Světlo a stíny

Světlo a stíny https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/322378/bmid_grisa-svetlo-a-stin-eMN-322378.jpg 4 2051 412

Griša série

Ravka, kdysi mocná a hrdá země, se otřásá v základech. Pás neprostupné temnoty obývaný krvežíznivými nestvůrami, ji rozdělil na dvě části. Její budoucnost leží v rukou nic netušící dívky… Alina nikdy v ničem nevynikala. O to víc je překvapena silou, která se projeví v okamžiku, kdy je se svým regimentem napadena a jejímu nejlepšímu příteli hrozí smrt. Jejích výjimečných schopností si všimnou na nejvyšších místech a dívka je dopravena na královský dvůr, kde se má naučit ovládat své dosud nezkrocené schopnosti. Má se stát grišou – členkou privilegované vrstvy mágů a kouzelníků. Jenže nic v tomto světě plném přetvářky není tak, jak se jí snaží namluvit. Alina proniká do tajemného společenství grišů a poznává blíž i jejich nejvyššího mága, okouzlujícího Temnyje. Postupně přichází na to, že vše, co se kolem ní děje, má jediný cíl. Zneužít její jedinečnou moc proti celé zemi i proti ní samotné. Pokud se nechce stát loutkou v rukou zla, musí uprchnout. Jediná možná cesta však vede tam, kam se jiní neodvažují. K pásu neprostupné temnoty…... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Shadow and Bone , 2012

Denča23
04.10.2022 2 z 5

Po dočtení do kterého jsem se musela spíš nutit, mám opravdu smíšené pocity. Kniha mě začala trochu bavit až kolem dvousté stránce.
Příběh to je určitě zajímavý, ale rozhodně bych vynechala spoustu zbytečností.... Když se konečně něco začalo dít byl konec. Tak nějak nevím, zda se vůbec pustím do dalšího dílu....

Arlienen
04.10.2022 3 z 5

Minulý rok jsem viděla na Netflixu seriál a moc se mi líbil. Před pár dny vyšel trailer na druhou sérii. Já jsem si řekla, že si prostě musím přečíst knihy, protože knihy jsou skoro vždy lepší než filmové / seriálové zpracování. Knihy jsem si rychle koupila a udělala jsem dobře. Nejenže mají nádherné obaly, ale Leigh Bardugo píše čtivě a já nemohu knihu odložit.

Všechno, co jsem viděla v seriálu, to jsem našla i v knize. Jsem zvědavá, jak to bude s Alinou a Malem ve druhém díle.

Šárka_D
08.09.2022 3 z 5

Tak jsem po třicítce sáhla po young adult fantasy, a přes všechny zde zmíněné klady mi tam prostě něco chybí. Hloubka, vyspělost, lepší psychologie postav a vztahů? Autorka vystavěla zajímavý svět, inspirace Ruskem je velmi přitažlivá, protože pro nás stále působí poněkud exoticky, a kniha rozhodně vtáhne. Blbý je, že hlavním postavám jsem jejich vztah moc nevěřila, a to ani v dalších dílech trilogie. Celkově solidní tři hvězdy.

katee21
03.09.2022 5 z 5

Duologii Šest vran i duologii Nikolaje mám už delší dobu přečtenou. Absence Griši mi tam chvílemi chyběla, u Nikolaje už dost. Taky jsem se chtěla podívat na seriál, ale nechtěla jsem si Grishaverse zkazit - přece jen víme jak to někdy s knižními adaptacemi bývá… Proto jsem se nakonec rozhodla trilogii přečíst a taky proto, že mi Grishaverse jednoduše strašně chyběl.
Příběh Aliny je vlastně něco úplně jiného, než je tomu u Šesti vran a Nikolaje. Tím, že vím jak to s postavami končí, je vtipné zpětně vidět jejich začátky, vývoj a tak podobně.
Příběh má spád - ano mohl by plynout trochu rychleji, ale je to první kniha a tak se to dalo čekat.
Je to čtivé a úžasně napsané a věřím, že se do Grishaverse spoustu z vás zamiluje stejně jako já. Pro fantasy lovers je to must read.

SPOILER!!!!!
Proč je tady sakra Zoja vykreslená v podstatě jako mrcha?! To, jak jí z Zjizveného krále a Vlády vlků znám já, je úplně něco jiného. Zoja je moje nejoblíbenější postava, tak jsem hooooodně zvědavá, jak se dostaneme k Zoji, kterou znám a miluju.
Taky jsem pořádně zamilovaná do Nikolaje a doufám opravdu moc doufám, že v druhém díle už se ho dočkám!!!

