Zkáza a naděje

Zkáza a naděje https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/368240/bmid_zkaza-a-nadeje-kWt-368240.jpg 4 1264 238

Griša série

< 3. díl

Hlavní město Ravky padlo a na trůn usedl Temnyj. Zesláblá Alina se skrývá hluboko pod zemí ve starobylém jeskynním labyrintu a nabírá síly k dalšímu boji. Jen s velkým přemáháním snáší nechtěnou péči fanatiků, kteří ji začali uctívat jako svatou. V hlavě se jí rodí plán, postavený na nejistých základech. Dočká se pomoci od svého spojence prince Lantsovova, po kterém se ale slehla zem? Podaří se jí najít bájného ohnivého ptáka a využít jeho moc v boji proti temnotě? Jisté je, že válka je na spadnutí a Alinin neúspěch bude znamenat zkázu nejen pro ni, ale i pro celou zemi.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Ruin and Rising , 2014

uzivatel5475
01.04.2023 2 z 5

První dva díly byly skvělé, ale tento...
Knížku jsem nedočetla. Nudilo mě, jak se se svými přáteli skrývala u Aparátuse.
Po Šesti vranách a prvních dvou dílech Griša mě Bardugo docela zklamala.

AloneJane
27.03.2023 4 z 5

Alina místy dokázala být otravná, ale vcelku se mi příběh líbil i když jsem fandila "temné straně"

kolacky
27.03.2023 4 z 5

Parádní série! Nejvíc jsem se bála o Mačičku, naštěstí to dopadlo dobře...

Amiz
19.03.2023 4 z 5

Tento díl se mi ze série rozhodně líbil nejvíc. Není sice tak dobrý jako některé jiné autorčiny knihy, ale nemám mu co vytknout.
Když jsem knihu četla, věděla jsem jak dopadne, protože jsem předtím četla Zjizveného krále a Vládu vlků, ale i tak mě děj na mnoha místech překvapil.

Nikkiproch
07.03.2023 4 z 5

Zakončení grišovské série. 1 * strhávám za na můj vkus ukvapený konec vzhledem k dynamice celého příběhu. Čekala jsem asi trochu něco jiného. Každopádně pokud máte rádi fantasy, stojí za přečtení.

uzivatel1313
26.02.2023 2 z 5

Nevím co říct. Kniha mě prostě zklamala. První díl Griši jsem doslova hltala, druhý díl byl za mě už o poznatek horší než ten první, a tenhle díl byl prostě nudný. Knihu jsem nedočetla, možná si jí ještě někdy pokusím přečíst + nechápu proč se Alina furt zabývá Malem. Už od začátku jsem to nechápala, hodila by se spíš k Nikolajovi.

JessicaCorny
05.01.2023 4 z 5

(SPOILER) Druhá kniha se mi líbila o trochu víc, ale i tak zůstává "Zkáza a naděje" velmi povedeným ukončením série. Od celé ságy jsem toho moc nečekala a první díl mě nijak závratně nevzal, takže jsem příjemně překvapená, že ji nakonec budu řadit mezi oblíbené série.

Celá kniha běžela poměrně příjemným tempem které nebylo ani moc rychlé, ani moc pomalé. Obecně se mi moc líbil vývoj Aliny jako postavy a jak mi ze začátku přišla taková nijaká, tak se postupně změnila v poměrně výraznou hráčku. Podle mě hlavně zásluhou Nikolaje a také Temnyje. Nepochopím, proč si Alina nakonec vybrala Mala, protože mi přišlo že s Nikolajem má mnohem lepší chemii. Mal mi celou sérii přišel jako vedlejší postava a mám pocit, že jsme ho ani pořádně nepoznali. Bohužel to samé platí i pro Temnyje. Jeho příběh byl sice vysvětlený, ale přijde mi, že z toho autorka mohla vytěžit mnohem více. Ale jsem ráda, že během druhého a třetího dílu byla vysvětlená ta minulost a mytologie, protože to v tom prvním dílu naprosto chybělo.

