Zkáza a naděje

Zkáza a naděje https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/368240/bmid_zkaza-a-nadeje-kWt-368240.jpg 4 1261 238

Griša série

< 3. díl

Hlavní město Ravky padlo a na trůn usedl Temnyj. Zesláblá Alina se skrývá hluboko pod zemí ve starobylém jeskynním labyrintu a nabírá síly k dalšímu boji. Jen s velkým přemáháním snáší nechtěnou péči fanatiků, kteří ji začali uctívat jako svatou. V hlavě se jí rodí plán, postavený na nejistých základech. Dočká se pomoci od svého spojence prince Lantsovova, po kterém se ale slehla zem? Podaří se jí najít bájného ohnivého ptáka a využít jeho moc v boji proti temnotě? Jisté je, že válka je na spadnutí a Alinin neúspěch bude znamenat zkázu nejen pro ni, ale i pro celou zemi.... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Fragment (ČR)

Ruin and Rising , 2014

ctenarMarLnYI
08.04.2024 5 z 5

Svět Grišu je super. Jen ta Alina, dost času mi trvalo nez mi přestala lést na nervy.

Slezadav
04.03.2024 3 z 5

Pořád se dá najít dost věcí, které mě otravovaly, docela hodně plot holes a zjevné berličky, kterými si autorka usnadňuje práci. Přesto závěrečný díl je jednoznačně nejlepší z celé trilogie. Alina se konečně přestala chovat jako úplná kráva a dokonce trošku ubylo zbytečné romantiky. Osobně bych snesl o hodně temnější konec, ale co už, tento také nebyl zase až tak špatný. Některé části možná zbytečně roztahané, na druhou stranu se autorce povedlo vysvětlit alespoň několik nesmyslů z předchozích knih, které byly do očí. Celou Griša trilogii jsem četl spíše jako přípravu na Šest vran. Vymyšlený svět je krásný a zajímavý - soudě podle mapky a uvedených délek cestování si ovšem myslím, že zbytečně málo rozlehlý. První a druhý díl byl na vážkách mezi dvěma a třemi hvězdami, tady to budou solidní tři. Sice je škoda, že hodnocení je na úrovni předchozích dílů, ale čtyři si tohle prostě nezaslouží.

SumýšIrena
15.02.2024 4 z 5

(SPOILER) Třetí díl je rozhodně nejlepší z celé trilogie. Řadím se k té menšině, která Temnyje nemusí a naopak mám moc ráda Mala. Takže konec mi naprosto vyhovuje. Také vysvětlení umocňovačů se mi moc líbilo. Jen mám pocit, že se autorka v řešení Mala trochu inspirovala viteálem z Harryho P.

stelka_knihomol
11.02.2024 5 z 5

Zatím tenhle rok dočítám série a opět si nemůžu vynachválit polední díl. Všechny postavy mi svým způsobem přirostli k srdci, každý jednotlivý charakter byl skvěle vystavený. Konec byl rozhodně překvapivý.

Betulefetule
26.10.2023 5 z 5

Další perfektní kniha ze série! Akce za akcí, převrat za převratem.... A milostná linka vše skvěle doplňovala :)

Spoiler:

Potřebuju si trochu vylít srdíčko, no. Budu tu litovat a obhajovat postavy, tak od toho prosím nic převratného nečekejte :). Dočítala jsem to pozdě v noci, a tak trochu jsem si pobrečela nad Harshawem (skloňování prosím neřešte). Nebylo to tím, že bych si ho nějak oblíbila jeho postavu, ale bylo mi spíš líto té kočky. Jo, třeba jsem dětinská, cokoli, ale byla už noc, a prostě mi to bylo líto... A taky mi bylo líto Alexandra. Nemyslím si, že by byl přímo zlý, ale snažil se jenom udělat bezpečné místo pro grišy ( velmi doporučuji přečíst si Démona z lesů, tam je Temnyj jako dítě a je to skvělý), a pak v podstatě nikoho neměl. A klidně si mě nazývejte zvrácenou, ale bylo mi líto i Baghry. Jop, teď to víte.

