Příběh nového jména

Příběh nového jména https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/328574/bmid_pribeh-noveho-jmena-Jc3-328574.jpg 5 1179 211

Ve druhém dílu tetralogie Geniální přítelkyně italské autorky Eleny Ferrante je přesvědčivě zachyceno období mládí dvou přítelkyň Eleny a Lily, objevování vlastního těla a sexuality. Toto téma rezonuje s historickým pozadím děje, s báječnými šedesátými lety, kdy se Itálie jakoby probouzí k životu, poznává zábavu, bezstarostnost, hmotný blahobyt (či alespoň jeho iluzi). Přichází sexuální revoluce, ale i studentské a dělnické nepokoje, vyostřují se střety mezi pravicí a levicí… Příběh nového jména zachycuje dobu mládí obou hrdinek a soustřeďuje se na objevování jejich vlastní sexuality, slasti a bolesti, jež jsou s ní spjaty, a také na nesnadnou situaci „geniálních“, svobodomyslných a zároveň po lásce toužících dívek ve světě neapolských mužů, pro které milovat znamená především vlastnit. Toto téma rezonuje s historickým pozadím děje, s báječnými šedesátými lety, kdy se Itálie po letech fašismu a války konečně probouzí k životu, hospodářsky se rozvíjí, podporuje obchod a podnikání, ale taky bezskrupulózní dravost, poznává zábavu a hmotný blahobyt (či alespoň jeho iluzi). Přichází sexuální revoluce, ale i studentské a dělnické nepokoje, vyostřují se střety mezi pravicí a levicí, camorristé Solarovi se stávají neomezenými vládci periferní čtvrti, ale jejich ambice sahají daleko za její hranice… A Elena s Lilou prožívají osudové horké léto na Ischii, které jim oběma vnese do života cit, vášeň a spoustu bolesti, s níž se budou moci vyrovnat jedině pomocí psaného slova. Psaní jako terapie, jako hledání řádu, jako způsob oživování i umrtvování skutečnosti dostává v jejich příběhu a osudu stále větší prostor a upřímná výpověď o ženském přátelství opět strhne čtenáře svou hloubkou a intenzitou.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Prostor

Storia del nuovo cognome , 2012

hanča34
hanča34
04.06.2018 5 z 5

Tak první díl to bylo jen takové zahřívací kolo, ale teď už to mělo grády. Jsem zvědavá na pokračování.

Greene
Greene
31.05.2018 5 z 5

Jednoduše jeden z těch příběhů, jež ve vás vyvolají veškeré emoce. Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četl.

josska
josska
19.05.2018 4 z 5

Jo ,tak tenhle díl byl mnohem lepší jak ten první,už se těším na další a věřím že to bude vzestupné,jsem tomu ráda,četla jsem jen samé nadšení a já nevěděla co si o tom mám myslet...

Verrrunka
Verrrunka
16.05.2018 5 z 5

Tak opět budu pět chválu, jako při prvním díle. Naprosto úchvatně psané, autorka dokáže vtáhnout do děje, i když popisuje relativně nudné chvíle. Na druhou stranu, dlouho jsem nečetla knihu, kde by mi snad všichni byli protivní. Nedokážu říct, že bych si nějakou z postav oblíbila, možná mi jen někdo leze míň na nervy. Každopádně už se nemůžu dočkat dalších dílů, konečně je tu kniha, nebo knihy, které mě nezklamaly, a které zažívají ten mediální boom oprávněně.

