Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou

Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/347495/bmid_pribeh-tech-co-odchazeji-a-tech-kte-Pcn-347495.jpg 4 993 159

Po zlatých šedesátých letech přišla jako drsné procitnutí ze snu „olověná“ léta sedmdesátá, kdy se v Itálii přihlásí o slovo pravicový i levicový extremismus. Tato doba se podepisuje i na osudech Eleny a Lily, nyní už dospělých žen. Opět se objevuje leitmotiv vzájemného ovlivňování osudů obou protagonistek. Předmětem jejich soupeření už není „genialita“, ale muž. Elena a Lila se na dlouho ztratí jedna druhé z očí a stanou se jen „střípky hlasů“ při občasných telefonních rozhovorech. Za příběhem jejich přátelství se ale dále otáčí kaleidoskop životů obyvatel jejich čtvrti, propletenec lásek, křivd, nevraživosti, žárlivosti, věrnosti i zrady.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Prostor

Storia di chi fugge e di chi resta , 2013

LenkaKT
16.08.2021 3 z 5

(SPOILER) Přemýšlím, za koho z těch knih je mi vlastně smutno. Naštvala mne Elena svým závěrečným rozhodnutím, je mi líto rozvrácených rodin. Je to podmanivý svět, kde nikdo nemá nikoho normálně rád, vše je bolavé a zlé. Vždycky je pro mne zajímavé číst něco autentického z politického vývoje na západě ve 2. polovině 20. století. Jako dítě normalizace jsem měla západ i kapitalismus dost idealizovaný, zdálo se mi, že tyto země od 2. světové války pohodlně plynuly k bohatství a úspěchu. V tomto díle mne tedy více než vztahy a přítelkyně zaujala politika, dělníci a intelektuální levice.

Monnyska
15.08.2021 2 z 5

Čtu tady mnoho opěvných komentářů, ale já jsem byla dost zklamaná... Po prvních dvou dílech, které docela ušly, jsem se pustila do třetího, ale knihu jsem stále odkládala. Elena mi byla opravdu hodně nesympatická, ukňouraná puťka, co si chce něco dokazovat. Ublížit člověku jí není proti srsti... Myslím si, že Lila je sice lépe prokreslená postava, ale v tomto díle se o ní tolik nedozvíme a mně sympatická nebyla stejně jako Elena. Celá sága je postavená na zajímavém námětu ovlivňování, které je dobře propracované, ale něco se začíná dít vždy až v posledních padesáti stranách, takový ten tah, abyste sáhli po dalším díle.
Pro mě tedy jen dvě hvězdy, které dávám spíš za vykreslení doby.

Gleam
09.07.2021 3 z 5

V předchozím díle jsem se nemohla rozhodnout, která z přítelkyň je mi více sympatická. Po přečtení tohoto dílu mohu říct s jistotou, že ani jedna. Eleny přístup k potomkům se mi absolutně nezamlouval a Lily pokládám skutečně za sobeckou a skoro až zlou.

juliesze
07.07.2021 4 z 5

V porovnání s ostatními díly série byl pro mě třetí díl zklamáním. Nevím, jestli to nebylo, že jsem knihu přečetla v relativně krátkém času na letním sluníčku, ale ke konci jsem měla Eleny a jejího ukňouraného strádání nad vlastním životem už dost. Díl, ve kterém se moje oblíbeňkyně stala absolutně afektovanou, unuděnou a bezcílnou ženou. Chyběl mi ten zápal, chyběla mi jiskra. Láska s Ninem na mě vůbec neudělala žádný dojem a připadala mi trochu jako neřest z nudy manželky v domácnosti.

Naopak jsem přemýšlela nad přátelstvím Eleny a Lily. Je skutečně tak toxické, až nutí hrdinky žít ve vzájemné nenávisti, zlobě a výčitkách? A nebo jsou jedna pro druhou vlastně pohonem, odrazovým můstkem? Potřebuje Lila Elenu nebo opačně? A nebo je to nakonec úplně jinak a každá zvlášť by nebyla nic? Velice velice se těším na poslední díl a doufám, že mi autorka tenhle chybějící střípek odkryje.

slyvuska
02.06.2021 4 z 5

Upímně musím říct, že kdybyc celou serii nedostala najednou, pravděpodobně bych po prvním díle dalí nečetla, což by byla škoda. Ale pořád mě trocu ruší hlavní postava Eleny, teda hlavně neustálé srovnávání s Linou, která je prostě jen zlá na všechny kolem, včetně Eleny, která si jí neustále staví na piedestal. Jsem celkem zvědavá, jak se vyvine konec příběhu.

BarboraSalome
31.05.2021 5 z 5

Pořád se to dobře čte. Jsem ráda i za dosti podrobné politické vykreslení Itálie v 70. letech.

