Trnitá řeč

Trnitá řeč https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/387958/bmid_trnita-rec-kU0-387958.jpg 4 548 131

Šest příběhů s úžasnými ilustracemi z temného světa fantasy sérií Griša a Šest vran. Vydejte se do krajiny kouzel, kde vládne temná magie. Protéká tudy neposlušná řeka a minout vás může poslušná bouře. Přihlížejte pokoutním obchodům sjednaným pod rouškou noci. Vstupte do měst, ve kterých straší, a do lesů, ze kterých nevede cesta ven. Přečtěte si příběhy o mluvících zvířatech a oživlých figurkách z perníku. V temných pohádkách je totiž možné úplně všechno. Za každým rohem číhá zrada, pomsta, obětování, ale i láska...... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

The Language of Thorns: Midnight Tales and Dangerous Magic , 2017

Sixtinka144
31.08.2022 5 z 5

Tohle je jedna z nejhezčích knih, co v mé knihovničce mám. Knihy z Griša světa mají nádherné obálky, tahle kniha je nádherná i uvnitř. Krásné ilustrace doplňují každou jednu povídku, a dodávají tomu hezkou atmosféru. Já osobně mám povídkové díly velmi ráda, a ani tento mě nezklamal. Nejvíc se mi líbila první povídka, Ayama a trnitý les. Všechny "pohádky" jsou horrorové, a končí jinak, než bychom mohli očekávat, to se mi na tom velmi líbilo. Také musím vypíchnout poslední povídku, která je nejdelší, a to Když voda zpívá oheň. Je to v podstatě prequel k naší známé Malé mořské víle, kterou já naprosto zbožňuji, a proto jsem byla samozřejmě nadšená i z této povídky. Rozhodně tato kniha za přečtení stojí, i když to není klasická Bardugo, jako v jiných knihách. A ty ilustace jsou opravdu nádherné.

LittleK
27.07.2022 4 z 5

Pohádky s nádechem hororu. Nejsou to typické příběhy s ponaučením a dobrým koncem. Naopak, hodným se stávají špatné věci a zlí nejsou vždy potrestáni. Po takových jsme jako děti v družině vždycky toužily, ale musím uznat, že mi chvílemi až běhal mráz po zádech. Některé příběhy byly trochu těžší na soustředění, ale nádherné ilustrace jim dodaly šťávu. Rozhodně originálně doplní grišovskou sbírku.

knihomolka27
05.07.2022 5 z 5

Pokud se vám líbila Griša, tak by se vám mělo líbit i tohle. I když to teda jsou spíš pohádky jak od bratří Grimmů než od Disneyho. Ale k tomu světu to prostě patří. A já ho i díky tomu zbožnuju. Líbí se mi - ale i mě to občas štve - autorčina originalita, s kterou ke svým povídkám přistupuje. Nejenom, že hrdiny, nejsou typické princezny, nebo krásní princové, ale i jazyk je jiný, a aby toho nebylo málo, tak autorka nikdy nechce, aby její příběhy byly prvoplánové a skončily tak jak si myslíte...což může sice způsobit, že někdy od příběhu nedostanete to co jste si přáli, ale zase nemůžete říct, že vás to nebavilo číst a že jste nebyli překvapení. Díky všem těmto faktorům a kombinacím je tato kniha, alespon podle mě jedinečná a zaslouží si vaši pozornosti. Je to návykové čtení ze kterého cítíte vůni neprobádaných dálek, zárověn se dostáváte do světa drsnějšího, jehož hrdinové sice mají své sny a touhy, ale většinou je radši upozadují, aby nakonec přeci jen našli své místo i v tomto nejednoduchém světě. A mě ten svět skutečně baví, protože jsou v něm věci nové i staré. Ale hlavně se nemůžu nabažit tý mysteriozní až hororový atmosféry, která z každé té povídky na člověka dýchá. A to de autorce opravdu moc dobře, dokonce je v tom mistr...psát tak, aby vám připadalo, že tam skutečně jste. Nemůžu jinak než nepochválit, poslední dvě jsem zatím nečetla, ale asi by mi stačila jenom ta první povídka, abych na tuhle knihu psala ody. První povídka je za mě teda asi nej....ale všechny ostatní mají taky něco do sebe. A ta povídka o čarodejnici měla atmosféru jako hrom.

