Zkáza a naděje

Zkáza a naděje https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/368240/bmid_zkaza-a-nadeje-kWt-368240.jpg 4 1261 238

Griša série

< 3. díl

Hlavní město Ravky padlo a na trůn usedl Temnyj. Zesláblá Alina se skrývá hluboko pod zemí ve starobylém jeskynním labyrintu a nabírá síly k dalšímu boji. Jen s velkým přemáháním snáší nechtěnou péči fanatiků, kteří ji začali uctívat jako svatou. V hlavě se jí rodí plán, postavený na nejistých základech. Dočká se pomoci od svého spojence prince Lantsovova, po kterém se ale slehla zem? Podaří se jí najít bájného ohnivého ptáka a využít jeho moc v boji proti temnotě? Jisté je, že válka je na spadnutí a Alinin neúspěch bude znamenat zkázu nejen pro ni, ale i pro celou zemi.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Ruin and Rising , 2014

animovanej medv
02.03.2022 3 z 5

Nemůžu si pomoct, ale poslední díl mě nějak neuspokojil. Prostřední čas se opět vlekla a závěr byl nějaký rozplizlý... Šest vran je rozhodně povedenější série...

Anastazie0810
24.02.2022 4 z 5

Třetí díl, je za mě snad nejpovedenější. Je tam spoustu zvratů, které Vás drží svým způsobem pořád napnuté. Myslím si , že je to rozhodně důstojné zakončení této trilogie. Čte se to jednoduše a stránky ubíhají samy. Jen jedinou malou výtku bych měla. Ruštinu jsem se učila několik let a některé ty pojmy měli špatný překlad. Nevím jestli to byl záměr nebo ne, jen mi to malinko vadilo, když víte jaké slovo tam správně patří.
Každopádně dobrá YA fantasy!

ElikaS
04.02.2022 5 z 5

Na závěr série Griša jsem se hrozně moc těšila a byla jsem zvědavá, jak to všechno dopadne. Ono napsat závěr úspěšné série není úplně jednoduché, přece jen my, fanoušci, máme nějaké očekávání, které se autorka musí snažit naplnit, ale zase k tomu nemůže dojít moc okatým způsobem, jinak by to za to moc také nestálo. Naštěstí mohu říct, že Leigh Bardugo se závěr opravdu povedl.

"Bylo by rozhodně hezké, kdyby člověk vždycky dostal jen to, o co prosí. Jenže tak to bohužel není."

Celá knížka je napínavá, plná nečekaných zvratů a strachu o naše oblíbené hrdiny. U čtení jsem byla pořád v napětí, jak to jako chce autorka zaonačit, vždyť to přece nemůže skončit dobře. Vždycky tam musí být nějaké velké ALE a nemůžu být s konce spokojena. Nakonec se to ale povedlo a spokojená jsem byla. Spoustu zvratů včetně toho závěrečného jsem vůbec nečekala. Dokonce i nějaká ta slzička ukápla.

"Jen prostě vím, že nejde žít bez bolesti – ať je tvůj život dlouhý, nebo krátký. Lidi tě zkrátka zklamou. Zraní tě a ty zase způsobíš bolest jim. "

Epilog mě hrozně potěšil a udělal mi radost, jak dojemně vše dokázala spisovatelka popsat.

"Utrpení je laciné jak bláto, jen je ho dvakrát tolik. Jde o to, jak s ním člověk naloží. "

Jsem moc ráda, že se se světem grišů nemusím loučit a hned se jdu vrhnout na Šest vran.

dontbullshitme
02.02.2022 4 z 5

Poslední díl je rozhodně nejlepší. Vytkla bych snad jen zdlouhavé vnitřní monology, které byly pořád o tom samém.

AnnaNes
29.01.2022 5 z 5

Začátek byl nudnější, pak se děj rozjel a moc se mi to líbilo. Po dlouhé době mi u čtení ukápla slza. Jen bych si přála, aby Alina skončila s někým jiným. Nevím, jestli mě ovlivnil seriál a Ben Barnes, ale Temnyj je stále moje nejoblíbenější postava z celé série.
4/5 celé sérii skrz nudnější pasáže

Marbla2004
16.01.2022 5 z 5

(SPOILER) Nejlepší knížka celé série. Začátek byl pomalejší, pak jsme se do toho úplně zamilovala, ale jak stránky přibývaly moje nadšení trochu opadlo (po zbytek knihy se nám někdo zdejchl :/). Líbilo se mi, jak autorka celou sérii zakončila (dobrý plot twist), i když pár nedostatků to mělo. Alina rozhodně lepší než v předchozí knize, ostatní postavy si udržely svou kvalitu z předchozích dílů. Tato série neurazí, nenadchne. Spíše doporučuji sérii Šest vran, toto je trochu slabší. Celkově bych celé sérii dala 4/5. Této knize 4,5/5.