Doufám, že nejsem jediná, která to vidí stejně. : )

Hanathor
14.10.2023 5 z 5

Zvrat za zvratem.. tenhle díl obsahuje všechnu akci, která minulému dílu chyběla.

isabokmal
09.08.2023 5 z 5

Četla jsem v Aj.

V porovnání s dvěma předchozími díly série byl za mne tento nejlepší. Vrhala jsem se do něj hned po dočtení druhého dílu, proto jsem měla živě v paměti vše, co se událo a mohla v ději plynule navázat.

Už od první kapitoly jsem se nemohla odtrhnout. Intenzita děje jela na plné obrátky. Byla to samá akce, dozvídala jsem se stále něco nového a dost často šokovaně zírala do čtečky.

Stačilo jen pár stran a moje zaryté antipatie k Apparatovi se jen a jen potvrzovaly. Příšerně slizká postava, co si budem.., ale tím pádem perfektně vykreslená, když ve mne dokázala vyvolat takové emoce.

Co se týká ostatních postav, naprosto jsem si je zamilovala. Ať to byl Nikolai, Mal, samotná Alina, Zoya, Genya, ale i Adrik, David, Nadia, Darkling, Tolya s Tamar a další. Byla to směska těch nejrozmanitějších postav, které tvořily fungující celek a dodávaly příběhu tu správnou energii. Ano, měly chyby, ale to máme i my, jsme přeci lidi. (Ne?)

Ve zkratce tedy musím říct, že jsem si knihu strašně užila. Svět Grishaverse si mne získal, což mne upřímně překvapilo. Totiž.. do toho světa jsem se zamilovala!

Musím ještě zmínit, ze Girshaverse čtu v originále. Je mi tedy jasné, že v češtině knihy můžou působit trochu jinak. Překlad kolikrát udělá opravdu hodně.

TerapieKNIHOU
02.08.2023 3 z 5

(SPOILER) "Na razrusha'ya. I am not ruined. E'ya razrushost. I am ruination."

Z 1. jsem byla poměrně nadšená. Druhý na mě působil jako taková vyplňovačka - mezi slibným začátkem a samotným závěrem se nic moc neudálo. A třetí? Lepší jak dvojka, ale zase o kapánek horší, jak 1.

Alina si po předchozích událostech líže rány v úkrytu podzemí, kde dějově strávíme takmer 70 stran...Strašně nezáživný a zdlouhavýAparatus byl něco na moje nervy.

Poté se KONEČNĚ vyhrabeme na povrch zemský a člověk se nestačí divit. Děje se toho až příliš, jeden zvrat za druhým. Zanechalo to ve mně dojem, jako by autorka chtěla dohnat to, co do té doby nestihla. Spousta věci mi přišla nedovysvětlena, nedotažená i co se týče magického světa. Potřebuje Alina slunečný světlo k přivolaní moci či ne?

Alina byla pro mě jako hlavní hrdinka hrozně nemasná a neslaná. Mal ten tu konečně dostal směr a já ho vzala na milost. Daleko víc jsem si užívala vedlejší postavy - Nikolaj, Genya, dokonce i Zoya.

Nejzajímavější postavou celé série pro mě ale bude vždycky Temnyj. A je velká škoda, že autorka jeho příběh víc nerozvedla. Střípky z jeho minulosti ale cením.

A samotný závěr? Hrozně zrychlený. Po tom všem jsem očekávala nějaký epický battle, něco propracovanějšího. Za mě spousta nevyužitého potenciálu. A o tom happy endu a klišé ani mluvit nebudu.

Griša je asi první knižní série, kdy se mi líbí víc seriálové zpracování.

Suma sumárum. Zarytý fanoušek Grishavers nejsem, ale i tak si myslím, že celá série za přečtení stojí minimálně jednou. Kdybych ji měla hodnotit jako celek, dávám 6/10.

Určitě ale doporučuji duologie Šest vran.

