Příběh nového jména

Příběh nového jména https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/377090/bmid_pribeh-noveho-jmena-qkr-377090.jpg 5 1183 211

Ve druhém dílu tetralogie Geniální přítelkyně italské autorky Eleny Ferrante je přesvědčivě zachyceno období mládí dvou přítelkyň Eleny a Lily, objevování vlastního těla a sexuality. Toto téma rezonuje s historickým pozadím děje, s báječnými šedesátými lety, kdy se Itálie jakoby probouzí k životu, poznává zábavu, bezstarostnost, hmotný blahobyt (či alespoň jeho iluzi). Přichází sexuální revoluce, ale i studentské a dělnické nepokoje, vyostřují se střety mezi pravicí a levicí… Příběh nového jména zachycuje dobu mládí obou hrdinek a soustřeďuje se na objevování jejich vlastní sexuality, slasti a bolesti, jež jsou s ní spjaty, a také na nesnadnou situaci „geniálních“, svobodomyslných a zároveň po lásce toužících dívek ve světě neapolských mužů, pro které milovat znamená především vlastnit. Toto téma rezonuje s historickým pozadím děje, s báječnými šedesátými lety, kdy se Itálie po letech fašismu a války konečně probouzí k životu, hospodářsky se rozvíjí, podporuje obchod a podnikání, ale taky bezskrupulózní dravost, poznává zábavu a hmotný blahobyt (či alespoň jeho iluzi). Přichází sexuální revoluce, ale i studentské a dělnické nepokoje, vyostřují se střety mezi pravicí a levicí, camorristé Solarovi se stávají neomezenými vládci periferní čtvrti, ale jejich ambice sahají daleko za její hranice… A Elena s Lilou prožívají osudové horké léto na Ischii, které jim oběma vnese do života cit, vášeň a spoustu bolesti, s níž se budou moci vyrovnat jedině pomocí psaného slova. Psaní jako terapie, jako hledání řádu, jako způsob oživování i umrtvování skutečnosti dostává v jejich příběhu a osudu stále větší prostor a upřímná výpověď o ženském přátelství opět strhne čtenáře svou hloubkou a intenzitou.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Prostor

Storia del nuovo cognome , 2012

lima123
16.03.2020 4 z 5

Druhý diel neapolskej ságy pokračuje v príbehu kamarátok Eleny a Rafaely. Každá je už v inej spoločenskej role, no i tak hľadajú k sebe cesty. Kniha je napísaná veľmi pútavo. Dej má spád.

brabofka
15.03.2020 5 z 5

Asi netřeba dalších komentářů. Další osudy Lily, Lenú a jejich přátel z Neapole. Příběh se posouvá o dalších pár let dopředu. Začíná tam, kde skončil první díl. Lily se stává vdanou paní a Lenú studentkou.

martinasudová
27.02.2020 5 z 5

Za mě skvělé pokračování... Jsem lapena. Těším se na třetí díl.

Martooni
14.02.2020 4 z 5

V druhem dilu Geniální přítelkyně se seznamujeme s osudem Liny jako vdané paní. Její osud se velmi změní od osudu Eleny, která se hledá a cítí, ze je oproti Line pozadu, bez štěstí, bez lásky.

Spoiler
Velmi mne zasáhla pasáž, kdy se Nino vášnivé zamiloval do Liny a ona do nej. Po celou dobu na Ischii jsem fandila Elene, ale bylo Jasne, ze Nino to mel nastavené jinak, jen Elena to neviděla.

haya82
06.02.2020 2 z 5

První díl se mi líbil hodně, přečetla jsem ho v rámci Čtenářské výzvy. Druhý díl jsem dočetla jen proto, že nerada nechávám knihy nedočtené. Nebavilo mě to, pletla se mi jména, ztrácela jsem se v tom, kdo s kým právě je a kdo s kým právě není. Lila i Lenu mi přestaly být sympatické, vedlejší postavy mi přišly ploché a děj o ničem. Do třetího dílu nepůjdu.

knihovniceS
30.12.2019 2 z 5

Přečetla jsem 1. díl (takové jo a ne, s tím že se začtu), 2. díl jsem v polovině vzdala. Je mi líto, názory na dílo jsou různé - za mne: nebere mě to, ale nikoho neodrazuji - chyba je ve mně

Anežka524
03.12.2019 2 z 5

Už dlouho jsem z knížky nebyla tak zklamaná... Po přečtení 1. dílu jsem ihned sáhla po pokračovaní a byla jsem zvědavá na osudy hlavních i vedlejších postav. Ze začátku jsem si myslela, že bude tento díl ještě lepší než ten první, mýlila jsem se. Chování postav, hlavně Lily, mě absolutně znechucovalo. Už dlouho jsem nečetla o tak moc zákeřné, sobecké a zlomyslné postavě jako byla právě ona. Což mě dost mrzelo, protože v prvním díle jsem jí měla ze všech postav nejradši. Od poloviny knihy jsem se musela nutit, abych jí vůbec dočetla. Poslední čtvrtinu jsem jen v rychlosti projela. Popravdě ani nevím, jestli budu ve čtení této série pokračovat...

bod
28.11.2019 4 z 5

Druhý díl se mi líbil víc než první,pořád se nemohu rozhodnout jak moc je tato kniha hodnotná, ale jisté je, že se dobře čte....

jirina4159
24.11.2019 5 z 5

Přečetla jsem docela rychle asi pro téma, které bylo tak pravdivě a přitom neokázale popsáno. Každý svým způsobem mohl prožít nebo prožil něco citově podobného ale nedokáže to tak bezprostředně popsat. Líbil se mi popis života v tehdejší Itálii místy až pro moji generaci (jsem seniorka) překvapivý.