6493
24.05.2022 5 z 5

Hrozně mě baví nápad pohádkových příběhů jako doplněk knižní série, potažmo fantasy světa. Byla jsem nadšená třeba z knihy pohádek ze série Krutý princ a Trnitá řeč byla taky velmi potěšující.
Bavilo mě rozdělení příběhů podle země, ze které pocházejí. Nabídne se nám tak krásné srovnání vprávění z Fjerdy, Ravky i dalších. Ne všechny příběhy zaslouží 5 hvězdiček, nicméně celý svazek je prostě paráda!
Každopádn nedoporučuju číst dětěm, pravděpodobně by je kromě nočních můr čekaly i psychické problémy a deprese :D

Martina852
15.04.2022 4 z 5

(SPOILER) Pěkná kniha, jak autorka napsala na posledních stranách, jsou to podle ní pozměněné příběhy, ketré tak dobře známe i z našich dětsví. Samozřejmě z každé povídky čiší tajemno a napjetí. Trochu jsem doufala, že většina pohádek bude o Griších, proto se mi asi nejvíce líbila Malá kudlička.

Zprvu povídka "Když voda zpívá oheň" mě moc nenadchla, ale když se nám tam objevila postava kterou tak dobře známe a zjištění, že má poloviční sestru mě dost zaujala. Taky se mi líbilo, že spisovatelka si vytvořila historii o Ulle nebo také jinak o Uršule, která je vlastně zla čarodějnice z Malé mořská víly, kdy i velcí záporáci mají něco ve své minulosti, co je nadobro změnilo k špatnému, i když takový nikdy před tím nebyli.

Ta to kniha je poslední ze série Grishaverse, která mi zbývala. Leigh Bardugo vytvořila skvělé dílo a snad se k sérii zase někdy vrátím, ale bohužel na světě je tolik knížek k přečtení a tak málo času. Podle toho jak skončila kniha Vláda vlků možná nás spisovatelka obdaří další knihou z toho to magického světa plné Grišů.

Nelly178
30.01.2022 5 z 5

Kniha je skvělá.
Ilustrace na krajích stránek, jak postupně přibývají nebo se aspoň mění jsou úžasné.
Každý z těch příběhů je jedinečný. Zároveň je každý příběh nějakou pohádkou od nás (Louskáček, Malá mořská víla,...), ale je to tak změněné, že aspoň u některých příběhů je těžké na to přijít.
Mně se nejvíce líbil příběh "Když voda zpívá oheň" našla jsem tam tolik úžasných věcí.
Kniha jako celek je rozhodně jedinečné dílo.

RoseJP
10.01.2022 2 z 5

Opět, čekala jsem víc, v podstatě mě zaujal jen jeden příběh - Ayama a trnitý les, jinak mi příběhy vůbec neutkvěly v hlavě. Asi nejsem cílovka.

Didina320
26.12.2021 5 z 5

Když jsem na knihu narazila, myslela jsem, že jsou to příběhy osob z Griši a Vran. Ale jsou to pohádky a příběhy z jejich země, které vyprávěly babičky a maminky dětem. Uchvátily mě všechny, snad až na Prince vojáčka. V každém příběhu se najde nějaké ponaučení, poselství, prostě dokonalé. Knihu jsem přečetla jedním dechem, umím si představit, že bych takové příběhy vyprávěla vlastním dětem...

Lubisek
20.12.2021 5 z 5

Já tenhle svět prostě MILUJI...!

Autorka je neskutečná. Netuším, kde bere nápady. Každá jednotlivá "pohádka" má v sobě tolik tajemna, tolik skrytého poselství, tolik symbolů - prostě brilantní.

Jedná se přesně o tu knihu, kterou si každý musí vychutnat sám, jelikož v ní každý najde a pozná něco, co přijde zajímavé/důležité právě jemu samotnému a někdo jiný se nad tím třeba ani nepozastaví.

Závěrem snad mohu říci pouze to, že se nemohu dočkat, až se po novém roce "vrhnu" do čtení Vlády vlků. :)

dontbullshitme
17.12.2021 4 z 5

U každé povídky jsem byla zvědavá, co se z toho vyklube a jak to dopadne. Za mě super.

