Golem

Golem https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15563/bmid_golem-Lwb-15563.png 4 658 114

Někdy stačí málo, aby se člověk dostal do zcela jiného světa, než zná, do světa, který tančí na hraně mezi skutečností a snem, mezi normalitou a příznaky šílenství – ano, někdy stačí skutečně málo, třeba si jen s někým omylem vyměnit klobouk… Přesně to se stane hlavní postavě Meyrinkova iniciačního (zasvěcovacího) románu – omylem si nasadí na hlavu klobouk rytce Athanasia Pernatha a začíná prožívat realitu na pomezí snu a skutečnosti… – v jeho mysli začíná oživovat třicet let starý Pernathův příběh. Je určen všem milovníkům pražské německé literatury a literatury, která nabízí tajemno a ponurou atmosféru staré židovské Prahy.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

Der Golem , 1915

jaryn
01.06.2022 2 z 5

Po druhém čtení (asi po dvaceti letech) to na mě působí jako taková dobrodružná kniha pro mládež (pochopitelně spíše v horším smyslu); taky mi to přijde jako poněkud afektovaná červená knihovna... moc se mi ani nelíbil ten autorův "nesmělý" antisemitismus...

Když tak nad tím přemítám, je to vlastně regulérní šestákový román, který by chtěl být (anebo lépe řečeno: je obecně vnímán, nevím proč) jako román filozofický či dokonce mystický.

Rawen616
11.05.2022 4 z 5

Hodně zvláštní a celkem překvapivě svižně a moderně napsaná kniha(když vezmeme v potaz, že jde o více jak sto let staré dílo). Jen tedy pozor - pokud čekáte románové zpracování pražské pověsti o golemovi, pak budete přinejmenším dost rozčarováni. Celá kniha je spíše postavená na kabalistické symbolice(knihu si užijete výrazně více pokud o tomto tématu něco málo víte), snech a opravdu skvěle vykreslené mysteriozní atmosféře, která má myslím docela blízko ke Kafkovo románům. Kafkovský je i hlavní hrdina, který se objeví se ztrátou paměti a začne prožívat setkání s řadou podivných postaviček, jejichž osudy se začnou postupně proplétat a do toho všeho se mísí kabalistická mystika a i na toho Golema dojde. Na konci navíc přijde docela sympatický "twist" díky kterému jsem knihu zavíral se spokojeným úsměvem a přidávám za něj jednu hvězdičku. Ale nějaký vrcholně mystický či zasvěcující román to opravdu není.

ArkAngel
26.12.2021 5 z 5

Mysteriózní příběh Golema, který rozbíjí hranice mezi snem a realitou, nechává vypravěče i čtenáře na pochybách, co je a není skutečné. Jak je to s golemem a tajemnými doppelgangery? Vidí vypravěč do cizí minulosti, svého minulého života nebo je vše jenom sen? Golem má skvělou atmosféru a čte se jedním dechem. Slavnou pověst navíc zpracovává netypickým způsobem, což může některé čtenáře zklamat, ale mě podobné twisty, kdy nejde o pouhé převyprávění, celkem baví.

Janiss
02.11.2021 2 z 5

Nezaujalo mě to.

soukroma
24.09.2021 3 z 5

Konečně dočteno, ale obtížně se mi bude hodnotit: zpočátku jsem byla příjemně překvapená vcelku moderním jazykem a stylem (na knihu sto let starou), méně námětem (čekala jsem úplně něco jiného, o Golemovi to tedy není), který zprostředkoval spoustu temných představ, snů, mystiky, ale vše vlastně v poněkud přecitlivělé až skutečně narušené mysli...
Právě ta psychologická podstata se mi líbila, ale přeci jen těch vizí (ovšem směrem do minulosti) bylo na mne až příliš. (Nejspíš by se to líbilo milovníkům fantasy.) A trochu mne zklamalo, že tajemné židovské město nebylo nějak významně přítomno (krom jediné uličky a jednoho baráku a jednoho vetešnictví naproti), ani ostatní stará Praha (pak už jen asi dvakrát byly zmíněny Hradčany, přesnějí Zlatá ulička).
Líbila se mi kombinace echt českých a židovských příjmení (za ty první stojí za zmínku Cvach, Charousek).
A taky musím ocenit grafiku - množství temných obrazů z prvního vydání opravdu pěkně provází celý příběh a čtenáři pomáhá vniknout do atmosféry děje.
Suma sumarum: 70%

