Bouře a vzdor

Bouře a vzdor https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/351296/bmid_boure-a-vzdor-wD3-351296.jpg 4 1418 248

Griša série

Z obyčejné dívky Aliny Starkové se stala světlonoška. Mnozí k ní upínají své naděje – vždyť jen ona jediná dokáže zničit Vrásu stínu, jež odedávna sužuje zemi. Jenže cena, kterou za to platí, je vysoká. Touží žít někde v ústraní s milovaným Malem po boku, místo toho stále prchá a skrývá se před minulostí. Temnyj je víc než kdy předtím odhodlaný využít jejích schopností k získání trůnu. Alina nedokáže jeho silné magii sama čelit a tak vyhledá pomoc u divokého a nevyzpytatelného korzára. Jen on se totiž nebojí a je ochoten jí pomoct. Alina se snaží Temnyjovým nástrahám vzdorovat. Přesto se do nich zaplétá a vzdaluje se od lásky, v níž až doteď hledala své útočiště. Nic není zadarmo, a ona s palčivou naléhavostí cítí, že jestli chce Ravku zachránit, bude si muset vybrat. Ponechá si svoji výjimečnou moc a zachrání zemi, nebo se jí vzdá, bude poslouchat svoje srdce, a zvolí lásku? Čeká ji divoká bouře, vnitřní boj. Vyjde z něj jako vítěz, nebo jako poražený?... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Fragment (ČR)

Siege and Storm , 2013

Aneya
Aneya
23.03.2024 4 z 5

Za mne lepší než první díl. Vývoj hlavních postav hlavně Aliny se mi líbil moc.

Slezadav
Slezadav
04.03.2024 3 z 5

Většinou se snažím psát recenze bez spoilerů, ale tady to bude sakra těžké. Přesto se pokusím nebýt úplně konkrétní a vyhnout se těžkým spoilerům, ale je možné, že náznaky budou. Tak tedy do toho. Strukturou velmi podobné jako první díl, platí skoro všechny výtky, které se mi nelíbily už u předchozí knihy a přidaly se další neduhy. Je toho dost, tak zkusím napsat bodově hlavní věci, které mi vadily:
Alina nedokáže (alespoň v první půlce knihy) vést normální dialog, neustále odsekává,vyštěkává, obořuje se a podobně. Podle všeho by měla už být dospělá, přesto vyplazuje jazyk apod. - to někdo opravdu dělá ?? Ve skutečnosti mě tohle tak štvalo, že jsem vážně uvažoval, že knihu odložím
Činy Aliny jsou nekonzistetní s jejímy touhami. Několik desítek stránek netouží po ničem jiném, než být s Malem a odstřihnout se od Temnyje. Když se naskytne šance toho docílit, ani se ji nepokusí využít a Malovi začne prakticky bezdůvodně lhát. Proč proboha ??
Nadpřirozené schopnosti stále nejsou vysvětleny nebo jsou pokládány za normální. Opravdu si neumím představit, že sebelepší stopař se snaží "stopovat" vodního živočicha na otevřeném moři, přičemž je několik dnů plavby daleko. V knize se nad tím nikdo nepozastavuje..
Předstírání, že sex neexistuje. Asi je to v souladu s YA a jsem ten poslední, kdo by v knize vyhledával explicitní scény. Na druhou stranu tvářit se, že vrcholem intimity společně žijících dospělých lidí je objetí a polibek, je skoro stejně špatné jako explicitní scéna. Stejně tak naprostá absence důvěry mezi partnery a teatrálně přehnaná žárlivost působí spíše komicky, než uvěřitelně. Postavy nemají problém pít alkohol, ale intimní chování je tabu a ve finále to působí velmi sterilně a ne zrovna uvěřitelně.
Potenciál všech postav zůstává nevyužit. Vážně, tady není snad jediná postava, která by byla dobře napsaná a využitá. Nejvíc se tomu blíží asi Nikolaj s Temnyjem a v druhé půlce s přivřením obou očí i Alina, ale i ti jsou ve srovnání s konkurenčními romány při nejlepším průměrní. Mal je tak špatný (pun intended), že už od poloviny knihy jsem dospěl k názoru, že nejlepší pro vývoj příběhu i jiných postav by bylo, kdyby ho autorka nechala zemřít.
Originál jsem sice nečetl, ale předpokládám, že pták ohnivák je dílem překladatelky. Jako "pták ohnivák", to jako vážně ? :-D

