Gottland

Gottland https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15619/bmid_gottland-VxY-15619.jpg 4 990 171

Známý polský reportér vytěžil ze svých pobytů v Čechách "výbušnou" knihu o naší zemi. Témata, z nichž některá patří k "neuralgickým" bodům novodobých dějin českého národa a byla u nás zpracována v dlouhé řadě knih, shrnuje autor na několika stránkách a přináší v nich svůj pohled člověka odjinud, pohled neotřelý, nezatížený, který by mohl vést k reflexi opomíjených kapitol naší národní povahy. Kniha vypráví o ikonách českého kolektivního vědomí, fenoménech nedávné české historie (rodina Baťů, Lída Baarová, Jan Procházka, Marta Kubišová, Jaroslava Moserová), ale také o osudech postav, které nebyly zatím hlouběji zpracovány ani samými Čechy (sochař Otakar Švec, který projektoval největšího Stalina na Zemi; Karel Fabián, spisovatel, který po únoru 1948 odmítl svou minulost a orwellovským způsobem vymazal a nahradil sám sebe; neteř Franze Kafky, která nechce hovořit o svém strýci). Kniha byla v roce 2007 oceněna Cenou varšavských knihkupců, autor byl za ni rovněž nominován na nejprestižnější polskou literární Cenu Niké. Knihu doprovázejí fotografie známého fotografa Pavla Štechy. Již vyšlo v německém, maďarském a francouzském překladu. Kniha získala Europan Book Prize 2009.... celý text

Literatura světová Cestopisy a místopisy
Vydáno: , Dokořán , Jaroslava Jiskrová - Máj

Gottland , 2006

triatlet
18.08.2017 5 z 5

Československé dějiny 20. století v kostce. Obdivuji, co autor dokázal propojit a na malém prostoru vykreslit.
Od Tomáše Bati přes Lídu Baarovou, Martu Kubišovou, Eduarda Kirchsberga/ Karla Fabiána až po Jaroslavu Moserovou. A mezi tím Josef Škvorecký, Pavel Kohout, Václav Havel, Karel Gott, Helena Vondráčková...
Střípky jsou poskládané zajímavě i z hlediska kompozice.
Poučený čtenář docení zkratku. A pro ostatní mohou být narážky v Gottlandu motivací najít další publikace o zmiňovaných osobnostech.
Osobně jsem si přidal do knížek, které bych si chtěl přečíst, Tudy chodil K. od Radoslava Nenadála a Psí komando od Karla Fabiána. Ačkoliv jsem Fabiána neznal, tak jsem si při čtení kapitoly vzpomněl na film Černý vlk a dohledal jsem si, že Fabián je autor předlohy.
.......................................................................................................................................
Při psaní komentáře poslouchám Tajgu blues 69 (s. 129) a přemýšlím nad argumentační vyspělostí nicku DominaCZ. Kafkovsky absurdní, že takovýto nick je za komentáře v top 10 mezi nejlépe komentujícími uživateli...

pravnik
07.08.2017 3 z 5

Zajímavé čtení o historii naší země a o postojích lidí. Obsahuje řadu pozoruhodných informací o životě lidí v Čechách. V podstatě jde o shrnutí životních událostí (životopisů) několika lidí - podnikatel Baťa, herečka Baarová, sochař Švec, scénárista Procházka, spisovatel Fabián, doktorka Moserová, zpěvačka Kubišová - a na nich je ilustrována historie a absurdita režimů v Čechách za poslední století.

Vladus9
14.07.2017 5 z 5

Ví toho o nás víc, než my samotní...

aktak1203
07.07.2017 3 z 5

Nevím co si o knize myslet. Jestli nás pan Szczygiet kritizuje, že si nevážíme úspěšných osobností nebo zda pobrat knihu jen jako reportáž. Potom, ale nevím proč byla kniha napsaná. Možná pro mladší generaci? Jsem takzvané Husákovo dítě a o všech skutečnostech v knize jsem poměrně dost informována. Takže asi jsem ten vzkaz moc nepochopila. Nicméně, špatně napsané to není.

Jana283
28.06.2017 5 z 5

Měla by to být povinná četba. Perfektně podaná historie 20.století v kostce. Zvláštní, že to napsal polský autor, ale možná je to dobře, že nebyl ovlivněn tím, čím nas krmili ve škole a zachoval si zdravý odstup. Některé osudy pro mne byly zcela neznámé.

Limonadovyjoe
12.06.2017 4 z 5

Kniha je výborně zpracovaná, vybírá jen to nejzajímavější z dané doby/osoby. Jen je škoda, že knihu ukazující střípky českých dějin napsal polský autor. První kapitola o Baťovi je skvěle zvolená, okamžitě vás upoutá a už nepustí a celou knihu zhltnete v domnění, že další kapitola bude stejně tak zajímavá. Lída Baarová i kapitola o pomníku Stalina jsou taky moc dobré, bohužel kvůli své vlastní neznalosti už mě tolik nezaujaly kapitoly komunistickeho režimu o scenáristech, spisovatelích a politicích, ale to v žádném případě není chyba autora a lidem, kteří třeba tuto dobu zažili nebo ji vnímají jinak se budou líbit víc.

