Gombrich – Tajemství obrazu a jazyk umění

Gombrich – Tajemství obrazu a jazyk umění https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42068/bmid_gombrich-tajemstvi-obrazu-a-jazyk-u-QqN-42068.jpg 5 27 3

Kniha Gombrich. Tajemství obrazu a jazyk umění vznikla na základě autorova mnohaletého zájmu o otázky spojené se vznikem a interpretací uměleckého díla. Přestože nejde o monografii v přísném slova smyslu, srozumitelně vykládá hlavní myšlenky E. H. Gombricha a rozebírá i teorie jeho významných vídeňských současníků, kteří ho ovlivnili (např. filosofa Karla R. Poppera či etologa Konrada Lorenze), a některých jeho následovníků. Autor se neomezuje pouze na dějiny umění, ale pohybuje se v oblasti estetiky, filosofie, psychologie a také sociobiologie. Výsledkem je osobitý a komplexní úvod do teorie či psychologie obrazového znázorňování, fascinujícího oboru, který u nás nebyl dosud plně reflektován, i když vlastně ve středoevropském kulturním prostoru vznikl. (Gombrich se narodil a vystudoval ve Vídni a bývá počítán mezi mladší žáky vídeňské školy dějin umění.)... celý text

Podpovrchem
30.04.2016 5 z 5

Ucelená kniha pro všechny milovníky umění, ať už profesně či jen laicky, ze zájmu. Pokladnice informací, studnice poznání, bezesporu jedna z perel literatury dějin umění.

Sandik
16.04.2015 4 z 5

Kniha si klade za cíl cosi velmi užitečného, totiž zprostředkovat mnohovrstevnaté dílo a myšlenky E. H. Gombicha českému čtenáři. Ten z jeho díla většinou zná pouze (byť výborný) "Příběh umění" ale právě tím žel jeho znalost končí. To je, vzhledem k tomu že Gombricha lze zcela suverénně zařadit mezi nejvýznamnější světové historiky umění, dosti málo. Přesně to ovšem také odpovídá faktu, že kromě knihy "Umění a Iluze", která vyšla kdysi dávno v osmdesátých letech a ještě v dosti malém (na tehdejší dobu ovšem) nákladu, u nás z Gombichových teoretických děl nic dalšího nevyšlo.

Právě tuhle mezeru se Mikšova kniha snaží vyplnit. Činí to v podstatě převyprávěním jeho hlavních myšlenek, což je ovšem dvojsečné. Kniha se sice dobře čte, je přehledná a čtenáři sděluje mnoho podstatných myšlenek a postřehů, ovšem celé je to trochu jako bychom olizovali zmrzlinový pohár přes sklo. Autor neuvádí kde tu či onu myšlenku Gombrich napsal, nezabývá se dynamikou jeho badatelských postojů, čtenáři zcela unikají jemné nuance jednotlivých knih a v neposlední řadě i jejich, vzhledem ke Gombrichovu obrovskému vyprávěcímu talentu, nikterak nezanedbatelná spisovatelská, literární hodnota.

Mezi slepými je prý jednooký králem. Buďme rádi za Mikšův počin, ovšem vydat místo něj přímo překlad některé Gombrichovy knihy by bylo stokrát užitečnější...

Viki9
09.04.2013 5 z 5

Jsou knihy, které vám pootevřou škvírku v okenici a dovolí vám nahlédnout do jiného světa. Pár výjimečných knih ty okenice otevřou dokořán celé a změní tím váš pohled na svět. Tato kniha přímo vykopne dveře a vy jste najednou zcela jinde. A nestojí vás to skoro žádnou námahu, neboť kniha se čte velmi dobře, je přehledně sestavená a skoro na každé stránce nabízí něco objevného. Pro mě bylo jak zjevení, že mohu číst o umění tak hodnotnou studii, napsanou čtivým jazykem bez pseudointelektuálského vršení cizích slov bez podstaty. Všem milovníkům umění vřele doporučuji.

Kniha Gombrich – Tajemství obrazu a jazyk umění je v