Tak, to jsem se snažil shrnout alespoň ta negativa, která mi čtení absolutně znechucovala. Naštestí se vyskytnuly i světlé stránky, takže se pokusím předchozí seznam trochu vyvážit:
Svět, ve kterém se děj odehrává, je velmi dobrý. Ne nejlepší, ale velmi dobrý. Pořád se mi líbí vrása, celková inspirace atd.
Závěr je velmi dobře zvládnutý a uvěřitelný. Vážně jsem čekal něco daleko horšího.
Celkově je úroveň vyprávění o něco vyšší, než u prvního dílu a celkem snadno se to čte.
Román není příliš dlouhý - i když si dovedu zkrácení některých částí představit ku prospěchu knihy (zejména části, kdy se řeší vztahy a žárlivosti- NUUDAA)

Celkově se stejně, jako u minulého dílu rozhoduju, jestli dát dvě nebo tři hvězdy. Přikloním se velmi těsně spíše ke třem a zkusím třetí díl a budu doufat ve zlepšení a v to, že alespoň Alina bude pokračovat v trendu, který nastolila ve druhé půlce této knihy a nevrátí se k uřvanému frackovi, který umí akorát tak odsekávat.

SumýšIrena
SumýšIrena
13.02.2024 4 z 5

Druhý díl se mi líbil o trochu víc než první. Jasně, že Alina byla místy na facku, ale to je vývojem postavy. Nemůže být chytrá, úspěšná a bezchybná od začátku. Doufám, že ve třetím díle se všechno, co zůstalo nejasné a tajemné, vysvětlí.

Beltrix
Beltrix
15.11.2023 3 z 5

Ach to typické prokletí druhých dílů - navazují na úspěšný první díl, ale ještě nepřinášejí rozuzlení. Bouře a vzdor představuje několik nových a zajímavých postav (bohužel zajímavějších než hlavní hrdinka sama) a nová místa, ale nabízí i návrat do míst důvěrně známých, leč změněných. Nechybí ani akčnější scény, zvraty a intriky. Proč tedy jen tři hvězdičky? Protože chybí něco navíc, co by mě lákalo knihu přečíst znovu; chybí hlubší zapojení do tohoto světa a jejich postav, byť je kniha v první osobě, tak emoce hlavní hrdinky mi přišly velmi ploché a cítěné s odstupem.

Ainyska
Ainyska
07.11.2023 3 z 5

Klasický, nudný, vycpávkový díl......

Betulefetule
Betulefetule
19.10.2023 5 z 5

Četla jsem spoustu komentářů, které knize moc hvězdiček nedávaly, ale mně se naopak kniha velmi líbila! V druhé Griše bylo sice málo akce, a některé části byly zdlouhavé nebo zamotané, ale to mi nezabrání přečíst si třetí knihu :) .

Hanathor
Hanathor
02.10.2023 3 z 5

S těžkým srdcem dávám pouze tři hvězdy.. Druhý díl mě teda vůbec neuchvátil. Až na posledních 20 stránek kniha postrádala akci. Doufám, že třetí díl sérii opět zvedne.

stelka_knihomol
stelka_knihomol
01.10.2023 5 z 5

Miluju tuhle sérii, ale tahle kniha byla taková ta klasická prostřední kniha. Bavilo mě to, ale vlastně se tam skoro nic nestalo. Už se těším na třetí díl.

Bookworm345
Bookworm345
17.09.2023 3 z 5

Knihu jsem si vlastně užila, ale doopravdy mě bavilo jenom prvních 150 stran a posledních třicet. Pro mě byla moc zdlouhavá. Kdyby to byla třeba o sto stran kratší, vůbec by to nevadilo. Hodně to tady zachraňují Nikolaj, který má super hlášky, Tolja a Tamara, je mám vážně ráda. Temnyj je super záporák. Na Mala a Alinu názor neměním. Jsou to hrozná dvojka.

