Golem

Golem https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60228/bmid_golem-wvS-60228.jpg 4 658 114

Ve slovenštině. Asi nejznámější autorův román a zároveň jeho románová prvotina. Odehrává se kolem roku 1890 v Praze – v oblasti mizejícího židovského města. V románu se prolíná současnost a mystická minulost rudolfínské Prahy. Vypravěč příběhu je na základě náhodné změny klobouku přenesen ve snu o několik desítek let zpět a prožívá během jediné noci část života rytce kamejí Pernatha. Tento umělec, který prodělal těžkou duševní nemoc, při níž ztratil paměť, se s pomocí mudrce Hillela prodírá spletí záhad a dobrodružství v pražském židovském městě.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovenský spisovateľ

Der Golem , 1915

Janek
25.05.2016 4 z 5

Golem - kniha, ke které jsem se po mnoha letech vrátila, až na druhý pokus jsem ji dočetla do konce. Kniha, kterou stojí za to přečíst, i když je tak těžké (a pro mě prakticky nemožné) ji pochopit.

Salonka
21.05.2016 4 z 5

Gustav Meyrink, považovaný za symbolistu či predchodcu nemeckej surrealistickej avantgardy, bol neobyčajnou osobnosťou so záujmom o všetko možné. V jeho živote bohatom na rôzne podnety a zážitky (ale aj nepríjemnosti, ktoré prekonával) sa ukrýva kľúč k pochopeniu mnohotvárnosti diela Golem. Tu sa na pozadí pražského židovského geta odohráva pôsobivý príbeh balansujúci na hranici bdenia a snov, vedomia a podvedomia, bohatstva a chudoby (či už materiálneho alebo duchovného charakteru)... Hlavná postava – Atanázius Pernath – sa javí byť šialencom, ale nebude to také jednoduché. Veď všetko je relatívne. Je v tom dačo viac... autor zabŕda do paralelných svetov, okultných vied či možností sugescie a hypnózy.

Meyrink umne mieša roviny skutočnosti (pražské reálie, hriechy a vášne staré ako ľudstvo samo, vyšetrovanie vraždy, väzenie) a fantázie (plastické predstavy, strašidelné preludy, vizionárske vnuknutia) s tým, že prechod medzi nimi je niekedy veľmi nenápadný.
Známu mýtickú postavu Golema vnímam ako priliehavú metaforu na mechanickú existenciu bez myšlienkového rozletu, pustotu žitia, ktorá je v mnohých podobách aktuálna aj v dnešných časoch.

Autor píše podmanivo, teda aspoň ja som mu všetko zhltla aj s navijakom. :-) Bol to zaujímavý čitateľský zážitok. Určite sa poobzerám po ďalších dielach „pražskej nemeckej literatúry“.

---
Stále to isté do špiku prenikajúce „nič“, ktoré nikde nebolo, a predsa napĺňalo izbu svojím mátožným jestvovaním.

Drahokamy na stole rástli a rástli a obklopovali ma zo všetkých strán farebnými vodopádmi. Opálové stromy stáli v skupinkách pospolu a odrážali svetelné prúdy neba, ktoré ako krídlo obrovského tropického motýľa belaso žiarili v spŕške iskier nad nedozernými lúkami, plnými horúcej vône leta.

„Zbabelý, zákerný, vraždychtivý, chorý, problematická – zločinecká povaha“ – priam som počul, ako by ho posudzoval dav, keby mu posvietil do duše svojimi sliepňavými lampášmi z maštale – ten fanatický dav, ktorý nikdy nepochopí, že jedovatá jesienka je tisíckrát krajšia a ušľachtilejšia ako užitočná pažítka.
---

vlkcz
02.05.2016 5 z 5

Osobně mi o trochu více sedí Anděl západního okna, ale Golema mám jen o málo níže.

Bonda
01.02.2016 5 z 5

Mysl, která přišla o všechny poznatky a jistoty, tzv. vědomí a sebe-vědomí. Pozoruje samu sebe a svět (zrcadlení světa v sobě) a pokouší se něčeho zachytit.

