Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou

Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/347495/bmid_pribeh-tech-co-odchazeji-a-tech-kte-Pcn-347495.jpg 4 993 159

Po zlatých šedesátých letech přišla jako drsné procitnutí ze snu „olověná“ léta sedmdesátá, kdy se v Itálii přihlásí o slovo pravicový i levicový extremismus. Tato doba se podepisuje i na osudech Eleny a Lily, nyní už dospělých žen. Opět se objevuje leitmotiv vzájemného ovlivňování osudů obou protagonistek. Předmětem jejich soupeření už není „genialita“, ale muž. Elena a Lila se na dlouho ztratí jedna druhé z očí a stanou se jen „střípky hlasů“ při občasných telefonních rozhovorech. Za příběhem jejich přátelství se ale dále otáčí kaleidoskop životů obyvatel jejich čtvrti, propletenec lásek, křivd, nevraživosti, žárlivosti, věrnosti i zrady.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Prostor

Storia di chi fugge e di chi resta , 2013

Skawin
14.01.2019 5 z 5

Každým dílem jsou knihy této ságy lepší a lepší. Četla jsem a četla... Asi je to i tím, že se v Elenině příběhu zrcadlí i můj osobní příběh. Skvěle napsané...

kacenka72
13.01.2019 4 z 5

Autorka si udržuje vysoký standard - styl vyprávění, popis nevyslovitelného... Umí báječně vystihnout i to, že vztahy se neodehrávají ve "vzduchoprázdnu", ale politická a společenská situace je výrazně ovlivňuje. Obě hrdinky mi ale v tomto díle trochu lezly na nervy na rozdíl od těch předchozích, kde jsem je chápala... Teď se mi asi díky jinému osobnímu příběhu trochu vzdalují.

Nikkiproch
11.01.2019 5 z 5

V téhle sérii může každý najít kousek sebe a svého života. S napětím přecházím k poslednímu dílu.

kamibe
09.01.2019 5 z 5

Autorčin široký politický záběr mi dává pěkně zabrat! Na mnoha stránkách mi připadalo, že Elena není schopna sama rozeznat svoji hodnotu, a proto je permanentně nešťastná. Jenže sama dobře vím, jak často potřebujeme svoji hodnotu ověřovat v odezvě druhých. A taky je to život v době, kdy se ženy teprve seznamují samy se sebou.
Čekala jsem, že se k výjevu z počátku tohoto dílu vrátí na jeho konci. Ale nevrátila. Přesto je závěr strhující.

Elsinor024
07.01.2019 5 z 5

Pokračuje divoká italská jízda, kdy na jednom rohu narazíme na camorru propojenou s fašisty, na dalším komunisty (i bohaté) svorně spolupracující s teroristy, nahlédneme do odpudivé továrny na maso, kde si místní feudál mezi salámy a uzeným užívá s podřízenými ženami. Kolem toho všeho výbušná politická situace, která je opravdu detailně rozebraná.
A znovu je nám nastaveno nelítostné zrcadlo, v jehož alespoň jednom střípku se musíme najít. Máme vysoké morální nároky na druhé a udílíme moudré rady. Ale jakmile do stejné situace vplujeme sami, všechno je rázem jiné. Musíte nás pochopit, jinak to nešlo.
V jednom okamžiku je nám jasné, jak se máme zachovat, co je správné a co musí skončit blbě, kdybychom to provedli. V další chvíli na sebe nevěřícně zíráme a pozorujeme, jak jsme udělali pravý opak našich moudrých úvah. Neovládáme své životy, jsme jak herci na jevišti světa, co musí zahrát svoji roli a pak nést následky. Hlavní hrdinka dokonce napíše o takovém chování u žen akademiky ceněnou knihu, aby se pak díky silným emocím zachovala jako dokonalý prototyp toho, co z duše nesnáší.
No je to velká síla. Originální, dokonalé! Věřím, že po dalším přečtení by se našly jiné roviny, které člověk není schopný pobrat na první záběr.

Toffee
01.01.2019 5 z 5

Už potřetí se hluboce skláním před autorkou. Celou dobu jsem měla pocit, že nečtu beletrii, ale že sleduji skutečné lidi a jejich skutečné životy. Žádná postava není kladná a málokterá je jen záporná, protože takhle přesně je to i v životě. Bylo to ale i dost depresivní čtení. Jak málo radosti Elena i Lila zažívaly, ať už dobou, okolnostmi nebo vlastní vinou. Je smutné sledovat, jak moc se snažily dostat se pryč, žít lepší život, a jak si svou čtvrť nesou s sebou. I když to vypadá, že Elena je ta, co odchází, a Lila zůstává, stále silněji si uvědomuji, že je to naopak. To Elena je i přes vysoké vzdělání, úspěch a nové "lepší" přátele pořád tou nejistou holkou z chudinské čtvrti, která neví, co chce, ve vzteku sklouzává do dialektu a opakuje vzorce rozhodování, kterých se chtěla zbavit.
A za tím vším Itálie 70. let - vzestup komunismu se všemi protichůdnými frakcemi, vzkříšení fasišmu, nástup feminismu, mafie vládnoucí nad životy lidí ve čtvrti atd.
I po třetím díle stále hodnotím celou ságu jako výjimečnou.