Book_lover469
Book_lover469
26.08.2023 3 z 5

Tato kniha mě bavila mnohem více než první díl. Zatímco ten jsem četla dlouho, tuto knihu jsem měla přečtenou během pár dní. Byla akční napínavá. Nové postavy které se zde ukázali jsem si oblíbila, a směr jakým se příběh vyvíjel se mi zalíbil. Obzvláště jsem si pak zamilovala Sturmhonda. Na Temnyje jsem názor zatím nezměnila a i přes to že souhlasím že je úžasný záporák, nějak mi nesedí. Zato Alinu jsem si oblíbila mnohem víc, a tentokrát doopravdy jsem jí fandila. Rozhodně jdu do třetího dílu s většími očekáváními které jsem měla když jsem skončila s prvním.

isabokmal
isabokmal
09.08.2023 4 z 5

Četla jsem v Aj.

Druhá kniha trilogie Shadow and Bone, aneb moje jediná kniha za červen (byl to náročný měsíc) - ale byla úžasná!

Často slýchávám, že druhý díl není tak dobrý a že se lidem nelíbí tolik jako ten první. S tím bohužel musím nesouhlasit, protože mně osobně se kniha velmi líbila.
Uznávám, že intezita děje se v knize neustále mění. Máme tam rychlejší části, ale i ty pomalejší, které mohou právě čtenáře při čtení celkem nudit.

Darkling se objevuje jen zřídka, ale kdykoliv je na scéně, je to dost epické! Máme tu nové postavy - Nikolai, Tamar a Tolya, které jsou podle mne hodně zajímavé a já si je zamilovala.

Celý příběh dával smysl, byl perfektně vymyšlený. Prožívala jsem Aliny pocity, její samotu, nejistotu i strach. Ale ten konec?! Čekala jsem, že se něco stane, ale tohle?! Bylo to neuvěřitelný, plný napětí a akce. Nemohla jsem přestat číst, takže nikoho asi nepřekvapí, že jsem začala okamžitě číst třetí knihu ze série.

Do Grishaverse se opravdu začínám dost slušně zamilovávat, nebo tedy.. už jsem se zamilovala!

Lutzinka
Lutzinka
07.08.2023 3 z 5

Ta Alina mě tak vytáčí!
Tuhle sérii dočtu, protože mě prostě baví Nikolaj, Tamara, Tolja i Mal a chci vědět, jak to teda skončí.
Ale jinak se to s Vránama nedá srovnávat.

TerapieKNIHOU
TerapieKNIHOU
02.08.2023 3 z 5

"When people say impossible, they usually mean improbable."

Z tohoto dílu jsem tak trochu na vážkách, úplně nevím co si myslet a nejsem nadšená z toho, jakým směrem se série začala ubírat.

Knihy od Leigh jsou fakt chytlavé a její styl mě baví ALE Tento díl ve mně ve směs zanechal pocit takové vyplňovačky. Nejvíc akce se odehrává v podstatě na začátku a na konci.

Některé pasáže mě bavily, některé naopak méně. (třeba Mal) Celkově byl děj jak na houpačce a točili jsme se v kolečku :D útěk, honba za umocňovačem, zajetí, boj, politika atd.

Alina se opět obrátila na Mala, jako svého zachránce a vrátila se do role podceňujícího se ubohého sirotka. A Mal? Jak ten mi lezl na nervy :D jediný co chce je, aby se věci vrátily do starých nudných kolejí a Alina zůstala bezmocná laňka, kterou je třeba chránit. To je fakt dvojka k pohledání. Neustále neshody a hádky, trust issues, žárlivost a sobecký Mal. Romantická linka a chemie mezi Alinou a Malem na bodu mrazu - tohle za mě nefungovalo.

