Mokrá ryba

Mokrá ryba https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/344976/bmid_mokra-ryba-5RV-344976.jpg 4 423 111

Gereon Rath série

Berlín roku 1929. Kriminální komisař Gereon Rath zažívá město, které je v rauši. Kokain, ilegální noční kluby, politické pouliční bitvy – prostě tanec na sopce. Mladý, ctižádostivý komisař, který je ve městě nový a byl uklizen na mravnostní oddělení, se nikým nepověřen zapojí do vyšetřování, které vede oddělení vražd – a netuší, že píchl do vosího hnízdaMrtvý bez identity a se stopami bestiálního mučení je pro oddělení vražd hádankou. Rath objeví pojítko se skupinou Rusů v exilu, kteří měli v plánu nakoupit zbraně za pašované zlato a připravit puč. Po zlatu a zbraních však pasou i jiní. Rath narazí na polovojenské jednotky i organizovaný zločin. Zamiluje se do Charly, stenotypistky na oddělení vražd, a využije jejích zasvěcených informací pro své osamělé vyšetřování. Přitom se do případu zaplétá víc a víc...... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Der nasse Fisch , 2007

Gleam
21.02.2022 3 z 5

Knize dávám tři hvězdičky a to jenom proto, že jsem knihu nečetla, ale poslechla v audio verzi při zdravotních procházkách a tedy nemohu objektivně posoudit, jak by se mi četla. Zápletka je fajn, na každý další poslech jsem se těšila. Mimochodem, moc pěkně namluveno. Trochu jsem doufala, že se dozvím více o Německu té doby, nestalo se, ale jedná se o detektivku, ne o historický román. Hlavní hrdina trochu suverén, občas jsem měla pocit, že mi přestává být sympatický. Ale tento pocit se vytratil a já se s chutí pouštím do poslechu dalšího dílu.

markulina711
28.01.2022 3 z 5

Atraktivní prostředí meziválečného Berlína, ve vzduchu frustrace z prohrané války a plíživý nástup nacismu. Město doslova tepe v divokém rytmu jazzu,drog ,neřesti a zločinu.Komisař Rath není žádný Mirek Dušín. Márnice se taky solidně plní. Vraždí někdo z podsvětí, komunisti nebo ruská tajná služba?

Abroš
10.12.2021 4 z 5

Po shlédnutí několika dílů seriálu Babylon Berlín,jsem zjistil,že je jeho knižní předloha.Kniha se dobře četla.Odehrává se v zajímavé době a prostředí meziválečného Berlína.Kariérní policajt,pasáci ,lehké holky,noční kluby,komunisti.A jako by zdálky pomalu nastupující nacismus,prostředkován prostřednictvím lidí,kteří se nikdy nesmířili,že Německo prohrálo I.světovou válku.Pro mě přínosný vhled do dané doby.

ajasin
25.10.2021 4 z 5

Po knihách Volkera Kutschera jsem pokukovala již delší dobu. Detektivky zasazené do období Výmarské republiky mě lákaly. Ale teprve shlédnutí seriálu natočeného na základě jeho knih, mne pobídlo k tomu, abych po knihách sáhla.
A teď těžko srovnávat, protože seriál by jednoznačně vedl. Teprve díky seriálu, rozvinutí charakterů hlavních postav a přidáním dalších, uvidíte syrovou realitu tehdejší doby. Ta v knize bohužel vyznívá jako „ všichni se mají fajn, akorát nejchudší trochu hůř“. Což je vzhledem k době, kdy se děj odehrává, skutečně úsměvné a zavádějící.
Shrnutí.
Kniha je řemeslně slušně odvedená práce, která poskytla základ naprosto famóznímu seriálu. Takže díky za oboje. Neboť bez jednoho, by nevzniklo druhé.

rafan65
19.09.2021 3 z 5

Je to celé takové utahané a ospalé čtení. Není to špatný příběh ale nemá to náboj. U autora mi již při četbě této knihy nevadil seznam všech berlínských ulic, kterými komisař Rath projížděl . Ano byl by z toho menší telefonní seznam, čtenáři, který není obeznámen s předválečným Berlínem (těch bude většina) nic neříká.

Gibis
23.08.2021 4 z 5

Nečetlo se to špatně. Kriminální případ zasazený do meziválečného období v Berlíně, noční kluby, berlínské podsvětí, kokainové večírky, politické boje. Jen jsem měla trochu problém s hlavním hrdinou Gereonem. Připadal mi jako takový kariéristický hajzlík, který si se svědomím příliš hlavu nedělal. Takže jsem mu nedokázala až tak úplně fandit :) Pokračování v sérii si asi ještě rozmyslím.

ivoiro
29.06.2021 5 z 5

Tohle byla sice obsáhlá, ale velice zajímavá kniha. Na pozadí příběhu se odvíjí i formování největšího zla v historii lidstva.

Hugoline
21.06.2021 4 z 5

Hned se těším na další díl. Také jsem bojovala se začátkem, ale pak mě kniha vtáhla do děje a nemohla jsem se odtrhnout. Skutečně zajímavé politické události v pozadí.

