Gestapo

Gestapo https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/339290/bmid_gestapo-rIg-339290.jpg 4 101 10

Legie prokletých série

Otřesný pohled do válečného týlu, kde si zbabělec hraje na hrdinu, a hlupák či vrah vzbuzují panický strach. A z bezcharakterních se stávají bezohledné zrůdy. Všichni však jen "plní rozkazy". A ti nejvíce postrádající svědomí vstupují do řad Gestapa, kde jsou přetaveni v lidské roboty určené k ničení podle rozkazů vůdce. A tak vojáci přicházející z fronty uvažují, zda by snad nebylo lepší se tam vrátit.... celý text

ThomasRuhe
31.12.2023 4 z 5

Přestože autor připouští, že postavy i události v knize jsou smyšlené, tak mám pocit, že se určitě velmi blíží skutečnosti. Vojákům jsou Třetí říše i Führer úplně ukradení, chtějí akorát přežít. Nejlepší částí je určitě ta, kdy je poručík Ohlsen zatčen, uvězněn a vyslýchán Gestapem. Tady nesmyslnost a zoufalost situace dosahuje vrcholu. Beru to jako velice reálný pohled na stav německé armády i společnosti.

sighil
13.03.2021 odpad!

Fakt neskutečná zhovadilost. Chyba snad na každé stránce, nelogičnosti - voják 1 se chová jako hovado, napomíná ho voják 2, o stránku později se jako hovado chová voják 1 a voják 2 ho napomíná.

berry1009
11.05.2020 4 z 5

Kdybych měl říct jednu strašnou věc na druhé světové válce, byly by to praktiky tajné policie (je jedno, jestli německé či ruské). Kniha to popisuje tak, že se dokážete do té doby vcítit, což je i není dobře. Občas není příjemné číst.

Landys
16.04.2020 3 z 5

Me knizka moc nezaujala..Zacatek super,boje na fronte a pak se knizka prenese do pro me nudneho vypraveni o kasarnach, hospode a kseftech. Zachrana je pak trochu porucik Ohlsen, ale to je asi tak vse...

Sarriii
13.04.2020 5 z 5

Velmi čtivé a zajímavé. Příběh uvěřitelný a některé scény byly docela otřesné a nechutné. Někdy mi bylo docela smutno z toho, co se dělo a co všechno některým prošlo (ikdyž ne všem). Morálka nikde, sadismus, vraždění, které omlouvali tím, že je válka a že plní rozkazy. Jsem ráda, že někteří nakonec dostali, co si zasloužili. Akorát bych chtěla vědět, jak to bylo dál :)

pazdy15
06.12.2016 4 z 5

Do tří čtvrtin knihy čtivé jako blázen, typická Hasselovka. Ty poslední stránky mi ale daly zabrat. Děj se stává monotónním, omílá se pořád to samé - na tom samém místě a v tom samém prostředí. Světlé stránky tvoří akční pasáže ve věznících a v soudních procesech, převážně tvořené přímou řečí - a to já moc rád ;) Nicméně přečteno a uchováno v pozitivním světle.

michal9632
14.07.2015 5 z 5

Neohrožená parta ve složení Porta, Drobeček, Dědek, Barcelona, Legionář, Sven a Heide jsou v této knize odvezeni na "dovolenou" do Hamburku, kde po krátkém odpočinku jsou přiděleni jako pracovníci Gestapa. Kniha, stejně jako ostatní Hasselovy tituly je skvěle napsána. V knize je popisovaná poprava poručíka Viktora Bernsta Ohlsena, který je odsouzen za vlastizradu a schvalování k atentátu na Hitlera k trestu smrti stětím. Ačkoliv naše neohrožená parta jsou chlapi jako hory, tohle s nimi zacloumá a pěkně pocuchá nervy. Barcelona slíbí jednomu ze strážných na Gestapu (Steverovi) pomstu za to, jak poručíka Ohlsena bil. To se v poslední části splní, když je Stever poslán k trestnému praporu za násilí na vězních. Barcelona si ho vezme do parády a Stever tak zakouší těžký život v trestném praporu.

kosmi
30.09.2013 5 z 5

Vynikající čtení pro chlapy, jako ostatně všechny "hassellovky". Když mám chuť, mohu sáhnout po kterékoli a nemůžu udělat chybu. Knížky se dají číst i opakovaně a nikdy nenudí.

astroweb
25.06.2013 5 z 5

Byl jsem velmi mile překvapený, hodně čtivé a kvalitní.

VlaJad
01.02.2011 4 z 5

Touto knihou jsem začal na doporučení kolegy číst tvorbu Svena Hassela. Možná jsem ale měl začít jiným dílem. Knihu Gestapo bych rozdělil na tři části: zajímavou četbu o bojích v Rusku, docela nudnou četbu o kšeftování mezi vojáky v Hamburku a úřadování Gestapa, a nakonec zase docela zajímavou četbu o odsouzení poručíka - přes věznění až k jeho předem připravené popravě. Stejně ale hodnotím tento román jako skvěle napsanou (mnohdy i humorně) výpověď o dění v druhé světové válce z pohledu německého vojáka.

Sven Hassel (p)
dánská, 1917 - 2012