Bouře a vzdor

Bouře a vzdor https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/351296/bmid_boure-a-vzdor-wD3-351296.jpg 4 1433 249

Griša série

Z obyčejné dívky Aliny Starkové se stala světlonoška. Mnozí k ní upínají své naděje – vždyť jen ona jediná dokáže zničit Vrásu stínu, jež odedávna sužuje zemi. Jenže cena, kterou za to platí, je vysoká. Touží žít někde v ústraní s milovaným Malem po boku, místo toho stále prchá a skrývá se před minulostí. Temnyj je víc než kdy předtím odhodlaný využít jejích schopností k získání trůnu. Alina nedokáže jeho silné magii sama čelit a tak vyhledá pomoc u divokého a nevyzpytatelného korzára. Jen on se totiž nebojí a je ochoten jí pomoct. Alina se snaží Temnyjovým nástrahám vzdorovat. Přesto se do nich zaplétá a vzdaluje se od lásky, v níž až doteď hledala své útočiště. Nic není zadarmo, a ona s palčivou naléhavostí cítí, že jestli chce Ravku zachránit, bude si muset vybrat. Ponechá si svoji výjimečnou moc a zachrání zemi, nebo se jí vzdá, bude poslouchat svoje srdce, a zvolí lásku? Čeká ji divoká bouře, vnitřní boj. Vyjde z něj jako vítěz, nebo jako poražený?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Siege and Storm , 2013

booklover88
29.01.2022 5 z 5

První díl se četl jedna radost, šlo to rychle. Bála jsem se podle nějakých recenzí, že mě tento díl nebude bavit a ze začátku se mi opravdu četlo těžko a kapitoly byly trošku o ničem a přišly mi dlouhé. Jenže to se pak obrátilo o několik stupňů díky jedné postavě. Nebudu jmenovat jaké :) nikdy si moc před čtením nové knihy nečtu recenze a jsem ráda, že informaci o tom, jaká postava se objeví v tomhle díle jsem zjistila až z příběhu a o to víc se mi to líbilo.

DennisMoore
29.01.2022 4 z 5

Hodnotím stejně jako první díl. Ačkoliv atmosféra potemněla a přibyla jedna vážně výborná postava (samozřejmě Sturmhond), je to pořád především svižná, leč ne zrovna náročná young adult záležitost, v níž se dočtete, že obloha vypadá jako černý sametový šál posetý drahokamy, postavy jsou většinou krásné nebo alespoň hezké a hlavní hrdinka se romanticky nepotácí mezi dvěma, ale nově mezi třemi nápadníky :) Nechci to ale shazovat, obzvlášť když je Griša vyprávěna právě z pohledu té hlavní hrdinky, takže má na popisy všemožných pocitů rozhodně nárok.

dontbullshitme
27.01.2022 3 z 5

Předchozímu dílu jsem dala tři hvězdy a tomuhle jsem chtěla dát čtyři, protože se mi zdál o něco lepší, jenže pak mě zklamal Mal a celé to jejich přemrštěné drama a Alina, která chce v jednu chvíli zemřít a pak zase hrozně bojovat. Tyhle dvě věci mi tam přišly tak na sílu, jen aby bylo právě to drama. Samozřejmě chápu, že je to pro knihu potřeba, aby se tam něco dělo, ale uvítala bych to nějakou přirozenější cestou.

YellowQueen
25.01.2022 5 z 5

Stejně jako první díl jsem i tento přečetla jedním dechem. Doporučuju!

