Gottland

Gottland https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15619/bmid_gottland-VxY-15619.jpg 4 987 171

Známý polský reportér vytěžil ze svých pobytů v Čechách "výbušnou" knihu o naší zemi. Témata, z nichž některá patří k "neuralgickým" bodům novodobých dějin českého národa a byla u nás zpracována v dlouhé řadě knih, shrnuje autor na několika stránkách a přináší v nich svůj pohled člověka odjinud, pohled neotřelý, nezatížený, který by mohl vést k reflexi opomíjených kapitol naší národní povahy. Kniha vypráví o ikonách českého kolektivního vědomí, fenoménech nedávné české historie (rodina Baťů, Lída Baarová, Jan Procházka, Marta Kubišová, Jaroslava Moserová), ale také o osudech postav, které nebyly zatím hlouběji zpracovány ani samými Čechy (sochař Otakar Švec, který projektoval největšího Stalina na Zemi; Karel Fabián, spisovatel, který po únoru 1948 odmítl svou minulost a orwellovským způsobem vymazal a nahradil sám sebe; neteř Franze Kafky, která nechce hovořit o svém strýci). Kniha byla v roce 2007 oceněna Cenou varšavských knihkupců, autor byl za ni rovněž nominován na nejprestižnější polskou literární Cenu Niké. Knihu doprovázejí fotografie známého fotografa Pavla Štechy. Již vyšlo v německém, maďarském a francouzském překladu. Kniha získala Europan Book Prize 2009.... celý text

Literatura světová , Cestopisy a místopisy

Vydáno: , Dokořán , Jaroslava Jiskrová - Máj

Gottland , 2006

Iki1
Iki1
03.08.2021 5 z 5

Tahle kniha je pecka a já se k ní opakovaně vracím. Je fajn, že ji napsal člověk zvenku. Navíc hodně čtivě, nezaujatě. Ano, Češi jsou historicky závistiví a nepřejícní. A konkrétní osudy konkrétních lidí je třeba lidem představit.

Lienilda
Lienilda
17.06.2021 3 z 5

Na tohle jsem se těšila, viděla jsem zpracované nejprve jako Listování. Ale kniha mě zklamala. Dozvěděla jsem se sice spoustu novych věci, zajímavostí, ale všechno na mě působilo tísnivě. Cožpak se nedalo najít na Češích i něco pozitivního? Já jsem si toho tedy v této knížce nevšimla...

vendy246
vendy246
10.05.2021 5 z 5

Čím jsem starší a čím větší časový odstup je od vydání této knihy, tím víc mě zasahuje. Dílo výborně napsané, čtivé a zajímavé. Jako bych četla časopis. Obdiv polskému autorovi za schopnost dát dohromady tak obrovské množství informací a zasadit je do kontextu, nic podobného jsem od českého autora dosud nečetla. Kniha je jak jsem již uvedla parádní a popisované věci jsou příšerné. PŘÍŠERNÉ! A jak jsme se s tím jako Češi vypořádali? Nijak...

cérka
cérka
28.04.2021 5 z 5

Tak opět jedna kniha z mého nekonečného seznamu knih, které bych si někdy v budoucnu chtěla přečíst. Čekala na mě snad pět let a jen díky Klubu milovníků knih a tématu věnujícímu se polské literatuře na ni přišla řada právě teď.
Samotnou mě překvapilo, jak velmi mě kniha zaujala a jak skvělý pohled na některé věci z naší historie mi dokázal Mariuusz Szcygielský zprostředkovat. Opravdu výborná kniha!
Každý z příběhů mě něčím šokoval a zároveň obohatil o spoustu nových informací. Snad nejvíce mě zasáhl osud pana Procházky, Marty Kubišové a stavitelů Stalinova pomníku.

jitrnic
jitrnic
18.04.2021 5 z 5

Není třeba přijímat pohled polského autora na nás jako objektivní nebo lživý nebo mu dávat jakékoliv jiné absolutní přívlastky. Je legitimní, je citlivý, je kritický, to ano. V mnohých kapitolách kupříkladu mě, nedouka, vlastně vzdělává v mých vlastních dějinách (no přiznejte se, kdo jste znal před přečtením knihy osudy bezesporu významných postav našich dějin tak dobře a v souvislostech, jak nám je předkládá Szczygiel). Má to být portrét nás samých a já s vyzněním tak docela nesouhlasím (byť není jednoznačné), ale pokládám ho za nesmírně obohacující (narozdíl třeba od knihy Mary Heimannové).

