza-a-nadeje-d5288353.htm...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/378932/big_zkaza-a-nadeje-ARl-378932.jpg 4.2962

Griša 3.

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež

Vydáno: (ekniha), Fragment (ČR)

Ruin and Rising, 2014

Kniha Zkáza a naděje

Sixtinka144

Závěrečný díl Griši vás nenechá vydechnout. Hned na začátek chci uvést, že tento díl je bezkonkurenčně nejlepší z celé trilogie, je zde spoustu zvratů, problémů, lásky a přáteltsví. Miluju, jak se zde postupně odkrývá minulost všech postav, jak to do sebe všechno začínalo zapadat. Příběh, který vám objasnil umocňovače jsem četla se zatajeným dechem. Vlastně jsem celou knihu přečetla na jeden zátah, protože se od toho nešlo odtrhnout. Postavy se opět někam posunuli, neřímá, že jsem jim občas nechtěla dát facku, ale bavilo mě to. Svět je krásně popsaný, konec je možná pro někoho trochu moc, možná i pro mě, ale je to velkolepá fantasy kniha, takže za mě proč ne. Nutně potřebuju samostatné knihy na Temnyje a jeho maminku. Jsem moc ráda, že jsem se do tohoto magického světa konečně pustila, neudělala jsem chybu. Teď už se pustím do Šesti vran, které mají být ještě mnohem lepší, než tato série, nemohu se dočkat, a celý Griša svět vám mohu doporučit.

zuzule787

Sérii Griša jsem začala číst hned po přečtení Šesti vran a začátek prvního dílu mi moc velký požitek nepřinesl. Ufňukaná, nesebejistá, věčně o sobě pochybující Alina mi často lezla na nervy. A její věčné hledání a volání Mala, když je ve společnosti super božího záporáka Temnyje? Hrůza.. Přes docela slušný druhý díl, kde více prostoru dostal i Mal, který mě také chvílemi pěkně štval, ale pořád ne tolik jako nerozhodná Alina, která kromě snahy zachránit Ravku řeší, kterého ze tří nápadníků si vybrat.. Spisovatelka umí opravdu mistrně vyprávět, kniha se čte lehce a rychle a poslední díl jsem opravdu úplně zhtla. Sice bych si dokázala představit trochu jiný konec, ne jako vystřižený z červené knihovny, ale chápu to - cílová skupina čtenářů této knihy je o pár let mladší než já:-) Svět grišů mě opravdu uchvátil, hlavní záporák byl skvostný - zasloužil by ještě více prostoru a vedlejší postavy jsem si moc oblíbila, skoro více než ty hlavní. Určitě ale doporučuji jako záživné a nenáročné čtení.

Selfinka

Tato trilogie měla tak skvělý potenciál, který bohužel nebyl využit. Autorka vystavěla skvělý svět, zajímavé postavy (zejména ty vedlejší), fungování. Série měla sestupnou tendenci - první díl super, výborný, druhý díl jo dobrý, ale..no a ten třetí, jako by jí došly nápady a celou sérii "pohřbila" zmateným koncem a největším klišé všech dob.

Nikidree

Stejně jako předchozí dva díly, i tuto hodnotím jen jako dobré. Celkově vzato, jedná se o dobrou trilogii, která má slabší i silnější místa. Celý příběh má hlavu a patu, i když lze najít pár věcí, které jsem tak trochu divné, úplně tam nesedí nebo by tam prostě jen nemusely být. Jde však o nenáročné a oddechové čtení.
Největší kámen úrazu vidím ve vztahu Aliny a Mala, který zabírá až moc prostoru. Naopak bych uvítala, kdyby měl třeba víc prostoru Temnyj, protože o něm bych se ráda dozvěděla víc.
A ještě bych vytkla konec. Nelíbí se mi, co tam autorka provedla. Ačkoliv mi to kolem a kolem nevadí, jedna věc mi tam přijde nelogická a druhá se mi prostě nelíbí. Ale to je věc názoru.
Ačkoliv hodnotím jako průměr, můžu Grišu doporučit. Asi ji ocení spíš mladší jedinci, ale řekla bych, že si v tom každý najde své (pokud ho to chytne)

