Příběh nového jména

Příběh nového jména https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/328574/bmid_pribeh-noveho-jmena-Jc3-328574.jpg 5 1179 211

Ve druhém dílu tetralogie Geniální přítelkyně italské autorky Eleny Ferrante je přesvědčivě zachyceno období mládí dvou přítelkyň Eleny a Lily, objevování vlastního těla a sexuality. Toto téma rezonuje s historickým pozadím děje, s báječnými šedesátými lety, kdy se Itálie jakoby probouzí k životu, poznává zábavu, bezstarostnost, hmotný blahobyt (či alespoň jeho iluzi). Přichází sexuální revoluce, ale i studentské a dělnické nepokoje, vyostřují se střety mezi pravicí a levicí… Příběh nového jména zachycuje dobu mládí obou hrdinek a soustřeďuje se na objevování jejich vlastní sexuality, slasti a bolesti, jež jsou s ní spjaty, a také na nesnadnou situaci „geniálních“, svobodomyslných a zároveň po lásce toužících dívek ve světě neapolských mužů, pro které milovat znamená především vlastnit. Toto téma rezonuje s historickým pozadím děje, s báječnými šedesátými lety, kdy se Itálie po letech fašismu a války konečně probouzí k životu, hospodářsky se rozvíjí, podporuje obchod a podnikání, ale taky bezskrupulózní dravost, poznává zábavu a hmotný blahobyt (či alespoň jeho iluzi). Přichází sexuální revoluce, ale i studentské a dělnické nepokoje, vyostřují se střety mezi pravicí a levicí, camorristé Solarovi se stávají neomezenými vládci periferní čtvrti, ale jejich ambice sahají daleko za její hranice… A Elena s Lilou prožívají osudové horké léto na Ischii, které jim oběma vnese do života cit, vášeň a spoustu bolesti, s níž se budou moci vyrovnat jedině pomocí psaného slova. Psaní jako terapie, jako hledání řádu, jako způsob oživování i umrtvování skutečnosti dostává v jejich příběhu a osudu stále větší prostor a upřímná výpověď o ženském přátelství opět strhne čtenáře svou hloubkou a intenzitou.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Prostor

Storia del nuovo cognome , 2012

luccus430
luccus430
21.03.2019 4 z 5

Druhý díl se mi líbil víc než první. Měl větší spád a byl pro mě čtivější. Těším se na další.

kuky921
kuky921
19.03.2019 5 z 5

Krásné a velmi realistické pokračování. Kniha je dobře napsaná. Už se těším na pokračování životního údělu obou hlavních hrdinek.

IvaKo
IvaKo
09.03.2019 4 z 5

První díl mě nijak nenadchnul, takže k druhému jsem přistupovala skepticky, ale nakonec mě zaujal daleko více. Styl vyprávění je barvitější a dramatičtější, i když místy zbytečně mnohomluvný. Se zvědavostí jsem sledovala spletité vztahy a životní zvraty hlavních postav, ale občas se mi jejich chování zdálo poněkud nevěrohodné, "vymyšlené" (hlavně věčné sebemrskačství vypravěčky mi šlo dost na nervy), ale přesto mě tentokrát drsná atmosféra chudinské neapolské čtvrti vtáhla a proto bez váhání sáhnu po pokračování.

Višnička
Višnička
24.02.2019 5 z 5

Můj nejhlavnější pocit? Strach, že nic lepšího už nikdy číst nebudu....

Francesca14
Francesca14
21.02.2019 4 z 5

První díl byl o něco lepší, ale i tak mě příběh Lenú, Neapole a lidských vztahů nepřestal bavit. Knihu jsem téměř nemohla dát z ruky, protože napsaná je čtivě a napínavě, poměrně nepředvídatelně. V něčem se autorka bohužel trochu vzdálila od atmosféry, kterou dala prvnímu dílu, stejně jako od charakteru Lily, v jednom místě mě všechny postavy včetně vypravěčky neuvěřitelně iritovaly a některé části byly zbytečně zdlouhavé. Ale na druhou stranu jsem si užívala, jak se všechno vyvíjelo a měnilo, jak se v průběhu knihy dostaly hlavní postava i Lila někam úplně jinam a jak se věci ubírají novým směrem, osvěžujícím v porovnání s první knihou. Navíc jsou tam stále dobré popisy a myšlenky, takže v sérii budu určitě pokračovat.