P.S. Všechny kapitoly jsou skvělé, ale vypíchl bych příběh Stalinova pomníku, to je naprosto fenomenální černočerná groteska.

harena
harena
16.04.2021 5 z 5

Výborná historická beletrie. Pohled na české dějiny okem polského spisovatele, který se snaží o objektivitu a docela se mu to povedlo. Zabývá se také osudy jednotlivých postav, snaží se je chápat a nesoudit. Nejvíc mě zaujala rodina Bati a pak samozřejmě osudy Golden Kids a Marty Kubišové. A Stalinův pomník, to bylo také zajímavé a pro mě nové. Určitě stojí za to si knihu přečíst a připomenout si časy minulé.

kristleko
kristleko
21.02.2021 5 z 5

Tuto knihu jsem poprvé četl v patnácti, krátce po prvním českém vydání. Do paměti se mi zapsala jako takové odlehčené eseje o našich nedávných dějinách optikou Poláka, který akcentuje některé aspekty, které nám Čechům unikají. Do upraveného vydání jsem se znovu začetl poté, co jsem nadšeně odložil autorovu poslední knihu Není (2018) a potvrdilo se mi, že některé knihy se vyplatí číst znovu. Zjistil jsem, že Gottland je mnohem temnější, než jak jsem si jej pamatoval. Szczygieł si všímá někdy až bizarní krutosti, kterou byli českoslovenští komunisté schopni vynalézt k eliminaci a ponížení svých oponentů. „Tento příběh se nestal. Věci, které se opravdu přihodily, byly mnohem horší,“ poznamenal si Jan Procházka na svůj scénář k výbornému trezorovému filmu Ucho z roku 1970. Brzy dal těmto slovům za pravdu jeho vlastní osud. Režim jej zdiskreditoval, když v televizi odvysílal zfalšovaný rozhovor „od Seiny“ a když rok na to Procházka zemřel, vší silou se snažil zabránit jeho blízkým, aby jej pochovali. Podobně se komunisté nestyděli dehonestovat Martu Kubišovou prostřednictvím fotomontáží pornografických snímků, načež v osmém měsíci potratila, prožila klinickou smrt a další dvě desítky let jí režim všemožně bránil, aby se alespoň nějak živila. Zcela bizarním střípkem pak je, že režim likvidoval i některé budovy, ve kterých vystoupili zakázaní umělci (hlavně Plastici). Kontrastem vůči tomu je pak blahosklonně apologetický přístup lidí typu Karla Gotta, který v rozhovorech zdůrazňoval, že republice přece vozil valuty ze Západu; knize pak dalo název jeho někdejší muzeum v Jevanech: „Ocitnout se v Gottlandu je něco jako získat imprimatur, že minulost je v pořádku.“ Gott je určitým ztělesněním normalizačního Československa, kde „se určité otázky nedávaly“ a kde „se o určitých věcech nemluvilo“, popř. „nevědělo“. Velice silný je také příběh Otakara Švece, jenž se „tak bál svého pomníku“ J. V. Stalina na Letné, že si krátce před jeho odhalením pustil plyn. (A samotný pomník byl sedm let poté „diskrétně“ odstraněn.) Kniha ale obsahuje i pozitivnější postřehy, např. že v rámci neuvěřitelné baťovské expanze ve 30. letech zasedl v porotě architektonické soutěže na urbanistický rozvoj Zlína věhlasný Le Corbusier, nebo že v Praze plné kafkovského „fejku“ ještě docela nedávno žila zcela reálná Kafkova neteř, překladatelka z němčiny Věra Saudková. Naopak poněkud zamrazí při čtení podivného příběhu devatenáctiletého Zdeňka Adamce z Humpolce, který v roce 2003 zemřel jako „hořící pochodeň“ na stejném místě jako Jan Palach… Nové vydání (s metronomem na obálce) obsahuje kromě řady komentovaných fotografií k jednotlivým kapitolám také zajímavý dovětek „Život Gottlandu“. Není náhodou, že se tato kniha stala bestsellerem v řadě zemí (jen u nás měla desítky dotisků), protože je skutečně výjimečným svědectvím o českém národu. Můžeme mít velmi rádi, že máme „svého“ Mariusze Szczygieła. (10/10)

Enti
Enti
18.12.2020 5 z 5

Velice čtivá historická beletrie, poutavý vhled polského novináře do moderních českých dějin. Od Bati až po Helenu Vondráčkovou (fakt!) a "pokračovatele" Jana Palacha.

Dimas
Dimas
14.12.2020 5 z 5

Je to síla...

aralka
aralka
23.11.2020 5 z 5

Skvělé! dokumentární faktografický styl knihy nadhazuje čtenáři spoustu známých i neznámých informací o takových fenoménech jako Kafka, Baťa, Gott, Palach, Stalinův pomník na Letné, Charta 77 a spoustu dalších, autor nehodnotí, nevysvětluje, pouze předkládá fakta tak, jak je po důkladném pátrání a hovorech se zasvěcenými lidmi zjistil, to samo o sobě stačí k vykreslení atmosféry doby, typické české povahy a různých tehdejších politických tlaků ... ač jsem skoro všechny informace z knihy více méně znala, takhle pohromadě to byl dost masakr, hodně zajímavé, místy velmi smutné čtení...nejvíc mě zaujala dost podrobná historie stavby Stalinova pomníku (fronta na maso :-) a pak zase jeho likvidace .. děs!!!

