Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou

Po zlatých šedesátých letech přišla jako drsné procitnutí ze snu „olověná“ léta sedmdesátá, kdy se v Itálii přihlásí o slovo pravicový i levicový extremismus. Tato doba se podepisuje i na osudech Eleny a Lily, nyní už dospělých žen. Opět se objevuje leitmotiv vzájemného ovlivňování osudů obou protagonistek. Předmětem jejich soupeření už není „genialita“, ale muž. Elena a Lila se na dlouho ztratí jedna druhé z očí a stanou se jen „střípky hlasů“ při občasných telefonních rozhovorech. Za příběhem jejich přátelství se ale dále otáčí kaleidoskop životů obyvatel jejich čtvrti, propletenec lásek, křivd, nevraživosti, žárlivosti, věrnosti i zrady....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/347495/pribeh-tech-co-odchazeji-a-tech-kte-5V8-347495.jpg 4.5676

Geniální přítelkyně 3.

Vydáno, Prostor

Storia di chi fugge e di chi resta. L'amica geniale - Volume terzo, 2013

Kniha Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou

annacte
31.12.2020

Naprosto genialni, nechapu, jak muze nekdo tak skvele formulovat vety a popsat vsechny lidske nejistoty a obavy. I kdyz jsou postavy casto nesympaticke, tak jim drzite palce. Uz se tesim na dalsi dil

Jančislava
11.10.2020

Hmm tak třetí díl nabral obrátky. Musím říct, že jsem konec zhltla v jednom čtení. Těším se na poslední díl.

Bybyla
13.09.2020

Za mne zatím nejslabší díl. Spousta politiky, hodně jsem se musela přemlouvat, abych dočetla. Konec mě nicméně nad očekávání navnadil a jsem zvědavá, co bude dál!

Allys
01.09.2020

Tento diel sa mi po predošlých čítal ťažšie. Obe hlavné hridnky ma iritovali, raz jedna, raz druhá, niekedy obe a k nim sa potom pridal aj Nino :-D Prvú polovicu knihy som uvažovala, či vôbec ešte budem čítať ďalší diel. Príbehu tam bolo pomenej, veľa politiky a nelogické rozhodnutia. Zaujímavý bol vzťah Eleny a jej matky, rovnako ako aj Elenina neskoršia podobnosť s matkou a vyrovnávanie sa s tým. Hlavné postavy sa v predošlých dieloch snažili vzoprieť osudu a vplyvu prostredia ich štvrte, v tejto časti sa viac ukazuje, ako je to pre nich nemožné. Inak sa veľmi nič nedialo a možno aj preto som túto knihu čítala skôr z povinnosti, aby som došla k ďalšej. Druhá polovica však stála za to a zahnala chmúrne myšlienky, na posledný diel som sa nakoniec tešila.

metadonjuan
20.08.2020

Přesně tak, jak zhodnotila Petrucha. Okamžitě se chystám na pokračování.

petrucha86
19.08.2020

Ze začátku jsem s třetím dílem hodně bojovala. Vlastně i uprostřed, moc politiky najednou. Dvě naprosto nesympatické hlavní hrdinky. Až samotný závěr mě strhl. Se znovuobjevením Nina jako by celý příběh ožil, dostal nový náboj. Oproti plánované pauze mám nutkání rovnou popadnout čtvrtý díl!

mi-380
28.07.2020

Geniální rapl Lila a geniální pozorovatelka Lenù se ocitají uprostřed třídního boje. Fašisté proti komunistům - nekonečný konflikt mezi totalitními pohledy na svět. Autorka umí perfektně popsat neustálé napětí mezi dvěma hlavními hrdinkami, ale také zoufalé pocity chytré holky z chudého, vulgárního a násilnického neapolského předměstí, která se tvrdošíjně propracovává nahoru mezi etablovanou střední třídu. Její občasné střety s pologramotnou matkou, svázanou primitivními tradicemi, pro mne byly osvěžujícími úniky z jinak většinou tíživé realisticko-naturalistické atmosféry a komplikovaných osudů všech postav.
90 % (aktuálně 608 hodnotících s průměrem 89 %).

Zachovala jsem klid, řekla jsem jí, jako by šlo o nějaké odstupné, že dám do bytu zavést telefon, že koupím na splátky televizor. Nejistě na mě pohlédla, s náhlým obdivem, který neladil s tím, co mi před chvílí řekla.
„Televize a telefon tady v našem bytě?“
„Jistě.“
„Budeš je platit ty?“
„Jo.“
„Pořád, i po tom, co se vdáš?“
„Jo.“
„A ten profesor ví, že nemáme ani vindru na tvoje věno a ani na hostinu?“
„Ví to, a žádná hostina nebude.“
Znovu se jí změnila nálada, oči jí zas začaly rudnout.
„Jak to, žádná hostina. Ať ji kouká zaplatit on.“
„Ne, obejdeme se bez ní.“
Mámu zas začal popadat vztek, všemožně se mě snažila vyprovokovat, abych jí odsekla a ona se mohla rozběsnit ještě víc.

Jana-Marie
18.07.2020

Krásná kniha, nemohla jsem se odtrhnout - četla jsem jedním dechem, už se moc těším na čtvrtý díl.

Itálie Neapol Florencie 70. léta 20. století italská literatura

Elena Ferrante
italská, 1943

všech 12 knih autora

Kniha Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou je v

Právě čtených18x
dalších seznamech2x