mili0278
18.11.2019 5 z 5

Dech beroucí pokračování! Žila jsem příběhem obou hrdinek, v noci volala ze spaní Nina, kterého jsem milovala stejně jako ony přesto, nebo možná právě proto, co je za člověka. Dokonale vystihnuta vášeň a pomatení smyslů z lásky a přitom autorka nezabředla do patetického světa ženských románků. Brilantní jazyk a sugestivní líčení prostředí.
Jako bych tam byla s nimi, nebo spíše jako bych byla přímo jimi.

swon
14.11.2019 5 z 5

Místy jsem Lilu nenáviděla, protože mi fakt přišla hnusná. Pak mě zas štvala Elena, protože se chovala jako ušlápnutá slepice.
Ale - nedalo se prostě odtrhnout :-)
Bylo to strhující, místy dost otřesné, často zoufalé...Perfektní popis toho, jak přátelství mezi ženami ne/funguje a jaké má zákonitosti. Je úplně jedno, že druhý díl se odehrává v 60. letech - ten ženský mozek funguje a uvažuje pořád stejně.

Margherita_N
11.11.2019 4 z 5

Lila rozhazuje bohatství, který jí najednou spadlo do klína, sama si ale brzo uvědomí, jak je to všechno hloupý a povrchní, a uchýlí se na opačnej konec společnosti – k poctivý práci a vydělávání vlastních peněz. Klobouk dolů, k takovýmu uvědomění dojde málokdo, a rozhodně ne její přítelkyně Elena, která patnáct let žije pouze tím, že vydala na konci studia svůj deník jako knížku, ale nepředbíhejme. Četla jsem to už před nějakou dobou, takže se mi míchá druhý díl se třetím, pamatuju si ale, že tady zažily společně léto na Ischii, kde Elena vzdychala, že nemá chlapa, Lila pak zase, že má chlapa. Elena se buď učila, nebo si užívala prázdniny, chudý rodině nijak nepomohla, docela chápu její mámu, že jí ty školy nebyly zrovna po chuti – ale na druhou stranu, kdyby nestudovala, nejspíš by se plácala v domácnosti jako všechny ženský, tohle upřímně moc nechápu, minimálně v té čtvrti snad žádná žena nepracovala a Lilu takhle drželi doma od deseti let. Holky ale už vyrostly a postupně naráží na skutečnej život mimo malinký byty svých rodin a pevně ohraničenou čtvrť. A nabijou si nosy, protože jim nemá kdo se životem poradit. Působivé, těším se na seriálové zpracování, první řada mě dost nadchla.

maryska09
06.11.2019 4 z 5

Pokračování Geniálních přitelkyň je naštěstí mnohem lepší než první díl. Tam mi připadal děj velmi banální a zbytečně rozvláčný, druhý díl je rychlejší, napínavější, čtenář se lépe orientuje v postavách a děj má spád. Těším se na třetí část.

kamibe
20.10.2019 5 z 5

Nechápu, že jsem našla tuto knihu ve svých rozečtených, když jsem ji přečetla již dříve a líbila se mi, jako se mi líbily všechny díly.

lampernaqui
16.10.2019 4 z 5

Obě hrdinky trochu dospěly a do jejich života postupně vstupují první románky a politika, který hýbe celým městem. Naštěstí jsem se rozhodl číst všechny díly tak nějak najednou, takže zatímco jsem se v první knize obtížně orientoval mezi rodinami, tak v druhém dílu jsem si už pomalu zvykl a listování na úvodní seznam jsem omezil na minimum. Kvalita se pořád drží.

Vojslava
14.10.2019 5 z 5

Neméně fascinující druhý díl - v prvním plánu další osudy propletených rodin a jejích členů (které občas děj posunují velmi zběsilým tempem velmi nečekaným směrem), ale druhý plán o síle slova, která ovládá osudy, je vtíravě intenzivní. Ono "nové jméno", které se hrdinka snaží anulovat, významový souboj dialektu a italštiny, slova, která někteří říkají a někteří zamlčují, nakonec slova, která se studují, která se vrací a rodí se z nich nová kniha... to jsou skoro stejně důležití hlavní hrdinové. Jsem zvědavá na další vývoj obou linií, takže třetí díl se stává povinností...

Vilma232
08.10.2019 5 z 5

První díl se mi líbil, ale druhý ještě víc. Asi proto, že postavy se přiblížily dospělosti. Tato kniha je úžasnou návštěvou Itálie šedesátých let. Je velmi zajímavě sledovat osud někoho, kdo pochází z prostředí, kde vědomosti a vzdělání nemají hodnotu. Chce to prostředí opustit, ale současně je k němu přivázán moc pevně. Jsem zvědavá na pokračování....

Floriška7
04.10.2019 5 z 5

Skvělá!!!!

JaKa1974
18.09.2019 5 z 5

Zajímavý příběh dvou kamarádek, určitě si přečtu další dva díly, abych věděla, jak to vše dopadne. Kniha je napsána čtivým způsobem. Tak nějak prostě plynule čtete, jako by před očima šel film.

Dokča070
16.09.2019 3 z 5

Celou tetralogii jsem si koupila na základě nadšených recenzí, ale já z ní, po pravdě, příliš nadšená nebyla. Tak nějak jsem pořád čekala, že knihy dostanou spád, to se však nekonalo. Zajímavý pohled na Itálii od 50.let, formování lidí a utváření charakterů. Zajímalo mne, jak dopadnou jednotlivé příběhy, ale nebyly to knihy, u nichž bych nemohla spát a musela obracet stranu za stranou :-(