Gerda: Příběh velryby

Gerda: Příběh velryby https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/375544/bmid_gerda-pribeh-velryby-TiM-375544.jpeg 4 476 135

Gerda série

Laskavé vyprávění o podmořském světě s působivými ilustracemi. Malá velryba Gerda si užívá spokojené dětství. Jednou se však přihodí něco nečekaného a Gerda zůstane sama, bez rodiny. A tak osamocená a smutná bloudí oceánem, až nakonec potká nové přátele. Kosatky, tučňáky, racky nebo třeba chobotnice. Od každého kamaráda se dozví nejen zajímavosti o jejich životě, ale především o fascinujícím světě, kterým proplouvá. Najde nakonec malá Gerda to, co hledá?... celý text

sharik
14.12.2019

Fakt krásně ilustrace. A o ty hlavně jde. Nakonec, autor ilustrací je uveden na obálce, autor textu knihy je pak jen v tiráži. Popravdě, text je dost špatný - řekl bych, že i jako čtení pro nejmenší děti je dost odfláknutý. Spíš náčrt příběhu v pár větách, než příběh samotný. Ale co já vím, dětské literatuře nerozumím. Proto ani nedávám žádné hodnocení, co se hvězdiček týče. Ale ta kresba je fakt super.

nelprochazkova
10.10.2019 3 z 5

Na ilustrace nestačí hvězdičky, ty jsou prostě TOP. Ale ten příběh... Čekala jsem víc po takové marketingové masáži. Kapitoly jsou krátké, ale ani tak u nich dítě nevydrží. Gerda totiž prostě bloumá mořem, sem tam někoho potká, ale vlastně se od něho nic zajímavého a nijak zajímavou formou nedozví. Věty jsou kostrbaté a jazykově chudé. Navíc to, že se na konci knížky, Gerda nesetká s maminkou ani tatínkem (ale jen s bráškou), mi přišlo neuvěřitelně smutné, drsné a (vzhledem k věku čtenářů a závažnosti tématu) necitlivě zpracované.

Litocha
04.10.2019 3 z 5

Hm, po vší té chvále jsem čekala skvost, ale za sebe musím říct, že se knížka vyvedla jen po vizuální stránce. Ilustrace jsou kouzelné, ale příběh na mě působí, jako by si neúspěšně hrál na Malého prince. Obsahuje snůšku toporných, coelhovsky manipulativních (tady jednoznačně souhlasím s hanou1070), prvoplánových „mouder“, o nějakém dramatickém oblouku nemůže být řeč – Gerda prostě bloumá mořem a potkává různá zvířata. Mohlo by jich být třicet, stejně jako tři, na vyznění by to vlastně nic moc neměnilo. Konec je useknutý. Knížka se sice dotýká závažných témat, ale činí tak dost toporně.
Samotný jazyk na mě taky působí místy strojeně až knižně, autor se sice snaží o lyrické navození atmosféry pomocí básnických prostředků, ale jsem si dost jistá, že prcci spoustě vyjádření rozumět nebudou. Tučňáci jsou taky docela úlet.
Knížku jsme četli doma se synem a moje čtyřleté dítko stejně nejvíc zajímalo, „kdy už bude zase s maminkou?“ Jak tady psali už jiní, (nevysvětlená) ztráta rodiny mi připadá vzhledem k cílové skupině jako příliš drsný motiv.

Marčullkas
01.09.2019 5 z 5

Ilustrace jsou krásné a příběh se nám pěkně četl.

Jejda
16.07.2019 3 z 5

Krásné ilustrace, avšak příběh poněkud pokulhává. A ti tučňáci...achjoo! Přitom by stačila trocha redaktorské pozornosti a dílo by bylo dokonalé.

Verča103
15.07.2019

nádherný příběh, nejen pro děti

ADE138
03.07.2019 4 z 5

Jsem nadšená z ilustrací. Ty jsou prostě dokonalé. A co se týká příběhu, no nevím
...určený je pro předškoláky, některé myšlenky však pochopí daleko starší děti. A co nás pobavilo: Gerda míří stále na sever, na sever....až potká tučňáky. Napadlo nás (spolu s dětmi) ono Cimrmanovské:" Jdu na sever, jdu na jih."

