Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou

Po zlatých šedesátých letech přišla jako drsné procitnutí ze snu „olověná“ léta sedmdesátá, kdy se v Itálii přihlásí o slovo pravicový i levicový extremismus. Tato doba se podepisuje i na osudech Eleny a Lily, nyní už dospělých žen. Opět se objevuje leitmotiv vzájemného ovlivňování osudů obou protagonistek. Předmětem jejich soupeření už není „genialita“, ale muž. Elena a Lila se na dlouho ztratí jedna druhé z očí a stanou se jen „střípky hlasů“ při občasných telefonních rozhovorech. Za příběhem jejich přátelství se ale dále otáčí kaleidoskop životů obyvatel jejich čtvrti, propletenec lásek, křivd, nevraživosti, žárlivosti, věrnosti i zrady....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/347495/big_pribeh-tech-co-odchazeji-a-tech-kte-5V8-347495.jpg 4.4808

Geniální přítelkyně 3.

Vydáno: , Prostor

Storia di chi fugge e di chi resta, 2013

Kniha Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou

Manifest blech

Líbil se mi více než díl druhý, úžasné zbarvení postav. No jsem zvědavá na stáří ve finále.

Vakalik

Líbí se mi, že ačkoliv je příběh o velkém přátelství a sem tam o lásce, neudělala z knihy autorka přeslazený román. Líbí se mi vykreslení reality, chudoby, násilí, politiky.

huhuhu
30.12.2021

Neapolská jízda pokračuje. Do toho komunisti, fašisti, feministky... Líbí se mi, že žádná z postav není vyloženě kladná ani záporná, hloupá ani rozumná apod. Všechno se tam tak různě prolíná, jako v životě. I ti největší inteligenti dělají nesmyslná rozhodnutí, i ten největší kliďas a slušňák dá v rozčilení manželce facku nebo rozbíjí věci. Dostalo mě, jak Elena, která naprosto jasně předem vidí, že se její sestra řítí do maléru, udělá na konci knihy sama vlastně totéž... (Ale o čem by se pak psalo, kdyby se všichni chovali jenom rozumně, že?)

aktijnov
13.12.2021

Dočteno... I když mi to tentokrát trvalo docela dlouho. Z hlavní hrdinky se vyklubala nesympatická ufňukaná ženská závislá na ocenění od jiných. Za to, že neprožívá úplně šťastný život, dává vinu manželovi. On je "ňouma", ona ta chytřejší, nadanější.... Spíš bezohlednější, tvrdší, zahleděná sama do sebe...

Lily101
27.11.2021

Tento díl je tak trochu zklamáním. Předimenzování vzdělání jako něčeho, co dává patent na rozum, je mi, ač čerstvé absolventce VŠ, dost proti srsti a neustálé omílání, jak má vše Elena vydřené, mě také přišlo trochu mimo realitu, byť současně naprosto rozumím. Mám za to, že to tak má dost lidí a i já mezi ně patřím, neb vzdělání samo do klína nikomu nespadne.

SPOILER: Elena ztratila s Ninem naprosto hlavu, neb je asi šíleně zamilovaná už od dětství, což se dá asi i pochopit. Překvapující je to, že zná i osudy jiných žen /hl. Lily/ a jak to s nimi dopadlo a i přesto do toho jde. Zamilovanost či odvaha? Uvidíme. KONEC SPOILERU.

Tento díl mi přišel zatím nejméně čtivý, životní příběhy protagonistů místy až moc kostrbatě a na tenké nitce jakoby narychlo propleteny (klobouk dolů však za udržení “při životě” tolika postav) a popis politiky tehdejší doby byl asi pro někoho zajímavý, avšak asi to nebude šálek kávy pro každého (místy mi to přišlo dost na sílu, jako by tím kniha dostala přidanou hodnotu).

I přes výše uvedené se těším na poslední, závěrečný díl. Přeci jen první a druhý díl byl super. Uvidíme, jak to s protagonisty tetralogie: “Geniální přítelkyně” dopadne.

Veroba
19.10.2021

Každým dílem je to lepší a lepší. Jsem zvědavá na poslední díl.

jankka0s
04.10.2021

Lidské osudy a na pozadí historický vývoj, pro nás "zpoza opony" ne tak známý. Mysleli jsme, že na Západě bylo všechno růžové, ale tak to zdaleka evidentně nebylo (a není). Moc moc poučné ze všech stran...

jiri77
28.09.2021

Třetí setkání s Elenou a Lilou ,a s životními osudy dalších postav ,této skvěle vyprávěné knihy. Moc se mi líbí ,že jsou postavy popsány naprosto reálně se všemi svými klady i zápory. Hodně jsem koukal ,jaké to v Itálii muselo být drsné v sedmdesátých letech minulého století. Kniha mě velmi bavila a hned si jdu přečíst další pokračování.