Jediné co mě trochu mrzí je, že ta poslední bitva byla taková rychlá. Na to, jak dlouho se vědělo že nějaká velká bitva přijde, to bylo opravdu rychle ukončené.

Každopádně Bardugo je královna nečekaných převratů a v poslední knize byly minimálně 3, které mě držely napnutou jako strunu. Takže velký klobouk dolů.

Celkově opravdu velká poklona za celou sérii a dobře vystavěný originální universe. Opravdu mě to bavilo a budu pokračovat s dalšími knihami autorky.

Alex.rrr
18.12.2022 4 z 5

(SPOILER) Tento díl nepředčil ostatní, ale bylo to příjemné zakončení série. Celou dobu jsem si říkala, jak autor vyřeší ten vztah Aliny k ostatním "lidem" a jak to dopadne. Překvapivě dopadl překvapivě. Z celkového nadšení ze série mě trochu rozladilo překotné ukončení děje a dovysvětlení co se vlastně stalo. Boj byl víc jak rychlý, najednou vše ukončené, zvonec a konec. Zůstalo mi i dost nezodpovězených otázek, ale s tím se asi smířím. Za mě určitě povedené fantasy.

Arlienen
08.12.2022 5 z 5

PECKA! Takový mám pocit z posledního dílu ze světa Grišů. Vychutnávala jsem si knihu od první stránky až po tu poslední. Byla to jízda a já jsem vlastně ani nechtěla, aby to skončilo. Na konci mi ukáplo několik slziček. Možná jsem si trochu přála, aby Nikolaj skončil s Alinou, protože mezi nimi se mi ta chemie zdála víc uvěřitelná, než mezi Malem a Alinou....No, pak jsem si uvědomila, že autorka má s Nikolajem jiné plány a ve výsledku jsem spokojená.

Karolin77
07.12.2022 3 z 5

(SPOILER) Poslední díl se mi líbil, první však nepřekonal. Tahle série není nijak zvlášť úžasná, ale já si jí moc užila. Opravdu mě bavila.
Trochu mi vadilo,že se děj druhého i třetího dílu pořád točil v kruzích,i když vzhledem k příběhu to bylo pochopitelné...
Na konci mi ukáplo pár slz a zamrzlo mě to,i když si myslím,že to jak to dopadlo, bylo správné... Také nejsem úplně fanoušek milostných trojúhelníku,ale v této sérii mi to vlastně moc nevadilo.

Ani v tomto díle jsem si Tamnyje nijak zvlášť neoblíbila, je mi líto jak to s ním skončilo, ale asi to tak mělo být. Prosím položte ty kameny :D (celkově moc badboye nemusím.)
Zato Mala mám ráda ( ano vím patřím k menšině ). Hodil se mi k Alině nejvíce. A jsem ráda jak to nakonec dopadlo.
Nikolaj je skvělá postava, vtipná milá toho jsem si oblíbila.
Ostatní postavy mám také ráda, i když je mi líto jak to s nějakými dopadlo. Bohužel mi ale žádná postava nepřirostla k srdci natolik, abych si jí zamilovala, to platí i pro hlavní postavy...

Tato série stojí za přečtení a jestli ještě váháte, dejte jí šanci! Není to top strop četba, ale užijte si to.
Určitě se pustím do dalších knížek z tohoto světa i do seriálu :)
Sérii doporučuji !
3.5*/5*

Kdybych zhodnotila celou sérii dala bych jí 3.55*/5*

Verunka926
24.09.2022 3 z 5

Tak toto byl jednoznačně nejlepší díl z celé trilogie! Mal ani Alina mě už tolik neštvali, ovšem moje obliba Temnyje se ani v tomto díle nerozplynula a docela mě mrzí, jak skončil a že třeba neskončil s Alinou. Nikolaj byl opět skvělý, ale tedy u jedné konkrétní scény jsem se o něj dost bála a je škoda, že ho to trochu změnilo. Akce v knize nebylo zrovna málo, ale začátek, když byli v Bílé Katedrále, jsem opravdu nedávala, protože to nebylo vůbec záživné. Moc tomu nepomáhaly ani EXTRA dlouhé kapitoly, které já bytostně nesnáším. Potom se to ale naštěstí rozjelo a já si čtení opravdu užívala.

