Spis Vaterland

Spis Vaterland https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/404880/bmid_spis-vaterland-eUo-404880.jpg 5 174 50

Gereon Rath série

Červenec 1932, berlínská policie stojí před záhadou: v nákladním výtahu v „Domě Vaterland“, legendárním chrámu zábavy na Postupimském náměstí, leží mrtvý muž. Vše nasvědčuje tomu, že se utopil. Komisař Gereon Rath nemá z nového případu velkou radost, má dost nepříjemností už tak. Jeho vyšetřování s cílem dopadnout neznámého nájemného vraha se už celé týdny nehýbá z místa. A to, že jeho velká láska Charlotte „Charly“ Ritterová se vrací z ročního studijního pobytu v Paříži a nastupuje jako komisařka čekatelka na Alex – na oddělení vražd, celou situaci zrovna neusnadňuje. Zdá se, že mrtvý muž z Postupimského náměstí je jednou z obětí série vražd, jejichž stopy vedou daleko, až někam k polským hranicím. Tady se Rath setkává s mlčenlivými východními Prušáky, nelegálně pálenou kořalkou a se záludnostmi tamní přírody. Odpor proti vyšetřovateli z Berlína vzroste ve chvíli, kdy narazí na dlouho střežené tajemství.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Die Akte Vaterland , 2012

Arbenin
20.09.2019 3 z 5

Bohuzel horsi a horsi redaktorska prace. A to uz u puvodniho nakladatele, ktereho ten cesky jeste trumfne v absenci korektury. Za me zatim obsahove nejslabsi dil i pro celkovou nedotazenost knihy

PetrZastávka
18.09.2019 5 z 5

Jedním slovem parádní kniha a 100% hodnocení.

Awča
13.09.2019 5 z 5

Kniha může na první pohled odradit obstojnou tloušťkou, asi by šlo pár kapitol seškrtat, ale to už by nebylo ono.
Líbila se mi více, než předchozí díl, hodně mě baví ta politika v pozadí, záležitosti ohledně Polska a voleb, ale přitom na to není kladen důraz, plyne to jako součást života.
Kriminální zápletka byla velmi atraktivní, ale i ostatní okolnosti - pracovní postavení žen té doby-byly velmi zajímavé.
Jako vždy skvělé počtení, těším se na další díl.

Márinka
29.08.2019 5 z 5

Můj pozitivní dojem z knihy samozřejmě umocňuje i fakt, že jednou z důležitých osob děje je knihovnice. :o)

Vypadala přesně tak, jak si Rath představoval knihovnici v nejzazší provincii. Nosila brýle, její oblíbená barva byla pravděpodobně šedá, a když krátce pootočila hlavou, zahlédl Rath, že její přísně sčesané tmavě blond vlasy jsou dokonce svázány do staropanenského drdolu. Str. 313

Kutschera/Ratha prostě musíte milovat.

frky
18.08.2019 5 z 5

Možný spoiler:

Jedná se o moji druhou knihu s Gereonem Rathem (první byla Goldstein). Takže konečně mohu nějakým způsobem porovnávat a že je co porovnávat. Ač mi to nevadilo, Goldstein byl takový rozvleklý, hlavní příběh byl v části knihy upozaděn a celkové rozuzlení a role Goldsteina mě zas tak nenadchla. Spis Vaterland má naproti tomu příběh mnohem zajímavější a zamotanější, do kterého se člověk ponoří od prvních stránek.

Změna lokace a cestování k hranicím s Polskem bylo vítanou změnou. Zhruba od poloviny má kniha najednou takový spád, že nejde přestat číst, věc která u Goldsteina zásadně chybí. Jedno překvapení střídá druhé, akce střídá akci a celé se to jeví více zamotané. Život Ratha se řeší tak akorát, nástup Nacismus je opět více znát, skrze skvělou scénu na Prezidiu, ale především kvůli těmto (neméně důležitým událostem), není příběh odsunut na druhou kolej a autor do nás neustále "pumpuje" další a další napětí. Kniha je určitě adeptem na filmové zpracování a za mě jasně plné hodnocení.

a.k
11.08.2019 5 z 5

Detektivku by si neměli nechat ujít příznivci složitějších detektivních případů, které nejsou primárně zaměřené na jednu vyšetřovací linii. Plusové body připíšete velmi dobře vykresleným charakterům postav (které jsou místy neprohlédnutelné a budete muset odhalit jejich skutečnou podobu) a především atmosféře, kterou tato kniha nabízí. A bude úplně jedno, jestli budete v ulicích meziválečného Berlína, v temném odlehlém skladišti nebo uprostřed mazurských močálů. Od pokračování série jsem si hodně slibovala. A musím konstatovat, že má očekávání byla mnohonásobně překonaná. Bylo to výborné. Moc doporučuji.

marimari
11.07.2019 5 z 5

Zase musím dát nejvyšší počet bodů. Nelze se odtrhnout a je rychle přečteno. Do dalšího dílu je ještě daleko, ale nedá se nic dělat. Za mně v současné době nejlepší čtení!!!

Gracian1964
09.07.2019 5 z 5

Potešil som sa ďalšej knihe zo série. S ničím to neporovnávam, lebo porovnávanie v tomto prípade nemá význam. Leto 1932. Tieň nacizmu už opantáva celé Nemecko, je všadeprítomný. Výborne napísané, len občas ma iritovali preklepy a chyby, za čo samozrejme nemôže ani spisovateľ, ani prekladateľ. Vítaná vsuvka s výletom Gereona do Mazur. Presvedčivo a uveriteľne vykreslené charaktery. Prišiel som si na svoje maximálnou mierou. Teším sa na pokračovanie.

encyklopedie
28.06.2019 5 z 5

....je spousta dobrých knižních sérií .....nic nepřokonává Millenium .....ale Babylon Berlin se mu hodně přibližuje .... perfektní příběh, perfektní atmosféra ...Rath je pořád sympaták, není co řešit
mých oblíbených 321%

Ramiel
20.06.2019 5 z 5

V knize hraje opět větší roli politika. A dle mého je to jen dobře, protože kvalitativně řadím tuto knihu kousíček pod Mokrou rybu, zato vysoko nad Tichého zabijáka a Goldsteina. Vyšetřování vraždy zavede Gereona do Východního Pruska. Seznámíme se tak se vzestupem nacismu, který má v těchto končinách velkou podporu, jakož i s nenávistí, kterou cítí Němci k Polákům. Gereon je stále stejným sólistou. Jen nechápu, jak přes množství vypitého alkoholu mohl vůbec fungovat (jen doufám, že s ním má autor další plány a nenechá ho umřít na otravu krve nebo rakovinu plic). Charly to s ním nemá a nebude mít lehké. Ostatně v jejím případě je názorně ukázáno, jak těžké to měly ženy dříve, pokud se chtěly prosadit v práci a nebýt "jen" Hausfrau.
Rozuzlení případu u jezera bylo z mého pohledu asi nejslabší částí knihy. Takové až příliš "romantické". I tak to bylo skvělé čtení. A bohužel teď opět nastává čas čekání na další díl.