Georgette píše otci

Georgette píše otci https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/295446/bmid_georgette-pise-otci-FRv-295446.jpg 4 43 18

Nevšední rodinná historie propletená s okázalým životem francouzské malířky. Když se Lilie dozví, že otec její kamarádky Hanny je těžce nemocný, okamžitě se za nimi vydá na cestu do Dolního Porýní, protože je považuje za svou náhradní rodinu. Ve svém pařížském bytě ale před odjezdem překvapí lupiče, který chce ukrást starý obraz. Vetřelec prchne a Lilie v rámu obrazu najde tajemný dopis. Protože ví, jak moc Hannin otec miluje tajemství, rozhodne se vzít poškozený obraz s sebou do Xantenu. Tamní restaurátor učiní další zajímavý objev a Hannin otec naléhá, aby se vydali na poslední společnou cestu za rozluštěním záhady starého obrazu. Trojice pátrá po dalších stopách ve Francii i na Antilách a dozvídá se o fascinujícím životě malířky, která byla Liliinou vzdálenou příbuznou. Kniha je tak vtipná, smutná a potřeštěná jako život sám.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Host

Sei mir ein Vater , 2015

babicka_amalka
10.09.2019 5 z 5

moc se mi líbilo, zejména ta předválečná linka; přečteno na jeden zátah ;-)

knihovnička007
06.09.2019 3 z 5

Jak hodnotit? Pokud bych se zajímala o malířství, asi by bylo hodnocení vyšší. Takhle mne spíš zajímala Georgette jako silná osobnost, která se narodila do špatného období... kdyby se narodila později, mohla být čímkoliv. Líbilo se mi, jak vždy manžela podporovala.
Linka Lilie mne až tak nenadchla, nepřišla mi sympatická.
Kniha nebyla špatná.

bosorka
30.07.2018 3 z 5

Taková ta kniha, jak nedokážete zdůvodnit, proč ji neoceníte víc. Protože se vám vlastně i líbí, baví vás ji číst, ale něco navíc tam prostě chybí. Něco, co ji nakonec udělá průměrnou. Nejvíc mě zaujaly osudy Georgette Agutte a nakonec mě i překvapilo, že je to reálná postava, o níž jsem vůbec nic netušila. Míň mě bavilo samotné pátrání po obrazu, spousta věcí mě trkla daleko dřív, než byla odhalená. Příběh Lilie, Hanny a Hermanna byl nakonec možná to, co zbytečně roztříštilo linku týkající se malířů a politiky přelomu 19. a 20. století.

Michalka98
22.02.2018 4 z 5

Moc krásný a dojemný příběh. Mám ráda knihy, které mě obohatí o znalosti, tady konkrétně jsem se dozvěděla něco o francouzských malířích z konce 19. a začátku 20. století. Hvězdičku ubírám jen za příliš pomalý začátek. Doporučuji k přečtení především milovníkům umění.

Dagmar23
25.12.2017 2 z 5

Hezká kniha, pěkně napsaný děj, který ale je bohužel tak pomalý, že jsem se do čtení musela chvílemi nutit. Připouštím však, že někteří čtenáři právě klidné, nenáročné téma vyhledávají. Takže knihu hodnotím tak nějak půl na půl. Nechci ji úplně odsoudit, to vůbec ne. Mám ráda knihy, ve kterých je ukryto hodně citů. Jen má prostě svoje mouchy. :)

Anie94
04.12.2017 5 z 5

Moc krasna a citliva knizka. Libil se mi i otevreny konec a pribeh Georgette a Marcela a i pribeh Lilie, Hermana a Hanny v moderni dobe.

Mickey103
28.10.2017 4 z 5

Moc se mi líbila, hlavně ta historická část o malířce a jejim tajemném obraze.