Carol1122
29.06.2023 3 z 5

Bohužel mě zrychlený příběh i postavy mírně zklamaly. Těšila jsem se na velké finále, abych zjistila, že tvůrci seriálu třetí díl knížky vložili už do druhé série. Za mě bohužel mohu dát palec nahoru jediné postavě - Temnyjovi.

Tenebris_Draco
04.06.2023 4 z 5

(SPOILER) Upřímně mě velmi mrzí, co se talo Temnyjovi. Osobně jsem ho měla ráda, přestože dělala špatné věci. Asi proto se mi tak líbil, v tomto světě nemohl být lepší záporák než on. Také mě zamrzelo několik smrtí, ale ty nebyly tak výrazné, jako v Temnyjově případě. Byla jsem ovšem ráda, že mi autorka nezabila Nikolaje. To bych byla velmi naštvaná.
Každopádně sérii jsem si moc užila a jsem zvědavá na seriál.

Audrina
31.05.2023 4 z 5

První dva díly jsem si užívala, třetím jsem se ale vysloveně trápila. Alina mi přišla nesnesitelná a celé to bylo takové zbytečně zrychlené. Určitě bych ocenila víc Temnyje, takhle čtenář neměl moc šanci zjistit, co za jeho chováním a rozhodnutími vlastně stojí.

katerina1237
12.05.2023 5 z 5

(SPOILER) Tak a konečně jsem dočetla tuto trilogii. Tenhle díl mi trvalo neskutečně dlouho přečíst - jsem docela rychlý čtenář a normálně takovouhle knížku přečtu jedním dechem- a to i když mě to bavilo (celých 13 dní). Ale jinak jsem spokojena, parkrat jsem si pobrečela, ale byla i hezky vtipně napsaná, třeba rozhovory (ne ty vážné) Nikolaje s Alinou a tak. Ale musim se přiznat, že jsem spíše fandila Nikolajovi než Malovi a tak jsem byla naštvaná, ale jinak velmi doporučuji a těším se na zjizveného krále (no jo, co ode mě čekat)

Jaehyun
10.05.2023 2 z 5

Tak jsem se konečně prokousala i závěrečným dílem Griši. Začátek byl fajn, prostředek strašná nuda a konec jedno velké zklamání.
Alina má v celé trilogii dost těžké trust issues a ač jsem doufala, že se to třeba postupně bude zlepšovat tak bohužel. Na druhou stranu Mal už byl v tomto díle celkem v pohodě ale Temnyj.... stále nechápu proč je to všech oblíbená postava, vždyť tam ten chlap skoro nebyl! Vždycky se na dvě strany objevil a jako duch zase zmizel a ten konec? Prosím pěkně to mělo být co??
Navíc jsem si celou dobu říkala, jestli by to bylo opravdu tak hrozné, kdyby se Alina přeci jen dala dohromady s Temnyjem.

Tahle série byla jedno klišé za druhým, postavy nesympatické a některé pasáže dost nudné. Chtěla jsem vědět, kolem čeho je tak velký hype a jsem ráda, že jsem se tím prokousala a vím, že už nikdy po Griše znovu nesáhnu.

Plánuji si ale přečíst Šest vran, protože to má být o dost lepší než Griša a chci vidět nějaký autorčin postup, protože se mi líbil styl psaní.

Celou trilogii hodnotím 3/5*

VA_Krtek
29.04.2023 5 z 5

Celou grišovskou sérii hodnotím maximálním počtem. Opravdu od prvních tří Griš, přes knihy o Kazovi až po závěr o Nikolajovi z paměti už nikdy nevymažu. Excelentní

deedulka
27.04.2023 4 z 5

Prvních asi 100 stran bylo poměrně nezáživných a docela se mi čtení táhlo. Pak se ale na scéně objevila moje oblíbená mužská postava a najednou to dostalo chybějící vtip a náboj. :) Nakonec jsem si knihu užila a už mám rozkoukaný seriál, abych si svět griš a světlonošky ještě jednou vychutnala. Určitě mne neminou další příběhy z tohoto povedeného fantasy světa a Šest vran už mám v hledáčku. ;-)

Carolxc
26.04.2023 3 z 5

Tak mám za sebou poslední díl a upřímně jsem byla ráda, že jsem knihu dočetla. Druhá polovina byla o něco lepší, ale první část se nic moc nedělo a příliš mě to nebavilo. A i když druhá už měla nějakou akci a zvraty, tak byli chvíle, kdy jsem chtěla dojít ke konci a první polovinu bohužel nezachránila.

