Světlo a stíny

Světlo a stíny https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/322378/bmid_grisa-svetlo-a-stin-eMN-322378.jpg 4 2050 412

Griša série

Ravka, kdysi mocná a hrdá země, se otřásá v základech. Pás neprostupné temnoty obývaný krvežíznivými nestvůrami, ji rozdělil na dvě části. Její budoucnost leží v rukou nic netušící dívky… Alina nikdy v ničem nevynikala. O to víc je překvapena silou, která se projeví v okamžiku, kdy je se svým regimentem napadena a jejímu nejlepšímu příteli hrozí smrt. Jejích výjimečných schopností si všimnou na nejvyšších místech a dívka je dopravena na královský dvůr, kde se má naučit ovládat své dosud nezkrocené schopnosti. Má se stát grišou – členkou privilegované vrstvy mágů a kouzelníků. Jenže nic v tomto světě plném přetvářky není tak, jak se jí snaží namluvit. Alina proniká do tajemného společenství grišů a poznává blíž i jejich nejvyššího mága, okouzlujícího Temnyje. Postupně přichází na to, že vše, co se kolem ní děje, má jediný cíl. Zneužít její jedinečnou moc proti celé zemi i proti ní samotné. Pokud se nechce stát loutkou v rukou zla, musí uprchnout. Jediná možná cesta však vede tam, kam se jiní neodvažují. K pásu neprostupné temnoty…... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Shadow and Bone , 2012

Okoslav
19.01.2020 3 z 5

Prvních zhruba 20 stránek bylo fakt skvělých – dokonce tak, že jsem sama sebe přesvědčila, že by to přece jen mohla být po čase young adult fantasy, která mi vytře zrak.

No jak bych to... nevytřela.

Následuje kompletní seznam YA klišé, na které v Griše narazíte:

1. YA hrdinka je odmítaná, zakomplexovaná a plná pochyb (odkud se vzal ten YA stereotyp, že „mít hnědé vlasy“ a „být trochu moc hubená“ je známka ošklivosti?). Tedy jen do chvíle, než objeví svou skutečnou sílu, protože...
2. ... samozřejmě ovládá supr dupr unikátní triky, které z ní rázem udělají nejdůležitější osobu široko daleko, no explanation needed.
3. Tahle YA hrdinka je možná ošklivá (teda není, ale ty sebepochyby tam být musí, žejo), ale zas je děsně vtipná, pohotová a má správně prořízlou pusu, rošťanda jedna, mrk, mrk (a ne, vůbec taková není ÚPLNĚ KAŽDÁ YA FANTASY HRDINKA, což je sarkasmus, kdyby to nebylo jasné).
4. Základem dějové linky je milostný trojúhelník, ve kterém se hrdinka rozhoduje mezi arogantním a fakt cool drsňákem na straně jedné a kamarádem z dětství, který ji, chudinku, přehlíží, na straně druhé (ale v tomto případě oceňuju, že měla autorka odvahu postavit tenhle klasický YA love triangle na hlavu, takže za toto spíš palec nahoru).
5. Ostatní holčičí charaktery jsou prostě „protivný zlý holky“ (což mi připomíná mé dlouhodobé podezření, že YA autorky ve skutečnosti nenáviděj ženy, bo samy sebe řadí kategorie „já jsem vlastně skoro jako kluk“).
6. Worldbuilding nestojí za řeč a slouží pouze jako kulisa k hrdinčinu neustálému sebelitování.

Co se naopak povedlo?

Dobře se to četlo, chabému ději navzdory. A snaha o ruský setting byla milá, i když výsledek vyzněl minimálně rozpačitě – z čehož plyne poučení, že metoda „ruské slovo sem, ruské slovo tam“ vám funkční svět nevyrobí (nebylo by třeba cool, kdyby se celý děj odehrával ve fantasy alternativě Sibiře a vojáci se zpíjeli vodkou destilovanou ze starých bot? áááha?).

Nicméně sama moc nevím, o co se tu snažím, pokračování si stejně přečtu – už jen proto, abych se konečně dostala k Šesti vranám.

Mozkovna
18.01.2020 4 z 5

Noo. Tak nějak nevím co říct.
Četla jsem před knihou navazující sérii Šest vran, takže jsem měla tušení, co se v knize bude dít. Na druhou stranu, BOHUŽEL jsem četla Šest vran jako první, protože jsem si ten příběh nesmírně zamilovala, stejně tak i hlavní postavy, a do Griši jsem se tak pouštěla s pocitem, že to nejspíš už nic nepředčí. A taky že ne.