Air15
Air15
12.05.2018 5 z 5

U knih Eleny Ferrante mám pocit, že se dostávám "hloub", že se neklouže jen po povrchu, ale tne se přímo do živého. To neumí každý autor. Nikdy by mě nenapadlo, že mě bude román o dospívání v 50. - 60. letech v Neapoli, chudinské čtvrti, lásce, pomluv, emocí, pláči a fackám (s tímhle dílem jsem plně pochopil, co znamená sousloví "italská domácnost") bavit. Nicméně se to stalo, a já si říkám, že chci vědět víc o Eleně, i o té nevyzpytatelné Lile. Jistě, občas si říkám, že se to docela vleče, že ty Eleniny vrstevnice jsou občas strašné hysterky a že mužům jde jen o jedno (ne, vážně. Tam snad není jediný "normální" muž). Pak se ale opět začtete do těch dlouhých odstavců a jste zase zpátky v tom. P.S. Překladatelce patří velké uznání. Ta její čeština se s dějem skvěle doplňuje...

Melanka
Melanka
29.04.2018 4 z 5

Moc mě tahle autorka baví. Spousta emocí, rozjitřené vztahy, prostě Itálie! Těším se na pokračování.

veverka@ořech
veverka@ořech
18.04.2018 5 z 5

Jedním slovem: výborné! Příjemné čtení, v něčem o malinko lepší než první díl. Autorka/autor (ať už je to kdokoliv) si umí čtenáře získat svým nepodbízivým vyprávěním. Velké díky paní překladatelce za krásný převod do češtiny :-)

fruitbueno
fruitbueno
09.04.2018 4 z 5

Druhý díl se mi četl překvapivě lépe než díl první. Dílem asi tím, že jsem už tušila, do čeho jdu, věděla jsem, jak je kniha formálně namáhavá, a dílem také tím, že děj se mi zdál o dost sevřenější a pevněji držený pohromadě. Stále víc a víc jsem neměla ráda Lilu, o to víc jsem fandila Eleně.

Alizon
Alizon
25.03.2018 5 z 5

Elena a Lila nejsou postavami vždycky zrovna sympatickými, ale to co mi v jiných knihách vadilo (když mě chování hlavních hrdinů rozčilovalo, nemohla jsem ani celou knihu hodnotit kladně) tady knize na kráse vůbec nic neubírá. Autorka si s jejich osudy někdy až nemilosrdně pohrává, z knihy čiší žár a prach rozpálené Neapole a stejně tak žár lidských emocí - lásky, nenávisti, strachu, touhy po lepším zivote a pochyb o sobě samém. Hodně mě zaujala Elenina urputná snaha vymanit se ze své společenské třídy, přízemní rodiny a čtvrti. Ale neneseme si náš původ - ať utečeme jak daleko chceme - vždycky s sebou? Má pravdu ona nebo Lila? Okamžitě po tomto dílu jsem se vrhla na třetí.

Eifka
Eifka
13.03.2018 5 z 5

Styl, kterým autorka píše, mi opravdu sedl...líbí se nenucenost celého vyprávění, kdy čtenář (možná spíš čtenářka:) žije příběh hlavní hrdinky. Elena je mi povahově velmi blízká a pořád přemýšlím, jestli mám postavu Lily ráda nebo ne...jestli to jejich přátelství vůbec přátelstvím je...

Občas mám trochu zmatek v dalších postavách (každý je s někým příbuzný), ale to je asi jediná věc, kterou můžu knize vytknout...a to na to autourka myslela, když je na začátku každé knihy seznam :)

Mám už doma i třetí díl...už teď můžu říct, že to je série, ke které se ráda budu vracet!

lencin
lencin
03.03.2018 5 z 5

Výborné. Adolescence- objevování svých emocí i těl. Cesty Lenù a Liny se postupně rozdělují,ale pořád pro sebe zůstávají důležité.

Petruš999
Petruš999
27.02.2018 4 z 5

Kniha mě vtáhla do sebe víc než první díl a už se vrhám na třetí!