Elka252
21.11.2021 5 z 5

Kouzelná kniha přečtená jedním dechem. Tajemná verze našich pohádek. Nejvíc jsem si oblíbila Příliš chytrý lišák a Když voda zpívá oheň.

NienorNíniel
17.11.2021 5 z 5

Tohle bylo tak úžasné čtení! Odjakživa miluji pohádky a toto byly takové pohádky pro starší. Bylo to tak kouzelné a milé. Úplně jsem si to zamilovala a ty dokonalé ilustrace a měnící se barva písma! Prostě nádhera.

Miki101
15.09.2021 5 z 5

Skvěle napsaná kniha, plná překvapení. Tuto knihu jsem přečetla jedním dechem za pouhý jeden den. Nešlo se od ní odtrhnout. Autorka vždy překvapí čtenáře s koncem každé povídky.

AloneJane
06.08.2021 5 z 5

Za mě skvělé doplnění světa, který autorka stvořila a naprosto ideální k čekání na vydání dotisku pokračování série. Naprosto úžasně ilustrováno, bavilo mě pozorovat detaily, které se na stranách s pokračováním děje měnily.

jancapen
02.08.2021 4 z 5

Trnitá řeč je vlastně taková temnější variace na klasické pohádky, která je ale vždy ozvláštněna něčím originálním. Každá "pohádka" si nesla své poselství a ponaučení, jak to tak i u pohádek bývá, jen se tu tak často nekonaly happy endy. Za mě to bylo moc zajímavé čtení, které ale zanechalo v člověku tak trochu smutnou, melancholickou náladu.

animovanej medv
21.06.2021 5 z 5

Úžasné ilustrace, které se se rozvíjí a dotváří plynulost příběhu, ale zároveň nespoilerují, pokud jste zvědaví a nalistujete pár stran dopředu a prohlédnete si obrázky.
Každý příběh je trošku povědomý, ale každý končí jinak než jsme si představovali, ale zároveň to dává mnohem větší smysl. Což také dokládá doslov.
Moc pěkná kniha. Určitě se k ní někdy vrátím a pokud budu mít příležitost, tak zamíchám v hrnci.

popeluška
19.06.2021 5 z 5

Neměla jsem žádné očekávání a tak nejsem zklamaná. Naopak některé příběhy byly skvostné. A nádherné ilustrace dokreslují krásný pocit ze čtení :-)

Marbla2004
10.06.2021 2 z 5

Jediný hezký příběh byl ten první a postupně to sláblo. Ke konci jsem to nechtěla ani dočíst. Šest vran mám moc ráda, Griša je průměrná a tohle je teda docela zklamání. Knížka má hezké ilustrace, ale čekala jsem od ní víc.

Teruberu
04.06.2021 5 z 5

Moje první knížka od této autorky. Jsem nadšená, pohádky jsem už dlouho nečetla, i když jsou temné, jsou poučné. Nádherné ilustrace, které provedou každým příběhem.

Loriss
19.05.2021 5 z 5

„Abys věděl, někteří lidé se narodí s kouskem noci v sobě a ta dutina se nedá zaplnit ani vším dobrým jídlem nebo slunečním světlem, co ho na světě je. Ta prázdnota se nedá zahnat, a tak se některé dny budíme s pocitem, že v nás vane vítr, a musíme to prostě přetrpět stejně jako ten chlapec.“

Já tu Leigh Bardugo prostě miluju! Bože, ta ženská ale umí psát. Trnitou řeč jsem si samozřejmě pořídila, protože zbožňuju její svět Grishaverse. Ten v tom ale nakonec hraje roli jen velmi okrajově. Je to prostě soubor krásných temných pohádek, které by z fleku mohl napsat i Hans Christian Andersen a náš K. J. Erben mu u toho mohl napovídat, jak do vyprávění přidat ještě trochu ponurosti.
Protože v recenzích byly vynášeny do nebes působivé ilustrace, nechala jsem svůj věrný Kindle protentokrát odpočívat a pořídila jsem si po letech papírovou knihu. Už jen obálka je skvostná a obrazy uvnitř nádherně rámují a rozvíjí každý příběh až do závěrečné ilustrace. Z mého pohledu nejlepší povídky s poselstvím, které mě nějakým způsobem oslovilo, byly Ayma a trnitý les, Malá kudlička a Když voda zpívá oheň.
Doporučuji všem milovníkům temných pohádek pro dospělé!