Tahounem a zároveň i spasitelem byla nepochybně postava Nikolaje, hodně rychle se zařadil k mým oblíbencům. Ten jeho humor a charisma, díky bohu za něj a za jeho posádku v čele s Tamarou a Toljou.

Nejvíc mě ale stejně bavily části, kdy se na scéně konečně objevil Darkling. Těch bylo ale jako šafránu - žalostně málo. Přitom on je tak nepochopená, šíleně zajímavá a dynamická postava. Je manipulativní, zlomyslný, ale skutečně věří, že dělá to nejlepší, co může. To jak každého znervózňoval, bylo fantastický. Jop, moje slabost pro něj je dost očividná.

KnihoSny
KnihoSny
07.07.2023 4 z 5

Druhý díl série jediný co mi na knize vadilo bylo to že se tam nic neděje:) ale jinak je to skvělej svět i když mě občas Alina pěkně sere a já být Malem propleskla bych ju aby se jí ocas rozsvítilo:D trošku mi víc chybí povídání o Temnyjovi

Jaehyun
Jaehyun
06.05.2023 2 z 5

Druhý díl mě bavil pouze ze začátku, tak těch prvních cca 150 stran, ale pak se děj začal dost táhnout a velké wow přišlo až úplně na konci. Doufala jsem, že v druhém díle dostane Temnyj více prostoru, ale bohužel, opět se tam objevil pouze na chvíli a druhá půlka knihy se točila hlavně kolem hádek a plánování což mě nebavilo.

Alina je tu mnohem víc paranoidní a zajímá se jen o Mala a nikomu jinému nevěří. Docela mě zaujal Nikolaj, ale co se ostatních postav týče je to stejné jako u předchozího dílu.

Bylo těžké se tím prokousat a těšila jsem se až budu mít knížku dočtenou. Asi teď sáhnu po něčem jiném, než se pustím do třetího dílu, abych si spravila chuť. Není to úplně zlé, ale něco tomu prostě chybí.

2,5 *

Audrina
Audrina
01.05.2023 4 z 5

Druhý dál má rozporuplné hodnocení, já se ale přiznám, že mě bavil. V rámci svého žánru se určitě jedná o fajn oddechové čtení

VA_Krtek
VA_Krtek
29.04.2023 5 z 5

Celou grišovskou sérii hodnotím maximálním počtem. Opravdu od prvních tří Griš, přes knihy o Kazovi až po závěr o Nikolajovi z paměti už nikdy nevymažu. Excelentní

Petra-1
Petra-1
16.04.2023 4 z 5

Baví mě zajímavá zápletka a vymyšlený svět. Nevím, jestli to byl záměr autorky, ale o knize něco říká, že nejoblíbenější postava je Temnyj a Nikolaj.

Erinien
Erinien
15.04.2023 2 z 5

Přísahám, zatnu zuby a dočtu to. V knize mi Alina hrozně lezla na nervy. Neustále fňuká, zajímá se jen o Mala, s každým se hádá, aniž by se na cokoliv ptala, nikomu nedůvěřuje a tím si ničí i vztah s Malem. První polovina byla ještě čtivá, druhá se hrozně táhla, nic se nedělo, jen samé hádky a vzdechy. Dramatický závěr přišel nečekaně jako velká voda. Nutno uznat, že autorka své hrdiny nešetří a ubližuje jim snad i s radostí a člověk z toho má pomalu deprese, jak beznadějně to vypadá. Nejsvětlejší části knihy je korzár.

moonell
moonell
08.04.2023 3 z 5

Hodně velký posun ve spisovatelském umu autorky, je zábavný to pozorovat. Pořád to narativně kulhá, sklouzává ke klišé a romantická linka příběhu mě neuvěřitelně otravuje, ale těším se, kam se Leigh bude vyvíjet dál.

magie

Leigh Bardugo
americká, 1975
2017  90%Šest vran
2017  80%Světlo a stíny
2018  92%Prohnilé město
2019  84%Zjizvený král
2017  77%Bouře a vzdor

Kniha Bouře a vzdor je v

Přečtených1 998x