Tichý zabiják

Tichý zabiják https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/380527/bmid_tichy-zabijak-3Z2-380527.jpg 4 278 72

Gereon Rath série

Berlín 1930. Smrt zbožňované herečky Betty Winterové přivádí Gereona Ratha do berlínských filmových ateliérů. Mladý kolínský komisař působící na berlínském oddělení vražd brzy pozná stinné stránky hvězdného prostředí a je svědkem přelomové fáze filmové branže. Svět dobývá zvukový film a mnohým méně úspěšným při tomto přerodu ujíždí vlak: producentům, majitelům kin – i hvězdám němého filmu. Rath se během vyšetřování ocitne mezi bojovými liniemi soupeřících filmových producentů, dostane se do berlínské čínské čtvrti, do podsvětí a na samou hranici zákona. Zatímco při pohřbu Horsta Wessela vypukne pouliční bitva mezi nacisty a komunisty, musí se Rath klidit z cesty svému nadřízenému Böhmovi, který ho chce z případu odvolat...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Der stumme Tod , 2009

katallinka
13.07.2020 5 z 5

Výborná kniha!!!

Melanka
29.06.2020 3 z 5

Po Mokré rybě jsem se na druhou knihu hodně těšila, ale přišlo zklamání. Byloi to celé nějak naivní s nepravděpodobnými dialogy a ze sympatického floutka se stal nekolegiální protekcionista. Škoda, další díl si už odpustím.

IDH
14.06.2020 4 z 5

Pro ty, kdo četli první díl série s komisařem Gereonem Rathem Mokrá ryba (nebo slyšel ve skvělém audioknižním podání), není třeba příliš připomínat vynikající autorův styl s prvky noiru. Tentokrát je hlavní kulisou zářivý svět filmu a jeho zákulisí, atraktivní prostředí, které mělo kouzlo stejně ve 30. letech jako dnes. Stejně jako producenti připravují další řadu seriálu Babylon Berlin pro potěchu diváků, tak si užijí pokračování i čtenáři. Čeká je opět změť situací a postav, u nichž až čas (a další stránky) vyjeví, jsou-li na špatné či dobré straně.

Příběh Tichého zabijáka je opět svěží, strhující, napínavý a čtivý. Na první pohled by se mohlo zdát, že je kniha slabší než Mokrá ryba, ale spíš je to jen tím, jak důvěrnými parťáky se Gereon a jeho stvořitel stali. Jediné, co chybí, je prvotní okouzlení novým dílem. Zůstává však pečlivě odvedená práce autora s vývojem příběhu, jeho dekoracemi i postavami. Není tak proč se obávat – i tentokrát jde o titul, který čtenář zhltne jedním dechem.

bosorka
12.06.2020 4 z 5

Neubráním se srovnávání se seriálem, kde se mi líbí, že se do děje mnohem více odráží tehdejší politická situace, která příběh šoupe o zajímavý kousek jiným směrem. Ale i tak je Tichý zabiják povedený, zvláště pak v popisu tehdejšího Berlína. Svět filmu, který se přesouvá k revolučnímu zvuku, je ideální kulisa pro rozjezd detektivního příběhu. Gereon má stále svoje mouchy, což mě baví. Atmosféra velmi slušná. Audio, namluvené Janem Teplým, opět šlapalo.

pavlinka0250
01.05.2020 3 z 5

Zajímavé prostředí filmového průmyslu, kde se odehrává tento detektivní příběh.
Docela dobré čtení.
***

milary
25.04.2020 5 z 5

Doposlechla jsem (znovu desetihvězdičkový Jan Teplý, jehož pojetí dialogů s Číňany ve mně vyvolávalo opakované návaly veselí) Gereona Ratha dvojku a – spokojenost naprostá, snad větší, než u prvního dílu.
Kutscher příběh tentokrát usadil do atraktivního prostředí filmových ateliérů na počátku konkurenčních bojů mezi zastánci němého a dravě se prosazujícího zvukového filmu. Kromě mimořádně zajímavých podrobností z oblasti výše zmíněného tématu neopustil ani zevrubné zachovávání atmosféry doby, prostředí a charakteristik osob, které se mi tak líbilo už v prvním díle série.
Já myslela, že autor přitvrdí a protáhne nás nějakým akčním masomlýnkem, a on – šibal – to pojal úplně jinak. Hérečky jsou krásné, intriky nelítostné, hrdina (ani bych neřekla kladný, jelikož je stejně „na pěst“ jako v prvním díle) neohroženě uniká z dramatických situací způsobem, který připomíná Jamese Bonda v době, kdy ho hrál můj milovaný Sean Connery, hrdinky jsou smělé a rozhodné, přátelé (vč. psích) věrní a spravedlnosti je učiněno… Že je to trošinku přitažené za vlasy? Komu by to vadilo? Já jsem se u tohohle nečekaného a skvělého retra báječně bavila.

broskev28
14.03.2020 4 z 5

Druhý díl série: odkazy na předešlé (zlo)činy pouze v rámci nočních můr, sympatické i nesympatické postavy zůstávají a pro mě z toho stále víc a víc vystupuje doposud netušený záměr autora. Připadá mi, že detektivní pátrání je pouze něco jako značená turistická trasa: víš, kudy máš jít, aby ses neztratil, ale čeho si na cestě všimneš a jak si tenhle výlet užiješ, to už je jen na tobě . . .
Takže vykreslení prostředí berlínské policie, filmových ateliérů, rozestavěných městských částí a naopak třeba parků a víkendových výletních míst mi připadalo neméně zajímavé a rozhodně mě nijak nezdržovalo. Běžným jevem té doby byly setrvalé pouliční šarvátky "nácků a rudých", přičemž ani jedna strana z toho nevychází sympaticky (a zatím ani jedna postava ze svého politického příklonu nijak netěží - to se zřejmě v dalších dílech výrazně změní). Pohřeb, resp. politicko-společenské směřování Horsta Wessela bylo komentováno velmi zajímavě, předpokládám, že historicky věrně.
Pobavila mě spousta polsko-českých příjmení (Czerny, Czenkowski, koneckonců i Betty Winter se narodila jako Zimová!) i jadrný překlad typu "Pruská policie se teda vycajchnovala, to mě vomejte!" Drobné překlepy a chybičky se sice vloudily, ale není jich tolik. Takže pro mě je to kniha zajímavá a čtivá, navíc i poučná, doporučuju!