kindlova42

(+ SPOILER) Třetí díl dobře uzavřel celou trilogii. Musím říct, že se mi celkově příběh Griši líbil, přestože se objevovali pomalejší a nudnější pasáže, tak se to četlo dobře a i mě děj několikrát překvapil. Již jsem psala, že jsem nebyla zrovna největší fanynkou lásky Mala a Aliny. Líbilo se mi jejich pouto a jejich historie, ale něco mi tam chybělo (ale na konci jsem jim to přála). Záporná postava Temnyje je zajímavá a hodně mě baví. Zvláštní spojení mezi ním a Alinou je podivné ale zároveň chcete aby spolu vedli ty rozhovory o samotě. Kdyby Temnyj nebyl vrah a fanatický vůdce, tak by se pro Alinu hodil asi ze všech nejvíce, protože v jednom má pravdu, oba jsou jiní a oba jsou jediní, kdo si vlastně mohou skutečně rozumět.
No ale jelikož je to psychopatický vrah nemohla jsem mu fandit, i když jako postava byl skvělý a hrozně komplikovaný. Kdo mi přirostl k srdci byl princ Nikolaj, přišlo mi že i Alina k němu cítila trochu víc než jen spojenectví. Ovšem co mu Temnyj provedl mě šokovalo a vůbec jsem to v ten moment, kdy se to v knize odehrálo, nečekala. Zjištění, že on je Zjizvený král a tudíž má jeho příběh pokračování mě potěšil.
Hodně se mi líbilo poodhalení Morozova příběhu od Baghry. Závěrečná bitva byla sice rychlá, ale dostatečně uzavřela natahovanou válku Temnoty a Světla.
Grišu jsem začala číst s tím, že mi všichni tvrdí, že je to nejslabší dílo autorky, mně se líbila, takže si rozhodně přečtu další série, které jsou čtenáři vychvalovány narozdíl od Griši.
Třetímu dílu dávám 4,5*

slepÝVoko

Po dočtení celé série jsem nadšená, že jsem do toho šla. Tehdy, když to začalo vycházet v češtině tak jsem byla rozpačitá z recenzí a celé série jsem se vyhla a vrhla se hned na Šest vran (a to byla jízda!), po shlédnutí seriálu jsem byla taky trochu rozpačitá, ale líbilo se mi. Tak jsem si řekla, že je načase si to přečíst a rovnou hned všechny knihy z toho světa. A jsem nadšená! První kniha je zajímavá a pěkně vtáhne do světa a po přidání postavy Nikolaje jsem to naprosto hltala! Boží! Tisíckrát boží. Vůbec nelituji, že jsem to četla až teď s mírnou obavou. Ano, jsou tam někdy nudné pasáže nebo předvídatelný děj, ale na zážitku ze čtení to neubralo. A neskutečně se těším, až se dostanu k Niku! :)

alishek

Mohu říci, že mě 3.dil mile prekvapil, byl napínavý, nečekaný zvrat, prostě vse, co má dobrý příběh mít a hezké zakončení této trilogie.

DejSemTuKnihu

(+ SPOILER) Skvělé zakončení série. Občas mi přišlo, že se to strašně táhlo (hlavně asi prvních 100), ale jinak to bylo dobře vymyšlené, super postavy, které byly všechny úplně odlišné a každá měla něco do sebe, a děj zajímavý. :)
Musím souhlasit, že romantická linka mezi Alinou a Malem mohla být víc rozvinutá, ale takto to autorka prostě napsala a my s tím bohužel nic neuděláme.
Konečná ''bitva'' ve Vráse mi přišla kratší, což asi nakonec ani nevadilo. Jinak to, že Alina přišla a svou moc, pro mě bylo celkem překvapivé, ale v tomto díle toho bylo překvapivého tolik, že mě to ani nějak zvlášť nešokovalo. :)
Jediné, co si neumím vysvětlit je, jestli teda byl Temnyj špatný, nebo ne. Chápu, že z části ano, ale když nakonec zemřel, tak mi ho bylo vlastně líto.
I přes to, že fantasy nečtu, tak mě tahle série opravdu bavila. Jelikož jsem si strašně oblíbila Nikolaje, tak uvažuju, že si přečtu i jeho duologii. Nemůžu nic jiného, než doporučit. :)
4,5/5*

Recenze k předešlým dvoum dílů najdete na mém profilu. ;)