Grandville

Grandville https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23589/bmid_grandville-tLg-23589.jpg 4 108 16

Grandville série

Kdo zabil Raymonda Leigh-Vydru? Jaké tajemství odhalil tento “kulturní atašé” ambasády Britské socialistické republiky v Paříži? Musíte si v Grandville opravdu dávat pozor kam šlapete? Co slyšela Sarah Blaireauová? Odpověď na tyto a mnoho dalších otázek přináší nový paropunkový vědecko-romantický thriller britského autora Bryana Talbota, který vychází v České republice ve světové premiéře s tříměsíčním předstihem oproti ostatnímu světu. Scénárista a výtvarník v jedné osobě se tentokrát rozhodl pro netradiční přístup a většina hlavních postav nakreslil jako antropomorfní zvířata, která povahami i jmény odpovídají své zvířecí přirozenosti. Prvotní zápletkou je vyšetřování smrti britského diplomata v alternativním světě, kde Francie vyhrála Napoleonské války a vládne Evropě. Po útocích anarchistů se zvětšily protibritské nálady ve společnosti a v této atmosféře detektiv-inspektor LeBrock ze Scotland Yardu nekompromisně sleduje několik stop, které ho zavádějí stále hlouběji do bludiště pařížských uliček, kde se to hemží drogovými dealery, automatony a zabijáky tajné služby. Talbot příběh opatřil skvělou kresbou, která z příběhu vytváří neuvěřitelnou jízdu, na jejímž konci si můžete jen říct: Chci ještě! Comics je poctou francouzským výtvarníkům konce 19. a počátku 20. století J. J. Grandvillovi a Albertu Robidovi (kniha je doplněná o jejich stručné životopisy). Sběratelská verze s kvalitním plátěným potahem a s vloženým plakátem... celý text

Literatura světová , Komiksy , Fantasy

Vydáno: , Comics Centrum

Grandville , 2009

mirec88
22.03.2024 5 z 5

Druhé prečítanie tohto komiksu po 4 rokoch bolo proste vynikajúce. Príbeh ma zaujal ešte viac ako prvýkrát a Bryan Talbot sa stáva jedným z mojich najobľúbenejších komiksových tvorcov. Kedysi som mal Arkwright Integrál a to bol veru náročný komiks, tu je príbeh tiež náročný, ale nie tak ako u Luthera Arkwrighta. Až teraz po druhom prečítaní sú mi jasné všetky linky a príbehová línia. Vynikajúci komiks. Odporúčam.

Hor89
03.07.2023 4 z 5

Autor dal v knize dohromady Steampunk, alternativní historii, Sherlocka Holmese, humanoidní zvířata, a překvapivě to funguje. Děj je napínavý a nenudí, ale drsnější/realističtější závěr by příběhu prospěl. Kresba je velice dobrá, mimo jiné se mi hodně líbily odkazy na díla A. Muchy a J.L. Davida. Zpracování knihy (hodnotím 2.vydání) je rovněž nadprůměrné. Celkově čtyři hvězdy, ale o fous.

Zmiu
09.05.2022 5 z 5

Skvělý komiks Miluju zvířecí hrdiny. Přidejte k tomu steampunk a další srdcovka je na světě. Pravicový politik Jean-Marie Králík... Něco mě tam cinklo a pak mi došlo, že králík je francouzsky lapin. A počítám, že těch narážek tam bude určitě ještě víc. Hurá do dalších dílů.

katerina5544
02.01.2021 4 z 5

Nebylo to spatne,ale cekala jsem trosku jiny pribeh. Kresby jsou tedy uzasne. Jsem teprve komiksovy ctenar zacatecnik,nemam tolik s cim srovnávat. Myslim,ze pro chlapy to je super čtení ;)

Vaceda
28.04.2020 3 z 5

Musím uznat, že mi některé kresby až tolik nevyhovovaly, ačkoliv si velmi vážím pojetí secesního steam punku a také několika děl od Muchy, především vchod do metra. Dále se mi taky líbila myšlenka Napoleona jako lva a posléze jeho portréty od slavného Davida.

mirec88
17.03.2020 5 z 5

Skvelý komiks s netradičným hlavným hrdinom jazvecom a navyše inšpektorom. Bryan Talbot má úžasnú fantáziu. Teším sa na jeho ďalšie časti Grandvillu. Príbeh bol skvelý, zápletka nečakaná a záver prekvapivý. A páčilo sa mi aj to, že každé postava predstavovala iné zviera. Tlieskam!!!

