Mokrá ryba

Mokrá ryba https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/344976/bmid_mokra-ryba-5RV-344976.jpg 4 423 111

Gereon Rath série

Berlín roku 1929. Kriminální komisař Gereon Rath zažívá město, které je v rauši. Kokain, ilegální noční kluby, politické pouliční bitvy – prostě tanec na sopce. Mladý, ctižádostivý komisař, který je ve městě nový a byl uklizen na mravnostní oddělení, se nikým nepověřen zapojí do vyšetřování, které vede oddělení vražd – a netuší, že píchl do vosího hnízdaMrtvý bez identity a se stopami bestiálního mučení je pro oddělení vražd hádankou. Rath objeví pojítko se skupinou Rusů v exilu, kteří měli v plánu nakoupit zbraně za pašované zlato a připravit puč. Po zlatu a zbraních však pasou i jiní. Rath narazí na polovojenské jednotky i organizovaný zločin. Zamiluje se do Charly, stenotypistky na oddělení vražd, a využije jejích zasvěcených informací pro své osamělé vyšetřování. Přitom se do případu zaplétá víc a víc...... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Der nasse Fisch , 2007

alnahu
22.04.2019 4 z 5

Také jsem sledovala v televizi Babylón-mimochodem -skvělý seriál a pak si půjčila tuto knihu ,samozřejmě se to nedá srovnávat.Autor nás zavede do divokých let Berlína v období krize,kde vládne korupce ,politické potyčky a ani to lidem nevadí a navštěvují ilegální noční kluby a šňupou kokain.Do této divočiny je převelen mladý ambiciozní kriminální komisař Gereon Rath,který se naplno zapojí do práce, ovšem netuší ,že to nebude jednoduché. Kniha napínavá až do konce.

marimari
26.03.2019 5 z 5

Nebudu se rozepisovat, protože bych opakovala co napsali jiní. Rozhodně budu číst i další díly a dávám nejvyšší počet bodů.

marlowe
16.03.2019 4 z 5

Je to jako chyba v matrixu, pořád a pořád o tu černou kočku zakopávám: Čtete dobrou knihu – a pak najednou pic, jako by si autor šlehnul lajnu a v zájmu vnější atraktivity nám zčistajasna předestře akční finále, za které by se nemusela stydět žádná cliftonovka…
A Volker Kutscher v Mokré rybě (z mého pohledu k velké škodě) přesně po tomhle vzorci sáhl.
Nejspíš většině čtenářů podobně velkolepé, nadupané závěry vyhovují, ale já odjakživa upřednostňoval spíše maigretovskou a columbovskou umírněnost, kde váha logických úsudků mnohonásobně převyšuje počet střelných zbraní…

Ale zpět ke Gereonu Rathovi.
Celých 90% (!!!) knihy jsem si čtení naprosto užíval: sevřený příběh (kompaktnější a uvěřitelnější, než seriál), úžasná atmosféra, perfektně sladěné tempo vyprávění – bez uzardění čistých 5*. A pak to najednou přišlo. Jako když vám u starého favoritu praskne lanko u zadní brzdy. Rychlost vyprávění v jakési euforii náhle nastavena na nejvyšší kvalt, na detaily už nezbývá čas, akce stíhá akci, že ani nestačíte obracet stránky (a vlastně ani pořádně nevíte, která bije)… A co je horšího, čtenář, do této chvíle autorův věrný spojenec, je náhle násilně odstaven od informací, jsou mu předkládány jen mlhavé náznaky ("Udělej prostě všechno tak, jak to tu máš napsané…"), Kutcher přestává hrát čistou partii a do rukávu si schovává jedno eso za druhým, jen aby čtenář o věcech příštích věděl co nejméně a byl tak následně vyústěním celého toho závěrečného spektáklu náležitě šokován…

Nicméně, přes všechny výhrady, zůstávám u poctivých čtyř hvězd – a do dalšího dílu rozhodně půjdu.

magnolia
16.03.2019

Jsem plná dojmů ze skončeného seriálu Babylon Berlin, který byl výjimečným filmovým zážitkem. Takže při čtení románu stále srovnávám, a to není dobře. Počkám nějaký čas, až budu knihu vnímat jinak a ocením její kvality, které jsou jasné už po několika prvních kapitolách.

tannasja
14.03.2019 4 z 5

Příjemná oddechovka na dovolenou. Pěkně podle osvědčené šablony, všechno probíhalo tak nějak předvídatelně ...

Gracian1964
05.03.2019 5 z 5

Ovplyvnený nemeckou televíznou sériou Babylon Berlín som siahol po jej literárnej predlohe s názvom Mokrá ryba, ktorej autorom je Volker Kutscher. V nej kriminálny komisár Gereon Rath, prevelený z Kolína, zažíva mesto v plnej paráde. Dej sa odohráva na jar a začiatkom leta roku 1929. Kokaín, ilegálne nočné kluby, pouličné politické šarvátky, zločinci, prostitútky, pornografia, ruskí emigranti unikajúci pred Stalinovou krutovládou, vraždy, násilie, dekadencia, korupcia, láska plná zmyselnosti, spoza rohu drzo vykúkajúce hordy hnedokošeliarov z SA. Po záplave tzv. severskej krimi veľmi príjemná a osviežujúca zmena. Mimochodom, výraz „mokrá ryba“ znamená v policajnom žargóne nevyriešený prípad.

