Grécky zázrak

Grécky zázrak https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32526/grecky-zazrak-32526.jpg 5 89 10

Gréci, považovaní za priekopníkov európskych dejín, sa k svojim objavom, prvenstvám a vymoženostiam dopracovali, v mnohých prípadoch doslova prebojovali. Po stáročia sa hovorilo o „gréckom zázraku“ a myslelo sa tým historické prvenstvo a vymoženosti, pre ktoré si zasluhuje náš obdiv. Ten zázrak je v tom, ako to tento národ dokázal. Prostredníctvom tejto knihy sa môžete o tom presvedčiť. Môžete sa stať pútnikmi, ktorí prejdú po cestách, ktorými prešli Gréci. Vstúpite na bojiská vojsk a do chrámov ich bohov, do hájov filozofov a do dielní umelcov. Vyberiete sa po stopách ich veľkých i všedných dní v dobe európskej mladosti, ktorá sa volá antika. Grécke dejiny a výtvory videné z perspektívy nášho veku nám umožňujú lepšie chápať mnohé, čo prišlo po nich.... celý text

Literatura faktu , Historie

Vydáno: , Perfekt

Kabuky
28.05.2022 5 z 5

Perfektní zpracování.

Igwarr
08.07.2021 5 z 5

Grécky zázrak je skutočne zázračné dielo. Zamarovského schopnosť opísať dejiny tak, akoby bol sám ich pozorovateľom v čase, keď sa diali je neoceniteľná. V knihe je možné sa dozvedieť mnoho informácii o gréckej mytológii, vzniku gréckeho národa a ich dejín v priebehu času. V diele sú taktiež spomenuté významné osobnosti a udalosti, ktoré prispeli k formovaniu indentity gréckeho národa. Knihu hodnotím veľmi pozitívne.

Lesní_chodec
31.08.2020 5 z 5

Tohle byla neskonalá nádhera! Po pro mě trošku vlažnějším začátku pan Zamarovský druhou část knihy doslova vyšperkoval. Pasáže, které čtenáře provázejí dobovými umělci, spisovately, filosofy a vědci jsou pro mě vrcholem Zamarovského práce. Autor má neskutečný dar "převést" faktografický text do beletrie aniž by to ztratilo na jeho odbornosti.

Benedikt
28.04.2020 5 z 5

Záverečná kniha II. sekcie - Počiatky gréckej kultúry, nemohla byť snáď ani lepšia. Zamarovského kniha predstavuje unikátny poklad. Bez preháňania možno konštatovať, že v skutočnosti je to Zamarovského zázrak. Kniha s už tradičným vycibreným literárnym štýlom nás prevádza počas celých dejín Grécka, či presnejšie Grékov. Zamarovský jedinečne približuje nie len históriu ale aj celú Grécku kultúru a najmä jej odkazom pre západnú kultúru v podobe jedinečného piliera. Gréckeho ducha v dejinách. Vojtech Zamarovský je jednoznačne obdivovateľom Grékov a túto svoju náklonnosť citlivo prenáša aj na čitateľa. Vo svojej knihe približuje jedinečnú architektúru, divadlo, sochárstvo, keramiku, filozofiu, vojenstvo, sociálne a štátne zriadenia, pričom veľmi citlivo vyvážil selekciu toto najdôležitejšieho, čo nezorientovaný čitateľ potrebuje pre zorientovanie. Knihe snáď ani nie je čo vytknúť, len ju odporučiť ako povinné čítanie každému, kto má chuť sa zoznámiť so starovekým Gréckym zázrakom.

DavidGreňa
05.04.2020 5 z 5

Ide o unikát a klenot v mojej knižnici. Zamarovský bol pán spisovateľ. Napísal vynikajúce knihy o staroveku a Grécky zázrak je snáď najlepšia kniha zo všetkých jeho kníh. Podáva celú históriu starovekého Grécka s veľmi odborného hľadiska a pritom tak elegantne, že sa kniha číta sama. Asi žiadna odborná kniha sa mi nečítala tak dobre a pritom mi poskytla také množstvo informácii, ako Grécky zázrak. Kniha je písaná podľa období od Mínojskej kultúry cez archaické Grécko až po koniec helenistického obdobia a pričlenenia gréckych polis k Rímskej ríši. V každom období je opis významných stavieb, politiky, osobnosti, armády a života v danom období ako takého. Obsahuje dostatočné množstvo fotografii, máp, nákresov. Kniha od vydavateľstva Perfekt je aj vo veľmi vydarenom formáte. Táto kniha ma priviedla k čítaniu odbornej literatúry a k záujmu o starovekú históriu. Určite odporúčam, ako aj väčšinu kníh od pána Zamarovského.

Igor1311
03.12.2019 5 z 5

pre mna ako milovnika greckej mytologie a historie jednznačne vynikajuca kniha. Aj ked som ju celu neprečital, vyberal som si len tie pre mna najzaujímavejšie časti. Celý text je písaný pravdaže odborným štýlom, čo však čitatelovi neprekáže, lebo má pocit, že čita román. Spolu s Bohmi a hrdinami antických bájí je to pre mna jeho najlepšia a najzaujímavejšia kniha

JiříŠkorpík
10.05.2019

Požadavek těla je nehladovět, nežíznit a netrpět zimou; kdo ukojil tyto potřeby a doufá, že je bude moci ukojit i v budoucnu, může závodit s blažeností s Diem... Lépe je ti, odpočíváš-li v bezpečném klidu na slámě, než máš-li zlaté lehátko a bohatý stůl a přitom jsi pln duševního neklidu... Takovým lidem mohou půjčovat peníze jen ti co touží po duševním neklidu až do smrti, jestli jim ty peníze někdo vrátí. Zpět ke knize, je to úžasný přehled, navíc psán krásným jazykem; o to víc mrzí horší kvalita tisku (vydání 1972) – možná to chtělo dva svazky.

braunerova
28.02.2016

Mám vydání z roku 1972. Vysoce odborný text, který sám o sobě se nečte nijak lehce, nacpal vydavatel bleším písmem na 500 stran formátu A5. Pro mě nečitelné a tudíž ani nehodnotím.

bulat
26.10.2015 5 z 5

považujem za vrcholnú knihu pána Zamarovského

Richie1
09.03.2015 5 z 5

Při druhém čtení jsem si knihu více "vychutnával" a nakonec jsem i zvednul hodnocení na plných 5 hvězdiček. Zamarovský mě opět přesvědčil, že o historii umí psát velmi poutavě. Dějiny starověkého Řecka jsou dějinami národa, který vytvořil skutečný civilizační zázrak. Natolik se pozdvihnul nad úroveň ostatních národů, že je to až k neuvěření. Kniha nás provede počátkem historie Řeků až k jejich porážce od Římanů a jejich začlenění do římské říše. Kromě politických dějin Zamarovský věnuje mnoho prostoru i kulturnímu vzepětí Řeků (stavitelství, sochařství, malířství, literatura, dramatická tvorba ...). Rovněž se mnoho dozvíme o řeckých filosofech, kteří předběhli svou dobu snad o tisíciletí.
Starověcí Řekové byli úžasný národ a jejich historie je fascinující - Zamarovský svou knihou nadchne každého zájemce o tuto historii.