Doomiiniikaa
20.09.2022 5 z 5

Musím říct, že Tamnyj je asi jediný záporák, který mi přirostl k srdci.. Třetí díl za mě super, ze začátku se to trochu táhlo,ale pak už se to rozjelo a líbí se mi nápaditost v ději .. Všechny postavy jsou za mě skvěle vymyšlené a napsané a všechny jsem si oblíbila, nejvíce asi Nikolaje..

katee21
18.09.2022 5 z 5

Páni... Rozhodně Zkáza a Naděje nejlepším dílem série.
Na začátku se toho sice nic moc neděje a říkáte si, že jestli to takhle půjde dál bude to jeden hodně velký průser. Pak se ale kniha rozjede a není zde nouze o zvraty, napínavý děj a všechno co k Leigh prostě patří.
Griša - a taky Šest vran a duologie Nikolaje - jsou pro mě sérií, která vévodí mým žebříčkům oblíbených fantasy knih a jsou to knihy, které budu číst neustále dokola a nikdy se jich nenabažím. Tak jako někteří "žijí" pro ACOTAR Sarah J. Maas, já "žiju" pro GrishaVerse.
Rozhodně doporučuji každému, kdo fantasy miluje a nebo chce do jeho kouzel proniknout.
Pokud jste Grišu a její postavy milovali, určitě si přečtěte jak Šest vran a Prohnilé město, tak Zjizveného krále a Vládu vlků, protože jsou to stejně ( za mě ne-li o trochu lepší) knihy, jako Griša.

SPOILER!!!
1. Psala jsem to u minulý dílů a napíšu to znovu. Miluju Nikolaje (tím, že mám přečteného Zjizveného krále asi už teď daleko víc, než většina lidí, kteří přečetli zatím jen grišu). O to víc mě mrzí, že tady tolik prostoru nemá, což je pochopitelné. Bylo mi ho líto a dozvědět se zpětně jak svého netvora vlastně získal, pro mě bylo plné "Aha?!" a "Cože?!" momentů...
2. Tak jak miluju Nikolaje, miluju Zoyu, která tady je ještě pořád trochu za, nechci říct protivnou svini, ale vlastně to tak vykreslené je. O to víc ale chápu její postoje v Zjizveném králi a "propojila jsem se" s ní o to víc.
3. Že Temnyj zemře jsem věděla, ale to jak k tomu došlo, mě vlastně dost překvapilo. Co si budem... To, že žáky sebou do Vrásy nevezme, bylo jasné a Alina byla prostě naivní. Bylo by to všechno až moc jednoduché a to prostě není Leigh styl, viz. konec prvního dílu Šesti vran...
4. Mal jako třetí umocňovač... No ... Na jednu stranu mi to přišlo laciné, ale na druhou stranu, mě to nenapadlo a vlastně wow... Když ho Alina nakonec zabila a vznikla právoplatná Sluneční soldateska (což jsem tady konečně pochopila díky bohu, protože ve Zjizveném králi jsem ji moc nechápala), ukápla mi slza i přesto, že jsem jeho postavě zas tak na chuť nepřišla.
5. Konec jako takový, no... - tím, že jsem z dalších knih ty postavy znala, věděla jsem, že přežijí. A jsem za to vlastně ráda. Když teď už znám celý příběh Giši, cením si toho, co Zoya, Tamara, Tolja, Žeňa s Davidem a Nikolaj v Zjizveném králi udělají, čím si projdou a jak to s nimi skončí...

Opravdu doufám, že vyjde další kniha, protože konec Zjizveného krále tomu dokonale nahrává a vím, že to nepaří do komentáře griši, ale pokud tento svět milujete stejně jako já, chci se s vámi "podělit" o tuhle naději. Naději, že GrishaVerse ještě není u konce.

