První padlí

První padlí https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/409336/bmid_prvni-padli-xND-409336.jpg 5 147 43

Gereon Rath série

Růžové pondělí 1933: Gereon Rath je v Kolíně na karnevalu a slaví, jak se patří. Další ráno pro něj začíná pořádnou kocovinou, nesprávnou ženou v posteli a telefonátem z policejního prezídia. Říšský sněm hoří! S okamžitou platností se ruší všechny dovolené! Rath se okamžitě vrací do Berlína. Je zapřažen do štvanice na komunisty vedené politickou policií a musí objasnit záhadnou sérii vražd, které padají za oběť další a další veteráni světové války.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Märzgefallene , 2014

martin8550
09.11.2020 5 z 5

Určitě jeden z vrcholů série. Nacisté získávají rozhodující převahu, zbytek Německa zírá v němém zděšení. A do toho vraždy a honba za pokladem.

mats379
14.09.2020 5 z 5

Asi nejlepší díl této série. Napínavé od začátku do konce, výborně popsaná atmosféra předválečného Německa, psychologicky věrohodné postavy i s jejich naivními představami, jak budoucnost bude krásná....v něčem to připomíná i naši dobu...bohužel, lidé jsou pořád stejní. Rath i Charly jsou také vylíčeni jako lidi z masa a kostí, se svými chybami. To, že mají před sebou svatbu, jim nezabrání v chybách, omylech a politických rozdílech. Jsem také moc zvědava, kde a jak autor sérii ukončí!

Jaruš7
07.07.2020 5 z 5

Bezvadnost, ani se mi nechce kazit si tu exkluzivitu jiným stylem, takže další díl je to nej, co můžu pro nezkalení svého čtenářského objevu v autorském TOP žebříčku dostat.
Ani těchto 662 stránek nemá slabiny, jen ta nikotinová závislost je enormní.
Berlín je před volbami a mrtví se rojí z řad těch, o nichž se stát nepostaral a za zásluhy je teď ještě selektuje.
Hrozba se podceňuje a davy v euforii mají vizi o pořádku jasnou. Požár říšského sněmu zvolna graduje eskalaci, politická policie stupňuje svou pozici, pálení knih dělí názory.
Au je znovu ve hře.
Citace z obálky:" Kolínský spisovatel opět dovedně proplétá historické události s mnohavrstevnou kriminální dějovou linkou a výsledkem je fascinující dějinné panorama nabité detaily. Stern"

Tv seriál Babylon Berlín je po četbě fajn opáčko, i když více scénáristů děj v něčem mění.

katy238
07.05.2020 5 z 5

Poctivý detektivní příběh z Německa roku 1933, kdy hnědá nacistická hrozba pevně uchopuje vládu a moc nad lidskými životy. Kdo je proti nim, je proti všem. Jenže Země se točila i před jejím nástupem, a vražda bezdomovce, ze kterého se vyklubal voják bojující za 1. světové války, zaujme některé vyšetřovatele kriminální policie v Berlíně. Rozplétají klubko podlosti a zrady a jednotlivé konce vedou mezi postavičky berlínské nastupující smetánky stejně jako mezi nejnižší bezdomoveckou vrstvu Berlína. A právě vyšetřovatel Gereon Rath musí napnout všechny síly, aby se nezamotal do nebezpečných osidel, které jej vedle hnědé tupé síly hrozí uchopit a svrhnout. Kniha je jednoduše báječná a příběh ubíhá rychlostí dobře udržovaného Buicku. A nacistická hrozba nenápadně rostoucí v pozadí dodává příběhu velmi temnou atmosféru.

astroweb
18.04.2020 5 z 5

Skvělý historicko detektivní román. Jsem moc rád, že jsem tohoto autora pro sebe objevil, líbí se mi jeho styl, historické politické reálie předválečného Německa.

knihomolka999
13.04.2020 5 z 5

Kniha spojuje detektivní zápletku s atmosférou Německa v době nástupu nacistů k moci. Kromě samotného vyšetřování zločinu autor působivě ukazuje, jak rostoucí moc nových sil mění jedince , odstraňuje nelítostně ty nepohodlné, ovlivňuje a často znemožňuje
policejní práci , pokud se neubírá pro ně žádoucím směrem.
Jde určitě o přínosnou četbu.

