Příběh nového jména

Příběh nového jména https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/328574/bmid_pribeh-noveho-jmena-Jc3-328574.jpg 5 1183 211

Ve druhém dílu tetralogie Geniální přítelkyně italské autorky Eleny Ferrante je přesvědčivě zachyceno období mládí dvou přítelkyň Eleny a Lily, objevování vlastního těla a sexuality. Toto téma rezonuje s historickým pozadím děje, s báječnými šedesátými lety, kdy se Itálie jakoby probouzí k životu, poznává zábavu, bezstarostnost, hmotný blahobyt (či alespoň jeho iluzi). Přichází sexuální revoluce, ale i studentské a dělnické nepokoje, vyostřují se střety mezi pravicí a levicí… Příběh nového jména zachycuje dobu mládí obou hrdinek a soustřeďuje se na objevování jejich vlastní sexuality, slasti a bolesti, jež jsou s ní spjaty, a také na nesnadnou situaci „geniálních“, svobodomyslných a zároveň po lásce toužících dívek ve světě neapolských mužů, pro které milovat znamená především vlastnit. Toto téma rezonuje s historickým pozadím děje, s báječnými šedesátými lety, kdy se Itálie po letech fašismu a války konečně probouzí k životu, hospodářsky se rozvíjí, podporuje obchod a podnikání, ale taky bezskrupulózní dravost, poznává zábavu a hmotný blahobyt (či alespoň jeho iluzi). Přichází sexuální revoluce, ale i studentské a dělnické nepokoje, vyostřují se střety mezi pravicí a levicí, camorristé Solarovi se stávají neomezenými vládci periferní čtvrti, ale jejich ambice sahají daleko za její hranice… A Elena s Lilou prožívají osudové horké léto na Ischii, které jim oběma vnese do života cit, vášeň a spoustu bolesti, s níž se budou moci vyrovnat jedině pomocí psaného slova. Psaní jako terapie, jako hledání řádu, jako způsob oživování i umrtvování skutečnosti dostává v jejich příběhu a osudu stále větší prostor a upřímná výpověď o ženském přátelství opět strhne čtenáře svou hloubkou a intenzitou.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Prostor

Storia del nuovo cognome , 2012

Eduarda
26.08.2019 4 z 5

Magický - to je pro mě slovo, které to tak nějak vystihuje. Vztah Eleny a Liny (uf!) - nedokážu ho pochopit, ale ta polarita mě strašně baví. Až magická atmosféra Neapole půlky minulého století, vstupování a vystupování dobra a zla do příběhu, proměny postav. A taky pocit, který mi zůstal po dočtení poslední stránky. Prostě super čtení.

4652
08.08.2019 5 z 5

Čte se mi dobře, pokud jste viděli seriál, můžete začít číst rovnou tento díl. Navazuje.

ladyka
03.08.2019 5 z 5

Mé nadšení pokračuje...první díl mě nadchl a u druhého to není jinak. Je ještě niternější a projednává o rané dospělosti přítelkyň,do které se,obzvlášť Lila, vřítila hlava nehlava..Opět není nouze o vskutku italské chvilky v italské domácnosti. Fascinuje mě autorčino pojetí přátelství hrdinek-a to v takové míře, že jsem její optikou podrobila zkoumání i mé různé přátelské vztahy. Domnívám se,že série je populární díky bezprostřednosti, syrovosti (hraničící chvílemi se surovostí) vztahů, odvaze líčit ty nejtitěrnější pocity...kdo by se zde v něčem nenašel, s něčím se neztotožnil? Jak zde již na DK někdo psal- jde o univerzálně platné vyprávění. A tomu,dle mého názoru, prostě nelze odolat... Vždyť i ta toxická, hrdá Lila ve svém nitru jistě skrývá zranitelnost a strach a ta váhající a podceňující se Elena má v sobě skryté odhodlání a sílu...Myslím, že nám to ještě obě ukáží a já se těším!

yerisley
01.08.2019 5 z 5

Ještě lepší, než první díl těším se na třetí

Sotek43
01.08.2019 5 z 5

Skvela krasne psaná knížka, vrham se na 3. dil!

Alma5
27.07.2019 4 z 5

Stejně jako u předchozí knihy jsem měla rozporuplné pocity. Na jednu stranu se mi už ani nechtělo číst o těch mně cizích italských povahách a nepříliš šťastných životech, na druhou stranu je to napsané tak sugestivně, že jsem zvědavá jak to nakonec dopadne.

4xbabča
23.07.2019 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, i když začátek byl trochu pomalejší, ale pak se děj dobře rozjel a bylo to příjemné čtení, lepší než první kniha.

meluzena
19.07.2019 4 z 5

Zatímco jako děti si v 1. díle mohli svoji budoucnost malovat na růžovo a plánovat, jak se zbaví násilí a bídy čtvrti, tady ve 2. díle už došlo na lámání chleba a každý si teď jede víceméně sám za sebe, každý si tvoří (nebo ničí) svůj život sám (v rámci možností, samozřejmě). Už v tom není tolik naděje, co BUDE nebo by MOHLO BÝT jako v 1. díle - je to víc o tom, co JE a jak se k tomu postavit.
Kniha je opět výborně napsaná a výborně přeložená. Pohnutky některých postav nám můžou být vzdálené a možná si i řekneme, že to, čemu my říkáme "italské manželství", je vlastně jen takový čajíček.

