Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou

Po zlatých šedesátých letech přišla jako drsné procitnutí ze snu „olověná“ léta sedmdesátá, kdy se v Itálii přihlásí o slovo pravicový i levicový extremismus. Tato doba se podepisuje i na osudech Eleny a Lily, nyní už dospělých žen. Opět se objevuje leitmotiv vzájemného ovlivňování osudů obou protagonistek. Předmětem jejich soupeření už není „genialita“, ale muž. Elena a Lila se na dlouho ztratí jedna druhé z očí a stanou se jen „střípky hlasů“ při občasných telefonních rozhovorech. Za příběhem jejich přátelství se ale dále otáčí kaleidoskop životů obyvatel jejich čtvrti, propletenec lásek, křivd, nevraživosti, žárlivosti, věrnosti i zrady....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/347495/pribeh-tech-co-odchazeji-a-tech-kte-5V8-347495.jpg 4.5540

Geniální přítelkyně 3.

Vydáno, Prostor

Storia di chi fugge e di chi resta. L'amica geniale - Volume terzo, 2013

Kniha Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou

swon
11.12.2019

Politická témata v beletrii mi obecně nevadí a v některých ji vyloženě vyhledávám - v případě 3.dílu Geniálních přítelkyň mi to ale občas lezlo na nervy. Pak jsem knihu odkládala, protože jsem se prostě nudila.
Mám teď pocit, že u třetí části jsem tak trochu povrchní čtenářka, protože mě prostě do děje dostaly až ty rozvrácené vztahy a čirá ženská zvědavost, co bude dál a kdo s kým skončí.
Plynule tedy jdu ke své knihovně a těším se na grande finale...

jirina4159
10.12.2019

Tento díl se mně líbil zatím nejvíc. Děj se sice občas zadrhl ale popis života té doby v Itálii byl bez chyby. Už se těším na další díl.

maryska09
08.12.2019

Paní spisovatelka má dar, že i když je kniha místy plytká a pomalá, tak závěr ji zcela rozvrátí a člověk si prostě musí přečíst další díl. Zatím je každý lepší než předchozí

Vojslava
01.12.2019

Tak u tohoto dílu jsem jen tiše skřípala zuby, jak se nechávají nejen hlavní hrdinky vláčet defektními emocemi, jak vzájemné "nemluvení" deptá a likviduje vztahy, jak se "slova neříkají, aby nezměnila skutečnost", jedním slovem nepochopení. A čtvrť panuje nade vším, své odchovance nepustí, i kdyby se od ní odtrhli sebevíc. Velmi jsem rozuměla Eleně, její traumata hodné holky, která něčeho dosáhla, a přesto má pocit, že všechno, co má, je jeden velký omyl... prostě nezbývá nic jiného než se pustit do posledního dílu.

u_marketa
11.11.2019

Elena se dobře vdala a nelíbí se jí to. Lila se vdala ne zrovna šťastně, tak odešla a začala se o sebe starat. Pardon, já vím, že jí trochu nadržuju, ale ani s odstupem se na to nedívám jinak, naopak. Při čtení mě svými temperamentními výbuchy štvaly obě, jak si v životě zbytečně způsobovaly problémy, protože nedokázaly být na lidi příjemný, řešit věci v klidu a otevřeně... Ale po nějakém roce a půl mi zůstaly akorát špatný vzpomínky na věčně si stěžující Elenu, která házela vinu za všechny svoje problémy na ostatní, a obdiv k Lile, která se vždycky zvedla a makala, aby se postarala o sebe i všechny kolem, a to žila celej život v mnohem horších podmínkách než její přítelkyně. Sonda do jihoitalskejch sociálních problémů v 70. letech, do duší temperamentních Neapolitánů je to skvělá. A jedna z věcí, ve kterých s hlavní hrdinkou Elenou naprosto souhlasím, je ta, že Neapol vás pohltí a musíte se tam pořád vracet. Při poslední návštěvě před půl rokem jsem přijela vlakem z Říma k večeru a běhala po uličkách Quartieri Spagnoli a objímala sloupy. Neumím to popsat tak, jak bych chtěla, ale jezdila bych tam pořád.

zdenaR
30.10.2019

Po přečtení 3. dílu musím přiznat, že mám poněkud rozporuplné pocity.
Chvílemi jsem měla chuť knihu odložit pro její rozvleklost a posléze mě zase děj uchopil a četla jsem a četla.
Takže ságu dorazím i čtvrtým dílem :-)))

lampernaqui
29.10.2019

S třetím dílem se pomalu dostáváme do dospělosti. Problémy se navenek mění, ale základ zůstává stále stejný. Do příběhu začíná důrazněji zasahovat politika, což asi nebude šálek kávy pro každého, ale mě to k příběhu přitáhlo víc. A stejně tak se s každým dílem víc ujišťuji, že Ferrante musí být žena (nebo pár), protože podle mého určitá rozhodnutí a chování by chlapa snad ani nenapadla. Jinak se naštěstí už orientuji bez jmenného seznamu na začátku knihy.

Eduarda
17.10.2019

Trochu jsem se u třetího dílu zasekla - menší nadšení z politických pasáží, o to větší těšení na čtyřku. Magii vztahu Elena-Lila jsem tentokrát prožívala nějak míň intenzivně (jasně, jsou od sebe daleko a v životě Eleny se toho spoustu děje), ale o to víc jsem ocenila důslednou psychologii aktuálních postav v příběhu. Paráda.

Itálie Neapol Florencie 70. léta 20. století italská literatura

Elena Ferrante
italská, 1943

všech 12 knih autora

Kniha Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou je v

Právě čtených16x
dalších seznamech2x