8130
29.05.2017 4 z 5

Je to už povinnou četbou ve školách? Mělo by být...

flare
01.04.2017 3 z 5

Poucne cteni o zajimavych udalostech let minulych. Originální pohled, zajimave souvislosti, nevsedni prechody a zrejme mravenci prace s archivy a hlavnimi postavami...nemusim se ke knizce vracet,ale rad si na ni vzpomenu...

Eremites
25.03.2017 4 z 5

Nepříliš veselý, nicméně precizně zvládnutý, výlet do naší (ne až tak dávné) historie. Přestože jsem částečně onu dobu ještě zažila, hodně o ní slyšela a načetla, uvedená fakta a souvislosti mne přesto obohatily, někdy hodně překvapily a místy doslova ohromily. Díky za to!
Tohle by opravdu měla být povinná četba - a nejen pro ty, jež tu dobu nezažili a může jim to přijít jako nepovedená sci-fi, ale i pro pamětníky té doby, kteří tak rádi zapomínají, případně vytěsňují.

momo01
19.02.2017 2 z 5

Až příliš zkratkovitá sonda do české minulosti. Nebýt kapitoly o Stalinově pomníku, tak ji raději zahrabu do kompostu, aby byla alespoň nějak užitečná.

pajaroh
10.02.2017 4 z 5

Výborné, zajímavé. Nesoudí, netvaruje, informuje a nechává na čtenáři udělat si vlastní názor. To umí málo novinářů.

MarcelStrnadel
05.02.2017 3 z 5

Tuto knihu jsem četl na doporučení. Byla pro mě přínosná a zaujala mě. Dozvěděl jsem se o lidech, které jsem buď neznal anebo jsem neznal jejich životní příběh. Rád si přečtu jiné knihy, které se už konkrétními osobnostmi zabývají do hloubky (např. Tomáš Baťa).

alka1609
24.01.2017 4 z 5

Zajímavé čtení, doporučuji hlavně mladším čtenářům, kteří tuto dobu znají pouze z filmů, knih a vyprávění.

fruitbueno
18.01.2017 5 z 5

Gottland mě ohromil! Svou nekompromisností, vynikajícím vypravěčským stylem, netradiční formou zpracování a tím, jak cizinec nahlíží některé z okamžiků českých dějin a kultury. Opravdu výborné čtení na dvě odpoledne, které však má neuvěřitelnou hodnotu.

MildeZ
02.12.2016 4 z 5

Ze začátku jsem byl trošinku překvapen, jelikož jsem od knížky čekal malinko něco jiného nebo snad spíš jiný formát zpracování, ale s každou další stránkou mě to začalo bavit víc a víc. Až mám prostě takový vnitřní pocit, že tohle je jen takové intermezzo k něčemu dalšímu, většímu...

laepus
24.11.2016 5 z 5

Nekompromisní (přitom ale shovívavý) pohled na české 20. století. Příběhy Baťy, Baarové či Kafky by neměly nikdy zapadnout a nikdy by neměly být obaleny nějakým nánosem fám či zkreslujících podání. Je zdravé se občas na sebe podívat očima někoho, kdo nás (Čechy) sice má rád, ale zkrátka a dobře odtud není a vidí nás v patřičné perspektivě. Pro všechny, kdo v životě nebyli dál než v létě na Šumavě a v zimě v Krkonoších s odůvodněním, že přece do ciziny jezdit nemusíme, když to tady máme nejlepší na světě, tohle bude nestravitelná literatura. Mně se ale líbí. Moc.

kloin
26.07.2016 4 z 5

opět poděkování čtenářské výzvě, že jsem hledal něco jiného ke čtení. Trochu jsem se obával čtení po tom, co jsem si přečetl popis knihy, ale zbytečně.
Zajímavě provedený výběr osob, o kterých píše. Moc mi nebylo jasné proč právě tyto osoby a ne jiné. Skoro mi přišlo, že to bylo hodně náhodné, ale že to nebylo na závadu.
Nerozumím proč to někdo považuje z "výbušnou" knihu. Dobře odvedená práce.

dagsvob
26.07.2016 5 z 5

Pro mě zajímavé čtení, některé mé neúplné informace jsem si touto knihou upřesnila.

Evus
25.07.2016 4 z 5

Pro mě opravdu zajímavá kniha. Opět jsem si potvrdila, že jsem ráda, že žiji dnes a ne za komárů. Na druhou stranu, jestli je pravda jen půlka těch věcí, co napsal o Baťovi, tak to zřejmě nebyl jen ten geniální a s dělníky solidární superpodnikatel, kterému (narozdíl od těch dnešních) opravdu záleželo na lidech...

Aingeal
22.06.2016 5 z 5

Tak tahle kniha pro mě byla nesmírně příjemným překvapením. Vzhledem k tomu, že za svým věkem ještě stále uvádím ono "náct", sotva jsem si dokázala představit, jak to v naší zemi opravdu fungovalo v minulém století... pan Szczygiel to prezentoval velmi poutavě a jen těžko bych hledala v paměti, kdy jsem se naposledy dozvěděla tolik zajímavých historických informací - a hlavně perliček, pikantností, paradoxů, protože i ty (a ty hlavně) tvoří a ukazují nám dějiny hodně interně a opravdově. Obzvlášť mě zaujala část o Tomáši Baťovi - až donedávna to pro mě byl jen "podnikatel s obuví"; po přečtení Gottlandu už je to i člověk se všemi svými klady a zápory. Rozhodně velmi dobrá kniha, která si zaslouží více čtenářů!