Grandville

Kdo zabil Raymonda Leigh-Vydru? Jaké tajemství odhalil tento “kulturní atašé” ambasády Britské socialistické republiky v Paříži? Musíte si v Grandville opravdu dávat pozor kam šlapete? Co slyšela Sarah Blaireauová? Odpověď na tyto a mnoho dalších otázek přináší nový paropunkový vědecko-romantický thriller britského autora Bryana Talbota, který vychází v České republice ve světové premiéře s tříměsíčním předstihem oproti ostatnímu světu. Scénárista a výtvarník v jedné osobě se tentokrát rozhodl pro netradiční přístup a většina hlavních postav nakreslil jako antropomorfní zvířata, která povahami i jmény odpovídají své zvířecí přirozenosti. Prvotní zápletkou je vyšetřování smrti britského diplomata v alternativním světě, kde Francie vyhrála Napoleonské války a vládne Evropě. Po útocích anarchistů se zvětšily protibritské nálady ve společnosti a v této atmosféře detektiv-inspektor LeBrock ze Scotland Yardu nekompromisně sleduje několik stop, které ho zavádějí stále hlouběji do bludiště pařížských uliček, kde se to hemží drogovými dealery, automatony a zabijáky tajné služby. Talbot příběh opatřil skvělou kresbou, která z příběhu vytváří neuvěřitelnou jízdu, na jejímž konci si můžete jen říct: Chci ještě! Comics je poctou francouzským výtvarníkům konce 19. a počátku 20. století J. J. Grandvillovi a Albertu Robidovi (kniha je doplněná o jejich stručné životopisy). Sběratelská verze s kvalitním plátěným potahem a s vloženým plakátem...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23589/big_grandville-tLg-23589.jpg 4.2103

Grandville 1.

Literatura světová, Komiksy, Fantasy

Vydáno: , Comics Centrum

Grandville, 2009

Kniha Grandville

katerina5544

Nebylo to spatne,ale cekala jsem trosku jiny pribeh. Kresby jsou tedy uzasne. Jsem teprve komiksovy ctenar zacatecnik,nemam tolik s cim srovnávat. Myslim,ze pro chlapy to je super čtení ;)

Vaceda
28.04.2020

Musím uznat, že mi některé kresby až tolik nevyhovovaly, ačkoliv si velmi vážím pojetí secesního steam punku a také několika děl od Muchy, především vchod do metra. Dále se mi taky líbila myšlenka Napoleona jako lva a posléze jeho portréty od slavného Davida.

mirec88
17.03.2020

Skvelý komiks s netradičným hlavným hrdinom jazvecom a navyše inšpektorom. Bryan Talbot má úžasnú fantáziu. Teším sa na jeho ďalšie časti Grandvillu. Príbeh bol skvelý, zápletka nečakaná a záver prekvapivý. A páčilo sa mi aj to, že každé postava predstavovala iné zviera. Tlieskam!!!

Hadati
09.07.2019

Svět ne nepodobný dobám Sherlocka Holmese a doktora Watsona, kdy se jedná o alternativní verzi dějin, kdy Napoleon Bonaparte vyhrál válku s Anglií a ostrov se tak na dlouhou dobu stal dominiem Francie. V současnosti si však Spojené království vybojovalo na Francii nezávislost. Tento svět je pak okořeněn trochu steampunkem. Jo, a prakticky všechny postavy jsou humanoidní mluvící zvířata.

Dobu Sherlocka Holmese jsem zmínil záměrně, protože hlavní postava jezevec LeBrock je inspektorem Scotland Yardu a Sherlocka více než jen připomíná. K tomu mu sekunduje jeho věrný společník, který mu pomáhá řešit jeho případy.

Po příběhové i grafické stránce je komiks tak dokonalý, že lepší už ani být nemůže. Alegorické zobrazení postav jako zvířat zjednodušuje orientaci mezi postavami, které jsou tak nezaměnitelné. Detektivní příběh je pak plný akce i odhalení. Hlavní postavy si pak zamilujete a je potěšení si jednotlivé kvalitně kolorované kresby prohlížet. Díky lidským postavám se pak přistihnete, že nemusíte být zoofil, aby vám některé postavy přišly sexy.

puml
08.06.2019

Slušný komiks, který staví především na zajímavých antropomorfních charakterech a na alternativní minulosti, kdy Francie obsadila za Napoleona Velkou Británii. Příběh je ale vcelku banální a nijak mě neoslovil.

Atlantis
06.02.2018

Grandville má vše nastaveno přesně akorát. Obsahuje tak akorát steampunku, aby to vypadalo, že je opravdu nedílnou součástí světa. Má tak akorát kritiky současné společnosti, aby to nevypadalo trapně. Příběh je tak akorát napínavý, že neděsí, ale ani nijak extrémně nepřekvapí. Hlavní postava je tak akorát drsňák, že se občas přeci jen bojíte o jeho budoucnost. A tak dál, a tak dále.
Rozhodně doporučuji, Grandville mi tak akorát padl do noty.

jarynek
01.08.2017

Nedávno jsem četl předmluvu A. Jodorowskeho k Usagi Yojimbo 4. AJ mimo jiné napsal, že nedokázal přijmout žádný komiks, kde vystupovala zvířata a přebírala lidské vlastnosti a že z daného pravidla existuje výjimka, kterou je Usagi. S tímto mohu jen souhlasit. Zároveň bych však tuto výjimku rozšířil minimálně na Blacksada a Grandville.
Poté, co mne velmi příjemně překvapil druhý díl, jsem neváhal a přečetl i první knihu, která se opět vyznačuje skvělou kresbou, alternativní historií, steam punkem, propletencem detektivky s politickým pozadím mířícím do nejvyšších kruhů, noirovým hrdinou. A ono to dohromady skvěle funguje. Jen si nejsem jist, zda tuto knihu mají rádi i ve Francii:). Jediné, co bych knize vytknul je konec, který mi oproti zbytku příběhu přišel méně propracovaný.

Disease
05.05.2017

Napodruhé už mě to tak nechytlo. V podstatě standardní dobrodružný příběh ve stylu BullDoga Drummonda, kde přidanou hodnotu tvoří jen lehce načrtnutá alternativní historie.