Alex.rrr
02.09.2022 4 z 5

Konečně jsem se ke knize dostala a jsem ráda, nechtěla jsem si kazit zážitek seriálem. Kniha má spád, nemá otravné pomalé popisující pasáže a děj hezky svižně plyne. Příběh Aliny je zajímavý, je to zase trošinku něco jiného a zasazení děje mi tam dobře pasuje. Má to své rezervy, ale těším se na další díly jak to celé mezi Malem x Alinou x Temnyjem dopadne..

ElessaRiverbow
17.08.2022 4 z 5

Tuhle sérii jsem si chtěla přečíst už dlouho a konečně jsem se k tomu dokopala. Kniha byla čtivá, má dobře vymyšlený svět a sympatické postavy. Sice je děj lehce předvídatelný, ale obsahoval i pár zvratů, které mě překvapily. Alina je fajn postava a celou dobu jsem jí fandila. Temnyj mi připadal taky fajn, až tedy do jednoho okamžiku. Mal je pro mě taková neutrální postava. Jako Alinin kamarád byl v pohodě, ale romatický vztah mezi nimi mi prostě nesedí. Lepší byla romantika mezi Alinou a Temnyjem. Konec byl takový prapodivný, ale jsem zvědavá na další díly, takže rozhodně budu číst dál, a podívám se i na seriál.

~ 3,5/5 ~

LexiS
04.08.2022 5 z 5

Měla jsem strašný respekt k těmto knihám a proto se mi do nich moc nechtělo. Strašně dlouho jsem je odkládala a dostala se k prvnímu dílu Griši až teď. A bylo to fajnové. Přečetla jsem to za jeden den.
Krásně to plynulo, ale asi jsem čekala větší wow efekt.
Každopádně námět "Dělám to pro mír" na mě opravdu funguje velmi dobře. Takže i když je Temnyj trošku zmetek, tak ho částečně i chápu. Tyhle postavy já můžu.
Trošku mi vadily rychlé dialogy, ty jsou podle mě nedotažené, jakoby autorka nějak nevěděla co dál.
Každopádně jsem zvědavá na druhý díl a později nejspíš zkouknu i seriál.

Sixtinka144
28.07.2022 5 z 5

Konečně jsem se dostala k úžasné autorce Leigh Bardugo, a absolutně si nemohu stěžovat. Spoustu lidí říká, že po Šesti vranách je tato série podprůměrná, ale já nečetla ani šest vran ani jsem neviděla seriál. Mám ráda vše od začátku, a proto jsem se pustila právě do Griši. Opravdu jsem učarovaná tím světem. Autorka vymyslela skvělý svět, který dává smysl, jsou zde samé intriky a lži, což v knihách miluji. Hlavní hrdinka mi je od začátku sympatická, líbí se mi, jak se postupně vyvíjí. Magii a schopnosti jsem ještě tolik nepobrala, ale stejně jsem nadšená. Rozhodně se plánuji pustit do druhého dílu, a pak i do ostatních autorčiných knih. Už se nedivím, proč je Bardugo pro spoustu lidí nejoblíbenější spisovatelkou. První díl za mě velké ano.

Nikidree
23.07.2022 3 z 5

Za mě dobrý průměr. Do prvního dílu jsem se pustila až po shlédnutí seriálu. Nejspíš proto jsem čekala něco trochu víc (aneb knihy bývají vždy lepší). Nejsem zklamaná, ale nemůžu ani říct, že by to byla nějaká pecka.
Líbí se mi svět, ve kterém se příběh odehrává a prozatím jsem i spokojená se všemi postavami. Nenašla jsem žádnou, která by mi tu byla proti srsti. Na druhou stranu je potřeba říct, že se tu charakterově s postavami příliš nepracuje. Ano, nejsou ploché, ale za mě jim chybí větší šmrnc.
Navíc je celý příběh pojat poměrně jednoduše. Ostatně cílová kategorie tomu i odpovídá. Ačkoliv popisy a styl vyprávění je příjemný, neobjevila jsem žádnou scénu, při které bych napnutě četla slovo za slovem a čekala, jak se to vyvine. Ovšem všechno to můžu mít zkreslené seriálem.
Určitě se pustím do dalších dílů. Vlastně bych ráda přečetla všechny knihy, týkajícího se tohoto světa. Tak snad mi další díly/knihy sednou o trochu víc.