terakera
16.01.2022 4 z 5

Na vyvrcholení jsem moc natěšená nebyla a důvodem byl za mě nepovedený předchozí díl, který mě nadšení naprosto zabil. Přesto jsem se do knížky vrhla a tady to bylo naopak než u druhého dílu: Začátek zcela nudný, nic podstatného ale potom to jelo nahoru a nahoru a konec byl náhodou skvělý.-- -. Nečekaná úmrtí, parádní zvraty, postavy se chýlily k lepšímu, včetně Aliny jenž jsem v předchozích dílech nemusela. S tímto závěrem jsem spokojená.

spencer
07.01.2022 5 z 5

Napodruhé se mi knížka líbila mnohem víc. Když jsem ji četla před několika lety, byla jsem dost zklamaná (značnou část na tom měl i podíl, že nemám moc ráda Mala). Teď, jsem už ale byla se vším smířená a musím říct, že to byla fakt skvělá jízda. Něco se neustále dělo, přicházely nové plány a posledních 100 stránek jsem skoro nedýchala. Poslední odstavec je prostě geniální, a přestože bych si přála, aby byl směřován k jiným dvěma postavám, líbil se mi.

KarolinaBer
03.01.2022 5 z 5

Za me super finále. Od začátku do konce zajímavý dej, který me vtáhl a neslo přestat knihu číst. Série Grisa celku velmi poutava. Výborný svět, do kterého se rada vrátím.

PerfectionistKa
30.12.2021 5 z 5

Tenhle díl byla obrovská emoční jízda. Morozov a Baghra? Geniální. Třetí umocňovač? GENIÁLNÍ. Ten svět? GE-NI-ÁL-NÍ. Poprvé mě tady začala děsit představa konce. Ten Nikolaj? Tolik věcí, co se tam stalo, že jsem začala pochybovat o jakémsi mém ideálním happyendu. Nemůžu říct, že mě nakonec to finále nedostalo, akorát pořád nevím, jestli v dobrém. Stejně jako u Bouře a vzdoru bych už chtěla další sérii Shadow and Bone a vidět ten příběh i z pohledu někoho jiného - více se zaměřit na Davida a Žeňu, moje nejoblíbenější, Zoju, která mě tady neskutečně moc bavila, Nikolaje a TEMNYJE. Ta postava by si zasloužila tolik, tolik pozornosti a prostoru a pochopení.

Můj OTP je Žeňa s Davidem, ale tady jsem si našla i jeden svůj nový ship, který věřím, že jednou přijde. Taky mě tady konečně neštvali Alina s Malem, což je po tom druhém díle skoro zázrak, nicméně… co si budem, kdyby Leigh chtěla udělat endgame z Darkliny, šlo by to. Šlo by to úplně v klidu až do první půlky tohohle dílu. Místo toho pak konečně dala Malovi nějakou osobnost a snažila se ho co nejvíc vyžehlit. No budiž. Hlavně že nešla, a to v jakémkoliv romantickém směru, do páru Alina + Nikolaj, to by bylo nejhorší. Já osobně pluju někde mezi láskou k Nikolajovi a Davidovi. Jakože jo, Nikolaj je naprosto božsky napsaný charakter, který prostě musíte milovat, ale moje osobní láska je a bude navždy asociální nerd David.

Jsem fakt ráda, že se touhle knihou se světem Grishaverse nemusím loučit. To by se to četlo hodně těžko a rozhodně by mě ten závěr dostal ještě víc. Zkázu a naději jsem si zamilovala asi nejvíc z celé trilogie.

Nelly178
29.12.2021 5 z 5

Kniha byla skvělá, příběh hezky ubíhal. Oblíbila jsem si i Mala, kterého jsem dřív úplně nemusela.
Bohužel se ke mně dostal zběžný popis Zjizveného krále což trochu zkazilo linku s Nikolajem, ale to se stává. I přesto to za mě byla nejlepší postava knihy.
Temnyj byl úžasný a části mezi ním a Alinou byly vždy nabité.
Kniha byla celkově skvělá a určitě si musím přečíst zjizveného krále.
Jenom škoda těch častých gramatických chyb.

