Gladiátor

Římští gladiátoři jako specifická společenská skupina. Jejich profesionální život, boj a umírání v aréně. Knížka se vrací do doby starověkého císařského Říma. V té době vrcholila obliba lidových podívaných a her v amfiteátrech, včetně gladiátorských zápasů. Právě gladiátoři stojí v popředí pozornosti autora - zkoumá nejen jejich původ sociální, jejich společenské postavení, ale i jejich profesionální život, výcvik, zbraně, způsob boje a konečně i umírání v písku arény. Zároveň je sociální skupina profesionálních zápasníků vnímána ve spojitosti s ostatní společností. Dozvíme se i podrobnosti o vztahu jednotlivých římských císařů ke gladiátorům. Dění v arénách je popisováno v kontextu doby a jejích dějinných událostí, politického myšlení i společenského vývoje....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/47187/big_gladiator-i8U-47187.jpg 3.817
Literatura faktu, Historie

Vydáno: , Metafora

The Gladiator, 2000

Kniha Gladiátor

toecutter
12.08.2015

mě se kniha velice líbila.Kromě druhů jednotlivých gladiátorů a jejich způsobu boje autor přiblíží i jak vše vzniklo až po zánik gladiátorských her,který nepřipisuje pouze křesťanům

Franc
07.07.2015

Nemohu si pomoci, mám však pocit, jako kdyby kniha pouze klouzala po povrchu, a nešla hlouběji k jádru pudla. Stejné množství informací může poskytnout kdejaká učebnice dějepisu.

Ač je kniha řazená do kapitol, mající čtenáře seznámit s jedotlivými obdobími, vývojem a typem soubojů, autor v nich občas skáče od jedné věci k druhé, často opakuje již dříve uvedené, čímž kniha přichází o kontinuitu a ucelenost.

Samotnou kapitolou je konec knihy, kde nás autor seznamuje s fiktivním průběhem jednohn dne zápasů. Nevím, zda si zde autor chtěl naplnit své literární ambice a sny, ale květnatost vyprávnění mě opravdu neoslnila. Jako by se chtěl přiblížit k jazyku římských historiků, které v knize cituje. Ale výsledek je spíše úsměvný, namísto toho, aby Vás v myšlenkách přenesl do dob krvavých řeží, kdy život gladiátora měl mnohdy menší cenu než pohár vína.