Awča
25.02.2019 5 z 5

Ke knize jsem se dostala přes výborný seriál Babylon Berlin, který se knihou inspiroval. Je místy temná, ale dobře vykreslující atmosféru Berlínu té doby. Přiznávám, že mi některá historická fakta nebyla známa a jsem ráda, že jsem jsem se o nich v knize dočetla. V seriálu je hlavní hrdinkou spíše Charlotta, zde Gereon. Kniha je objemná, ale příběh se čte velmi dobře, od seriálu se částečně liší, a takový závěr jsem nečekala. Těším se na druhý díl!

raffi
21.02.2019 4 z 5

Zaujímavá detektívka, rozhodne je to dobrý úvod do série. Začiatok knihy je veľmi pozvoľný, ale postupne sa postavy (a ich činy) na príbeh nabaľujú až k finálnej akčnej lavíne... Miestami všetko pôsobilo trochu chaoticky, ale taká bola aj doba, do ktorej je dej zasadený. A možno tento pocit vo mne vyvovlával aj hlavný hrdina, nie je to žiaden sympaťák (nikto s menom Rath snáď ani nemôže byť sympatický) a často som si hovorila, že ako mu toto všetko môže prechádzať.

a.k
10.02.2019 4 z 5

Komisař Gereon Rath se připlete k případu, kdy je z vodního kanálu vylovené zmučené tělo. Mrtvého sice nezná, ale už měl tu čest se s ním potkat. Přestože není členem vyšetřovacího týmu, pouští se do pátrání na vlastní pěst.
Detektivní román, který zaujme svou dokonale vykreslenou ponurou atmosférou Berlína roku 1929.
Rozjezd je pomalý, zpočátku se věnuje především nastínění celkové dobové nálady. Naše postavy jsou na vedlejší koleji v několika samostatných dějových linkách, které se tváří jako vypravování spíše na okraj. V okamžiku, kdy dostanou větší prostor, získává příběh konečně ten správný spád.

Ramiel
16.01.2019 5 z 5

Ačkoli je to fiktivní detektivka, je vcelku zajímavé si přečíst, jakým způsobem vnímá přelom 20. a 30. let německý spisovatel. A je fakt, že toto období jako pozadí pro detektivku je jako stvořené. Mocenské soupeření socialistů, komunistů a nacistů, nesmíření se s porážkou ve válce a snahy představitelů Reichswehru o posílení armády navzdory limitu 100 000 vojáků, organizovaný zločin, ruští uprchlíci. Líbí se mi vykreslení postav. Gereon ani třeba Bruno pro mě nejsou ani kladní ani záporní hrdinové. Oba jdou doslova přes mrtvoly.

Vojslava
23.12.2018 4 z 5

Zajímavá detektivka s relativně pomalým rozběhem, ale zápletka a rychlé finále stály za to. Postavy jsou sice trochu černobílejší, psychologie žádná, ale není třeba ji tu čekat. Těším se na další díl - vzhůru k filmu...

bosorka
07.12.2018 4 z 5

K Mokré rybě mě přivedl výtečný seriál Babylon Berlin. Jsem ráda, že se kniha lišila, i když styčné body tam byly. Seriál mě sice nadchl víc, ale Mokrá ryba nebyla vůbec špatná. Gereon Rath je tady vlastně vcelku rozporuplná osoba, není ani trochu černobílý, stejně tak i ostatní postavy. Období, kdy se příběh odehrává, tedy konec 20. let 20. století, doba Výmarské republiky, politické veletoče, k tomu dekadentní kabarety, genius loci Berlína, to vše dodává knize šmrnc. Rozhodně si nenechám ujít další díly série.
Poslouchala jsem audio a musím vyzdvihnout hlas Jana Teplého, díky němu to svištělo.

Rapunzel
25.11.2018 4 z 5

Příjemná oddechová detektivka z jiného než severského prostředí. Příběh hodnotím jako průměrný, čtvrtou hvězdu přidávám za umístění do Německa 30. let, což je na detektivní knihu poměrně unikátní a čtenářsky zajímavé.

Lotka
01.11.2018 3 z 5

Nebyla špatná, především oceňuji vykreslení postav a zasazení příběhu do doby a místa - meziválečné Německo. To byla příjemná změna.

astra3
20.10.2018 3 z 5

Nejvíc se mi to líbilo od strany 200 do 400. Začátek i konec byly zdlouhavé.

Eicherik
07.10.2018 4 z 5

Mokrá ryba znamená v hantýrce místních vyšetřovatelů nedořešený případ. Kniha má hodně pomalý rozjezd a možná by jí neuškodil o něco menší počet stran. Přesto je detektivka z meziválečného Berlína zajímavá. Konec příběhu je částečně nesbøvský.

PetK
29.09.2018

Nějak jsem se do toho nedokázala zaposlouchat a asi po čtvrtině to vzdala. Měla jsem guláš ve jménech a zkrátka mě to nechytlo.

lencin
27.09.2018 5 z 5

Mokrá ryba=nedořešený případ.
Zajímavé. Jiné než filmová série, atmosféra i detaily a spolu s tím i celkový dojem se liší, ale přesto i v této podobě je to výborné.

85098211
10.09.2018 4 z 5

(audiokniha)
Kniha má trochu pomalý rozjezd a ten se - bohužel - koná poměrně dlouho. Potom se příběh rozběhne jako na drátku a je fakt hodně dobrý ;-). Zajímavý, napínavý a také strhující. Interpretace v případě audioknihy výborná. Gereon je sympatický a já proto doufám, že se s ním brzy setkám znovu :-).

Kerberos
29.08.2018 5 z 5

O Výmarské republice toho moc nevím,takže velmi zajímavý příběh ,boje mezi nacisty a komunisty,zločinecké podsvětí do toho rusové.Navnadilo mě to natolik,že si stáhnu seriál Babylon Berlín.