Netopyr07
19.09.2021 5 z 5

Tato kniha byla, je a bude mojí srdcovkou, i když teď, když jsem ji četla po několika letech, nechápu, jak jsem mohla vnímat ty "filosoficko-kabalistické" pasáže! Zřejmě jsem se je v "mladické nerozvážnosti" nesnažila plně pochopit, takže mi teď dala zase kniha víc. Je prostě úžasná!

meluzena
31.07.2021 3 z 5

Toto uchopení mystiky mě nechytlo. Ale aspoň jsem si našla nějaké fotky ghetta před asanací a rozšířila si obzory.

DomYell
30.05.2021 2 z 5

Mel jsem skutecne problem, se do knihy zacist...z nejakeho duvodu me proste neoslovila.. Pouze "koreni" stare mysticke Prahy situaci lehce zlepsovala.

vencamf
10.05.2021 4 z 5

Z Golema mám stejný pocit jako z některých knih Fukse... Ztrácel jsem se, nechápal, někdy to chtěl vzdát, ale na druhé straně tu byla mistrovská práce s jazykem a jedinečná atmosféra. Ve výsledku jsem si knihu užil, některé pasáže byly nezapomenutelné, ale uvědomuji si, že ne každý ji nejspíš dokáže ocenit.

boticelli
05.05.2021 5 z 5

Sen? Noční můra? Tajemství ukryté v uličkách tehdejšího židovského ghetta, Josefov byl fascinující vesmír sám pro sebe. Člověk nemusí porozumět úplně všemu, stačí se začíst - a jste tam!

666Jitka
05.03.2021 4 z 5

Vskutku mystická a tajemná kniha. Musím říct, že se nečte lehce. Občas jsem se trochu ztrácela, nicméně mě kniha velice zaujala svou atmosférou - jako bych cítila dech staré Prahy opředené nespočetnými tajemstvími, mezi které patří i legenda o Golemovi. Meyrinkův příběh je plný záhad a všemožných propletenců, avšak postavu Golema, tak jak ho známe z vyprávění a pohádek, byste hledali marně. Kniha se mi líbila a určitě se k ní v budoucnu ještě vrátím.

niknikita
08.12.2020 2 z 5

Vůbec jsem se nedokázala do knihy začíst a tak mne její mystika míjela, přestože jsem se snažila proniknout do tajných zákoutí staré Prahy, která mám v reálném životě moc ráda. Začala jsem číst s nadšením, ale bylo to na můj vkus překombinované a moje pozornost v tom labyrintu slov naprosto bloudila.Nic pro mne, bohužel...

Set123
08.10.2020

Fascinující kniha, jen co je pravda. Když jsem si četl, o čem vlastně má být, vybudoval jsem si o ní nějakou představu a počítal s tím, že tato bude naplněna. To se však rozhodně nestalo. Upřímně jsem čekal něco úplně jiného. A jsem zklamán, nebo potěšen? Bylo to lepší, nebo horší, nežli má představa?

Inu, ani jedno. Bylo to naprosto jiné. Ale dobré, jenom v jiných věcech. Mysticismus, jímž je kniha prolnutá, mě velice bavil a krásně vykresloval atmosféru Prahy, jakožto města, ve kterém je nesmazatelně otisknuta podoba Rudolfa II.

Filosofie díla je… no… myslím, že povrchnost a jakési lenost myšlenek, které byly v knize debatovány, byla zcela účelně napsána tak, aby dokreslovala podivnou atmosféru celého díla.

Sám Golem představoval cosi, co nejsem schopen zcela popsat, mám však několik nápadů. Každopádně tajemno, které se točilo kolem Golema, dodávalo knize téměř hororový nádech. Tajemno, které se točilo kolem mistra Pernatha zase posilovalo mystičnost celé knihy.