ElikaS
19.01.2022 5 z 5

Po skvělém prvním dílu jsem se moc těšila na pokračování a trošku se bála toho, že Bouře a vzdor má o trochu horší hodnocení než Světlo a stíny. No bála jsem se zbytečně, protože druhý díl se mi líbil ještě víc než první.
Velkou zásluhu na tom má Nikolaj, který byl úplně dokonalý. Knížku okořenil humorem a skvělými hláškami, kdy vždycky přesně věděl, co říct a trefně okomentoval situaci. Mala mi bylo trochu líto, protože to fakt nemá jednoduché, musel si připadat ztracený a upřímně Alina mu taky moc nepomohla.
Co se Aliny týče, musím říct, že se mi celkem líbí, že není úplně 100% kladnou hrdinkou, ale má své zápory. Dělá ji to komplexnější a upřímně ruku na srdce, když byste měli takovou moc, opravdu by Vás to nesvádělo k úvahám o jejím rozšíření. Já myslím, že jo. A líbí se mi, že se toho autorka nebojí a zmiňuje to. Příběh je díky tomu o poznání uvěřitelnější. I když teda těch ambiciózních postav je tam opravdu dost.
Ani ve druhém díle jsme nebyli ochuzeni o zásadní dramatické zvraty, které nám autorka postupně dávkovala.
Knížka je stejně jako první díl ohromně čtivá, stránky krásně ubíhají a už teď se nemůžu dočkat, jak to vlastně celé dopadne.

KarolinaBer
03.01.2022 3 z 5

Za mě osobně byl druhy dil zklamáním. Alina se mi vzdálila a přestala mi byt tak sympatická jako v prvním díle. Mal na tom byl obdobně. Stále pěkná kniha, která urcite stojí za přečtení, ale čekala jsem vice

Nelly178
29.12.2021 5 z 5

Druhý díl se mi nejspíš líbil víc než první. Kniha se čte jedním dechem i přes hodně časté gramatické chyby.
Nejvíc jsem si oblíbila Nikolaje, jeho postava je prostě dokonalá. Alina se často chovala úplně nelogicky. Ale kniha jako celek byla úžasná. A ten konec... No kdybych u sebe neměla další díl musela bych se zbláznit. :-)

Fallenyard
16.12.2021 5 z 5

Druhý díl se mi líbil víc, než první. Byl takový dobrodružnější a vynalézavější, líbí se mi vývoj vztahu Aliny a Mala a popis plíživého šílenství. Nikolaj celý příběh krásně rozzářil a skvěle pospojoval. Taky oceňuju uvěřitelnost - žádná Mary Sue, která přijde zachránit svět a všichni s ní jdou nadšeně do toho. Bomba!
Co mi vadilo byl český překlad. Nevím, jestli si to po sobě někdo aspoň přečetl, ale byla tam spousta překlepů, hlavně v názvech míst a jednou byli dokonce prohozeni Vasilij a Nikolaj, prostě nepochopitelné. Taky se mi ještě stále trochu krvácejí oči u skloňování ravských (ruských) pojmů, ono by nebylo na škodu zeptat se nějakého rodilého mluvčího a nepůsobilo by to tak šíleně. Ale to není chyba knihy jako takové, takže 5 hvězd geniální autorce!

Martina852
12.12.2021 5 z 5

(SPOILER) Podle hodnocení jsem čekala, že dílo bude o trochu slabší, ale mě se líbil více než první díl. Je pravda, že spisovatelka si největší akce naplánovala hned na začátek a pak až na úplný konce. Což chápu, že by pro někoho prostředek mohl být trochu nudný, ale já si stejně tu omáčku kolem užívala. Alinina touha po posledním umocňovači a její rozkoly s Malem a ještě k tomu halucinace o Temnyjovi. Taky přibyly nové postavy dvojčata Tamara a Tolja a korzár Stormhund. Když jsem si Stormhunda oblíbila a říkala si, že bude dobrým členem naší malé party. Tak se z něho vyklube princ, druhý následník Ravkovského trůnu. To už jsem se nemohla odtrhnout od čtení, jak mi to vyrazilo decha a napjatě jsem čekala jak on zamíchá dějem. Ještě musím dodat, že jsem zvědavá co bude s Žeňou. V prvním díle jsem si ji oblíbila a nedokázala jsem se na ni zlobit, že si vybrala Temnyjovu stranu, vzhledem k jejím okolnostem. Temnyjova zlost se na ni podepsala, když Alinu a ostatní nechala uprchnout z lodi a nad její postavou cítím obrovskou lítost. Doufám, tedy že bude mít nějaký dobrý konec.

