Golem

Tajuplný a hrůzostrašný román významného představitele německé klasické literatury se vrací do prostředí staropražského města k legendárnímu Golemovi. Vypravěč se ve snu dostává do uliček a katakomb pražského Židovského města a zde se setkává se znovuobjeveným Golemem, je zapleten do romantické milostné historie a řady hrůzných dobrodružství, a nakonec se opět probouzí ve svém pražském hotelovém pokoji. Kniha vycházející ze studia starých židovských mýtů je čtenářsky značně náročná, ale zároveň velice sugestivní, a je na ní patrný vliv F. Kafky i E. A. Poea. Pod mystickým a tajemným obsahem však prosvítá skrytá ironie a osobitý autorův humor. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/147391/golem-147391.jpg 4.2475
Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Argo

Der Golem (1915)

Kniha Golem

Landreth

Výborný mystický příběh ze staré židovské Prahy. Atmosféra se dala krájet, na malém počtu stránek se rozvíjelo až překvapivé množství příběhů a dějových linek. Jen s některými snovými pasážemi jsem měl trochu problémy, ale i tak se určitě jednou rád do tajemných pražských zákoutí vrátím.

Kuža007

Zajímavý román, ale bohužel čekal jsem něco víc přímo o Golemovi

rutto45
27.12.2018

Jedna z kníh, ktorú treba prečítať viackrát. Zaujímavá, no po prvýkrát tažko stráviteľná. Ale (Pernathov) klobúk dole pred týmto dielom.

smazenaryba
09.11.2018

"Nespím ani nebdiem a v polospánku sa mi v duši ako dovedna splývajúce prúdy rozličnej farby a čírosti mieša to, čo som prežil, s tým, čo som prečítal a čo som si vypočul."

Toto je citát z prvej strany románu a skvelo vystihuje atmosféru tohto nevšedného zážitku. Golem je špiritistický trip, ktorý vám pomúti hlavu bezpočtom tajomných symbolov, obrazov a postáv. Prinúti vás v knihe listovať, hľadať informácie, rozmýšľať. Vyžaduje si vašu pozornosť a keď poľavíte, zrejme sa v tej zatuchnutej budove, kde svetlo presvitá len cez malé zamrežované okná pod stropom, načisto stratíte.

Golem by však nebol ani zďaleka taký pôsobivý, keby nefungoval aj na inej rovine. Román je dýchajúcim vyobrazením zákutia dobovej Prahy, kde ožívajú staré povesti a kde temnejšie, než mdlo osvetlené uličky, sú len ľudské duše, ktoré nimi prechádzajú.

Keď raz tými miestami budete prechádzať a chvíľku spočnete na lavici v starej synagóge, dávajte si pozor, aby ste svoj klobúk nezamenili s iným, ktorý tam možno bude zabudnutý ležať. Mohlo by sa totižto stať, že sa stanete niekým iným.

sgjoli
28.10.2018

Golem není kdoví jak bohatý na děj, ale za to je bohatý na atmosféru, emoce a velmi zajímavé obrazy. A v tom je jeho velká síla. Asi to tedy nebude čtení pro každého, ale mne to moc bavilo. Hlavně to, jak si autor hraje právě s těma představami a s jazykem. Kniha hodně vyžaduje čtenářovu spolupráci. Není to nic, co by se dalo číst rychle – chce to notnou dávku soustředění, ale podle mne to fakt stojí za to.

OdvaznyMladyMuz
24.10.2018

Když jsem Golema četl, měl jsem zprvu pocit, jako bych se probudil ve vlaku. Nevěda, kde jsem nastoupil, proč a kudy, kam jedu. Postupně jsem však začal poznávat interiér vlaku, spolucestující, ale svět tam venku za okny, nebo-li vyšší smysl toho všeho, mi stále unikal. Když někteří cestující začali z vlaku vystupovat, měl jsem pocit, že konečnou stanicí bude smrt. Mýlil jsem se. Z vlaku jsem vystoupil na stanici plné husté mlhy. Pernath se mi kam si ztratil a já teď čekám, s hlavou velkou jako balón, jestli tudy nepojede další vlak.

parxel
05.09.2018

Golem je zajímavá kniha plná symbolů a skryté mystiky. Její hodnocení bude podle mého názoru hodně ovlivněné tím, zda máte alespoň základní představu o alchymistické symbolice. V tomto případě se před vámi objeví mnohovrstvý příběh, ve kterém lze spatřit tolik významů, kolik je hvězd ve vesmíru. V opačném situaci pro vás golem zůstane jen jakýmsi více či méně neuchopitelným příběhem.

Za sebe dávám tři hvězdy, protože si myslím, že jsem četl přístupnější knihy s podobnou tématikou.

FrankCastle
24.05.2018

!SPOILER! Hliněnou figuru Werichovskýho střihu tady nenajdete.
Autorem jsem byl do teď nepolíben a nevím, jestli jsem začal správným kusem. Vlastně jsem se do poloviny snažil pochopit v jaký rovině se hlavní postava (i já jako čtenář) pohybuje(me) a to mě odvádělo od toho, abych se do děje víc začetl. Ve chvíli, kdy jsem na tuhle snahu rezignoval a nechal jsem příběh plynout, měl jsem pocit, že jsem se alespoň částečně dostal blíž k podstatě. Háček je ale v tom, že tohle dílo má tolik vrstev a výkladů, že podstata je vlastně neuchopitelná. A to mě na tom baví. Rozhodně jsem Golema nečetl naposled.