LexiS
09.08.2022 5 z 5

(SPOILER) Tohle byl podle mě nejlepší díl z celé série. Měl sice možná trošku pomalejší start, ale ten zbytek byl skvělý.
Na prvních dvou dílech mi neseděl vztah Aliny a Mala, chyběla mi tam nějaká jiskra, kterou jsem vnímala spíš mezi Alinou a Temnyjem nebo Nikolajem.
Až v samotném závěru jsem jim přišla na chuť a vlastně byla ráda, jak to celé dopadlo.
Každopádně je to jedna z mála sérii, kdy jsem hlavní dvojici tak úplně nefandila.
Já bych radši viděla více z Temnyje, kterého tam bylo pořád trochu málo.
To se projevilo i u smrtí Mala a Temnyje, protože jsem měla slzy na krajíčku spíš pro záporáka.
Perfektní byl Nikolaj a jeho smysl pro humor.
Tak jsem zvědavá na další díla autorky. Čekají mě Vrány. Navíc jsem nevěděla, jestli pořizovat Zjízveného krále, tak teď už vím, že určitě přibude do knihovny.

Sixtinka144
05.08.2022 5 z 5

Závěrečný díl Griši vás nenechá vydechnout. Hned na začátek chci uvést, že tento díl je bezkonkurenčně nejlepší z celé trilogie, je zde spoustu zvratů, problémů, lásky a přáteltsví. Miluju, jak se zde postupně odkrývá minulost všech postav, jak to do sebe všechno začínalo zapadat. Příběh, který vám objasnil umocňovače jsem četla se zatajeným dechem. Vlastně jsem celou knihu přečetla na jeden zátah, protože se od toho nešlo odtrhnout. Postavy se opět někam posunuli, neřímá, že jsem jim občas nechtěla dát facku, ale bavilo mě to. Svět je krásně popsaný, konec je možná pro někoho trochu moc, možná i pro mě, ale je to velkolepá fantasy kniha, takže za mě proč ne. Nutně potřebuju samostatné knihy na Temnyje a jeho maminku. Jsem moc ráda, že jsem se do tohoto magického světa konečně pustila, neudělala jsem chybu. Teď už se pustím do Šesti vran, které mají být ještě mnohem lepší, než tato série, nemohu se dočkat, a celý Griša svět vám mohu doporučit.

zuzule787
01.08.2022 4 z 5

Sérii Griša jsem začala číst hned po přečtení Šesti vran a začátek prvního dílu mi moc velký požitek nepřinesl. Ufňukaná, nesebejistá, věčně o sobě pochybující Alina mi často lezla na nervy. A její věčné hledání a volání Mala, když je ve společnosti super božího záporáka Temnyje? Hrůza.. Přes docela slušný druhý díl, kde více prostoru dostal i Mal, který mě také chvílemi pěkně štval, ale pořád ne tolik jako nerozhodná Alina, která kromě snahy zachránit Ravku řeší, kterého ze tří nápadníků si vybrat.. Spisovatelka umí opravdu mistrně vyprávět, kniha se čte lehce a rychle a poslední díl jsem opravdu úplně zhtla. Sice bych si dokázala představit trochu jiný konec, ne jako vystřižený z červené knihovny, ale chápu to - cílová skupina čtenářů této knihy je o pár let mladší než já:-) Svět grišů mě opravdu uchvátil, hlavní záporák byl skvostný - zasloužil by ještě více prostoru a vedlejší postavy jsem si moc oblíbila, skoro více než ty hlavní. Určitě ale doporučuji jako záživné a nenáročné čtení.

Selfinka
30.07.2022 2 z 5

Tato trilogie měla tak skvělý potenciál, který bohužel nebyl využit. Autorka vystavěla skvělý svět, zajímavé postavy (zejména ty vedlejší), fungování. Série měla sestupnou tendenci - první díl super, výborný, druhý díl jo dobrý, ale..no a ten třetí, jako by jí došly nápady a celou sérii "pohřbila" zmateným koncem a největším klišé všech dob.

