Georg Letham, lékař a vrah

Georg Letham, lékař a vrah https://www.databazeknih.cz/img/books/75_/75500/bmid_georg-letham-lekar-a-vrah-5Hc-75500.jpg 4 19 4

George Letham, významný lékař a uznávaný bakteriolog, podá své manželce místo morfia jed vyrobený ve vlastní laboratoři. Smrtící injekce sice nezanechala stopy, ale lékař tíhu zločinu neunese. Je odsouzen na doživotí a deportován na ostrov, kde řádí žlutá zimnice...

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Odeon

Georg Letham, Arzt und Mörder , 1931

ludek.n
14.11.2022 3 z 5

Uznávaný lékař Georg Letham je za vraždu manželky odsouzen k doživotní deportaci do trestanecké kolonie, která je shodou okolností místem, kde může plně uplatnit své bohaté znalosti z oblasti bakteriologie. Může zde odčinit svou vinu, pokud se mu podaří zvítězit nad žlutou zimnicí. Pro Ernsta Weisse je Lethamův zločin odrazovým můstkem pro zkoumání duše rozervaného a pochybujícího člověka, snažícího se odčinit svou vinu. Ta sama osobě by nicméně nestačila probudit Lethamovo svědomí, které se už vzdalo veškeré naděje. Silou, ponoukající ho odhalit původce smrtelné nemoci, je až utrpení, které si nevybírá vinné či nevinné, chudé či bohaté, mladé nebo staré, zabijí totiž všechny bez rozdílu. Jeho zpověď je stejnou měrou dobrodružná jako dušezpytná. Někdy uhání s větrem o závod, jindy stojí na místě a velkohubě drásá, trhá, cupuje a odhaluje nejvnitřnější Lethamovy myšlenky. Tahle morální katarze je bezpochyby očistná, přesto mi v některých okamžicích přišla až příliš přepjatá a exaltovaná. Reflektovat ji bylo nad mé síly a já se nudil. Naštěstí je dějová linka natolik pestrá, aby tyto prohřešky eliminovala.

Kabuky
23.05.2022 5 z 5

Určitě to stojí za přečtení.

Scathia
02.08.2021 4 z 5

První polovina se mi špatně četla, od pokusů s Y.F. to už bylo zajímavější. Hlavní postava přesto nesympatický sociopat, i když určitě velmi kvalitní lékař.

ladaol
10.04.2018 3 z 5

Tedy, je to takový monolog psychopata, kterého vychovával psychopat. Je to o něco zajímavější asi za polovinou, když dělali výzkum žluté zimnice.

trestné činy výzkum smrtelné choroby vrazi

Ernst Weiss
německá, 1882 - 1940