Úryvek:

Než jsem ulehl, četl jsem si o životě Buddhy Gotamy, a v tisíci obměnách mi táhla myslí věta, začínající vždy znovu:
„Přiletěla vrána ke kameni, který vypadal jako kus tuku, a myslila si: Snad je tu něco dobrého k snědku. Protože tam však nic chutného nenašla, odletěla.
Jako vrána přiblíživší se ke kamenu, tak opouštíme my – my, hledači – asketu Gotamu, neboť jsme v něm ztratili zalíbení.“
A obraz kamene, který se podobal kousku tuku, se mi v mozku obludně rozrůstá:
Kráčím řečištěm a zdvíhám hladké oblázky.
Šedomodré s rozstříknutým třpytivým prachem, nad nimiž hloubám a hloubám, a přeci si s nimi nevím rady – pak černé se sírově žlutými skvrnami, jako by to byly zkamenělé pokusy dítěte vymodelovat neohrabané strakaté mloky.
A chci je odhodit daleko od sebe, ty oblázky, avšak vždycky mi vypadnou z ruky a nemohu je zapudit z dosahu svých očí.
Všechny kameny, které kdy hrály v mém životě nějakou roli, se vynořují kolem mne.
Mnohé se těžkopádně namáhají vyprostit se z písku na světlo – podobny velkým, břidlicově zbarveným krabům za vracejícího se přílivu, jako by chtěly za každou cenu upoutat mou pozornost, aby mi sdělily nesmírně závažné věci.
Jiné – vyčerpány – padají bezmocně nazpět do svých děr a vzdávají se naděje dostat se kdy ke slovu.
Občas se proberu z šera těchto polosnů a na chvíli opět vidím ležet měsíční světlo na vzdutém záhybu své přikrývky jako velký, světlý, plochý kámen, abych zase znovu začal slepě tápat za svým mizejícím vědomím, hledaje neklidně onen kámen, který mě trápí – který musí být někde zastrčen v suti mých vzpomínek a vypadá jako kousek tuku.
Kdysi vedle něho končila při zemi okapová roura, představuji si – ohnutá do tupého úhlu, okraje rozežrané rzí –, a vzdorovitě si chci v duchu vynutit takový obraz, abych ošidil své roztěkané myšlenky a ukonejšil se ke spánku.

Dax
31.01.2016 5 z 5

Velmi atmosférická kniha!

Ashurnibibi
01.09.2015 5 z 5

Ona hustá atmosféra se kolem knihy vznášela ještě několik minut po jejím zavření.

Thebookman
14.06.2015 5 z 5

Už je to pár let, co jsem toto četl. Přesto mi to zůstalo v paměti. Byl to zajímavý příběh. :-)

józi.odkudkam
20.05.2015 5 z 5

Co je život? Golem asi ne. Slabších 5***** Jinak pomalu půlka mýtonápadů by šla vysledovat sem.

eschet
05.02.2015 4 z 5

Vybrala jsem si jí pro referát do školy. Při čtení mi připadalo vše jasné, ale když jsem měla někomu převyprávět děj, tak jsem se v tom sama ztrácela a musela nad tím více uvažovat a dočítat si kapitoly. Pro mě to byla opravdu zajímavá a těžká knížka.

nhlstprn
17.01.2015 5 z 5

❝Když lidé ráno vstanou, tak se mylně domnívají, že setřásli spánek, a nevědí, že se stávají obětí svých smyslů a kořistí nového, mnohem hlubšího spánku než byl ten, jemuž právě unikli. Existuje jen jediná opravdová bdělost, a to je ta, k níž se ty nyní blížíš. Jestliže o tom mluvíš s lidmi, řeknou, že jsi nemocen, protože ti nemohou rozumět. Proto je bezúčelné a kruté s nimi o tom mluvit.❞

hancass
28.11.2014 5 z 5

Neuvěřitelně nádherná kniha mnoha tajemství ze staré Prahy doby asanace. Záhadný Pernath, kabala, mystika, Žídovská čtvrť, neuchopitelná atmosféra zašlé doby. Kniha mě dostala a abych ji pochopila, přečetla jsem ji dvakrát. Famózní průlet časem, těžko popsatelný, ale dokonalý. Sen smíchán se skutečností.