hapac
hapac
12.02.2019 4 z 5

Po přečtení prvního díla jsem si dala přestávku a možná i úmyslně oddalovala zapůjčit si další díl, ale nakonec se mi tento díl líbil víc než ten první. Obě hlavní postavy - každá trochu jinak prožívají dospívání a není to nijak jednoduché.

kap66
kap66
03.02.2019 5 z 5

Také se pokouším pojmenovat, proč tuto sérii čtu a chci číst dál. V tomto dílu to za mě naťukla sama vypravěčka, uvažující o Lile: "Bála jsem se, že se bude vyjadřovat v dialektu, že řekne něco obhroublého. Bála jsem se, že jakmile otevře pusu, všichni zůstanou uhranuti její inteligencí." Čtivost tohoto dílu je skryta v protikladech; ten mezi Elenou, taktní a upozaďující se, a Lilou, někdy povýšenou a manipulující, jsem nevnímala tak silně jako dvě extrémní stránky Liliny povahy. Je to inteligentní, předčasně dospělá žena (v 16 letech vstupující do manželství), nebo vyplašená hloupá holčička, která se rozhodla příliš rychle? Jsou její rozhodnutí citová a nepromyšlená, nebo jsou výsledkem její složité povahy? Není dokonce bipolární? A když jsem hned na začátku četla vyjádření o Lile z úst jejího muže ("Vadný věci se daj napravit."), věděla jsem, že další protiklady a z nich vyplývající konflikty mě pohltí. A stalo se.

MichelleS
MichelleS
31.01.2019 4 z 5

Platí totéž, co u prvního dílu. Hlavní hrdinky mi k srdci nepřirostly, velmi často jim vůbec nerozumím. Vedlejší postavy mi i po stovkách stran splývají, bez listování nevím, kdo je čí sestra, snoubenka, milenka, všichni jsou tak nějak stejní. Bohužel to, co mě v úvodní části nejvíc zaujalo, toho je zde méně, a to co mě nebaví (vztahové intriky), toho je víc a víc. Asi nejvíc mě naštvala osudová noc na Ischii. Přesto mě zajímá, co bude dál. L. a L. mi připadají jako znak jin jang, jedna nemůže být bez druhé, jedna je protikladem druhé a zároveň v sobě hledá část té druhé.

alsae
alsae
24.01.2019 5 z 5

I když obě hlavní hrdinky u mě trošku začínají ztrácet na oblibě, kniha se mi líbila. Elena jakožto vypravěčka, stále upřednostňuje Lilu před sebou. To mi vadí, Lila mi rozhodně nepřijde jako taková skvělá přítelkyně, takovou kamarádku bych rozhodně nechtěla.

Penicuik333
Penicuik333
21.01.2019 3 z 5

Cekala jsem italskou vicemene romantickou rodinnou (snad i milostnou) sagu a ... v druhem dile uz jsem si na pribeh a zpusob vypraveni zvykla, takze me "sprosta" Neapol tolik neprekvapovala. O to vic, me vsak prekvapovaly nenapadne ale uderne dejove zvraty potvrzujici, ze nic nikdy neni jiste a vterina dokonaleho stesti se dokaze prevratit v cernou propast. Budte pozorni a bdeli, nic, co byste ocekavali, se tady nestane. Zadna schemata, na ktera jsem zvykli odjinud, nejsou naplnena.

Tirisa
Tirisa
21.01.2019 5 z 5

Jedním slovem: skvělé...dvěma slovy: vážně skvělé...
Druhý díl na mě zapůsobil ještě magičtěji než díl první. U toho jsem nechápala proč, ale musela jsem pořád číst, i když téma není zrovna moje cílovka...
U tohoto dílu už jsem se nad tím moc nepozastavovala a prostě jsem četla a četla v každé volné chvíli. Nikdy by mě nenapadlo, že mě zrovna tahle kniha bude tolik bavit a spisovatelka má můj velký obdiv...protože na to, že se jedná o vyprávění, kde přímé rozhovory zabírají ani ne třetinu celé knihy, musím říct, že jsem nenašla ani jedinou větu, která by v knize byla navíc...a to se nevidí často...

vevu.
vevu.
15.01.2019

Zkusila jsem to, přečetla jsem polovinu. Ale není to pro mě.
První díl, dětství dívek, mě bavil o fous víc, te tento díl jsem fakt nedala. Víceméně se za tu polovinu knihy řeší jen milostné vztahy.
Ani jedna z dvou přítelkyň, jejichž vztah jsem nepochopila, mi není sympatická. Jedna na mě působí zle, druhá naivně a ufňukaně.
Možná se toto podivné pouto rozčísne v dalších dílech, to já už se ale nedozvím...

