Zkáza a naděje

Zkáza a naděje https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/368240/bmid_zkaza-a-nadeje-kWt-368240.jpg 4 1254 237

Griša série

< 3. díl

Hlavní město Ravky padlo a na trůn usedl Temnyj. Zesláblá Alina se skrývá hluboko pod zemí ve starobylém jeskynním labyrintu a nabírá síly k dalšímu boji. Jen s velkým přemáháním snáší nechtěnou péči fanatiků, kteří ji začali uctívat jako svatou. V hlavě se jí rodí plán, postavený na nejistých základech. Dočká se pomoci od svého spojence prince Lantsovova, po kterém se ale slehla zem? Podaří se jí najít bájného ohnivého ptáka a využít jeho moc v boji proti temnotě? Jisté je, že válka je na spadnutí a Alinin neúspěch bude znamenat zkázu nejen pro ni, ale i pro celou zemi.... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Fragment (ČR)

Ruin and Rising , 2014

Medasek
Medasek
18.10.2019 3 z 5

Asi nejslabší díl ze série. Do čtení jsem se musela vyloženě nutit. Závěrečná bitva mi přišla taková nijaká. Konec taky mohl být trochu rozmanitější.

Agarika
Agarika
17.10.2019 4 z 5

Trošku mě zklamal ten konec, ale svým způsobem to skončilo přesně tak, jak mělo. prostě to sedělo, i když to nebyl úplně můj vysněný happy end

Killlerka3031
Killlerka3031
13.10.2019 5 z 5

Tak završení skvělé knihu sem zhltla ze jeden den, a klidně bych ji přečetla hned znovu.

Cleo De Nile
Cleo De Nile
23.09.2019 4 z 5

Po celou dobu jsem byla přesvědčená, že dám knize plný počet hvězd. Tentokrát tomu šťáva rozhodně nechyběla, příběh mě vtáhl hned na prvních stránkách a autorka nasadila poměrně zběsilé tempo. Podzemí, horská "skrýš," hledání posledního umocňovače, to všechno mě neskutečně bavilo. Jakmile nastal onen hlavní zvrat, těšila jsem se na napínavé, srdcervoucí finále. Jenomže ono nic. Autorka to celé sfoukla hrozně rychle, žádná velká bitva se nekonala, a to, jak to nakonec dopadlo s třetím umocňovačem mě hrozně zklamalo. Za tenhle předvídatelný a tuctový happy end a rychle odbyté rozuzlení strhávám hvězdu dolů. Že se jako náhodou nikomu z hlavních postav nic nestalo je věc, která mě ve fantasy knihách dokáže vždycky spolehlivě vytočit.

Skyer
Skyer
20.09.2019 3 z 5

Pomalejší stejně jako ostatní díly, ale po delším plácaní se na místě se to rozjelo a druhá část knihy mi už vyhovovala (tedy až na ten přeslazený konec).

kalinkacz
kalinkacz
12.09.2019 2 z 5

Uf, tak tohle za mě ne... Kdo má YA fantasy načtené, tak tu jasně uvidí hned několik opakujících se motivů... A zvlášť samotný konec mě hodně naštval.. Pokud ale jste v tomto žánru nováčci, tak vás tato série zaručeně bavit bude... Jinak by autorka tak oblíbená být zkrátka nemohla... Já osobně si ale s Leigh Bardugo prostě nerozumím...

Tamten
Tamten
03.09.2019 3 z 5

Drobné zlepšení oproti druhému dílu, ale stále žádný zázrak. Červená knihovna pokračuje, občas je i náznak akce a děje. Závěr bohužel až příliš sladký a poměrně očekávaný.

jennefer
jennefer
24.08.2019 3 z 5

Dočteno. A - zůstala jsem na půl cesty :-D Pořád platí, že svět a jeho fungování jsou skvělé, postavy se vyvíjely dle očekávání a dej má pár světlých chvilek, co potěší. Navíc se to četlo asi nejlíp z celé série. Pro mě důstojný závěr, je cítit, že autorka se bude zlepšovat v dalších knihách - a na ty se moc těším.

betule3
betule3
08.08.2019 4 z 5

Za mě nejlepší díl z celé série. Alina bya sice ze začátku opět napřesdržku, ale na to už jsem si docela zvykla v minulém díle. :D Děj mi tady ubíhal asi nejrychleji a musím se přiznat, že některé zvraty mě neskutečně překvapily. Konec byl sice trošku odfláknutý, ale i tak je to podle mě skvělé zakončení série.

TheSeventhCrow
TheSeventhCrow
08.07.2019 4 z 5

Předešlé díly Griši jsem četla už dávno, tak je možné, že mé hodnocení nebude zcela objektivní. Na této sérii se mi líbí, že na rozdíl od podobných YA knih má docela dobře napsané charaktery-nejen ty hlavní, ale prostor dává i těm okrajovým (což dokládá fakt, že jsem si za celou sérii oblíbila asi pět postav, které postupně poumíraly). A to je spolu s úžasnou atmosférou to nejlepší, co může nabídnout. Příběh jsme po konci druhého dílu tak nějak čekali a autorka nás ani ničím nepřekvapila, ale stránky už nebyly tak dlouhé jako u předešlých dílů.
Za mě nejlepší z celé série, ale stejně jako u předchozích dílů ta hvězdička navíc náleží úžasnému a mému srdcovému fantasy světu, do kterého jsem se již v Šesti vranách zamilovala.