PájaHája
16.05.2021 4 z 5

Trošku mi trvalo, než jsem se prokousala začátkem. Jinak dobrá detektivka s překvapivými zvraty. A dost mě bavila i politická stránka. Určitě si přečtu další díl ze série.

DvěTéčka
01.05.2021 5 z 5

Z prvu to vypadalo nic moc, ale jak se objevila prvni vražda začalo me to bavit a ke konci čím dál více!

grimik
06.04.2021 3 z 5

První díl byl pro mne lehkým zklamáním. Očekával jsem víc, ale jde o průměrnou detektivku, i když z historicky zajímavého období i prostředí. Autor ve mně ovšem nedokázal svým popisem fakticky navodit pocit, v jakéže době se nacházíme. Popis prostředí prostě vázne, a omezuje se na děsně otravný místopis. Hlavně v první polovině knihy snad není věta, která by neobsahovala název nějaké ulice nebo čtvrti, ale ani jedno slovo o tom, jak ono místo vypadá, aby si ho čtenář představil. Díky všem těm strasse sem, strasse tam, se vše stává až nepřehledné. Samotná zápletka je snadno vytušitelná dopředu, neustále jsem o několik kapitol dříve věděl/tušil, jak se děj bude odehrávat a z koho se co vyklube. S blížícím se koncem bych řekl, že kvalita roste, v poslední čtvrtině knihy už bych snad knize i hodnocení vylepšil. Doufám tedy, že si druhý díl udrží tu rostoucí kvalitu a podle něj se rozhodnu, zda budu v sérii dál pokračovat.

Schuminka
06.04.2021 2 z 5

Jak ze zajímavého prostředí Berlína za Výmarské republiky udělat 500 stran nezáživných popisů, kde se až do poslední třetiny knihy neděje vůbec nic...

Arella
05.04.2021 5 z 5

Za mě výborná detektivka! Jako fanynka tohoto žánru jsem si báječně odpočinula. Atmosféra meziválečného Berlína mě naprosto strhla, hlavní hrdina byl sympaťák, ani ne 100% klaďas, ani ne postava utápějící se v lesčems či bojující s vlastními démony. I když, každý máme nějaké své kostlivce. Těším se na další díl, děkuji!

jaroiva
17.02.2021 4 z 5

Taková celkem standardní detektivka, spíš lepší průměr. Do půlky mě to moc nebavilo, ale postupně to začalo být zajímavější.
Jen mi nepřipadalo, že by atmosféra knihy odpovídala popisovanému období. Působila na mě spíš jako z modernější doby. I když se tam vyskytovali muži z SA, nějací ti Rusové, nějak jsem té době nevěřila.
EDIT po dočtení všech zatím dostupných dílů (do Marlowa):
jako úvod k celé sérii je to skvělé, nejlepší mi zatím připadá Tichý zabiják a těším se na Olympii

š.m.i.k
13.02.2021 5 z 5

Výborná detektivka. Rozhodně stálo za to se prokousat začátkem a zvládnout i trochu pro mě neoblíbené politiky. Hrozně mě bavily všechny postavy, zvraty ve vyšetřování a celková atmosféra.

Leona333
16.01.2021 4 z 5

Když jsem se prokousala začátkem knihy, byl poněkud zdlouhavý... Dostala jsem za odměnu perfektní detektivku, která na mne dýchla atmosféru dávné doby a různorodé společnosti poválečného Německa - Berlína po 1. světové válce, se znamenitým a neotřelým kriminálním případem.

Ella_85
28.12.2020 5 z 5

Ja uz mam nactene vsechny Kutscherovi knihy-na Olympii cekam, ale tahle prvni mne dostala. Zacalo to Babylon Berlin v tv a pak uz to jelo...dalsi knihy serie. Gereon-tezke ho popisovat. V kazdem pribehu udela nejakou blbost, az mu chcete vynadat, ale pak...no je to muj oblibeny policista.
Serii doporucuju...co se tyka tv serialu, asi je lepsi nevidet...pak jeden u tv nedrzkuje, ze takhle to nebylo a tohle taky nesouhlasi ????

Pablo70
20.12.2020 4 z 5

V této detektivce vidíme sílící podhoubí fašismu, SA-many soupeřící s bolševiky a dalšími odnožemi ruské emigrace, zločineckým podsvětím - ta doba těžké krize po porážce Německa v 1.světové byla opravdu divoká. Opravdu dobrý příběh, jen závěr mě poněkud zklamal. Na druhou stranu mi kniha pomohla k pochopení některých částí televizního zpracování knihy. A ještě něco: autor dokázal zachytit jemné předivo skutečných dějin Evropy.

Boby17
19.12.2020 5 z 5

Tak už asi vím, kterou detektivní sérii v blízké době přečtu celou. Komisař Rath, s křestním jménem kolínského svatého, se mi líbí. Není ani svatý, ani suchar a v průběhu vyšetřování se docela dost ušpinil. Přesto v sobě našel dostatek morální síly k tomu, aby se dokázal očistit a mohl se každé ráno podívat do zrcadla. Dávám 4,6 hvězdy, tedy zaokrouhleně 5 celých a těším se na pokračování.

Macek58
17.11.2020

Zase něco nového.Nyní můžu porovnávat s českou nebo severskou krimi. Dobrá detektivka. Su zvědavý na další knihy ze série.