Neskutečně mě tu štvala Alina a jak postavila autorka její vztah s Malem, kterého jsem si během čtení oblíbila a i on mě dokázal naštvat během čtení. Čekala jsem, že budou o jejich lásku bojovat a nebudou se obracet k sobě zády - ve finále se to za ně vyřešilo vlastně samo a problém kvůli, kterému nemohli být spolu, se vyřešil bez jakékoliv jejich snahy.
A to jsem mohla být ještě ráda, že tam nebyl ještě čtvrtý chlap mezi, kterým by se naše hlavní hrdinka motala.

Druhá polovina byla už mnohem lepší, přesto tam byla pořád Alina a její ,, vztahy", a četlo se to už mnohem lépe. Akce, pár zvratů a konečně Temnyj, který se do té doby objevil asi dvakrát. A i tak mě jako záporná postava nedokázal oslovit a nechápu ono šílenství kolem něj - ale chápu, že mě nemusel zrovna sednout a seriál taky mohl udělat své ( Benovi to tam vážně sluší ).

A konečný souboj.. prostě jsem čekala něco více. Bylo to moc rychlé. Na jednu stranu jsem ráda, jak to dopadlo, protože mi to spravilo trochu tu hořkost z celé knihy, i když chápu, že s koncem budou mít někteří problém.

Svět je zajímavý a když se tam začalo konečně něco dít, tak to bylo dobrý. Našla jsem si cestu i k pár postavám a ve finále to nebylo špatné čtení a rozhodně jsem četla horší.

Jsem zvědavá na Šest vran, které jsou prý mnohem lepší a na další díly. Jen tahle série mi nesedla a třeba Maas mi sedla více

moonell
20.04.2023 3 z 5

Psaní Leigh se rozhodně posunulo zase o kus dál, ale příběhové linie se mi od druhé půlky zdály podivně nedotažené, konec hrozně uspěchaný. Autorka vytvořila zajímavý svět, ale jako kdyby ho nedokázala využít, totéž i s postavami. Obrysy, kterým chybí obsah.

Erinien
16.04.2023 4 z 5

Dokodrcala jsem do konce! Možná ta čtvrtá hvězda je navíc za tu úlevu. Třetí kniha se mi četla už líp, Alina už mi nebyla tolik protivná i když autorka ji zase nakládá. Občas ale jako by se ztratila autorka/Alina ve svých myšlenkách a já nevěděla co se stalo. Hlavně v té chvíli na hoře s ptákem ohnivakem. To bylo dost zmatené.

Satan-démon
08.04.2023 3 z 5

Musím říct, že tohle byl nejhorší díl ze všech. Byly tam dobré části které vtáhly do dějě, ale hodně věcí mi tam nesedělo a přišlo mi to trochu rychle ukončené a zamotané. Konec jsem čekala jiný, nevadil mi.

Vlci.Sestra
02.04.2023 3 z 5

(SPOILER) Musím říct, že mě třetí díl Griši docela zklamal. Čekala jsem nějaký nečekaný a zajímavý konec, na který nás připravoval druhý díl, ale nevím, co mělo být tohle. Temnyjova smrt je největší překážka, ale když na ni přijde, stane se to vlastně celkem náhodně, protože kdyby si stoupl třeba o metr dál tak asi nic. Ještě mi přišel trochu uspěchaný ten konec, jak se pak všechno hned vyřešilo. Řekla bych, že hodnocení tři hvězdičky naprosto sedí.