broskev28
19.03.2020 5 z 5

Vybrala jsem si pro čtení této série opravdu ideální čas - kdy jindy než pod hrozbou nákazy bych zvládla přečíst pět knih šestisetstránkových detektivních příběhů v průběhu jednoho týdne?
Ale pokud máte v plánu - a máte možnost - zapomenout na realitu a ponořit se do knihy, pak tahle knížka (a koneckonců celá série) je pro tento účel naprosto dokonalá. I když se posléze proberete, zjistíte, že ani pandemie koronaviru nemůže být horší než hnědý mor, který se od počátku roku 1933 šíří celým Německem. Místo kvalifikace stranická příslušnost - co to jen nám služebně starším připomíná? (Prozatím jen) bojkot židovských obchodů, pálení knih nevhodných autorů, a rozhodně ne jen židovských . . .
Tahle historická provázanost s kriminalistickým pátráním (a obecně s fungováním berlínského policejního aparátu), to je určitě to, co mě baví nejvíc. Postavy, s nimiž se potkávám už popáté, ale teď teprve se láme chleba. Teď už mi nevadí, že Rath je egoistický a do sebe zahleděný sólista, který neuznává a neposlouchá nadřízené, protože se ukazuje, že za této situace jsou to věci nepodstatné. V konfliktech se svou snoubenkou si Rath občas uvědomuje, že ona odhaduje vývoj lépe než on, "osvědčený a nezmanipulovaný mužský volič".
A co teprve postavy, které se zde objevují poprvé; kromě nezvyklého tria nárazník - tahač - havran je to také Hannah a Fritze (po Alexandře další děti ulice, pro něž má Charly slabost), Eva Engelová, z telefonní anonymity konečně vystoupivší Greta a pak také Luise Ritterová, ačkoli se obě posledně jmenované objeví jen v jediné scéně! To je opravdu lahůdka, vřele doporučuju.

"Občas se jí zdálo, že Berlín je plný lidí, kteří jen čekali na novou vládu, aby naráz vylezli z děr a ukázali svou pravou tvář. Jako kdyby po celou dobu někde hluboko pod tímto městem existoval temný Berlín, co se nyní všemi skulinami dral nahoru jako splašky, které při vysoké hladině podzemní vody vytékají poklopy kanálů na ulici.
Tak tomu samozřejmě nebylo, jednalo se o tytéž lidi pobíhající těmi stejnými berlínskými ulicemi. Nová vláda měla prostě jen mimořádný talent vytáhnout z každého člověka na povrch to nejhorší."

P.S. Tiskových chyb jsem tentokrát nezaznamenala zdaleka tolik, ovšem ta jedna jediná ze s.578 mě utvrdila v tom, že čeština je opravdu úžasný jazyk:
"Tak, pomalu musím vyrazit," oznámil. "Mám tě tedy svést, nebo ne?"

Gracian1964
22.01.2020 5 z 5

Kniha síce pôsobí mohutným a hrubým dojmom, ale klame telom. Papier je hrubý a riadky úzke, čítanie ide rýchlo a ľahko. Vôbec mi neprekáža, že sa dej rozbieha pomalšie. Skvelá práca. Zasvätene opísané obdobie nástupu Hitlera k moci. Desné a temné. Teším sa na pokračovanie.

astra3
13.01.2020 5 z 5

Děsivá situace v Německu v roce 1933. Do toho Gereon Rath se svojí náturou. Fandím Charly. Tento díl byl svižný a necelých 700 stran uteklo přílíš rychle.

SumýšIrena
10.01.2020 2 z 5

Detektivka, která potřebuje 300 stran, aby se rozjel děj, si zaslouží jen 2*

Bacovskyp
04.01.2020 5 z 5

Skvela kniha, jen vice politiky nez v jinych knihach autora.

slezmon
28.12.2019 5 z 5

Opět výborně napsaná detektivka. Už se těším na Lunapark a doufám, že brzy přeloží i Marlowa.