Kačaba79
20.06.2019 3 z 5

Knížka je nádherná, ilustrace okouzlující, ale měla jsem stejný problém jako TaLu (viz. komentář níže). Vysvětlovat stále dokola co se stalo rodičům a v knize se mlčí bylo moc nepříjemné.

TaLu
11.06.2019 3 z 5

Dnes jsem ve stínu domova přečetla vnučce tento kouzelný příběh o hledání rodiny a domova. Číst v horkém dni o chladném oceánu bylo osvěžující. Různá setkání velryby Gerdy s obyvateli hlubin i souší, kteří se stali jejími přáteli, doprovázejí krásné ilustrace. Příběh poměrně nenásilně doplňují různá malá poučení. Jediné, co bych chtěla vytknout je absence vysvětlení ztráty rodiny. Snad autoři usoudili, že když se něco nepojmenuje, přestane to být kruté. Tak to se spletli. Bylo to to jediné, co vnučka chtěla opakovaně vysvětlovat a co ji hned upoutalo. Prostě nepodceňujme myšlenky a zvídavost našich maličkých.

Bezkyne9
27.05.2019 5 z 5

Kouzelny pribeh, o odvaze byt sam sebou a nalezt misto, kam nas nase srdce smeruje :) ... Velice pusobive ilustrace a srozumitelne vetkane silne myslenky... Radost cist :)

Kuchtikano
22.05.2019 5 z 5

Kniha byla krásná a příběh nebyl k zahození :-).

LuckaH2
12.05.2019 5 z 5

Krásný příběh, úžasné ilustrace!

IvanXY
24.04.2019 4 z 5

Velmi krásné ilustrace i příběh. Naší čtyřleté dcerce se líbí.

whiolet
09.04.2019 5 z 5

Tato knížka je plná nádherných ilustací, které budou bavit jistě i dospělé čtenáře.
Příběh je jednoduchý- malá Gerda se ztratí v moři a hledá svojí rodinu, přitom však potkává zvířátka se kterými je moře spjato.
Kniha se nenásilně dotýká i témat, které děti mohou zaslechnout z okolí. Tj. odpadky v moři atd.
Krásná knížka.

1v8na
14.02.2019 3 z 5

Kniha má překrásné ilustrace. Příběh vypráví o hledání sebe sama. Text je na stranách umístěn v akurátní míře - aby se text stihl přečíst a dítě si mohlo prohlédnout obrázky.
Kapitoly však na sebe nenavazovaly a chvílemi příběh působil dost zmatečně.

Nelmal
12.02.2019 3 z 5

Ilustrace krásné, zakoupila jsem i kalendář. Text? Jak někdo psal pro pětileté. .moje o tři roky starší dítko mi ji předčítalo a moc to nechápala, nebavilo ji to. Hvězda navic za ilustrace .

mamcactenarka
29.01.2019 3 z 5

Příběh Gerdy mi trošku připomíná příběh Malého prince - mohou jej číst děti, ale pochopí jej většinou až v dospělosti...

Korsika
17.01.2019 4 z 5

Nádherně ilustrovaná kniha, která je, spíš než příběhem, souborem životních mouder pro děti. Podává je jemně a s citem.

Aki12
11.01.2019 3 z 5

Krásně ilustrovaná knížka, která potěší oko dítěte i dospělého. Příběh o putování, poznávání a prožívání emocí je opravdu hezký.

josefina_silena
01.01.2019 4 z 5

Ilustrace byly hezké. Děj jsem očekávala trochu jiný - hlubší. Nemůžu být ovšem zklamaná, protože se jedná o knihu pro děti kolem 5 let věku :). Myslím, že malým dětem i rodičům se tato kniha zalíbí.

sourozenci velryby pro děti od 4 let

Adrián Macho
slovenská
2018  82%Gerda: Příběh velryby
2019  87%Gerda: Příběh moře a odvahy
2022  86%Stane se zázrak
2021  90%Gerda: Malá veľrybka
2018  0%Gerda - kufrík (kosatka)

Kniha Gerda: Příběh velryby je v