Nikidree
27.07.2022 3 z 5

Stejně jako předchozí dva díly, i tuto hodnotím jen jako dobré. Celkově vzato, jedná se o dobrou trilogii, která má slabší i silnější místa. Celý příběh má hlavu a patu, i když lze najít pár věcí, které jsem tak trochu divné, úplně tam nesedí nebo by tam prostě jen nemusely být. Jde však o nenáročné a oddechové čtení.
Největší kámen úrazu vidím ve vztahu Aliny a Mala, který zabírá až moc prostoru. Naopak bych uvítala, kdyby měl třeba víc prostoru Temnyj, protože o něm bych se ráda dozvěděla víc.
A ještě bych vytkla konec. Nelíbí se mi, co tam autorka provedla. Ačkoliv mi to kolem a kolem nevadí, jedna věc mi tam přijde nelogická a druhá se mi prostě nelíbí. Ale to je věc názoru.
Ačkoliv hodnotím jako průměr, můžu Grišu doporučit. Asi ji ocení spíš mladší jedinci, ale řekla bych, že si v tom každý najde své (pokud ho to chytne)

kindlova42
08.07.2022 4 z 5

(SPOILER) Třetí díl dobře uzavřel celou trilogii. Musím říct, že se mi celkově příběh Griši líbil, přestože se objevovali pomalejší a nudnější pasáže, tak se to četlo dobře a i mě děj několikrát překvapil. Již jsem psala, že jsem nebyla zrovna největší fanynkou lásky Mala a Aliny. Líbilo se mi jejich pouto a jejich historie, ale něco mi tam chybělo (ale na konci jsem jim to přála). Záporná postava Temnyje je zajímavá a hodně mě baví. Zvláštní spojení mezi ním a Alinou je podivné ale zároveň chcete aby spolu vedli ty rozhovory o samotě. Kdyby Temnyj nebyl vrah a fanatický vůdce, tak by se pro Alinu hodil asi ze všech nejvíce, protože v jednom má pravdu, oba jsou jiní a oba jsou jediní, kdo si vlastně mohou skutečně rozumět.
No ale jelikož je to psychopatický vrah nemohla jsem mu fandit, i když jako postava byl skvělý a hrozně komplikovaný. Kdo mi přirostl k srdci byl princ Nikolaj, přišlo mi že i Alina k němu cítila trochu víc než jen spojenectví. Ovšem co mu Temnyj provedl mě šokovalo a vůbec jsem to v ten moment, kdy se to v knize odehrálo, nečekala. Zjištění, že on je Zjizvený král a tudíž má jeho příběh pokračování mě potěšil.
Hodně se mi líbilo poodhalení Morozova příběhu od Baghry. Závěrečná bitva byla sice rychlá, ale dostatečně uzavřela natahovanou válku Temnoty a Světla.
Grišu jsem začala číst s tím, že mi všichni tvrdí, že je to nejslabší dílo autorky, mně se líbila, takže si rozhodně přečtu další série, které jsou čtenáři vychvalovány narozdíl od Griši.
Třetímu dílu dávám 4,5*

slepÝVoko
26.06.2022 5 z 5

Po dočtení celé série jsem nadšená, že jsem do toho šla. Tehdy, když to začalo vycházet v češtině tak jsem byla rozpačitá z recenzí a celé série jsem se vyhla a vrhla se hned na Šest vran (a to byla jízda!), po shlédnutí seriálu jsem byla taky trochu rozpačitá, ale líbilo se mi. Tak jsem si řekla, že je načase si to přečíst a rovnou hned všechny knihy z toho světa. A jsem nadšená! První kniha je zajímavá a pěkně vtáhne do světa a po přidání postavy Nikolaje jsem to naprosto hltala! Boží! Tisíckrát boží. Vůbec nelituji, že jsem to četla až teď s mírnou obavou. Ano, jsou tam někdy nudné pasáže nebo předvídatelný děj, ale na zážitku ze čtení to neubralo. A neskutečně se těším, až se dostanu k Niku! :)