Hadati
09.07.2019 5 z 5

Svět ne nepodobný dobám Sherlocka Holmese a doktora Watsona, kdy se jedná o alternativní verzi dějin, kdy Napoleon Bonaparte vyhrál válku s Anglií a ostrov se tak na dlouhou dobu stal dominiem Francie. V současnosti si však Spojené království vybojovalo na Francii nezávislost. Tento svět je pak okořeněn trochu steampunkem. Jo, a prakticky všechny postavy jsou humanoidní mluvící zvířata.

Dobu Sherlocka Holmese jsem zmínil záměrně, protože hlavní postava jezevec LeBrock je inspektorem Scotland Yardu a Sherlocka více než jen připomíná. K tomu mu sekunduje jeho věrný společník, který mu pomáhá řešit jeho případy.

Po příběhové i grafické stránce je komiks tak dokonalý, že lepší už ani být nemůže. Alegorické zobrazení postav jako zvířat zjednodušuje orientaci mezi postavami, které jsou tak nezaměnitelné. Detektivní příběh je pak plný akce i odhalení. Hlavní postavy si pak zamilujete a je potěšení si jednotlivé kvalitně kolorované kresby prohlížet. Díky lidským postavám se pak přistihnete, že nemusíte být zoofil, aby vám některé postavy přišly sexy.

puml
08.06.2019 4 z 5

Slušný komiks, který staví především na zajímavých antropomorfních charakterech a na alternativní minulosti, kdy Francie obsadila za Napoleona Velkou Británii. Příběh je ale vcelku banální a nijak mě neoslovil.

Atlantis
06.02.2018 5 z 5

Grandville má vše nastaveno přesně akorát. Obsahuje tak akorát steampunku, aby to vypadalo, že je opravdu nedílnou součástí světa. Má tak akorát kritiky současné společnosti, aby to nevypadalo trapně. Příběh je tak akorát napínavý, že neděsí, ale ani nijak extrémně nepřekvapí. Hlavní postava je tak akorát drsňák, že se občas přeci jen bojíte o jeho budoucnost. A tak dál, a tak dále.
Rozhodně doporučuji, Grandville mi tak akorát padl do noty.

jarynek
01.08.2017 5 z 5

Nedávno jsem četl předmluvu A. Jodorowskeho k Usagi Yojimbo 4. AJ mimo jiné napsal, že nedokázal přijmout žádný komiks, kde vystupovala zvířata a přebírala lidské vlastnosti a že z daného pravidla existuje výjimka, kterou je Usagi. S tímto mohu jen souhlasit. Zároveň bych však tuto výjimku rozšířil minimálně na Blacksada a Grandville.
Poté, co mne velmi příjemně překvapil druhý díl, jsem neváhal a přečetl i první knihu, která se opět vyznačuje skvělou kresbou, alternativní historií, steam punkem, propletencem detektivky s politickým pozadím mířícím do nejvyšších kruhů, noirovým hrdinou. A ono to dohromady skvěle funguje. Jen si nejsem jist, zda tuto knihu mají rádi i ve Francii:). Jediné, co bych knize vytknul je konec, který mi oproti zbytku příběhu přišel méně propracovaný.