KirmaLee
25.05.2021 4 z 5

Třetí díl patří k těm "političtějším" náhledům do tehdejší neapolské doby a přesto, Elena se svým vyprávěním dostává do důležitých fází života, které se nepochybně vybrousí až s posledním, čtvrtým dílem. Přesto všechno mi ale tento díl přišel o trochu slabší, místy už mi nějaké pasáže přišly trochu jako výplň. Čtivost přesto nemůžu upřít. Přiznám se, že někdy jsem se ztrácela ve filozofickém pojetí vět, které na mě byly zbytečně složité, pak jsem se znovu začala "těšit" na návrat k dynamickému ději. Přesto dávám 4 hvězdičky z pěti. A holkám (nyní tedy už dospělým ženám) fandím.

Skjaninka
28.03.2021 5 z 5

Tak tretiu časť som zhltla hneď po predchádzajúcich dvoch. A zas som sa nesklamala. Úroveň si udržuje rovnakú, menia sa len pribúdajúce roky všetkých postáv. Nezmenil sa ani môj názor na Elenu, či Lilu. Stále ma obe neskutočne vytáčajú. Tak ako to autor/ka podal/a (myslím, že stále nie je jasné, či sa pod pseudonymom skrýva žena, alebo muž) prostredníctvom slov Pietra, že nechápe, že ten ich vzťah vydržal tak dlho, že určite musia dôkladne tajiť to, čo by ho dokázalo rozbiť, to je tak trefné.
Všetky pocity, udalosti a vzťahy vrcholia, nedokážem ani zďaleka odhadnúť ako sa všetko vyvinie. Teším sa záverečnú časť, na to vyvrcholenie a ukončenie tohoto skvelého diela.

freejazz
21.03.2021 5 z 5

nemôžem to hodnotiť inak ako 5*. veľmi dobré prepojenie súkromných životov s životom spoločnosti, ktorý sa odráža v každom zo zložitých vzťahov.
čo ma ale dostalo bola a je nemožnosť vymaniť sa z prostredia, ktoré formovalo našich predkov a do ktorého bola hrdinka vrhnutá s predurčenou povinnosťou podriadiť sa. keď už to vyzeralo, že sa jej vzdelávaním, presťahovaním, iným vzťahom na inej úrovni a s inou spoločenskou hodnotou podarí zbúrať mosty s minulosťou, vrazí jej kudlu do chrbta človek, od ktorého by to nikto nečakal... nechcem prezrádzať.
rovno som otvoril štvrtú knihu, načo čakať:)

Surikata369
08.03.2021 5 z 5

Tak po přečtení tohohle dílu se už vážně dostávám do fakt vyděšené fáze, kdy si říkám, co si počnu, až přečtu ten poslední??? Ten si budu šetřit, ani za nic nechci opustit Neapol a celý italský temperament :D
Prostě další vynikající díl, třebaže je hl. hrdinka Lenú čím dál míň sympatická, Neapol drsnější a atmosféra politicky hodně ostřejší...

Schary
29.01.2021 5 z 5

Děsně návyková záležitost, čtivost každým dílem graduje a stejně tak i nemožnost se odtrhnout. Lenu i Lina se stali mými protivnými kamoškami a silně s nimi prožívám jejich výhry, ale i chyby....

eliska8413
28.01.2021 3 z 5

Stejně jako nastavovaná kaše jednou pozbude chuti, tak i zde se už odráží taková vyčpělost příběhu. Zatímco první dvě knihy držel lineární příběh obou dvou geniálních přítelkyň, zde jsme se s Elenou přestěhovali na druhou stranu Itálie a zkusili si být revolucionářkou, údernicí, inteligencí, komunistkou, matkou, nezávislou ženou. Očividné bylo, že si o sobě myslela mnohem víc, než v ní bylo. Nechat se pak svést postavičkou, kterou si během let zidealizovala do stejné podoby jako Dante svou Beatrice, je prostě strašně smutné. Spálit za sebou tolik mostů kvůli dětinskému vzplanutí je opravdu nezodpovědné.
Další děj se vleče a táhne, s autorkou zásadně nesouhlasím, ale to je asi tak všechno co při čtení můžu dělat. Až návrat do Neapole a opětovné navázání vztahů se starou čtvrtí vrací bývalý nádech románu, ten je ale zastíněn utkvělou představou Eleny, že je teď někdo lepší a na ostatní se dívá trochu spatra, a ze své pozice se snad i snaží vnucovat svůj pohled na věc a minimálně ve své rodině se snaží převzít vůdcovskou roli. I s ohledem na čas, který uplynul, než se vrátila, se tato snaha jeví téměř až komicky a byť je to hlava študovaná, erudovaná a známá, své známé a příbuzné přesvědčila o skutečnosti, že jí na nich vůbec nezáleží a až když nemá nic lepšího na práci, snaží se je nasměrovat na cestu poznání.

annacte
31.12.2020 5 z 5

Naprosto genialni, nechapu, jak muze nekdo tak skvele formulovat vety a popsat vsechny lidske nejistoty a obavy. I kdyz jsou postavy casto nesympaticke, tak jim drzite palce. Uz se tesim na dalsi dil

Jančislava
11.10.2020 5 z 5

Hmm tak třetí díl nabral obrátky. Musím říct, že jsem konec zhltla v jednom čtení. Těším se na poslední díl.

