Gordon

Gordon https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15557/bmid_gordon-QO8-15557.jpg 4 100 25

Román je působivou osobní zpovědí, ohlédnutím za sadomasochistickým vztahem. Vypravěčka Louisa se v Londýně po 2. světové válce setkává s psychiatrem Gordonem a ihned s ním naváže intimní, odpočátku velmi submisivní vztah. Gordon se jí zmocňuje brutálně, znásilňuje ji i slovně: buď jí udílí příkazy nebo chladně analyzuje její komplexy a duševní stav. Román je dobrodružstvím milostným, psychologickým i jazykovým: autorka "hledá" slova, jimiž by vypravěčka popsala své prožitky a vypořádala se s Gordonovými zraňujícími analýzami. Kniha vyšla prvně v Anglii roku 1966 a měla punc zakázaného díla, později došlo i na pirátská vydání. Pod skutečným jménem autorky vyšla za značného mediálního ohlasu až v roce 2003.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Gordon , 1966

tibby
11.11.2012 5 z 5

"Je lepší být trestán než ujít bez trestu, protože člověk aspoň ví, že se s ním nejedá lhostejně. Bez mraků není nádherných západů slunce..""Nechám si tě navždy, protože vždycky najdu nový způsob, jak tě mučit."Nemám slov, přečteno za čtyři hodiny.

Eli.s
23.10.2012 4 z 5

Stránkou po stránce se potápíme čím dál hlouběji do mysli i pocitů Luisy, hlavní hrdinky, která je odrazem samotné autorky. Strhující příběh, kterému Edith Templetonová propůjčila autenticitu, popisuje odvrácenou tvář lásky a zároveň nás nechá nahlédnout do lidské psychiky, která se možná jen zdánlivě jeví stejně nevyzpytatelně jako láska samotná.

Bolkonská
30.07.2012 5 z 5

Mám přesně opačný pocit - ty analýzy jsou mnohem hlubší, než by člověk od takové knihy čekal. Ani zdaleka nejde o prvoplánovou pornografii, jak se to občas někde senzačně propaguje. Scény, přestože vlastně brutální, jsou popsané velmi decentně, a i kdybyste se na prvních 150 stranách divili, o čem že to tedy je, na zbývajících 50 vám to určitě bude úplně jasné. Velmi znepokojující příběh fatálně hluboké lásky.

odejana
24.07.2011 2 z 5

Je to sice dráždivé, ale jen na povrchu, nepřipadlo mi, že by v analýzách vztahu a situací pronikla nějak hlouběji. Horko těžko jsem to dočetla.

charlosina
30.11.-0001 5 z 5

Zneklidňující a dráždivé zároveň. Silná atmosféra, roztodivné pocity a nádherný jazyk.

sex sexuální úchylky anglická literatura psychologické romány BDSM

Autorovy knížky

Edith Templeton