Mnozí zde v komentářích hovoří o zmatenosti knihy. Je pravda, že jednotlivé kapitoly navazují poněkud podivně a na první pohled chaoticky, postavy se ztrácejí a objevují a tak dále, ale v zásadě se mi zdálo, že po prvních třech kapitolkách bylo lehké si na styl zvyknout a orientace se stala celkem jednoduchou.

Nejedná se o nejlepší knihu, jakou jsem letos četl, ani o jednu z nejlepších, ale i tak si zasluhuje velikou pozornost a jsem rád, že jsem si toto nadmíru atmosférické dílo přečetl.

Liliana2006
01.09.2020 4 z 5

Co je sen, co je realita? Ouuuuu, kniha ve mě úplně probudila takové zajímavě láskyplné temno...

Marekh
24.08.2020 4 z 5

Knihu jsem četl v minulosti. Tento román lze číst jako napínavý, až hrůzostrašný příběh ze staré Prahy. Autor ponechává na čtenářově fantazii, aby si stanovil hranici mezi snem a skutečností, mezi všednodenní realitou a tajemným nočním stínem. Z románu vyzařuje atmosféra tajemna, která je podtrhována iracionálními jevy, symboly a záhadným prostředím.

JP
21.07.2020 3 z 5

Okultismus. Kabala. Mysticismus. Sny a nejistota reality hlavního hrdiny, dokonce i realita jeho vlastní identity. Kafkova Praha z jiné, další perspektivy. Člověk by si řekl, že něco tak zdánlivě psychedelického bylo publikováno už v roce 1915, očividně ta transcedentální tradice přesahuje staletí a věky (např. šamanismus). Meyrink na něčem určitě ujížděl (minimálně hašiš) a na tom s faktem jeho hlubokého zajmu o duchovní poznání není nic divného. Ale popravdě, není to úplně můj šálek kávy. Je to zamotané a chaotické, jako sen ve snu (možná zčásti i zub času), ale dokážu si představit chvíle, kdy by mi tohle sedělo víc. Hádám, že 'Golem' je i přes zamotanost jeho nejpřístupnější text a právě proto ne nutně nejlepší. Přemýšlím, že bych si přečetl 'Proměnu krve'.

Jerry H
28.03.2020 4 z 5

Zajímavá emočně mystická kniha, která měla svojí atmosféru. Nicméně poměrně těžká na začtení se a některé části jsem musel číst vícekrát, abych pochopil, o co go, ale měla svého "ducha".

Lady.Lucrezia
05.01.2020 3 z 5

Zajímavý průnik do staré židovské Prahy. Meyrink knize dává krom samotného příběhu jistý mystický přesah, který ovšem většinu čtenářů mine. Pokud čtenář má nějaké znalosti židovské mystiky, může být pro něj kniha zajímavější. Bohužel pro mě po prvním čtení tak na 2,5*. Některé pasáže se mi líbily, jiné ne, celkový příběh bych asi odcitovat nedokázala. Špatně se mi do knihy začítalo.

martineden
28.12.2019 5 z 5

Magická kniha

Vesmich
22.10.2019 4 z 5

(SPOILER) Četla jsem to ve věku, kdy člověk četl pořád, tempem kniha denně a nevzpomínám si, že by mi to bylo nějak nejasné. Takže jsem tentokrát zvolila audioknihu, aby mi to četl v autě někdo jiný. Musela jsem si to až někam do půlky pustit třikrát, aby mi bylo alespoň v obrysech jasné, o čem že to je a když to stejně nepomohlo, tak jsem si ve Wikipedii přečetla o čem to je a potom už to bylo dobré, secvaklo mi a nějak se mi osvěžil mozek. Od chvíle, kdy se vypravěč ocitnul ve vězení, už to pro mě dostalo i ten dávný nádech čehosi přesahujícího a nostalgického. Pustím si to ještě jednou a ono si to sedne docela. Doufám.