Goya aneb Strastná cesta poznání

Goya aneb Strastná cesta poznání https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23316/bmid_goya-aneb-strastna-cesta-poznani-0id-23316.png 4 282 48

Postava Goyi v něm vystupuje jako na tapiserii, obklopená tisícem barev historických událostí. Kromě malíře zobrazuje ohromující panorama osmnáctého století ve Španělsku: na jedné straně španělskou inkvizici, stále ještě zakořeněnou ve středověku, která už na královský rod nemá téměř žádný vliv. Na druhé zrození nové doby v čerstvém větru vanoucím přes hranice z Francie, rozvoj měšťanstva, obchodníků, politických stratégů. A uprostřed všeho král Carlos, posedlý zájmem o hodinky, prostoduchý monarcha, kterého před napácháním ještě větších škod chrání nejen pohodlná povaha, ale i politika jeho chytré, života lačné manželky…... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Goya oder der arge Weg der Erkenntnis , 1951

Lilithen
17.09.2013 5 z 5

Trvalo mi dlouho, než jsem tuto knihu dočetla. Ačkoli jsem při jejím čtení nebyla kdovíjak napjatá a děj samotný nebyl takový, aby u něj čtenář zůstal se zatajeným dechem a s pusou otevřenou, okouzlil mne svou osobitostí, melancholií a realističností. Už jsem si pořídila další knihu od Liona Feichtwangera a doufám, že i ta mne okouzlí minimálně tak, jako mě okouzlil Goya.

hortenzie
17.01.2013 5 z 5

Nádherné dílo o známém malíři a době, kdy ve Španělsku řádila inkvizice. Jeden z nejlepších F. románů.

Candide
21.11.2012

Na základě této knihy jsem se do Goyi neodvolatelně zamilovala.

Alma-Nacida
06.06.2012 4 z 5

Jedna z mých oblíbených knih, jak od Feuchtwangera, tak celkově. Je to sice opravdu obsáhlá kniha, ale to je na závadu jen při čtení v posteli, že se blbě drží :-), jinak podle mého názoru není co vytknout.

Denaille
06.10.2011 4 z 5

Těžko říci, jaký mám z téhle knihy pocit. Nevím, nakolik hvězdiček ji ohodnotit. Trvalo mi měsíc, než jsem ji konečně dočetla a přitom to nebylo kvůli tomu, že by se mi nelíbila.
Navíc jsem ji otevřela hlavně proto, že jsem viděla Goyovy přízraky od Formana a film jako takový mi přišel lepší kvůli celkovému obrazu tehdejší doby.
Tyhle rozsáhlé romány pro mě mají takové zvláštní kouzlo něčeho minulého. Dneska už se něco takového nevidí, je to prostě jenom ta "nenáviděná" povinná četba. Při představě, že by si autor vybral osobnost z našeho století a snažil se zároveň nějak skombinovat celkové společenské zásady a tuhle budoucí historii, mám pocit, že by to byla nuda. A taky... kdo je dneska takovou osobností, jakou byl Goya?
Strašně mě bavilo sledovat, jak každého dokázal odhadnout, jak porovnával skutečnou osobnost s obrazem. V době jeho ohluchnutí to bylo ještě patrnější...
Jediné, co mě možná vadí je, že obrazy a jeho malířský um nebyl popsán tak, jak šel za sebou.

Oter
28.09.2011 5 z 5

Nádherné a čtivé dílo o malíři, který vidí svět nejen tak, jak má, ale i tak, jaký opravdu je a nebojí se ho ukázat i ostatním.

stopni
08.06.2011 5 z 5

Zatím to nejlepší, co jsem si od Feuchtwangera mohla přečíst....Všem vřele doporučuju - mistrně popsaný život malíře (i přestože Goyova díla nejsou v příběhu poskládány chronologicky).....

ranní ptáče
30.11.-0001 5 z 5

Nikdo nedokáže tak mistrně popsat osud člověka na pozadí historických událostí. A ten Goyův za vyprávění opravdu stál.