Geomancie a integrální kultura

Geomancie a integrální kultura https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/183439/geomancie-a-integralni-kultura-183439.jpg 3 2 1

Podtitul: O novém vztahu k naší domovské planetě Antologie textů z německého časopisu pro současnou geomancii a hlubinnou ekologii Hagia Chora, dnes nejvýznamnějšího evropského geomantického fóra, si klade otázku: Co je to současná geomancie? Celkem jednadvacet textů od předních geomantů, umělců, filosofů i vědců představuje neobyčejně otevřenou i polemickou sebereflexi tohoto nově se formujícího holistického oboru, který se pohybuje na pomezí vědy, umění a spirituality (léčení); mapuje jeho moderní historii ve 20. století (Marco Bischof), představuje jeho filosofii (Reinhard Falter, Jochen Kirchhoff, Jutta Gruber) i širokou paletu osobních tvůrčích přístupů jednotlivých autorů (Paul Devereux, Nigel Pennick, Marko Pogačnik, Stefan Brönnle, Reinhard Falter, Ingeborg a Hartmuth Lüdelingovi, Siegfried Prumbach, Petr F. Strauss, Herman Prigann, Nanda Thekla Kolbeck, ad.). Geomancie relativizuje distanci mezi „vnitřním“ a „vnějším“; připomíná nám, že vědomí je základní atributem veškeré skutečnosti a znovu v nás probouzí kouzlo vzájemnosti, kouzlo živého oduševnělého světa, který k nám „promlouvá“. Redaktoři časopisu Hagia Chora Johannes Heimrath a Lara Mallien zasadili současnou geomancii do širšího rámce nově vznikající integrální kultury; ukazují, že moderní geomancie už dávno není žádnou tajemnou esoterní naukou, ale otevřeným kreativním polem interdisciplinárních výzkumů, v němž můžeme rozvíjet nové formy celostního vnímání a zkoumání přírody a objevovat tak nové způsoby hluboké harmonizace našich aktivit s okolním životním prostředím. Současná geomancie znamená významný podnět pro probíhající diskuze o proměně paradigmatu a transformaci dnešní modernistické kultury. Představuje oblast, v níž se dnes můžeme prakticky učit novým způsobům integrálního vědomí: tomu, jak nahradit vládnoucí modernistickou „metodologii objektivity“, více empatickou „metodologií účasti“ (Henryk Skolimowski). V závěrečném textu knihy naznačuje americký sociolog Paul H. Ray obrysy nové kultury, která se vynořuje z chaosu současných bezprecedentních změn. Ray se domnívá, že tato integrální kultura má šanci překlenout současné rozpory mezi modernismem a tradicionalismem, mezi vědou a spiritualitou, civilizací a přírodou a dospět k tvořivým řešením naléhavých výzev, před nimiž dnes stojíme. Antologie je rovněž vybavena texty o jednotlivých autorech, adresářem geomantických škol a autorských dílen (zahraničních i domácích) a obsáhlou bibliografií. Editoři Jiří Zemánek, Lara Mallien, Johannes Heimrath.... celý text

Eldar80
předevčírem 3 z 5

Od nakladatelství DharmaGaia mám skoro celou edici Mangalam a dost dalších knih. Tak jsem koupil i tohle a byla to chyba. Je to podle mě jen pro lidi, které zajímá moderní geomancie.
Integrální kultura je letmý popis společnosti, která má ke geomancii blízko. Nedá se to žánrově zařadit. Dnešní geomancie je extrémně multioborová záležitost. Je to něco jako feng šuej pro životní prostředí.
Geomancie není o věštění, což je původní význam, ale spíš o energetickém a duchovním vnímání prostoru. Tudíž to souvisí s hlubinnou ekologií a ochranou přírody. S citlivým přístupem ke krajině.
A k teorii Země jako Gaii. Proto má geomancie rozsah od geologie a archeologie přes záhadologii a proutkaře až k esoterice a duchovnu. Zásadní nedostatek je, že kniha není v ničem konkrétní.
Články od mnoha autorů se teprve snaží geomancii vymezit. Nedozvíme se žádné konečné stanovisko. Navíc články pochází hlavně z roku 2000 a 2001. Čtenář si neodnese žádný závěr a navíc je to zastaralé.
Kvalita některých článků není moc vysoká. To je způsobené rozkročením přes nejistý prostor mezi všemi vědami a obory kam geomancie spadá. Úplně nejlepší byl historický úvod a začátek.
V několika článcích byl kritizován příklon k esoterice. Jenže přesně tam geomancie spadá. Snaha pojmout ji jako vědu mi přijde úplně marná. Má to blízko k pohanství a tak se objevuje averze vůči naší kultuře.
Pak autoři předvedli solidní sbírku slaměných panáků podle toho, zda kritizovali křesťanství, židovsko-křesťanskou tradici, západní civilizaci nebo buddhismus. To působí jako snaha hájit vlastní víru.
Téma je přitom nesmírně důležité. Ve městech se v zástavbě historických domů staví ohavné budovy ze skla a oceli. A podobně necitlivý přístup se týká celého životního prostředí. A za dveřmi jsou větrníky...
Jakoby se zapomnělo, že architektura a vzhled krajiny má vliv na psychiku. Nikdo nechce bydlet v hnusné krajině nebo zprzněné městské části. Změna paradigmatu a vznik integrální kultury má taky nevyváženou kvalitu.
Ke konci jsou články filozofické a vznik kulturně kreativních lidí dělá z knihy podivnou syntézu alternativního vidění světa. Snad další komentář napíše nějaký geomant či proutkař, který se v tom vyzná.
Komu doporučit? Rozhodně všem, kdo mají na svědomí územní plánování a mají vliv na vzhled krajiny. Starostové obcí a měst? Vůbec netuším. Může to oslovit zahradní architekty a ochránce přírody. Hodně specifické čtení. 70% 3,5*