Petkona
12.12.2021 5 z 5

Druhý díl mě velice příjemně překvapil. Bylo to opravdu o hodně lepší než první díl. Možná děj nebyl tak nabitý, ale bavilo mě to o hodně víc a četlo se to fakt skvěle a jako největší plus tohohle dílu byl určitě Nikolaj. Hrozně mě bavil jeho humor a za mě určitě to byla nejlepší postava a nevím jestli by mě to tolik bavilo, kdyby tam nebyl. Alinu jsem si neoblíbila víc než v prvním díle, občas se chovala fakt divně, až jsem si říkala jestli to je vůbec možné. Ale jinak postavy byly skvělé. Děj tak pomalu spěl ke konci a ten konec byl překvapivý a docela jsem se i divila co autorka vymyslela, ale bylo to dobré, skončilo to sice docela otevřeně, ale naštěstí mám po ruce i třetí díl, na který se hned vrhnu.

Kni-holka
10.12.2021 4 z 5

(SPOILER) Bylo nebylo, žil jeden zakletý princ, strážce Stezky smrti, jež vábil osamělé panny a vozil je po vlnách daleko na moře, až nikdo neslyšel jejich volání o pomoc. Unesl je do svého podvodního paláce, kde dívky pomalu chřadly, protože neměly k jídlu nic než korály. Když umřely, zpíval nad jejich těly tklivé písně a pak se vrátil hledat si další nevěstu. Tím princem byl Rusalje,drak severského moře a druhý Morozovův umocňovač.

Žádná pohádka to ale nebyla. Drak existoval a Temnyj ho zajal. Alina ho dostala z jeho spárů, zabila a získala tak další umocňovač své síly. A tím se všechno mění.

V životě Aliny Starkové, světlonošky, se objevuje další muž, který jí rádně plete hlavu. Nikolaj, druhorozený princ krále Ravky, ji zachrání z Temnyjových spárů a přiveze zpět do Malého paláce, kde se ujímá velení Druhé armády, nebo toho, co z ní zbylo, a připravuje se na poražení zla.

Tři muži a jedna dívka. Je zde Mal, její osudová láska, kterou postupně ztrácí. Nikolaj, muž mnoha tváří, který si pomalu klestí cestu k jejímu srdci. A Temnyj, který je mnohem mocnější než pred tím a který ji neustále navštěvuje buď v jejích snech, nebo se jí zjevuje přes den a ona neví, zda je to skutečné, nebo získáním moci přichází o rozum.

Neustále bojuje s pocitem viny z toho, co se stalo ve Vráse. Že způsobila smrt mnoha lidí a nechala svou zemi napospas Temnyjovi a jeho novým nohsledům - Ničevojům. Na druhou stranu ale vlivem druhého umocňovače začíná lačnit po moci a uvědomuje si, že toho mají s Temnyjem mnohem více společného. Ve svém nitru ví, že nemůže být s Malem. Viděla to. Má z ní strach. Není šťastný v Malém paláci. Stejné přitahuje stejné, jak řekl Temnyj a ona zjišťuje, že je to pravda. Byla v ní temnota. A i když i tentokrát unikla smrti, má strach, že světlo, její síla, je pryč.
Přesto se nevzdává a je rozhodnutá znovu povstat a Temnyje porazit. Ať to stojí, co to stojí.

Jediné, co mi na knize vadilo, byly častější gramatické chyby. Jinak opět strhující příběh.
4⭐z 5

jancapen
30.11.2021 4 z 5

V komentáři na první díl jsem srovnávala Grišu s Devátým spolkem (mimochodem je zajímavé, jak se obě hlavní hrdinky jmenují podobně - Alina Starková vs Alex Sternová) a teď to už dělat nebudu, protože to ani snad nejde :D. U druhého dílu Grišy jsem se cítila občas jak na houpačce - začátek mě hodně nadchnul, ale zhruba tak od chvíle, kdy se cesty Aliny a Temnyje opět rozdělily, to šlo pro mě zas dějově dolů. Linka uctívačů Aliny (Sankta Alina) mě taky moc neoslovila. Co bylo zajímavé, byla nová postava Nikolaje, u které se mi líbily především vtípky a slovní humor, taky se mi líbil vývoj vztahu Aliny a Mala. Celkově hodnotím opět na čtyři *.