Ella_85
26.12.2019 5 z 5

Cetla jsem ji pomerne, dlouho. Ne ze by me nebavila jen nebyl cas, poslednich 300 stran jsem precetla za dva dny. Zapletka a pribeh jako vzdycky na jednicku, i nenapadny nastup nacismu v deji pribehu. Jen mi tam neco nesedelo, misty mi prisel pribeh moc zhusteny a nebo naopak rozvlacny a popisny az me to rozcilovalo, ale pak skoncila kapitola a uz se jelo dal. Tesim se na lednovou treti serii v tv, na to jakou knihu zpracuji a taky samozrejme az vyjde Lunapark

Stardust
20.12.2019

Volker Kutscher přitvrdil (místy docela brutální popisy mučení), ale přitvrdila i doba (1933). Zajímavý je i důraz na Prahu jako město německé emigrace. Jsem zvědavý, jak daleko to autor s hrdiny potáhne. Nechtěl bych číst o tom, jak Rath vyšetřuje drobnou kriminalitu v lágru.

a.k
15.12.2019 4 z 5

Celá série je výjimečná tím, jak dokáže čtenáře vtáhnout do napjaté doby svou atmosférou. A právě v tomto díle je snad celkový vjem doposud nejpůsobivější.
Vlastní detektivní pátrání se někdy ve víru fašistických praktik mírně vytrácí, aby mohl na čtenáře v plné síle dopadnout děs z mučení vyslýchaných, či nedobrovolný odchod některých našich starých známých.
Gereon Rath mě baví, zase si s tím poradil po svém. Těším se na další díl.

Márinka
01.12.2019 5 z 5

Autor opět geniálně spojil detektivní linku s historickými událostmi i osobními peripetiemi hlavního hrdiny a jeho blízkých. „Zločinecká“ nit je tentokrát poněkud zamotanější. Její rozuzlení je proto i vzhledem k nepříznivé politické situaci poněkud netypické. Spravedlnost však může mít, a zvláště v podání Ratha, který má blízko nejen k policejním ale také mafiánským špičkám, různé podoby.
Ovšem nejen Gereon naráží ve své práci na nové překážky. Mnohem citlivěji, a prozíravěji než její partner, prožívá změny na Hradě Charly. A také ona řeší, mimo jiné, dilema zločin versus trest.

brabofka
30.11.2019 5 z 5

Skvělá detektivka. Je zábavné pozorovat vyšetřování GR. Už jsem si po těch x tisících stránkách zvykla na jeho neotřelé metody. Ještě lepší je ale sledovat jeho soukromou linku. Už se těším na další vývoj jak soukromého života hlavních postav, tak i samotného Německa. I když všichni víme jak to dopadlo. A ta detektivka na pozadí je jen bonbónek

Vojslava
24.11.2019 5 z 5

Série se mi líbí díl od dílu čím dál víc. Tady jako přidaná hodnota k náležitě spletitému příběhu je vylíčení postupného "hnědnutí" starého demokratického Německa a postoje hrdinů, kterým to více či méně není jedno. Jednak se mírně potvrzuje moje teorie, že o problematických časech každého národa napíše kvalitně nejspíš jeho příslušník, a na druhé straně se začínám bát, jaký osud časem hlavní hrdiny čeká... Ale i přesto doufám v další díl!

marimari
13.11.2019 5 z 5

Příliš rychle přečteno, nelze se odtrhnout a zase čekat až do února na další pokračování. Doporučuji i jako učebnici nedávných dějin, které ovlivnily a poznamenaly životy všech lidí.

Ramiel
10.11.2019 3 z 5

Vykreslení doby je stále na vysoké úrovni. Líbil se mi protiklad lidí, kteří v Hitlera vkládali své naděje, těch, kteří využili nových pořádků ke kariérnímu postupu, stejně jako těch, kterým Hitler jejich naděje bral.
Ale bohužel kriminální linka je s každou další knihou stále více nesmyslnější a slabší. Spousta stránek, které jsou jen výplňovou omáčkou asi jen proto, aby autor naplnil svých 600 stran. Navíc hlavní motivy jsou jako by přebrané z předešlých knih (zejména Mokrá ryba a Goldstein).