Bybyla
13.09.2020 3 z 5

Za mne zatím nejslabší díl. Spousta politiky, hodně jsem se musela přemlouvat, abych dočetla. Konec mě nicméně nad očekávání navnadil a jsem zvědavá, co bude dál!

Allys
01.09.2020 4 z 5

Tento diel sa mi po predošlých čítal ťažšie. Obe hlavné hridnky ma iritovali, raz jedna, raz druhá, niekedy obe a k nim sa potom pridal aj Nino :-D Prvú polovicu knihy som uvažovala, či vôbec ešte budem čítať ďalší diel. Príbehu tam bolo pomenej, veľa politiky a nelogické rozhodnutia. Zaujímavý bol vzťah Eleny a jej matky, rovnako ako aj Elenina neskoršia podobnosť s matkou a vyrovnávanie sa s tým. Hlavné postavy sa v predošlých dieloch snažili vzoprieť osudu a vplyvu prostredia ich štvrte, v tejto časti sa viac ukazuje, ako je to pre nich nemožné. Inak sa veľmi nič nedialo a možno aj preto som túto knihu čítala skôr z povinnosti, aby som došla k ďalšej. Druhá polovica však stála za to a zahnala chmúrne myšlienky, na posledný diel som sa nakoniec tešila.

metadonjuan
20.08.2020 4 z 5

Přesně tak, jak zhodnotila Petrucha. Okamžitě se chystám na pokračování.

petrucha86
19.08.2020 4 z 5

Ze začátku jsem s třetím dílem hodně bojovala. Vlastně i uprostřed, moc politiky najednou. Dvě naprosto nesympatické hlavní hrdinky. Až samotný závěr mě strhl. Se znovuobjevením Nina jako by celý příběh ožil, dostal nový náboj. Oproti plánované pauze mám nutkání rovnou popadnout čtvrtý díl!

mi-380
28.07.2020 5 z 5

Geniální rapl Lila a geniální pozorovatelka Lenù se ocitají uprostřed třídního boje. Fašisté proti komunistům - nekonečný konflikt mezi totalitními pohledy na svět. Autorka umí perfektně popsat neustálé napětí mezi dvěma hlavními hrdinkami, ale také zoufalé pocity chytré holky z chudého, vulgárního a násilnického neapolského předměstí, která se tvrdošíjně propracovává nahoru mezi etablovanou střední třídu. Její občasné střety s pologramotnou matkou, svázanou primitivními tradicemi, pro mne byly osvěžujícími úniky z jinak většinou tíživé realisticko-naturalistické atmosféry a komplikovaných osudů všech postav.
90 % (aktuálně 608 hodnotících s průměrem 89 %).

Zachovala jsem klid, řekla jsem jí, jako by šlo o nějaké odstupné, že dám do bytu zavést telefon, že koupím na splátky televizor. Nejistě na mě pohlédla, s náhlým obdivem, který neladil s tím, co mi před chvílí řekla.
„Televize a telefon tady v našem bytě?“
„Jistě.“
„Budeš je platit ty?“
„Jo.“
„Pořád, i po tom, co se vdáš?“
„Jo.“
„A ten profesor ví, že nemáme ani vindru na tvoje věno a ani na hostinu?“
„Ví to, a žádná hostina nebude.“
Znovu se jí změnila nálada, oči jí zas začaly rudnout.
„Jak to, žádná hostina. Ať ji kouká zaplatit on.“
„Ne, obejdeme se bez ní.“
Mámu zas začal popadat vztek, všemožně se mě snažila vyprovokovat, abych jí odsekla a ona se mohla rozběsnit ještě víc.

Jana-Marie
18.07.2020 5 z 5

Krásná kniha, nemohla jsem se odtrhnout - četla jsem jedním dechem, už se moc těším na čtvrtý díl.

italská literatura Florencie Itálie 70. léta 20. století Neapol zfilmováno – TV seriál

Elena Ferrante
italská, 1943
2016  84%Geniální přítelkyně
2017  91%Příběh nového jména
2017  88%Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou
2018  60%Tíživá láska
2020  75%Prolhaný život dospělých

Kniha Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou je v

Přečtených1 487x