PetK
31.12.2018 4 z 5

Tohle byla na rozdíl od předchozích dvou dílů víc politika než vztahovka, ale pořád obsahuje to kouzlo, které je v knížkách neuvěřitelně vzácné. Ten jazyk (a překlad), ta schopnost vyjádření nevyslovitelného. Skvělé.

Opatov
29.12.2018 5 z 5

Elena, ktera napsala uspesny roman a ma jiz svou rodinu, konecne nachazi sama sebe, zivotni jistotu a stava se pro ctenare snesitelna. Italii zmitaji politicke zmeny a pozadu nezustava nastupujici feminismus. Kniha je uz vice ovlivnena vypraveni, Eleny-intelektualky. Ale porad se krasne cte. Tesim se na posledni dil.

pat4157
29.12.2018 5 z 5

Ufff... ta politika mě upřímně moc nebavila. Ale příběh se opět rozjel jako vlak. Sice projel pár nudnějších vesnic, ale mířil a hlavně dojel do zajímavější. Tak a teď musím, i když jsem si chtěla dát kratší pauzu, na poslední díl :-)

marlowe
26.12.2018 3 z 5

Kouzlo prvního dílu dávno vyprchalo, holčičky vyrostly a zůstal jen nijak zajímavý příběh nesympatických lidí, se kterými byste do koupě dvojdomku určitě nešli.
A poznání, že horkokrevná italská nátura může po určité době lézt řádně na nervy.
Jediné pozitivum: zjištění (respektive připomenutí si), jak výbušná byla politická situace v Itálii sedmdesátých let.
Resumé: lepší průměr – a dosud neukončený boj s chutí hodit flintu do žita a do čtvrtého dílu už nejít!

Alushka07
24.12.2018

čím víc knih v této sérii čtu, tím míň se mi líbí. První dvě knihy byly zajímavé...tahle je spíš lekcí o politice a příběh hlavní hrdinky jakoby ztrácel dech :-(

lucinka84
04.11.2018 3 z 5

Byla to první kniha od této autorky a asi i poslední. Narazila jsem na ni náhodou v knihovně. Říkala jsem si, že snad nebude vadit, když jsem nepřečetla předchozí díly. Z počátku jsem byla nadšena, ale pak to opadlo a začala jsem se nudit. Ty dlouhé nudné pasáže. Musela jsem se nutit, abych ji vůbec dočetla.

ajasin
03.11.2018 5 z 5

Ani třetí díl tetralogie své nadšené čtenáře nezklame. Román si stále drží formu, tempo a vysokou kvalitu nastavenou hned od začátku.

Katka81
31.10.2018 5 z 5

Za mě zatím nejhorší díl, asi proto, že je v něm hodně zloby, nenávisti, agrese. Lidé své životy nežijí šťastně a utápějí se v nich. Styl je víc a víc rozvětvenější, proto hodnotím 5 hvězdičkami a konec opět láká k dalšímu, škoda, že k poslednímu dílu.

Hella
30.10.2018 5 z 5

Strašně mi pije krev Elena. Nejvíc tím, co udělá na konci. A taky Lila a Nino, a to tak, že hodně, hodně moc. A přesto, nebo možná právě proto, je to pořád ta nejlepší a "nejplastičtější" kniha, jakou jsem kdy četla. Má velká poklona paní autorce!

dracik
30.10.2018 5 z 5

Ferrante opäť nesklamala :-)

Gooverka
26.10.2018 5 z 5

Ač nejsem fanynka ani jedné postavy, strašně moc mě příběh a jejich osudy baví. Neapolská sága je ve svých 3/4 a za mne je tento díl zdaleka nejlepší. I když chování některých postav vůbec nerozumím, nic to nemění na tom, že se chci dozvědět, co s nimi bude dál.

Šerďa2012
22.10.2018 4 z 5

Příběh se zajímavě rozvíjí a přátelství hlavních hrdinek prochází nelehkými zkouškami. Těším se na poslední díl.

teramacek
12.10.2018 5 z 5

Pro mě zatím nejlepší kniha z celé série. Asi i proto, že jsem právě ve věku hlavních hrdinek :), ale určitě i kvůli spoustě významných událostí, které je potkávají. Intimní, hodně vzrušující příběh - ve všech možných výzkumech toho slova. Vztah Lily a Lenu je zvláštní, většinou jsem nechápala, jak se právě z nich dvou mohly stát takové přítelkyně, ale to asi ani ony :) Už se těším na velké finále!

Glivuska
12.10.2018 5 z 5

Kniha byla opět čtivá, místy hodně náročná a byla potřeba se velmi soustředit. Nedokáži říct, zda se mi kniha líbila více či méně než knihy předchozí, možná mi v tomto díle přišla Elena víc letargická, na druhou stranu to pak vedlo (pro mě) k šokujícímu sledu událostí. Těším se na poslední díl a přeji všem, ať vydrží - je to náročné čtení, ale stojí za to :)

italská literatura Florencie Itálie 70. léta 20. století Neapol zfilmováno – TV seriál

Elena Ferrante
italská, 1943
2016  84%Geniální přítelkyně
2017  91%Příběh nového jména
2017  88%Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou
2018  60%Tíživá láska
2020  75%Prolhaný život dospělých

Kniha Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou je v

Přečtených1 486x