Jirinamac
Jirinamac
18.11.2020 5 z 5

Některé příběhy jsem znala jen zběžně a při čtení této knížky jsem se snažila vyhledat si i další informace, ale i tato knížka poskytne spoustu informací a zamyšlení.

sasena
sasena
11.10.2020 5 z 5

Tohle by si měl přečíst každý, kdo si stále ještě myslí, že socialismus je dobré zřízení a za komunistů že bylo líp. Nezaujaté popisy osob a událostí od polského autora vystihuje českou povahu asi nejlíp, co jsem kdy četla. A je to smutný čtení...

DámaMáma
DámaMáma
06.10.2020 5 z 5

Knihu jsem četla už před lety a musím říct, že tehdy pro mě byl Mariusz Szczygieł zjevením. Od té doby čtu jeho knihy pravidelně a až na drobnosti v nich pro mě nebylo zklamání.
Gottland ale stále zůstává na prvním místě!

TomTomis
TomTomis
23.09.2020 4 z 5

Kniha se mi líbila, i když tento typ literatury příliš nevyhledávám. Příběhy skutečných lidí, pátrání novináře po skutečnostech české minulosti. Objevují se tu známé osobnosti uměleckého světa, politiky atd. Těším se na jeho knihu Není, na kterou jsem byl , díky rozhovoru autora v rádiu , nalákán:)

mol378
mol378
14.09.2020 4 z 5

Hodně zajímavá knížka, pohled na známé, mnohdy populární osobnosti a známé události u nás zvenčí, pohled nezaujatý, jakého podle mě žádný Čech či Moravan nemůže být schopen. A místy člověka až trochu zamrazí, nakolik lidé ochotně nahradí skutečnost mýtem a slepě jdou za ním jak ti přísloveční lumíci. (Dějiny jsou toho plné.) Pro mě nejzajímavější je čtení o rodině Baťově, protože názory na tehdejší život a práci ve Zlíně byly mezi generací mých rodičů a prarodičů naprosto protichůdné. Jedni byli nadšeni možnostmi, jaké Baťa mladým poskytoval, pro druhé to tam byl pracovní teror bez nároku na soukromý život. Nicméně kladné názory převažovaly. Tak si přečtěte, pokud vás to zajímá, jak to vidí z nadhledu tento autor. Doporučuju.

bamba
bamba
04.09.2020 5 z 5

Potešilo ma to nesmierne. A to som vychovávala deti medzi gottwaldovými bagandžatami. Myslím, že podobný model topánok má Štefánik. Neviem aké mal poltopánky stalin, ale Baťa do toho asi veľmi hovoriť nesmel.

MarkétaKočí
MarkétaKočí
24.08.2020 5 z 5

Zajímavá kniha, čtivá a donutila mě se i rozšířit znalosti o daných osobnostech. Byla jsem zvědavá, jak autor píše a určitě se k němu v nejbližší době vrátím.

Katerina961
Katerina961
23.07.2020 5 z 5

Jsem ročník 85 a tak jsem se musela u některých odstavců hodně zamyslet :D

Josh
Josh
15.07.2020 3 z 5

Smíšené pocity. Pokud to byl autorův záměr, pak je to 5*:o)) Vymýšlet vymyšlené? Recenze od baru_h ze 14.3.20 a Faila z 10.11.19 poměrně odpovídají mým dojmům.

Přidám jen – autor si dal záležet na objektivitě názorů, které si za své „pozorování“ Čechů udělal. Není to kritika, která odsuzuje a naštve, ale předkládá pohled, který buď vede k zamyšlení a sebereflexi, nás k naší minulosti a vůči národním vlastnostem, nebo je to prostě zajímavé čtení….

Mne zaujal obrázek z Dikobrazu XII.68 „Veselé Vánoce v roce 1989“ od Bape (pseudonym Vladimíra Perglera), jehož grafika i vtipy se mi vždy líbili. Nostalgie. Další potvrzení, že ne vše bylo špatné, každá doba má své +y a -y, je otázka toho poměru….

ZuzaP
ZuzaP
12.05.2020 5 z 5

Jsem nadšená. Szczygieł vybral n známějších i skoro neznámých postav z českých dějin 20. století a o každé z nich napsal kapitolu-reportáž, i když nevím, jestli je to zrovna to správné slovo, co hledám. Do výběru se dostal namátkou třeba Baťa, Lída Baarová, Marta Kubišová, Karel Fabián či Otakar Švec, autor Stalinova pomníku na Letné. Szczygieł ovšem - jak se píše na obálce - nezapisoval rozšířené mýty, ale pátral v archivech, vyhledával svědky různých událostí a i potomky lidí, o které se zajímal. Díky tomu pak například mluvil s neteří Franze Kafky či listoval strojopisem scénáře Ucha. A taky napsal tuhle skvělou knížku.
Doporučuji všem.
A doporučuju též předloňský rozhovor se Szczygiełem na DVTV:
-------

,,Paní, člověk může umřít jenom jednou. A když umře trochu dřív, tak je holt o trochu dýl mrtvej."

,,Tento příběh se nestal. Věci, které se opravdu přihodily, byly mnohem horší."

,,Eduard Kirchberger se narodil v Praze roku 1912.
Téměř ve stejnou dobu a ve stejném městě vznikla první kubistická plastika lidské hlavy na světě.
Ty dva fakty spolu nemají nic společného."