Disease
05.05.2017 3 z 5

Napodruhé už mě to tak nechytlo. V podstatě standardní dobrodružný příběh ve stylu BullDoga Drummonda, kde přidanou hodnotu tvoří jen lehce načrtnutá alternativní historie.

martinstefko
05.04.2017 4 z 5

Talbot stvořil nádherný přemechanizovaný svět, který je krásný ve své zvířecí unikátnosti. Více: http://www.comics-blog.cz/2013/09/303-grandville-80.html

borknagar
15.02.2017 4 z 5

Nenápadná věc, která velmi mile překvapila. Talbota nemám úplně v lásce, ale ten chlap prostě umí a to mu nemůžu upřít. Grandville šlape, děj nic nebrzdí a díky neuvěřitelné kresbě je tato kniha zážitek. Zanedlouho vyjde druhá kniha díky edici na přání a tuším, že je na co se těšit. CC má čuch na kvalitní série a ani Grandvillem nešláplo vedle. Už jen doufat, že se v edici na přání objedná dostatek knih, byla by škoda o toto u nás přijít.......

DennisMoore
11.02.2017 5 z 5

Grandville byl jeden z prvních komiksů, které jsem si koupil. Léto 2010, já ho zahlédnu v brněnském knihkupectví, otevřu, zamiluju se... A potom ho cestou do Prahy přečtu třikrát. A z Prahy do Plzně dvakrát. Od té doby nedám na detektiva inspektora LeBrocka dopustit. Bryan Talbot napsal a nakreslil skvělou steampunkovou detektivku, která by sice hravě obstála i bez zvířecích hrdinů, ale jemu to zkrátka nestačilo - a dobře nám tak!

Kapis
21.08.2013 4 z 5

Skvělé, nechápu, že jsem se k tomu tak dlouho nedostal, i když mi to stálo v knihovně.
Tak předem k formě a ceně: luxusní provedení jako vždy, ale 600 bych za to nikdy nedal, uvažoval jsem o broži, ale povedlo se mi koupit hardback za polovic a to mi přijde jako akurátní cena - a teď jsem rád, že to mám v pevné vazbě. Talbota mám za toto dílko zase o kus radši, asi si budu muset konečně dát znovu Arkwrighty. Kresba je fajn, ty hrubé linky, dokreslené jemnými, ta spousta detailů, táhel, převodů je prostě úžasná, nejlepší je to asi ke konci s tou vzducholodí - když z ní nosorožec vyskakuje, vyhrál si Talbot i s řetězem na otevírání dveří, parádička. Obrázek, jak nosorožec ožívá automatona je naprosto dokonalý.

Teď k obsahu: mám rád steam-punk, alternativní historie, zvířátka a odkrývání lží v oficiální verzi 11.září, takže Grandville mi sedl dokonale do noty. Do podrobností ohledně těch paralel s 11.zářím (a tak celkově s politickou praxí velmocí, propojením vlády, médií a vojensko-průmyslových velkovýrobců atd..) je zbytečné se pouštět, v knize je to podáno zcela bez obalu a jasně. Je třeba si jen uvědomit, že Talbot si to nevymýšlel omámený na hajzlu, ale vycházel ze současné realpolitiky. Že jsou názvy poctou starým kreslířům mě velice mile překvapilo a taky jsem se něco nového přiučil.

Co musím tomuto jinak perfektnímu dílku vytknout je velká předvidatelnost a hrozně naivní konec, skutečná pravda se takhle v médiích na povrch nikdy nedostane a stát se z Jezevce psanec, protože šlápl na kuří oko až příliš mocným, by bylo mnohem důstojnější zakončení. Další díl bych bych bral všemi deseti. Za mne i přes zmíněné výhrady velká spokojenost.

Boboking
12.02.2011 5 z 5

Z knihovny jsem si přinesl komiks Grandville : fantasie Bryana Talbota - scénář a kresba Bryan Talbot. Večer jsem ho hned přečetl. Kniha zaujala hned od začátku jak příběhem, tak kresbou. Drsný, akční a přitom mi to připadalo originální. Steampunkový příběh z časů, kdy Anglie byla socialistická republika, která patřila do nedávna napoleonské Francii. Je to vlastně detektivka. Zajímavostí je , že postavy lidí zde jsou zvířata. Lidé se zde objevují, ale jako negramotná a tupá spodina. Skvělý komiks.