"Rath stále znovu žasl, jaké formulace dokáže vyplodit pruská policie, a nejen ona. Celý úřednický aparát svobodného státu Prusko by byl schopen popsat trýznivou smrt člověka, jako kdyby šlo o technický proces nebo fyzikální pokus ve škole."
P.S. Ovšem jangtao taky nebylo špatné!

jprst
27.02.2020 5 z 5

Podle mě snad ještě lepší než první díl, velkým plusem je vykreslení tehdejší situace a společnosti. Nicméně před dalším si dám přece jen krátký oddych.

Stauff
26.01.2020 5 z 5

Po prvním dílu, který se mi opravdu hodně líbil, přišlo ještě lepší pokračování. Hlavní hrdina je pořád občas zralý na nakopání, ale v několika situacích jsem si musel přiznat, že bych to asi podělal ještě víc než on. Přes všechny jeho chyby, jsem mu stejně musel držet palce. Vraha jsem uhodl asi v polovině knihy, v podstatě ihned, jakmile se poprvé objevil, přesto to nebylo vůbec nudné čtení. A panu Brennerovi bych ještě nějakou tu ránu přidal:-).

konicekbily
18.01.2020 5 z 5

Mokrá ryba mi moc velkou radost neudělala, tato kniha je o mnoho lepší! Toleruji některé zbytečné odbočky a závěrečný thriller a konstatuji, že je to moc pěkné čtení. Televizní seriál jsem neviděl.

Vesina
21.12.2019 3 z 5

Docela mi trvalo než jsem začetla.... pro mě zbytečně dlouhé.

Regger
16.11.2019 5 z 5

Další díl sem!

marlowe
03.11.2019 5 z 5

Tak napodruhé se to povedlo!
Zatímco první díl mě vytočil příliš akčním, nevěrohodným závěrem, v Tichém zabijákovi autor dokázal svou touhu po atraktivitě za každou cenu udržet na uzdě – a vyplatilo se. Za mne pochvala a body navíc. Realistický, veskrze uvěřitelný příběh, atraktivní prostředí německých filmových ateliérů třicátých let, do detailů promyšlená detektivka. Jako celek vysoce nadprůměrný počin.
Románu bych vyčetl jedinou věc: hlavní hrdina Gereon Rath mě někdy docela obyčejně lidsky štval. Svojí občasnou arogancí, nabubřelostí, pozdními příchody (nikdy nikam nepřijde včas!), neschopností empatie nebo třeba tím svým neprofesionálním tajnůstkářstvím. Ale to je zanedbatelná drobnost – abych jenom nechválil…

Kerberos
17.10.2019 5 z 5

První díl jsem poslouchala,druhý četla, takže první se mi líbil více.Ještě jsem viděla seriál Babylon Berlín.Teď tam bylo míň politiky a víc vyšetřování.Už se těším na další díl.

brabofka
29.09.2019 5 z 5

Netřeba slov. Skvělé od začátku do konce. Skvěle napsaná detektivka a ještě lépe vyobrazená doba.

MMacicekk
26.09.2019 4 z 5

Tato kniha je čistokrevnou detektivkou, která plyne v poklidném tempu, ale vtáhne vás už od prvních stránek. Chod tehdejší tamní policie se mnoho neliší od té dnešní, současné, avšak jisté rozdíly zde najdete. Důraz je kladen na výslechy svědků, kniha tak obsahuje mnoho dialogů, které já osobně v detektivkách upřednostňuji. Nenechte se odradit počtem stran, stránky vám ubíhají rychle pod rukama a akčnější závěr, v němž půjde hlavnímu hrdinovi o život, rozbouří vlny dosud poklidného čtení.

Hejkalka
07.08.2019 4 z 5

Druhý díl lepší. Zvlášť dobře se mi četlo za současného poslechu Colemana Hawkinse, Duka Ellingtona a podobných. Hlavní hrdina se sice stále často chová jako blbec, ale jsem ochotná mu občas odpustit, když má tak dobrý hudební vkus... Třetí díl přečtu, ale už jako e-knihu, tyhle "tlustoknihy" se v tašce pronesou.

Sauerkraut
06.06.2019 3 z 5

na mě moc malý spád a roztahané. Chtělo to trochu méně stran.

marimari
09.05.2019 5 z 5

Nebudu se opakovat- skvělé!!! A už otevírám další!

85098211
22.03.2019 5 z 5

Po prvním případu Gereona Ratha jsem byla lehce skeptická, zda se mi bude líbit i tato druhá kniha. Ale bylo to právě naopak - byla jsem doslova nadšená! Tato kniha je totiž ještě o celou třídu lepší a čtivější než ta první. Líbila se mi hned od začátku a nenudila jsem se u ní ani trochu. Vraha jsem samozřejmě neodhalila, ale to se mi stává poměrně často, však taky nejsem žádný detektiv ;-). Nevím, jak dlouho už autor píše, ale po této knize si získal mé sympatie a já se budu těšit na další případ s Gereonem. A neexistuje jiná volba, než dát plný počet hvězdiček :-).