kindlova42
05.07.2022 4 z 5

(SPOILER) První díl Griša uvedl velmi dobře triologii. Líbí se mi svět, který autorka vytvořila, jeho pravidla, společenská hierarchie a magičnost. Hlavní postava Alina mi je sympatická, i když děj vyprávěn z jejího POV se občas zbytečně táhne. Postava Temnyje mě hrozně bavila svoji tajemností a drsností … musím říct, že jsem byla trochu zklamaná, že se z něj vyklubal záporák s velkým Z. Doufala jsem v to, že by ho láska k hlavní hrdince mohla zachránit od temnoty, ale to jsem dle konce knihy byla teda hodně mimo :D
No jsem zvědavá jak se příběh ve druhé knize posune a jak se více rozvinou vztahy mezi postavami.
Knihu hodnotím 4* :)

Doomiiniikaa
30.06.2022 5 z 5

Čtivý příběh, který je zasazen do zajímavého prostředí plného postav s potenciálem. Hodnotím jako jedno z lepších fantasy a rozhodně doporučuji. Postavy mají už v prvním díle zajímavý charakterový vývoj a tak jsem zvědavá na další dva díly. Často jsem si při čtení vzpomněla na Sarah J. Mass a její Skleněný trůn a přišly mi některé prvky velice podobné.

Agnesita
27.06.2022 3 z 5

Po Vranách bohužel průměr.

Miss Utahraptor
19.06.2022 2 z 5

(SPOILER) Grishaverse je svět plný potenciálu, jež doplácí na mizerného editora. Od logických chyb, přes zprzněnou ruskou inspiraci, po nevyužité motivy.
Hlavní hrdinka je plná rozporů. Alina hrdinkou být nechce. Jakékoli požadavky na její osobu jsou příliš, i když výhody ze svého nového postavení sklízí bez připomínek. Nemá žádné kamarády, ale jakmile se s ní její noví známí pokusí sblížit, předem je odsoudí jako bandu falešníků. Její mysl je sbírkou duševních poruch od paranoie po chorobnou sebestřednost.
Jediný, na kom jí záleží je dětská láska ze sirotčince. Malyen je skvělý stopař. Aliny si moc nevšímá, ale to se spraví, jakmile se stane slavnou. V tu chvíli mu dojde, že je vlastně jeho majetkem, protože ON ji viděl první. Jejich vztah je ukázkovou spoluzávislostí. Ona se podřizuje veškerým jeho rozmarům, svět může skončit v plamenech, pokud bude Mal v pořádku. On s ní jedná jak s kusem hadru, zatímco ji ujišťuje o upřímnosti svých milostných citů.
Záporák se pozná podle toho, že ovládá stíny, vlaje za ním černá kápě a hrozí obdobou jaderné zbraně ve jménu míru. Jeho lid jen tak mimochodem čelí celosvětové genocidě a jeho zem balancuje na pokraji kolapsu. *SPOILER* Naštěstí se nemusíte bát, Alina mu všechny plány zhatí, takže Grišu si v neděli na náměstí v klidu můžete upálit.

Lutzinka
25.05.2022 3 z 5

Pravdou je, že Bardugo vymyslela skvělý příběh. Celkově je tento svět - Grishaverse - super.
Taky platí, že se to nedá moc srovnávat s Šesti vranami, protože ty jsou mnohem líp napsané.
Bavit číst mě začal až konec knihy, ten měl spád, možná až moc rychlý, ale konečně se něco dělo.
Možná je ale celý můj problém to, že nemám ráda Alinu. :-)
Jo, ale Mal je skvělej.

A pokud jste někdo neviděli seriál, tak to rychle napravte.

Síma97
21.05.2022 5 z 5

Napřed musím říct, že fantasy příběhy mě nikdy moc nebavily. Myslím si že po této knize se o ně budu zajímat mnohem více. Knihu jsem četla až po shlédnutí seriálu a rozhodně bych to příště udělala opačně.
Kniha je totiž mnohem a mnohem lepší. Dozvídáme se o jednotlivých postavách nové věci, které v seriálu nebyly. Celkově, byl děj mnohem podrobněji popsán ať už se to týkalo výborně vymyšleného světa nebo charakterů jednotlivých postav. Myslím si, že ke konci bylo i dobře vysvětleno proč je Temnyj takový jaký je a to se mi hodně líbilo.
Knihu hodnotím jen a jen pozitivně a rozhodně si přečtu i další díly.

knizninadsenec
07.05.2022 5 z 5

Naprosto dokonalý a senzační příběh. Samozřejmě i svět, ať už je řeč o tom dobrém nebo špatném.