Takhle, nebylo to špatné. Jen to nemělo takovou kvalitu jako nadcházející série. Postavy, snad kromě Ženi, jsem si tak nějak neměla šanci oblíbit, protože se to celé točilo jen kolem Aliny a na poznání ostatních nebyl vyhrazen takový prostor. Navíc mi přišlo, že se toho v knize ani tolik... neděje. Půlku knihy zabírá Alinin výcvik v paláci, pak najednou nastane zvrat a druhou půlku knihy se jen utíká a bojuje. Rozhodně mi přišlo, že by se to dalo ještě různě zamotat, prodloužit, neudělat to postavám tak snadné. Vztah mezi hlavními hrdiny mi přišel trochu uspěchaný a nucený, jako kdyby se celý život museli tvářit, že k sobě nic necítí, a pak jim dá najednou někdo zelenou a můžou se vrhnout jeden druhému do náruče.

Těším se, co přinese plánovaný seriál od Netflixu. Má to být mix Griši a Šesti vran, takže počítám s tím, že se děje v obou knihách přinejmenším decentně změní.

Rozhodně si přečtu i další knihy ze série Griša, nebylo to tak špatné, abych bych knihu zahodila a zařekla se, že už ani nechci vědět, co bude dál. Jen doufám, že to pokračování vytáhnou na pět hvězd, jinak by to byla škoda.

SknihouVrukách
11.01.2020 4 z 5

Na knihu som sa veľmi tešila a keď som sa dozvedela, že výjde tak som vedela, že si ju musím kúpiť. Do knihy som sa vôbec nebola schopná začítať a bolo mi prakticky jedno, ako kniha bude pokračovať. Dej bol tak trošku klišé a autorka mohla lepšie popísať svet. Hlavná hrdinka bola fajn, nemala som s ňou žiadny problém, aj keď nemusím tie klišé hlavné hrdinky typu "vyvolená". Knihe je veľmi krásna mapa a oceňujem aj bonusové časti, ktoré som ešte nečítala, ale mám v pláne si to niekedy prečítať. Oceňujem, že kniha sa ľahko čítala, lebo bola celkom čtivá a ku koncu som bola celkom napätá, aj keď mi bolo jasné, že to dopadne dobre. 3,5⭐/5⭐, pretože 3 ⭐sú málo a 4⭐ veľa.

s1ombrehimawari
08.01.2020 3 z 5

Nebylo to vůbec špatné. Moc se mi líbily dialogy postav. Nemůžu zapírat, bylo to klišojdní. Autorka nám vůbec nenabídla žádné detaily světa. Kniha se ale četla sama. Hlavní hrdinka byla takový lepší průměr. Vedlejší postavy docela zajímavé. Z příběhu se dalo vytřískat tak o 300% víc.

CatherineBarton
04.01.2020 5 z 5

Úžasné!

Turmee
03.01.2020 4 z 5

Zhltnutá jako malina. Perfektní povánoční oddechovka se svižným dějem, originálním světem a dobrodružno-romantickou zápletkou.
Občas se mi zdálo, že je příběh až moc akční, ocenila bych trochu hlouběji rozebrané postavy, abych se s nimi stihla sžít. Než jsem si je stačila oblíbit, byl konec knížky.
I tak jsem si to ale užila.

Tridenti
22.12.2019 4 z 5

Pro tuhle sérii jsem se rozhodla, protože jsem byla okouzlená ze Šesti vran a Prohnilého města. A musím říct, že i když to nedosahuje takových kvalit jako autorčina výše zmíněna duologie, kniha mě příjemně překvapila, má plno zvratů a nápadů a nejvíc se mi líbí, že to nakonec jako celek všechno dává smysl, nemám jí co vytknout. A moc se těším na pokračování!!!

TerkaBohacova
05.12.2019 4 z 5

Rozhodně dobrá knížka, velmi čtivý děj. Momentálně je svět, ve kterém se kniha odehrává, můj nejoblíbenější. Nevýhoda této knížky, je že už jsem četla Šest vran, které jsou na mnohem vyšší úrovni. Svět stejně dobře vykreslen, ale postavy v Šesti vranách jsou rozhodně sympatičtější, zajímavější, propracovanější. Tam jsem si zamilovala všechny hlavní postavy, zatímco tady jsem si jednu postavu oblíbila a v druhé části začala nesnášet a další dvě postavy mi přišli poměrně nudné. Příběh je svým způsobem klišé, ale stále mě to velmi bavilo a hned jdu na další díly. Určitě doporučuju, ale duologii Šest vran ještě víc.

DarthElle
30.11.2019 3 z 5

Nečekala jsem, že by to mohlo překonat moji lásku k Šesti vranám a popravdě ani nepřekonalo. Chybělo mi vícero různorodých charakterů, které bych si zamilovala. Celé je to z pohledu Aliny, která je tak trochu sama jouda, dokud se z ní nestane chodící prskavka. Špatná není, ale nezamilovala jsem si jí a prakticky mi každá postava tam byla buřt. Temnyje si už díky budoucími seroš castingu představuju jako Bena Barnese, což on sám o sobě už je chodící spoiler ohledně karmy jeho postav. Nu, doufám, že další dvě knihy budou ještě lepší, páč první půlka mě neskutečně nadchla, ale poté to mělo sestupný pád. Jsem občas jaksi zapomněla, že Alina není mastermind Kaz a že nevymyslí žádný kulervoucí plán na únik, ale i tak jsem na ní pokaždé chtěla zařvat "Prostě něco udělej!". Uvidíme, jak to půjde dál. K tomu happy endu.