NikoušekB
NikoušekB
13.01.2019 5 z 5

Ooo to byla krása! Už se mě z knihovny vábí další dva díly! Nemůžu se dočkat...

Jiitush
Jiitush
06.01.2019 5 z 5

První díl jsem sice nečetla (viděla jsem seriál od HBO, já vím, ostuda!), ale myslím, že mi to nikterak neuškodilo. V postavách a v ději jsem se dobře orientovala, druhý díl knihy totiž plynule navazuje na první sérii seriálu.
Kniha je skvělá, každou stránku jsem doslova hltala, zajímaly mě osudy postav a zároveň jsem byla ráda, že nejsem v jejich kůži. Postavy většinou nechápete a nemáte rádi, ale vždycky se objeví světlý okamžik, kdy jejich počínání pochopíte, začnete s nimi soucítit, ale záhy zase provedou nějakou taškařici a vaše sympatie ztratí.
Skvělý literární počin, těším se na třetí i čtvrtý díl.

kacenka72
kacenka72
05.01.2019 5 z 5

Tento díl je o ještě o fous lepší než první. Surový popis. Za mě je super, že se autorka nebojí jít do hloubky. Dospívání a hledání sama sebe není snadný proces. Kde končí vliv okolí a událostí a začíná naše skutečné já? Co jde naučit a co se dá jen předstírat? Jsou peníze požehnáním nebo prokletím? Některé věci si prostě uvědomíme až zpětně...

jolii
jolii
04.01.2019 5 z 5

Měla bych se učit na zkoušky. Ale copak to jde, když mám na očích tuhle knihu? Další díly jsem pro jistotu strčila pod polštář.

Opatov
Opatov
29.12.2018 5 z 5

Druhy dil skvele Genialni pritelkyne. Osudy dvou kamaradek z chude italske ctvrti se postupne lisi, rozdeluje je financni zabezpecni a studium. Elena, vypravecka mi sice zacala byt ponekud neprijemna svym pohledem na svet a snahou zalibit se, ale knihu jsem zhltla za den.

pat4157
pat4157
26.12.2018 5 z 5

Musím připustit, že chvíli trvalo než se příběh rozběhl. Ale jakmile nabral na tempu, udržel si ho až do konce. Takže i tento tlustý díl jsem shltla ve 2 dnech. A hurá na třetí :-)

Elsinor024
Elsinor024
18.12.2018 5 z 5

Kdo se chce poučit o absolutní nestálosti života, nemusí studovat filozofické a duchovní knihy, stačí sáhnout po Geniální přítelkyni. Kdo se chce podívat po skrývaných a temných zákoutích něčí mysli, kam i u sebe neradi chodíme, klidně může, vypravěčka nás do nich ochotně pustí.
Popisuje, málokdy soudí, nic netají. Každý její hrdina je svým způsobem sobecký, vlastní osoba je vždycky středobod zájmu, někdy dobře skrývaný. Ego vítězí na celé čáře. Vznešené a inteligentní fráze, jimiž se někdo zahaluje, aby se odlišil, se jedním silnějším fouknutím setřou a na povrch se znovu ego vítězně vydrápe.
"Jak rychle se měnili lidi, jejich zájmy, city. Dobře vystavěné věty se jen nahradí jinými dobře vystavěnými větami, čas je proud jen zdánlivě souvislých slov, kdo jich má víc, víc jich splácá dohromady."
Nakonec dojdeme k tomu, že "čas jednoduše plyne bez jakéhokoliv smyslu a že je krásné se jen občas vidět, abychom slyšely, jak se bláznivý zvuk mozku jedné odráží v bláznivém zvuku mozku té druhé."

LenkaKa
LenkaKa
13.12.2018 4 z 5

Druhý díl se mi líbil víc než první, asi jsem si zvykla na styl psaní. Chvílemi to je hodně zajímavé a má to spád, chvílemi se to ale zpomalí a na můj vkus zbytečně autorka rozebírá do široka svoje pocity. každopádně budu pokračovat dalším dílem.