jmn7053
jmn7053
04.07.2019 5 z 5

Tak za prvé, celá série je skvělá - svět inspirovaný východem funguje a je velmi atraktivní; postavy jsou milé, propracované, nechybí jim jiskra; čtení je svižné, nenudí a příběh se zajímavě vyvíjí.
Za druhé - závěr knihy je zvláštní; není vyloženě špatný, zapadá do směru, kterým se trilogie ubírá, nečeká se velký souboj, protože světlo a tma zde nejsou tak úplně protiklady, ale zároveň po všem co se událo chce čtenář menší emoční bombu. Přišlo mi to trochu narychlo dovyprávěné, přitom možností bylo mnoho - Temnyj, Nikolaj, další postavy, včetně Aliny a Mala...potenciál ne zcela využit.
Každopádně autorka si zvolila cestu života namísto smrti a to je v pořádku, i když uznávám, že jsem jedna z těch, kdo by radši viděli trochu více kmotřičky smrti.
Posledních pár slov však smazalo předchozí zklamání, všichni se tak trochu potýkáme s tou prázdnotou a temnotou uvnitř a vědět, že malá Alina na to není sama mě zahřálo u srdce.

Nuray
Nuray
02.07.2019 4 z 5

Co na to říct?

Lepší, než 2. díl. ALE. Asi jsem na to už moc stará. Svět mi bude chybět, ano. Ale děj ne. Nebo možná ne to, jak byl podaný. Pro pubertální dívky a kluky asi dobrý. Špatný nápad to rozhodně nebyl.

Alina je koza. Vztah s Malem docela trapas. Temnyj? No, taky trapas. To jejich přemýšlení. A to, jak Temnyj skončil? Co, že Morozov měl sílu se zachránit a Baghra s Temnyjem skončí takhle? Nu, nevadilo by mi to. Ale Alina s Malem mě už od 2. dílu neskutečně štvou.

Přesto díky za tenhle svět. Těším se na Prohnilé město :-)

Saryinka
Saryinka
02.06.2019 3 z 5

Hezké zakončení trilogie.

Musím se přiznat, že první třetina knihy mě rozpalovala do běla. Aparátus mi pil krev a Alinu jsem měla chuť profackovat, ať se probere.

Celou sérii však autorka zakončila skvěle. Doufala jsem, doufala a naštěsti to dopadlo tak trochu podle mých představ.

Moc mě však mrzí, že nebylo Temnyjovi nebo Nikolajovi věnováno víc prostoru (což u Nikolaje to alespoň autorka snad napraví vlastní knihou)

PhoebePollard
PhoebePollard
29.05.2019 4 z 5

Koenc dost odfláknutý a ani příběh tohot dílu se mi moc nelíbil, ale jako závěrečné pokračování v dobré sérii... není to zase tak zlé.

zuzka9645
zuzka9645
26.05.2019 3 z 5

Víc nedám. Nejde to. Fakt slabý. Ten konec mi přišel velmi odfláknutý. Bylo tam pár věcí, které mě překvapily (třeba to, že se Alina konečně začala chovat normálně, ikdyž nějakou tu dobu jí to trvalo). Snad bude Šest vran lepší.

Denisa153
Denisa153
15.05.2019 2 z 5

Závěrečný díl, mě dost zklamal. Po nijakém druhém díle, jsem čekala, že mi to autorka vynahradí a bude velkolepý souboj světla a tmy. Za mě obrovské zklamání, je to zdouhavé, samé plánování, které nikdy moc nedopadne. Hlavní hrdinka, která si myslí, že spasí svět. Smrt někoho, kdo stejně nakonec zase ožije? Sakra proč ho nechávají umřít, když stejně každý kdo alespoň jednou četl nějakou young adult fantasy stejně ví, že neumřel doopravdy. Rozhodně by bylo zajímavější, kdyby ho nechali mrtvého, stejně mi jako postava nebyl extra sympatický. V téhté sérii jediná postava, která se mi opravdu líbila a byla docela promyšlená byl Temnyj, Vážně jsem mu držela palce.

maja11231
maja11231
26.04.2019 5 z 5

Nejlepší díl z celé série. Opravdu jsem si ho užila.

Helča666
Helča666
23.04.2019 5 z 5

Závěrečný díl byl moc hezký. Na konci jsem skoro brečela...

bartule
bartule
03.04.2019 5 z 5

Tak závěr série a musím říct, že opět celá kniha super. - I když :-) - celou knihu jsem si myslela, že Mal bude nějaký zapomenutý griša s novou mocí,nebo tak něco a hlavně,že Alina skončí s Nikolajem - sice tam je patrné ,že tam nejde o nijak romantické city,ale spíš o přátelství,ale stejně se mi k sobě hodili nejvíc :-/ dopadl chudák nejhůř a přitom jim pořád zachraňoval kejhák. Jako postava mi byl asi nejsympatičtější :-) Každopádně super série, čtivá,poutavá a určitě doporučuji :-)

Percabethka
Percabethka
21.03.2019 3 z 5

Ze všech dílů mi tenhle přišel nejhorší. Bylo tam hodně nedomyšlených věcí, co mi ale vadilo nejvíc, byla autorčina potřeba vecpat do příběhu moderní zařízení jako letadlo, výtah, obrovské skleněné observatoře místo skalních vrcholků a podobně. Dost mě mrzí, že se podobné věci objevují v čím dál více YA fantasy, které jsou zasazené do nějakého historického světa.
Také se mi moc nelíbil ten konec, protože jsem celou dobu doufala, že to nakonec dopadne jinak :D