Petkona
19.12.2021 5 z 5

Třetí díl byl podobně skvělý jako druhý, takže já jsem spokojená. Děj byl opravdu nabitý, každou chvilku tam byl nějaký zvrat a opravdu to hezky plynulo. Z Aliny se konečně stala silná hrdinka a Mala jsem si taky až po dvou dílech oblíbila. Trošku mě mrzelo, že tam Nikolaj nebyl tolik jako v předchozím díle a to samé i Temnyj. Jinak se mi to moc líbilo, myslím, že to je velice povedený závěr série a i se závěrem v tomto díle jsem spokojená, moc se mi to líbilo a určitě tím autorka nic nepokazila, takže se do této série určitě pusťte, je to skvělá fantasy.

Jonny
18.12.2021 2 z 5

Hmm. K hodnocení stačí jediné slovo, a sice: tuctové. Oceňuji TEN zvrat a náběh k dojemnému závěru. Kdyby si autorka odpustila pohádkový závěr, tak bych byl pohnutější a v důsledku spokojenější.

A velikost písma, kterou se patrně nahání objem knihy, mi přijde trapná.

lenka0383
16.12.2021 5 z 5

Právě jsem dočetla třetí díl a hned objednávám Zjizveného krále, protože chci v tomhle nádherně vylíčeném světě zůstat. První díl, celkem předvídatelný. Pak jsem se ale začetla do druhého dílu a hltala jsem slovo za slovem. A třetí díl famózní :-) Pořád jsem se nemohla dočkat, co se stane, až se spojí tři umocňovače a dost jsem se bála buď moc lehkého nebo naopak tragického konce, ale ani jedno nenastalo.

Martina852
16.12.2021 4 z 5

Poslední díl trilogie přečten. Jako u předchozích děl mi kniha utíkala jako voda a byla jsem dost překvapena i z několika zvratů, které tam byly. Musím ještě dodat, pěkný konec u kterého mi poskočilo srdce.

jancapen
09.12.2021 5 z 5

U předešlých dílů jsem měla nějaké výhrady, ale závěrečný díl mě bavil od začátku do konce. Líbilo se mi, jak navazoval a propojoval informace z předešlých dílů a některé dějové zvraty a hlavní vyústění příběhu bylo pro mě opravdu nečekané. Na závěr bych ocenila i pěkné obálky trilogie a mapu. Asi se později vrhnu i na Šest vran a Zjizveného krále, protože jsem zvědavá, jak bude příběh Nikolaje pokračovat.

vinebitch
05.12.2021 5 z 5

Nemám slov, neskutečně nádherné finále, které jsem opravdu prožívala. Kniha mě ale doopravdy chytla zhruba v polovině, a od té doby se stalo (alespoň pro mě) několik překvapení a zvratů, které jsem vůbec nečekala. A ano, i nějaká ta slza ukápla. Konec byl velmi dobře napsaný a myslím, že se autorka v tomhle dílu skutečně našla a nasadila si tak dobrou laťku pro Šest vran. Velmi doporučuji.

Andynka
23.11.2021 5 z 5

A je tady konec.
A joooo! Já jsem se konečně dočkala. Z Aliny se konečně stala silná osoba s pevným názorem !
Díky tomu mě zakončení příběhu opravdu bavilo !
Vlastně mě zde hodně překvapoval i děj a za to tedy dávám hodně velký plus. Celý příběh jsem prožívala až do konce. Smála se jejich vtipům a byla smutná, když to situace vyžadovala.
A ten konec? Tak ten se mi opravdu moc líbil. Za mě byl povedený. Víc napsat nemohu jinak bych něco prozradila... a to by bylo pro budoucí čtenáře opravdu škoda.
Za mě nejlepší ze všech dílů. Dýchala jsem za každou postavu !

Izabell
21.11.2021 5 z 5

A je to! Poslední díl za mnou a já říkám bravo! Moc často se mi nestane, že by závěr byl opravdu pěkný a důstojný, ale tady jsem byla opravdu mile překvapená a velmi silně dojatá (no jo, i jsem si zabulela). V celé trilogii na mě dýchala lehkost, děj velmi příjemně plynul a vždy když jsem měla pocit, že se začnu nudit, děj se nějak změnil. Stále si cením krásného a jemného humoru a nezbývá mi než s napětím očekávat seriálové zpracování...

Sirina
20.11.2021 5 z 5

Skvělé zakončení série. Mám moc ráda autorčin styl vyprávění a Ravka mě prostě chytla za srdce.
Nemůžu si pomoct, ale postava Temnyje mi nepřišla tak prvoplánově zlá. Člověk na jednu stranu chápe jeho pohnutky, než se to celé zvrhlo.
Jsem nadšená z Nikolaje, to je pro mě postava, která tomu příběhu dodala ten správný šmrnc a neumím si představit příběh bez něj. Nejspíš by to byla pěkná nuda, takže se moc těším na knihy o něm.