Alma-Nacida
19.08.2017 3 z 5

Oddychovka, nic moc světoborného, ale neurazí.

soukroma
18.07.2017 4 z 5

Čtivé a zajímavé, obě dějové linky. Nahlédnutí do (před)válečné Evropy přelomu 19. a 20. století nejen prostřednictvím změn malířských škol, ale i politiky, bylo příjemné i poučné. I když Matisse nemám nijak v lásce, bavilo mě dozvědět se něco o jeho tvorbě a životě, stejně jako zmínky o jiných významných malířích té doby, kteří se příběhem osobně mihli, byť patřili k různým uměleckým směrům, jako Pissarro, Renoir, Picasso či Modigliani.

tereza1198
17.07.2017 3 z 5

Hezká kniha, lehce předvídatelná. Více mě bavila ta historická část.

SBH
07.05.2017 4 z 5

Zpravidla nemám dvě roviny vyprávění ráda, ale tentokrát působil tento styl svěže. Detektivní pátrání po tajemném obrazu neprobíhalo nijak dramaticky, o to víc bylo uvěřitelné. V příběhu Georgette je úchvatně popsán hluboce láskyplný vztah dvou lidí a zároveň trápení malířky, která geniálně rozpozná největší velikány své doby dávno před oficiálními kritiky, nicméně sama dobře vidí, že její talent nedosahuje obdobného mistrovství. Naproti tomu Lilii díky událostem svitne naděje, jak vyřešit a ukotvit vlastní život. Kniha je laskavá a moudrá. A mimo jiné naprosto nenásilnou formou čtenáře poučí o slavných malířích impresionismu a fauvismu.

heliholt
27.02.2017 3 z 5

Kniha se dobře četla, ale příběh mne trošičku
zklamal.

zuzana2599
23.02.2017 5 z 5

Zajímavá a spletitá rodinná historie - příběh Lily je propletený s životem její vzdálené příbuzné, francouzské malířky Georgette Aguttové.
Bylo to poklidné a příjemné čtení, nakoukla jsem do prostředí bohémského světa malířů, umělců a politiků, dojímala se silou lásky malířky a jejího muže Marcela...Je to hodnotné čtení, zajímavé i poučné, protkané city a rodinnou vazbou.

DariDerek
29.01.2017 5 z 5

Za mě to tedy byla super kniha. Příběh, který zde sledujeme byl velmi poutavý a ať už máte nebo nemáte rádi malíře a jejich výtvory, tak po přečtení budete mít chuť navštívit nějakou galerii a kouknout se na ty mistrovské díla. :-) Recenze bude zveřejněna na Chrudimka.cz

Ivuska.09
24.01.2017

Po přečtení Měsíčního svitu nad Paříží jsem hledala podobné dílo z oblasti výtvarného umění a historie. Tento požadavek kniha Georgette píše otci splnila. Vzhledem k tomu, že ústředním tématem je vyřešení záhady spojené s obrazem, tak čtenáře určitě upoutá - dočtete ji, abyste věděli, jak to celé dopadne. Oproti Měsíčnímu svitu nad Paříží je tato kniha určitě akčnější (ačkoli akce není cílem ani jedné z nich), autorčin styl psaní se mi také líbí (i přes závažná témata není příliš sentimentální), dvě dějové linie jsou krásně propojené a i toto dílo je založeno na skutečných postavách. Přesto se mi Měsíční svit nad Paříží líbil o maličko víc, doporučit však mohu oba příběhy.

Liduka
18.01.2017 3 z 5

Kniha je napsaná částečně podle skutečné události. Malířka Georgette Aguttová skutečně existovala a byla vzdálenou příbuznou kamarádky autorky tohoto románu. Kniha je tak nějak o obyčejném životě malířky a jejích známých. Nečekejte nějaké zvraty, protože tam nejsou. Dokonce i záhada zmizelého obrazu měla celkem nezáživné rozuzlení. Za mě tedy slabý průměr.

iška
17.01.2017 4 z 5

Pěkné počtení. I když román, má své reálné postavy. A je zajímavé podívat se na historii, o které si myslíme, že ji známe, skrz osobnosti, které v té historii trochu zapadly.

bookcase
03.01.2017 5 z 5

Příjemné i dobrodružné čtení, které přibližuje svět malířů a bohémů.