Mia77
Mia77
25.02.2018 5 z 5

Skvělé, opět mi to vtáhlo do děje a četla a četla ... Italové jsou prostě neskutečně emotivní a plná emocí je i tato kniha. Elena Ferrante prostě umí pracovat se slovy, emocemi a udržet vás v očekávání co bude následovat dál. Jako by ten příběh jen vyprávěla a nevymýšlela ... nevím .... Učím se italsky, byla jsem v Neapoli i na Ischii a úplně živě si tvořila příběh i z mých vzpomínek. A na závěr mi dostane, když skončí kniha tak, že druhý den okamžitě musíte letět do knihkupectví a koupit další díl. Za tohle by měla snad i dostat deset hvězdiček.

dagmar7365
dagmar7365
23.02.2018 5 z 5

Geniální přítelkyně mě opět chytla a nepustila, dokud jsem ji nedočetla. Nepamatuji si, že by kdy jeden z hlavních knižních hrdinů dokázal ve mně vzbudit tolik protichůdných emocí. V první polovině knihy (a stejně tak i v prvním díle) mi byla Lila svým chováním až odporná, takové rozmazlené děcko, které svým trucem zničí vše kolem sebe. V druhé polovině se emoce otočily a jsem velmi zvědavá, kam nás Elena Ferrante v příběhu dál zavede. I v druhém díle tetralogie potvrdila, že umí psát poutavě, zajímavě a neotřele.

Crimble
Crimble
14.02.2018 4 z 5

Já bych to rozdělil do tří částí: 1) čtivější a zajímavější než první kniha, 2) stále čtivé, ale stagnující (ne)vztah s Ninem mi začíná nepříjemně připomínat telenovelu, 3) Lila sbalí Nina a tím získává příběh na nové dynamice, včetně studií Lenu v Pise. Tím se vrací dílo ke svojí původní kvalitě a všecko tak dobře dopadlo, a naši zase vyhráli!

kytarka
kytarka
12.02.2018 4 z 5

Asi tak jako první díl mě tenhle moc nenadchl. Nicméně je kniha psaná čtivým stylem a děj rychle utíká. Jak u prvího dílu i u tohoto jsem však nucená po poslední větě se začíst do dalšího dílu.

Evišťátko
Evišťátko
11.02.2018 5 z 5

V polovině románu jsem už měla všech protagonistů doslova plné zuby! Jejich sobectví a nevyspělosti.Abych pak v druhé půlce změnila názor a šla si zarezervovat pokračování. Prostě musím!

Lavin
Lavin
09.02.2018 4 z 5

Druhý díl byl zajímavější než první, čtivá kniha.

Anasa
Anasa
08.02.2018 4 z 5

I druhý díl Geniálních přítelkyň mne vtáhnul. Díky autorčinu stylu jsem rychle přeletěla i pasáže, které by mne jinak nudily. Neztotožnila jsem se ani s jednou hrdinkou, ale na rozdíl od mnoha jiných čtenářů spíše chápu Lilu, která věci řeší s vášní a citem, zakousne se do toho, co ji právě zaujme, než Lenú s její urputnou snahou zalíbit se a zapadnout.

indyka
indyka
04.02.2018 5 z 5

Neapolské příběhy probudí emoce i v tak studeném čumáku, jako jsem já. Snadno jsem se vcítila do Eleny, obyčejné, ne moc hezké dívky, která cítila, že pro úspěch a uznání musí tvrdě dřít a stejně nikdy nebude taková jako ti, kteří vyrostli v prostředí úspěchu nebo kterým jednoduše bylo dáno to NĚCO. A Lila...většinu knihy byla tak sebestředná, zlomyslná, vypočítavá a jinými způsoby nesnesitelná, že jsem knihu musela občas na chvilku odložit, jak mi ta holka pila krev. Síla její osobnosti, která omámila všechny okolo, sálá i ze stránek. Po knize jsem stejně zase rychle sáhla, chtěla jsem číst dál a dál, až do konce. Autorka umí prostředí, mentalitu, charaktery postav a jejich myšlenky vykreslit tak neskutečně plasticky, že jsem měla pocit, že jsem v knize s nimi. Určitě budu pokračovat ve zbytku tetralogie, ale musím tomu dát pár dní na "slehnutí" tohoto dílu - to čtení je prostě příliš intenzivní.