Gottšalk

Gottšalk https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/122246/gottsalk-122246.jpg 5 6 2

V románe Gottšalk autor odsudzuje nemecké pokresťančovanie pobaltských Slovanov. Odhaľuje dobré a zlé stránky kresťanstva a výhody pôvodnej slovanskej viery. Pri kresťanstve vyzdvihuje humanistický základ viery, ale odcudzuje zverské a kruté metódy akými sa šírilo, keď vyvražďovalo slovanské kmene. V rámci pôvodnej slovanskej viery si Hurban cenní slobodu, voľnosť, česť, vernosť, úctu k predkom a prírode.... celý text

Literatura slovenská Historické romány
Vydáno: , Leopold Mazáč

Gottšalk , 1861

jesuswlasac
08.03.2018 5 z 5

Popri romantickej poézii Štúrovcov táto kniha zrejme zapadla do zabudnutia a pritom sa jedná o literárny skvost najvyššieho rangu.
Historický román alebo romantická história je výnimočne spracovaná a plne chápem že v dobe kresťanstva mal J.M.Hurban problémy s publikovaním. Môj úprimný obdiv katolíckemu autorovi, ktorí sa nebál kritizovať christianizáciu a pozdvihnúť slovanského ducha. O knihe by sa dal napísať celý referát, ale to nie je mojou úlohou, a preto radšej nechám na vás aby ste si knihu užili rovnako ako ja.
Jediná škoda že autor na knihe nezapracoval viac a nepridal aspoň 200 - 300 strán, mohol z toho byť Slovanský Román s veľkým R !

Miro.slav
14.10.2017 5 z 5

Vedel som, že štúrovci obdivovali slovanské korene a že presadzovali slovanskú vzájomnosť. No netušil som, že Hurban je autorom takéhoto vynikajúceho diela. Perfektné! Takže počiatky dnešných snáh o písanie slovanskej fantasy môžeme vlastne hľadať už v štúrovskom romantizme. Odporúčam všetkým, no hlavne tým, ktorí sa túžia dozvedieť viac o svojich slovanských predkoch.

11. století

Jozef Miloslav Hurban