Dříve, než jsem se dostala ke knize, jsem viděla seriál, takže jsem prostě už v hlavně měla, jak postavy vypadají. Seriál byl senzační, příběh také a postavy také.
Trochu od knihy liší.

Knižní verze je podle mně 1000x lepší a ponořila jsem se do příběhu mnohem hlouběji a vše viděla mnohem jasněji. Líbil se mi od začátku do konce, není v něm žádné slepé místo. Vychutnávala jsem si pomalu a dnes jsem dočetla.

Myslím, že jsem si oblíbila snad všechny postavy, kromě Ivana. Temnyj má také své kouzlo, i když není zrovna hrdina. Po jistých událostech a činech jsem ho nepřestala považovat a hodně dobrou postavu. Jen prostě se přiřadil na jinou stranu. Při čtení si ho nejde neoblíbit. Měl svůj úmysl, který možná podle něj nebyl špatný, jako každý zloun v jiných příbězích.

Za sebe doporučuji, je to skvělé čtení, co pohltí a já jsem si ho zamilovala. Určitě to ve čtenáři zanechá hluboký dojem, emoce a hodně prostoru na doznívání příběhu v mysli.

Hodnotím 6⭐

Hanncha
07.05.2022 4 z 5

Knihu jsem přečetla na popud seriálu, který se mi velmi líbil.
Líbí se mi netradičně zvolené slovanské prostředí a celkový příběh, bohužel se cítím trochu ochuzená. Přijde mi, že některé scény by mohly být epičtější/rozpracovanější/delší/obratnější.
Nicméně to je jen drobná vada na kráse a rozhodně mě to neodradí od druhého dílu.

LittleK
04.05.2022 5 z 5

Tleskám. Autorka si vymyslela zajímavý svět a tak, jako mi u jiných příběhů občas vadí, že se autor vypisuje na stovky stránek a detailně popisuje vše kolem, až je to zbytečné, tady mi to malinko chybělo. Naopak jsem lačnila po tom vědět víc, ale popravdě to vlastně nebylo úplně na škodu. To, co potřebujete vědět, se dozvíte a zbytek si každý kovaný čtenář dokáže domyslet.
P.S. Seriál je taky super.

Carol1122
30.04.2022 5 z 5

Velmi pěkné fantasy se zajimavým tématem a prostředím úplně nového světa. Klidně bych uvítala, kdyby vylo více popisů a scény byly delší:) Nedá mi to a musím porovnat i se seriálem. Seriál je za mě skvělý, hlavně postava Temnyje a scény mi přijdou také více rozpracované. Za mě určitě knihu i seriál doporučuji a utíkám si pro další díl.

6493
27.04.2022 3 z 5

Do Griši jsem se pustila aý po přečtení série Šest vran. A jsem za to opravdu ráda. Člověk nemusí být litérátem, aby hned dokázal říct hlavní rozdíl mezi těmito sériemi. Zatímco Vrány jsou skrz naskrz prohnilé, surové a nepříjemně reálné, Griša je taková milá, romantická procházka, kterých už bylo vydáno spoustu. Myslím, že začít Grišou, k Vránám bych se horko těžko dokopala. Griša mi tak do půlky připadala poměrně nudná a chyběl mi tam jakýkoliv wow moment, pak jsme se přehoupli dál a už to bylo o mnoho lepší, o trochu míň předvídatelné a celkově jsem se začala těšit na díl 2 a 3.
ALE,
a to je velké ale, není to nic převratně originálního, co bych si chtěla nechat v knihovně. Myšenka Gryšů, jako takových, je bezva, líbí se mi jejich dělení, rozumím jejich hierarchii. Zbytek už je ale něco, co jsem četla stokrát předtím, protkané snad každým klišé, co vás jen napadne. Přemýšlím nad tím, zda originalita nepokulhává kvůli malému počtu stran - být to obsáhlejší, možná by Bardugo věnovala více práce jednotlivým postavám, scéně i dialogům, celé to bylo prostě moc uspěchané.
Na žačátku jsem psala, jak jsem ráda, že jsem jako první seznámení s Grisha Verse měla právě Šest vran. Tohle je ten důvod proč. Číst to opačně, pravděpodobně bych byla ke Griše shovívavější a dala o hvězdu navíc, ale když vím, jak dokonale dokáže Bardugo psát, je to jenom za 3*