Karin_Kim55
29.11.2019 4 z 5

Je to velmi čtivé, lehké a hezké čtení. Bavilo mě to. Jako úvod do grishaverse dostačující.
I když je zvlášťni číst o postavách, které jsem měla v duologii Šest vran vedlejší, a ted jsou hlavní. K Zoje ani k Žeňe jsem si nedokázala vybudovat vztah. A i když je děj velmi předvídatelný, tak když nad tím člověk vypne, tak to může bavit i lidi starší, než je cílová skupina.

Pozn.: Tohle člověk nemůže porovnávat se Šesti vranama! Pokud jste četli jako první 6vran, hodně snižte své očekávání.

Ivka14
21.11.2019 4 z 5

Skvělá,čtivá kniha. oblíbila jsem si jak svět grišů tak i postavy(hlavně Žeňu,Alinu a Mala).Těším se na další pokračování.

Elize
18.11.2019 4 z 5

Velmi čtivé, napínavé, dobře psané, spousta akce a taky romantiky. Rozhodně je v knížce vše, co jsem očekávala. Temnyje mi bylo skoro líto a Mal mi připadá jako jouda bez názoru, ale každopádně se na tom opět ukazuje, jak umí autorka krásně vykreslit charaktery postav. Zápletka je jednoduchá - klasický boj o moc. Dala bych pět hvězd, není to vůbec špatná knížka, ba naopak, je velmi dobrá, ale když to porovnám se Šesti vranami, tak Griša je prostě jednodušší a předvídatelná, přesto doporučuji!

Shaki
13.11.2019 5 z 5

Dlouho jsem se rozhodovala, jestli tuhle sérii začít číst. Teď, po přečtení prvního dílu, jsem překvapená, že je určená pro mládež.
Kniha je velmi čtivá, místy až děsivá. Autorka umí krásně vykreslit charaktery všech postav. Vlastné se z nich většina vybarvuje postupně.
Musím hodnotit zatím velmi kladně.

BarkaS
06.11.2019 4 z 5

Velmi slušný příběh, i když trochu holčičí. Na můj vkus až příliš ujetých zvratů, ale stejně to bylo slušné dobrodružství ;).

Killlerka3031
13.10.2019 5 z 5

Tleskám další skvělá kniha.
Dej mě úplně pohltila, zpousta zvratů, lásky, smutku a bolesti.
Prostě úžasný.

Dada_cte
01.10.2019 5 z 5

Knihu mi půjčila kamarádka, s tím, že kniha ji moc nebavila a druhý díl je znatelně lepší. Já knihu přečetla a zastávám jiný názor. Kniha se mi opravdu moc líbila. Temnyje jsem měla ráda dokonce i po tom, co se ukázala jiná strana jeho osobnosti a mám ho ráda doteď i když dávno čtu druhý díl. Ještě se mi kamarádka zmínila o tom, že se jí nelíbí dívka na obalu. Musím uznat, že dívku (Alinu) jsem si představovala úplně jinak, ale taky musím říct, že obal se mi moc líbí a když to tak vezmu, dokonce to i k Alině sedí. Doporučuji všem čtenářům, dívkám i chlapcům. Opravdu stojí za to, abyste si tuhle knihu přečetli, pokud máte rádi knihy, kde je spoustu magie. Myslím si, že by byl opravdu hezký i film. Tato kniha si opravdu zaslouží titul New York Times Bestseller.

Kukicka
23.09.2019 4 z 5

Potrebovala jsem do ctenarske vyzvy asijskeho autora a muj vyber padl na Grisu. Pro nactilete bych rekla opravdu super. Spis bych to zaradila vic do cteni pro divky nez fantasy, i kdyz to je tam samozrejme take. Me se pribeh libil a bavilo me to. Kupodivu mi ale staci jak skoncil prvni dil a nejsem si jista, ze budu cist pokracovani

pink_unicorn
16.09.2019 4 z 5

I když je to knížka spíše pro mladé, nějak jsem ji přečetla na jeden zátah. Zajímavě vymyšlený svět i jeho magie, celkem poutavá zápletka. Hlavní hrdinka občas trochu na pěst, ale i tak si k ní člověk cestu najde.
Jsem zvědavá na další díly...

Medasek
05.09.2019 5 z 5

Knihu jsem si okamžité zamilovala. Jedna z nejlepších fantasy knih, co jsem četla.

kikibo
20.08.2019 5 z 5

Bala jsem se ze po tom co nastavila S J Maas uz nenajdu nic podobneho co me tak nadchne, ale totooo je ma dalsi top serie ❤️ Prvni dil za den precteny jak nic a vrham se na dalsi, skveleee!