Silná kniha o všech těch specificky italských věcech, ale i o věcech obecně platných. Třeba o tom, že každý je svého štěstí strůjcem a že náš život formují naše činy a naše rozhodnutí - ty ukvapené stejně jako ty odkládané.

radka2752
12.07.2019 5 z 5

Skvělá knížka, začala jsem ji číst po tom co jsem viděla seriál od HBO "Geniální přítelkyně", kterej mě tak chytl, že jsem nechtěla čekat na druhou sérii. Jak někdo píše, že jsou nudné pasáže nebo že je to příliš popisné a blbě se to čte, tak mně to jak je napsaná vyhovuje naprosto, v popisech se neztrácím, jména si pamatuju a nudný to pro mě není. Naopak se mi to čte samo.

Nestorkea
01.07.2019 5 z 5

Skvělá! Chvíli mi trvalo, než jsem se opět zorientovala ve jménech, ale pak mě kniha zcela vtáhla a četla se ještě lépe než první díl.

petunkav
29.05.2019 4 z 5

Do druhého dílu jsem se pustila ihned po dočtení toho prvního, který se mi hodně líbil.
Zde ale musím odebrat jednu hvězdu, zda zdlouhavé části. Zbytečně vleklé popisy knih a myšlenek - na mě to bylo prostě příliš.
Ale pokud mám hodnotit celek, je kniha sice slabší než druhý díl, přesto dobrá.

zdenaR
27.05.2019 4 z 5

Druhý díl se mi četl lépe než první - pokračování příběhu se známými postavami -
ve vztahu mezi nimi je spousta žárlivosti, sem tam i naschvály, protože obě si připadají vůči té druhé nedostatečné, obyčejné. Přesto se do jejich mentality nedokážu vžít (možná jiná doba, prostředí) a popravdě mi ani jedna není příliš sympatická.
To však na kvalitě knihy neubírá, čte se velmi dobře.
Těším se na další díl, ale nechám si malý odstup.

kristyna3214
05.05.2019

Příběh se konečně rozjel a děj začal lehce plynout. Přestože jsem se snažila ztotožnit s Elenou, chvílemi se mi vážně nedařilo...vadila mi její bojácnost a velká fixace na Lilu. Nicméně občas mě příběh opravdu překvapil :-)

Kulhavá
02.05.2019 5 z 5

Po přečtení prvního dílu, jsem musela samozřejmě pokračovat. Skvělé čtení, zajímavý návrat do minulosti, měla jsem o čem přemýšlet :-)

Jolina
27.04.2019 3 z 5

Na jednu stranu jsem se nemohla začíst, na druhou stranu jsem se poté nemohla odtrhnout. Stálé pouto mezi hlavními hrdinkami, hledání svých pozic na světě, vnitřní porovnávání se mezi sebou, na jedné straně skrytý boj, na straně druhé silné pouto, které poutá jednu k druhé.

wiwi
16.04.2019 3 z 5

Další pokračování příběhu se známými postavami, poutavější než předchozí díl, je to i věkem Eleny a Lily.

Phoe-be
08.04.2019 5 z 5

Zatímco první díl byl pro mě strašný zápas, ke čtení jsem se musela téměř nutit (protože všem se to přece tak strašně líbí, tak co dělám špatně?!), tak druhý díl mě hned od prvních stran bavil mnohem více a naopak jsem se na večerní půlhodinku s knihou těšila. Nemohu říct, že vztahu hlavních hrdinek rozumím, že mi připomíná některý z mých vztahů, nebo že s jednou či druhou hrdinkou silně sympatizuji, ALE - po zklamání v prvním díle mě druhý zaháčkoval, byť mé mentalitě dosti cizími vztahy a postřehy, natolik, že nyní alespoň opravdu toužím vědět, jak to celé dopadne. Není mnoho věcí, se kterými se v knize nějak hluboce ztotožňuji, ale příběh už mi neleze na nervy, a oceňuji, že dějová linka mě dokáže často překvapit, vyprávění není předvídatelné.

Laza27
24.03.2019 3 z 5

Dobře, druhý díl byl dějově o něco zajímavější, ale i tak stále nechápu to všeobecné nadšení nad touto sérií. Přidávám se k těm, kterým nejsou hlavní hrdinky sympatické a kteří nechápou jejich vztah. Tedy já ho jsem schopná i celkem pochopit, ale rozhodně se mi nelíbí a nemám chuť si o něm číst.

Magdalena_j
23.03.2019 3 z 5

Dočteno. Zatím jsem se nestala bezmezným fanouškem série.

Knihy jsou fajn, čtou se docela dobře - druhá lépe než první, ale primárně proto, že už se vyznáte v tom obrovském množství postav.

Je to takový normální příběh “ze života”. Někdy žasnete a někdy se vám nechce věřit, že to takhle fungovalo. Itálie se vším všude. Někdy mě hlavní hrdinka strašně vytáčí svou naivitou... =)

Knížky za přečtení stojí. Teď jsem otevřela třetí díl a zajímá mě, jak to všechno dopadne.

svat388
22.03.2019

Právě jsem dočetla druhý díl a musím říct, že se mi četl mnohem lépe než první. Už jsem se vyznala v postavách, musím souhlasit s většinou komentářů, že kniha je čtivější. Ke konci mě moc nebavil popis života na univerzitě, spíše mě zajímal příběh Lily. Hlavně - nechápu, proč si hlavní hrdinka nevěří, stále o sobě pochybuje, dokonce nepřeje kamarádce štěstí. Souhlasím s alsae, nechtěla bych za kamarádku ani jednu.