Hryzda
13.06.2014 5 z 5

nádhera

Heyyy
03.06.2014 3 z 5

Knihu jsem si půjčila, protože jsem měla možnost "shlédnout" (tady se spíš hodí slovo "prožít") Golema ve formě alternativního divadla. Tam jsem se totálně ztrácela... Kniha mi ale zmatená nepřišla téměř vůbec, a dokonce ani nerozumím tomu jak tu někteří píší, že měli problém poznat co je sen a co realita... Kromě části "s fazolemi" to podle mě celé byla realita, i když ve snu :) Některé věci zůstaly nesvětleny, ale myslím, že do atmosféry knihy se to jen hodí. První polovina (nebo třetina) knihy mi však nepřišla moc zajímavá, proto jen tři hvězdy.

Skip
15.04.2014 3 z 5

Nebylo to špatné, ale že by mě to nějak uchvátilo, to zas ne. Zvlášť když spousta věcí, které vypadají jakoby moudře, jsou jen plácáním, protože ani on sám pořádně kabale a podobným věcem nerozuměl. Líbil se mi popis atmosféry židovského ghetta, méně už ale duševních stavů. Ty šly perfektně Poeovi, kdežto Meyrinkovi moc ne. Také mi vadilo, že jsem kolikrát věděl, co se děje a on to najednou nadnesl, jako bych tím měl být překvapený jako hlavní hrdina. No, mám tu ještě Bílého dominikána, takže jestli na něj dojde, tak pak už s Meyrinkem nejspíš skončím.

Flipper
24.08.2013 4 z 5

Mimozmyslové stavy kontra schyzofrénia? Meyerinkov román ponúka celú plejádu hocakého šarlatánstva, hockedy len čiastkovo vysvetleného. S Kafkovským citom pre rasovú, či spoločenskú odlišnosť sa znova rozpaľujú krčmové mystické príbehy nad ktorými obecenstvo "otvára hubu". Dostávame však aj obraz mystickej Prahy, "která po zroucení Kamennýho (Karlového) mostu už nikdy taká nebyla". Ak do príbehu zakombinujeme štrukturovaný a podrobného opis Pernathovho blúznivého podvedomia dostávame sugestívne napätý román, ktorý čarovne OŽÍVA aj po mnohých desaťročiach.

BellC
21.08.2013 4 z 5

Velice překvapujícně dobrá kniha. Ze začátku jsem měla problém se orientovat, ale přečteno vcelku jedním dechem.

Kvothe
13.08.2013 5 z 5

Příběh hledání sebe sama, detektivka, mystika, Judaismus, Kabala, stará Praha, skok v čase, trochu kýče, pseudomoudrostí, akce i rozvláčnosti...smícháno dohromady - vzniká kupodivu velmi přitažlivý chaos plný ostrých fragmentů vynořujících se ze zamrzlé Vltavy, kde se ledy lámou za noci ochrany. Pernath je postava úžasně tajemná - celá kniha je o něm, ale nakonec nic moc nevíme, ale to neví ani on sám o sobě. To by se ale dalo říci o mnohých postavách z tohoto románu. Meyrinkovi se ale podařilo načtrtnou velmi barvitou a živou atmosféru a propojit významy i symboly s velkou silou, která útočí na čtenáře a strhává ho do svého světa. Najít si řád v tom chaosu není snadné, ale hledat ho je stále třeba!

