Zkáza a naděje ekniha

Hlavní město Ravky padlo a na trůn usedl Temnyj. Zesláblá Alina se skrývá hluboko pod zemí ve starobylém jeskynním labyrintu a nabírá síly k dalšímu boji. Jen s velkým přemáháním snáší nechtěnou péči fanatiků, kteří ji začali uctívat jako svatou. V hlavě se jí rodí plán, postavený na nejistých základech. Dočká se pomoci od svého spojence prince Lantsovova, po kterém se ale slehla zem? Podaří se jí najít bájného ohnivého ptáka a využít jeho moc v boji proti temnotě? Jisté je, že válka je na spadnutí a Alinin neúspěch bude znamenat zkázu nejen pro ni, ale i pro celou zemi. https://www.alza.cz/media/grisa-zkaza-a-nadeje-d5288353.htm...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/378932/zkaza-a-nadeje-ARl-378932.jpg 4.1435

Griša 3.

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno (ekniha), Fragment (ČR)

Ruin and Rising, 2014

Kniha Zkáza a naděje

Luc.i
předevčírem

Asi jsem udělala chybu,že jsem sérii nečetla vkuse všechny díly za sebou. Na třetí jsem čekala než se v knihovně uvolní a mezitím jsem přečetla celou vampyrskou akademii. A to je ten problém,na začátku VA jsem měla pocit že je to hrozně podobný griše a teď naopak u Griši mi všechno připomínalo VA. Vlastně jsem měla pocit že by tohle mohl být první díl. Vážně nechce to někdo zkusit číst od třetího dílu? Všechno tam hrozně dlouho trvalo a závěr byl zase hned pryč. Nikolaj je prostě láska, jak já se těším na Zjizvenýho krále. Asi to bude tím že Nikolaj je podobnej charakter jako kaz z šesti vran a ty já miluju a kaze obzvlášť. V griše mám příště problém z hlavní hrdinkou, Alina mi děsně leze na nervy Mal mi tady už tolik nevadil ikdyž je až moc dokonalej a šlechetnej. Pořád tak nějak shipuju Alinu a Temnyje ikdyž nechápu proč. Temnyj je tak skvělej zaporak že to není možný. Některý části v knížce byly překvapivý a četlo se to dobře ale chvílemi v tom byl trošku zmatek. Líbil se mi i doslov (potom) ten to tak hezky uzavřel, ikdyž to jsem vlastně vůbec nečekala. Těsně před koncem jsem už z aliny fakt nemohla dál ikdyž jsem doufala,že to není tak jak to vypadá. To by mě dost zklamalo ikdyž zvrat by to byl parádní. Série je to fajn a jsem ráda že budu mít přečtený všechny knížky z Grishaverse ikdyž pochybuju že se ke griše, narozdíl od šesti vran ještě někdy vrátím. Celkem 4/5*

Vixiene

Tak jsem konečně dolouskala závěrečný díl série Griša. A i po jejím dočtení si stojím za tím, že nejlepšími postavami jsou Temnyj a Nikolaj a naopak hlavní hrdinka Alina mě absolutně nudila. Přišlo mi, že za celé ty tři díly se vůbec nikam neposouvala.

Konec nebyl nijak překvapivý, skončilo to asi tak, jak většina čtenářů očekávala (a doufala), ikdyž abych se přiznala, mně by se to líbilo malinko jinak, ale tak nemůžeme chtít všecko, že jo. :-) Za mě byl ten konec prostě takový nemastný, neslaný, až příliš pohádkový. Některé postavy by si zde zasloužily více prostoru.

Zkrátka, pokud jste zarytí fantasy fanoušci, tak vás tato série rozhodně nenadchne. Nicméně, pokud chcete něco oddechového, od čeho zároveň nemáte velká očekávání - jděte do série Griša. Na čtení je to opravdu velmi příjemné, děj ubíhá většinou rychle, čtivě napsané a některé postavy přece jen nejsou úplně k zahození :-)

Ikdyž tuto sérii hodnotím průměrně (první díl 3/5, druhý díl 2,75/5 a třetí 3/5), tak se k ní velice pravděpodobně někdy (třeba za nějakých pár let) vrátím. "Grišavers" mi byl prostě sympatický, líbilo se mi, jaký svět spisovatelka vymyslela a hodně se těším na Šest vran i Zjizveného krále :-)

Jen malé rýpnutí nakonec - kdo je mrtvý, měl by zůstat mrtvým! :-D

Ketfl

Úžasný závěr série. Děj nám pěkně vygradoval a takovou zápletku jsem rozhodně nečekala. Kniha se opravdu četla skoro sama. Na závěr mi i slzička trochu ukápla. Nestává se mi moc často, že bych si v knihách tolik oblíbila zápornou postavu. Nakonec i závěr knihy musím hodnotit jako uspokojivý, i přesto, že Mal mi byl z těch tří možností nejmíň sympatický. Líbilo se mi to, moc. Určitě se pustím do dalších knih od této autorky.

Verunka4444
09.10.2020

Tak je tady závěr série a musím říct, že opět celá kniha byla super. I když :-)... celou knihu jsem si myslela, že Mal bude nějaký zapomenutý griša s novou mocí,nebo tak něco a hlavně,že Alina skončí s Nikolajem - sice tam je patrné ,že tam nejde o velké romantické city,ale spíš o přátelství,ale stejně se mi k sobě hodili nejvíc :-/ dopadl chudák nejhůř a přitom jim pořád zachraňoval kejhák. Jako postava mi byl asi nejsympatičtější :-) Každopádně super série, čtivá,poutavá a určitě doporučuji :-)

any37
18.09.2020

Jednoznačně nejlepší díl z celé série, ale pořád to nepřekoná Šest vran. Háku už jsem psala, je poznat že je celá tato trilogie autorčinou prvotinou. Přesto se byla tahle část napínavá, se spoustou akce a dobrodružství, čtivá a plná překvapivých momentů.

Verunka289
17.09.2020

Jak se mi druhý díl až tak moc nelíbil, tak ten třetí, závěrečný, byl za mě hodně povedený, napínavý a s neočekávanou zápletkou. Ráda vyzkouším i další série autorky.

Damonka18
15.08.2020

Třetí díl mě zklamal. Pár míst bylo zajímavých. Ze začátku to bylo poutavý, ale postupem času mě to začínalo nudit. V porovnání s prvním dílem je tento velmi slabý. Co se týče konce, čekala jsem něco víc. Chápu co tím autorka chtěla říct, ale ráda bych viděla jiný konec.

andromeda020
17.07.2020

Krásná kniha, ale konec to zachránil.