Izabell
21.11.2021 3 z 5

Ani jsem si neuvědomila, že jsem přečetla druhý díl a už dávno čtu třetí.
Autorka píše s příjemnou lehkostí a díky nové postavě jsem se častokrát musela smát (je těžké si tuto postavu neoblíbit. Temnyj je stále zajímavým prvkem a skoro si říkám, že mu mohlo být dopřáno kápanek více prostoru (vždyť kdo by nemiloval zloducha) :)

Sirina
06.11.2021 4 z 5

Druhý díl byl o něco slabší než první. Nemohla jsem si zvyknout na ufňukanou Alinu a Mal mě až nepříčetně vytáčel. Naštěstí se tu objeví nová postava, která to zachraňuje a vzniká díky ní atmosféra podobná Šesti vranám.

terakera
01.11.2021 4 z 5

Toto pokračování jsem si ze začátku naprosto užívala a moc mě bavilo. Bylo tam hodně akce a příběh byl poutavý jenomže jakmile jsem se dostala přes něco kolem strany 100, přišlo velké zklamání. Vše se tak táhlo, nic mě nelákalo dál, příběh byl opravdu nudný. Jediným zajimavým plusem se stal Nikolaj, nová postava kterou v této knize blíže poznáváme. Alina mě hrozně štvala,jeji rádoby přítel Mal byl divný a pohoršil si u mě v rozdílu s prvním dílem. Konec knihy byl strašně zamotaný ale byla to tak trochu moje vina protože jsem knihu přelouskala hrozně rychle a moc se na ni nesoustředila takže jsem pak spusta věcí nechápala. Po dočtení jsem ji dala 4 hvězdičky ale když si to všechno trochu srovnám po nějaké době co jsem ji dočetla, více než 3 a půl si nezaslouží.

vinebitch
01.11.2021 5 z 5

Tenhle díl mě strašně bavil. Bylo tam sice méně akce, ale Nikolaj si mě získal hned. Konec je podle mého názoru strašně otevřený - což nemám moc v lásce :D Bouře a vzdor si ale podle mě zaslouží lepší hodnocení, než co je zde, protože je dobrý.

adeka9966
29.10.2021 4 z 5

Dle mého byl první díl lepší, co mi ale vadí je SPOUSTA CHYB/PŘEKLEPŮ V TEXTU. A to nejen v tomto díle (vše v 1. vydání).

david9690
27.10.2021 5 z 5

I druhé pokračování serie Griša bylo fajn čtení, sice se mi trošku méně líbilo Alinino pofňukávání, ale Temnyj je super a pak, jakmile se do toho vloží Nikolaj (alias Korzár) je to úplně geniální. Celkově děj je napínavý, dobrodružný, plný zvratů a také hlavní postavy jsou zajímavé (nejsou úplně černobíle, mají spousty dobrých i horších vlastností). Kniha, jakož i celá serie mě bavila a je to prostě extrémně čtivé.

tessiesulcova
25.10.2021 5 z 5

Nechápu některé hodnocení...za mě i tento díl patří k mým oblíbeným jako ostatní dva díly. Alina mě nezklamala ani v tomto díle, prostě je to má oblíbená postava. Z Temnyje nemůžu oči nechat, obrazně řečeno. Mal nepatří k mým oblíbeným, ale jsem za něj ráda. Nová postava prince Nikolaje, mě strašně baví až to není možné a těším se na knihy s ním, které již vyšly.

Knize dávám maximální počet hvězdiček, protože mi též tento díl přirostl k srdci. Všem doporučuji a nesouhlasím se 78 procenty oblíbenosti. Zaslouží si mnohem více. Posuďte sami.

hanavka
25.10.2021 2 z 5

Kniha pro mě do značné míry byla zklamáním. V půlce jsem ji odložila a vrátila se po 2 týdnech. Čte se to sice rychle, ale děj je poměrně jalový. Poslední stránky mi spravily chuť a těším se na třetí, závěrečný díl.

magie

Leigh Bardugo
americká, 1975
2017  90%Šest vran
2017  80%Světlo a stíny
2018  92%Prohnilé město
2019  84%Zjizvený král
2017  77%Bouře a vzdor

Kniha Bouře a vzdor je v

Přečtených2 010x