Pro zajímavost - tento rok (2013) se chystá na Štvanici v Praze inscenace, která vychází z tohoto románu a bude se hrát jen od 1. do 21.9....www.golemstvanice.cz

Skjaninka
08.06.2013 4 z 5

Golem nie je hrôzostrašný, ako hovorí anotácia k tejto knihe, ani by som nepovedala, že je blízky k hororom tej dnešnej podoby, ale Meyrinkov Golem je mystický, filozofický a veľmi tajomný román, zasadený do Pražských uličiek židovského ghetta.
Od Golema čakajte vskutku náročné čítanie, v ktorom je veľmi jednoduché stratiť niť celého príbehu a takmer nadľudské úsilie vytrvalo rozoznávať fantáziu od skutočnosti. Aj napriek tomu nejde autorovi uprieť skvostný štýl a fakt, že skutočne napísal brilantný román, zasluhujúci si aspoň trošku pozornosti a snahy pochopiť ho.

Musím uviesť ešte jednu zaujímavosť, ktorá vzbudila moju pozornosť a týka sa ukončenia Meyrinkovho života, ktorý ho údajne zakončil z vlastného rozhodnutia tým, že zaujal jogínsku pozíciu a s východom slnka vydýchol posledný krát.

budíček
07.06.2013 4 z 5

„Když lidé vstanou ze svých loží, mylně se domnívají, že ze sebe setřásli spánek, a nevědí přitom, že se stali obětí svých smyslů a kořistí nového spánku, jenž je daleko hlubší než ten, jemuž právě unikli.“

Tak tuhle magickou a trochu děsivou procházku starou Prahou si opravdu pokaždé užívám. Atmosféra starých domů ukrývající stoletá tajemství i postavičky žijící v Židovské čtvrti se čtenáři chtě nechtě postupně dostanou pod kůži. Každou chvíli jsem čekala, že jak odtrhnu oči od stránek, tak se přede mnou bude vznášet vzdušná postava Golema (naštěstí se tak nestalo:)). Hororová četba to určitě není, ale děsivou atmosféru dokázal autor místy navodit dokonale. Nejvíc na mě působilo, když se Pernath dostal do starého domu, kde kdysi pobýval Golem a to jak našel v té podivné místnosti plné starých krámů balíček studených tarokových karet, tu pasáž jsem si musela přečíst hned dvakrát po sobě. Stejně tak působily ponuré uličky čtvrti za mlžné noci a taky když se na scéně nečekaně zjevil právě Golem… Tohle se nedá popsat, musí se to přečíst – i když to není zrovna jednoduché čtení !!! Často jsem měla pocit, stejně jako hlavní postava, že celý příběh vnímám jako v nějakém polosnu, kdy realita je zamlžená a má nejasné obrysy (pokud to byl autorův záměr tak „klobouk“ dolů, jak se mu to mistrně povedlo…) Nicméně je tam i řada pasáží, které vyžadují větší míru soustředění a také pár filosofických myšlenek, které donutí, aby se nad nimi přemýšlelo (debaty mezi Pernathem, Hillelem a Zwakhem).Taky na mě občas neodbytně dorážel pocit, že je ještě něco navíc skryto mezi řádky, co mi sice uniká, ale vnímám to... Každopádně ta magická atmosféra dýchá z každé stránky a když už nic jiného, tak si aspoň jednou provždy zapamatujete, že opravdu není klobouk jako klobouk…

hrach
04.05.2013 5 z 5

Moje prvé stretnutie s Meyrinkom. Rozhodne odporúčam všetkým, čo chcú Meyrinka skúsiť, aby začali práve tu. Nie je to jeho najlepšia práca, ale v elegantnej jednoduchosti ukazuje všetko, čo autorovi ide. Pôsobivá atmosféra, mystické hľadanie (autora i hlavnej postavy), spojenia nesúdobých postáv, opakované objavovanie sa symbolov, ktorých význam naskočí, až keď príde tá správna chvíľa (občas až pri opakovanom prečítaní knihy).
A koniec je príjemne hrejivý, čo sa cení tiež.
Napriek počiatočnej nejasnosti realít pri mojom prvom čítaní netrvalo dlho, kým sa obraz vyčistil a dej ma vtiahol a nepustil. Myslím, že v tomto smere je to jeden z najľahšie čítaných Meyrinkov a aj keď nedosahuje hĺbku povedzme Anjela západného okna, rozhodne patrí medzi autorovu špicu.